Blog podróżniczy » Relacje z podróży » Wyjazd do Dubaju – przygotowania
Relacje z podróży ZEA

Wyjazd do Dubaju – przygotowania

Dubaj - Burj Khalifa
Dubaj - Burj Khalifa

Przed każdym wyjazdem lubię poznać najważniejsze informacje dotyczące miejsca docelowego. Dlatego studiuję mapę miasta, sprawdzam opinie na forach i blogach podróżniczych o miejscach wartych zobaczenia oraz poszukuję informacji praktycznych, ułatwiających pobyt i poruszanie się po mieście, np. rodzaje biletów komunikacji miejskiej. Dodatkowo z  odpowiednim wyprzedzeniem zakupuje wszystkie przydatne rzeczy, takie jak: wejściówki, lekarstwa i bilety na transport z miejsca zamieszkania na lotnisko i z powrotem. Dzięki poświęceniu czasu znajduję sposób na Dubaj za pół ceny!

Miejsca warte uwagi

Podczas planowania wyjazdu warto wypisać sobie wszystkie miejsca, które chcemy odwiedzić w naszej podróży i pogrupować je w kategorie, takie jak: priorytet odwiedzenia, sposób ubioru, ilość potrzebnego czasu, a przede wszystkim według lokalizacji. To ułatwi nam podróżowanie między punktami, a także zaoszczędzi czas i pieniądze.

W Dubaju chcemy zobaczyć:

  • Burj Khalifa – największy budynek świata
  • The Dubai Mall – największa galeria handlowa na świecie
  • Dubai Aquarium – znajdujące się w wyżej wspomnianej galerii
  • fontanny – przy Dubaj Mallu i Burj Khalifie
  • Emirates Towers – bliźniacze wieże, stacja metra od Dubai Mall/Burj Khalifa
  • pustynie między Dubajem, a granicą z Omanem
  • Palm Jumeirah – sztuczna wyspa, wyglądająca jak palma
  • The Palm Monorail – kolejkę jadącą przez środek palmy
  • hotel Atlantis – znajdujący się na samym końcu palmy
  • Zabeel Park
  • Dubaj Marina – ekskluzywna dzielnica Dubaju z 7 kilometrową promenadą wokół sztucznego zbiornika wodnego
  • Burj Al Arab – jeden z najbardziej luksusowych hoteli na świecie, wyglądający jak żagiel
  • Jumeirah Beach – plaża z widokiem na Burj Al Arab
  • Al Mazar Beach Park – płatna plaża w Dubaju
  • JBR Beach – plaża w dzielnicy Dubaj Marina, tuż przy naszym mieszkaniu
  • Dubaj Creek – zatoka dzieląca Bur Dubaj i Deirę
  • Deira – najstarsza część Dubaju
  • Deira Souks – targi przypraw, złota i ryb
  • Mariott The Observatory – bar w hotelu Mariott znajdujący się na 52 piętrze z widokiem na Dubaj Marinę i Palmę
  • Global Village
  • Mall of the Emirates – kolejna z wielkich galerii handlowych w Dubaju, w której można jeździć na nartach i zobaczyć pingwiny
  • Abu Dhabi – na jeden dzień chcemy udać się również do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Dubaj za pół ceny!

Genialnym sposobem na oszczędzenie dużej ilości gotówki, przede wszystkim dla ludzi podróżujących przynajmniej z jeszcze jedną osobą i chcących korzystać z wielu atrakcji Dubaju jest system kuponów The Entertainer Dubai. Posiadając kupon do wybranego miejsca płacimy za wejście jednej osoby, a druga otrzymuje wejściówkę za darmo, podobnie bywa w restauracjach – zamawiamy dwa dania, a płacimy za jedno (droższe).

Kupony sprzedawane są w formie książki, z której wyrywany jest odpowiedni voucher oraz jako aplikacja mobilna. Koszt to około 450AED (1AED to około 1 zł). Zaoszczędzić możemy kilkanaście razy więcej, a zwrot nabycia kuponów uzyskamy praktycznie po dwóch lub trzech ich użyciach. Kupony podzielone są na kilka kategorii: kawiarnie, kluby nocne, restauracje, serwisy, hotele, rozrywka i atrakcje.

Przykładowe możliwości skorzystania z kuponów, które my kupiliśmy:
– Arabian Expedition – Desert Safari (rezerwacja e-mail, kupony pokazujemy na miejscu) 300AED zaoszczędzone
– Yellow Boats – Palm, Burj & Marina Tour 280AED
– Palm Jumeirah Monorail (jedna osoba dostaje kartę magnetyczną, a druga bilet papierowy) 25AED (za bilet w obie strony)
– Xclusive Dinner Cruise – Two Hour Dinner Cruise 250AED
– Restauracja Carluccio’s – tańsze danie gratis (w naszym wypadku ok. 50AED)
– Restauracja Kaleidoscope – tańsze danie gratis (w naszym wypadku ok. 150AED)

Łączna zaoszczędzona kwota to około 1050AED. Swoje kupony na wybrane atrakcje zakupiliśmy już przed wylotem na jednej z aukcji na eBayu. Za vouchery wraz z przesyłką zapłaciliśmy 140 złotych, więc na czysto jesteśmy do przodu około 900 złotych.

