Blog podróżniczy » Azja » Chiny » Pocztówkowy widok w Szanghaju – Pudong i Bund
Chiny Relacje z podróży

Pocztówkowy widok w Szanghaju – Pudong i Bund

Szanghaj - Pudong Bund

Widok kojarzący się z Szanghajem to zdecydowanie ten na rejon Pudong z dzielnicy Bund. Pierwsza z nich to nowe finansowe i ekonomiczne centrum miasta, natomiast druga została stworzona w czasach kolonialnych w XIX oraz XX wieku i pełniła rolę głównego centrum finansowego całej Azji Wschodniej. Dwie całkowicie różne od siebie dzielnice rozdziela jedynie rzeka Huangpu.

Bund

Słynne nabrzeże na zachodnim brzegu rzeki Huangpu, uważane za symbol Szanghaju. Jedno z najczęściej odwiedzanych części miasta, głównie podczas zachodu słońca. Oświetlenie budynków jest uruchamiane od godziny 19:00 (w okresie maj-październik) i od 18:00 (listopad-kwiecień). Należy również pamiętać, że w Szanghaju budynki nie są w pełni oświetlone przez całą noc (nie tylko na Bundzie), a wyłącznie do 21:00 w miesiącach zimowych i do 23:00 w okresie letnim.

Podczas spaceru ponad półtora kilometrowym deptakiem zobaczymy 26 budynków z epoki kolonialnej. Wybudowanych w różnych stylach architektonicznych (np. gotyckim, barokowym, romańskim czy renesansu), a mimo prezentujących harmonijne piękno. Na Bund dostaniemy się metrem linii numer 2 oraz 10 wysiadając na stacji East Nanjing Road.

Szanghaj Bund

Bund Szanghaj

Nanjing Road – ulica handlowa

Na Bundzie znajduje się także początek jednej z największych ulic handlowych na świecie – Ulicy Nankińskiej. Ciągnącą się przez ponad 5 kilometrów ulicę dziennie odwiedza nawet milion osób. Podczas naszego pobytu w Chinach wojsko bardzo efektownie i efektywnie rozładowywało tłok, przede wszystkim na przejściach dla pieszych.

Ulica dzieli się na dwie części, pierwsza z nich – wschodnia rozpoczyna się od centralnego fragmentu Bundu, gdzie znajdują się restauracje i kawiarnie w stylu europejskim. Następnie zamienia się w deptak, zamknięty dla ruchu kołowego, który jest najbardziej popularnym punktem Nanjing Road. Odwiedzimy tutaj większość najstarszych oraz największych domów towarowych w Szanghaju, a także kilkanaście wolnostojących sklepów i restauracji z długą historią.

Każdego poranka na deptaku mieszkańcy Szanghaju tańczą i wykonują ćwiczenia w rytm chińskiej muzyki. Natomiast wieczorem ulicę oblegają zakupoholicy oraz turyści podziwiający oświetlone neonami budynki.

Podczas spaceru Ulicą Nankińską, warto odwiedzić także jej boczne uliczki. Skosztujemy tutaj tani i smaczny street food, a także zobaczymy kontrast między ogromnymi sklepami ekskluzywnych światowych marek, a małymi budkami sprzedawców podróbek.

nanjing-road-shanghai

Nocleg w Szanghaju

Jedna z ulic wokół Nanjing Road jest również dobrym miejscem na nocleg w Szanghaju, znajdujemy się kilka minut na pieszo od centrum miasta z wieloma stacjami metra, a mimo to możemy oczekiwać niskich cen za noc. Ja swój pobyt w Chinach spędziłem w Shanghai Blue Mountain Bund Youth Hostel, oddalonym od samego centrum deptaku o 400 metrów (jakieś 5 minut na pieszo). Miesiąc przed moim przyjazdem dodatkowo odremontowano całe wnętrze hotelu. Koszt 4 nocy na osobę wyniósł mnie tylko 331 złotych (ok. 83 zł za noc).

Nanjing Road
Nanjing Road East rano

Nanjing Road East kończy się na People’s Square, przemieniając się za nim w zachodnią część ulicy. Dalej kontynuujemy podróż wzdłuż obiektów handlowych, jednak te stają się zdecydowanie nowocześniejsze niż we wschodnim odpowiedniku. Znajdziesz tutaj stylowe ubrania, buty, kosmetyki, biżuterię, zegarki, okulary, a nawet sprzęt AGD. Najbardziej popularnymi centrami handlowymi są zdecydowanie: Shanghai New World Co. Ltd., Westgate Mall, CITIC Square oraz Plaza 66. Jest to też miejsce budowy najdroższych pięciogwiazdkowych hoteli i najlepszych biurowców.

Nanjing Road East, a Nanjing Road West

Wschodnia część jest bardziej popularna wśród turystów, znajdziemy tutaj głównie tańsze towary. Natomiast zachodni fragment ulicy to miejsce oblegane przez wiele znanych na całym świecie marek, takich jak: Chanel, Hermes, Louis Vuitton, Dior i Prada.

East Nanjing Road to wiele starszych budynków w różnym stylu, takich jak architektura gotycka, europejska architektura klasyczna i architektura renesansowa. Bardziej nowoczesne budynki stoją wzdłuż West Nanjing Road.

Nanjing Road Night


Pudong

25 lat temu bagniska, moczary i pojedyncze przystanie rybackie, a obecnie zabudowana ponad setką wieżowców największa strefa finansowa w Chinach. Nazywana chińskim Wall Street dzielnica jest siedzibą ponad 400 banków i instytucji finansowych oraz około 5000 firm zajmujących się handlem i inwestycjami. Natomiast suma transakcji na giełdzie w Szanghaju plasuje ją na drugim miejscu na świecie tuż za tą w Nowym Jorku.

Widok z Bundu przez rzekę Huangpu na gęsto zabudowany Pudong to obecnie najbardziej kojarzący się z Szanghajem obrazek – często używany na miejscowych pamiątkach, takich jak magnesy czy koszulki.

Widok na Pudong
Widok na Pudong

Oriental Pearl Tower

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Szanghaju ze względu na swój nieszablonowy wygląd. Jego ciężar opiera się na trzech pochyłych filarach o szerokości 7 metrów, a w górę pną się trzy kolumny szerokie na 9 metrów, na które nawleczono jedenaście stalowych kulek. Wysoka na 468 metrów wieża telewizyjno-radiowa posiada trzy punkty widokowe, do których bilet wstępu wynosi 220 juanów.

Oriental Pearl Tower
Oriental Pearl Tower

Jin Mao Tower

88-piętrowy wieżowiec o wysokości 420 metrów to połączenie elementów tradycyjnej kultury chińskiej z najnowszymi stylami architektonicznymi. Jin Mao Tower uważany jest za jeden z najlepiej zbudowanych budynków w Chinach.

W budynku znajdują się nowoczesne biura, sale wystawowe i bankietowe, obiekty rozrywkowe, luksusowy hotel – Grand Hyatt Shanghai oraz taras widokowy umiejscowiony na ostatnim piętrze. Wstęp to koszt 120 juanów.

Za dopłatą 388 juanów, żądni większych wrażeń niż tylko zobaczenie miasta z wysokości mogą skorzystać z Jin Mao Tower Skywalk, czyli wędrówki w chmurach. Chętni spacerują po szklanej platformie o długości 60 metrów i szerokości 1,2 metra bez żadnych barierek.

Shanghai World Financial Center

Najwyższy budynek na świecie posiadający płaski dach (pozostałe budynki zakończone są iglicą) o wysokości 492 metrów. Często nazywany otwieraczem do butelek z powodu charakterystycznego otworu w górnej części wieżowca. Początkowo wcięcie miało posiadać okrągły kształt, lecz ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu – otwór kojarzył się z flagą Japonii.

Pierwsze piętra budynku to galeria handlowa i restauracje, kolejne zajmują biura firm finansowych z całego świata. Między 79, a 93 poziomem znajduje się hotel Park Hyatt, natomiast piętra 94, 97 oraz 100 przeznaczone są na tarasy widokowe. Koszt wstępu to 180 juanów.

Shanghai World Financial Center
Jin Mao Tower i SWFC

Shanghai Tower

Drugi najwyższy budynek na świecie, mający 632 metrów wysokości. Wieżowiec wyglądem przypomina wijącego się węża, taka spiralna konstrukcja pozwala zminimalizować wpływ wiatru na budynek oraz umożliwia zbieranie deszczówki.

Podczas pobytu w Szanghaju, po ciężkim wyborze z kilku wcześniej prezentowanych wieżowców, zdecydowałem się odwiedzić taras widokowy właśnie na Shanghai Tower. Wjazd na górę budynku kosztował mnie 180 juanów.

Więcej o <strong>Shanghai Tower </strong>i wejściu na jego punkt widokowy przeczytasz <strong>TUTAJ</strong>

Szanghaj Pudong - co zobaczyć?
Wielka Trójca Szanghaju

Jaka jest najlepsza dzielnica w Szanghaju?