Najwyższy budynek na świecie – Burj Khalifa

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Dubaju jest Burj Khalifa, czyli najwyższy budynek na świecie. Wieżowiec oddano do użytku w 2009 roku, a jego wysokość wynosi 829 metrów, posiada 163 użytkowe. Jego budowa pochłonęła 1,5 miliarda dolarów. Bardzo ciekawym przeżyciem jest wjazd na taras widokowy wspomnianego budynku, z niego możemy dokładnie zobaczyć ogrom i bogactwo Dubaju.

Do wyboru mamy dwie opcje – 125 piętro wraz z 124 oraz możliwość wjazdu aż na 148 piętro. Koszta kształtują się w zależności od wyboru godziny skorzystania z atrakcji. Moim subiektywnym zdaniem lepsze widoki zobaczymy po zachodzie słońca.

W godzinach szczytu za wjazd na 124/125 piętro zapłacimy 200AED, a w pozostałych porach koszt wynosi 125AED. Za piętro 148 opłata wzrasta odpowiednio do 500AED i 350AED. Różnica widoków między oboma piętrami jest minimalna, więc płacenie ponad dwukrotnie więcej za paręnaście metrów wysokości jest dość słabym pomysłem.

Bilety możemy nabyć na oficjalnej stronie www.tickets.atthetop.ae, sprzedaż rozpoczyna się równo miesiąc przed datą skorzystania z atrakcji. Najbardziej popularne godziny rozchodzą się po kilkunastu godzinach, więc bilety warto nabyć tuż po wypuszczeniu ich do sprzedaży.

Po zakupie otrzymujemy na e-maila QR code, który możemy wydrukować lub zapisać na telefonie/tablecie i wymienić w kasach lub automatach znajdujących się przy wejściu na papierowy bilet. Wejście do atrakcji znajdziemy w Dubai Mall na piętrze Lower Ground, przy części gastronomicznej.

Na miejscu warto zjawić się paręnaście minut wcześniej, Dubai Mall jest największą galerią handlową na świecie i dotarcie do wejścia na Burj Khalifę trochę nam zajmie, a ewentualne zabłądzenie (o co nie trudno, mimo dobrego oznakowania) to kolejne stracone minuty.

Dojazd na i z lotniska

Do Dubaju wylatujemy z Pyrzowic, które znajdują się ok. 35 km od Katowic. Do stolicy województwa śląskiego dostajemy się nocnym pociągiem PKP. Czeka nas ponad pięć i pół godziny podróży, startując spod Poznania.

Według mnie to właśnie kolej jest jednym z najbardziej komfortowych środków transportu, jeśli podróżujemy pociągiem bezpośrednim, który posiada wagony bezprzedziałowe, a my sami w podróż nie zabieramy dużych torb.

Kupując bilety z wyprzedzeniem, możemy nie tylko być pewni miejsca siedzącego, ale także zaoszczędzić aż do 30% ceny biletu. Przejazd pociągiem EIP, EIC, IC oraz TLK w klasie 2 przy nabyciu biletu od 30 do 15 dnia przed dniem wyjazdu będzie tańszy o 30%, od 14 do 7 dnia przed dniem wyjazdu o 20%, a od 6 do 2 dnia przed dniem wyjazdu o 10%.

My za podróż z Poznania do Katowic i z powrotem zapłaciliśmy 91,70 zł za osobę, oszczędzając dzięki zakupowi biletów 30 dni przed datą podróży 39,30 zł.

Po przyjeździe pociągiem do Katowic musimy dostać się jeszcze na lotnisko w Pyrzowicach. Po przeczytaniu pozytywnych opinii na forach internetowych wybieramy usługi firmy Matuszek Bus, która zapewnia transport z centrum Katowic i Krakowa na lotnisko. Co ważne przy jakichkolwiek opóźnieniach związanych z lotem (w drodze powrotnej) kierowca stara się poczekać za wszystkimi podróżującymi. Za bardzo dobrą usługę płacimy tylko 20 złotych, co daje nam łącznie 40 złotych w obie strony. Możliwość rezerwacji przejazdu dostępna jest na stronie matuszek.com.pl.

Ubezpieczenie

Na każdą podróż warto się ubezpieczyć, przede wszystkim na wyjazd poza Unię Europejską, gdzie opieka lekarska może być kosztowna. Ja korzystam z karty Planeta Młodych Travel TD. Roczna składka wynosi 80 złotych. Ubezpieczenie dostępne jest dla osób w wieku od 5 do 39 lat (powyżej tego wieku są wyższe opłaty) i obejmuje ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków w Polsce i za granicą (do 20 000 zł), ubezpieczenie kosztów leczenia poza granicami Polski (do 60 000 euro) oraz ubezpieczenie od Odpowiedzialności Cywilnej poza granicami Polski (do 50 000 euro). Karta obowiązuje na terenie całego świata z wyłączeniem Kanady i USA. Na szczęście nie przyszło mi sprawdzać w praktyce działania ubezpieczalni.

Przed wybraniem jakiejkolwiek ubezpieczalni warto dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty, przede wszystkim wykluczenia, których nie obejmuje ubezpieczenie.

Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:

Tagi:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować