Blog podróżniczy » Azja » Chiny » Panda wielka – gdzie zobaczyć w Chinach? Dzień w zoo w Szanghaju
Chiny Relacje z podróży

Panda wielka – gdzie zobaczyć w Chinach? Dzień w zoo w Szanghaju

Great pandas in China

Zobaczenie pandy wielkiej było jednym z punktów na mojej liście marzeń. Niestety nie jest to takie łatwe, na świecie żyje jedynie około 2000 przedstawicieli tego gatunku. Wyjazd do Chin od razu podgrzał nadzieje na zobaczenie uroczego zwierzęcia w jego kraju występowania. Szkoda, że nie w naturalnym otoczeniu, ale zoo w Szanghaju musi wystarczyć.

Panda w Chinach – gdzie zobaczyć?

Kraj pochodzenia pand, czyli Chiny jest zdecydowanie najlepszym obszarem na ich zobaczenie. Nie jesteśmy w stanie oczywiście dotrzeć do naturalnego miejsca występowania, czyli gór w chińskich prowincjach Syczuan, Gansu i Shaanxi położonych na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Biało-czarne zwierzęta dzięki życiu w zaroślach bambusowych ukrytych pośród lasów liściastych i mieszanych były nieznane człowiekowi aż do 1869 roku. Niecałe 200 lat temu pandy odkrył francuski jezuita Armand David.

Pandy w Chinach

Pandy wielkie w Chengdu

Rodzinne miasto pand, jedno z najbardziej wysuniętych na zachód miejsc odwiedzanych przez turystów w Chinach. Loty z Pekinu i Szanghaju do Chengdu trwają około 3 godziny, natomiast z Kantonu 40 minut krócej. Podróż pociągiem trwa między 14, a 16 godzinami.

Chengdu Research Base of Giant Panda Breeding

Zdecydowanie najpopularniejsze i najłatwiej dostępne miejsce, w którym możemy zobaczyć pandy w zbliżonych do naturalnych warunkach. Centrum badawcze w przeciwieństwie do zoo nie skupia się tylko na pokazywaniu zwierząt, ale głównie na hodowli i utrzymaniu gatunku przy życiu. Sympatyczne zwierzęta najlepiej czują się w niskiej temperaturze, więc dobrym czasem na odwiedzenie ośrodka są godziny poranne oraz miesiące, w których temperatura nie przekracza 25°C. Mamy wtedy dużą szansę na zobaczenie zabawy pand na zewnątrz. W innym przypadku podziwianie istot będzie możliwe wyłącznie w specjalnie przystosowanych budynkach.

  • Ilość pand: około 50
  • Potrzebny czas: pół dnia
  • Aktywności: oglądanie pand, głównie młodych oraz nauka o pandach
  • Lokalizacja: peryferia miasta Chengdu, około 10 km i 40 minut jazdy samochodem; łatwo dostępne

Dujiangyan Panda Base

Świetna opcja, aby spędzić cały dzień jako wolontariusz zajmujący się pandami. Własnoręcznie zrobisz dla nich jedzenie, nakarmisz je oraz zadbasz o wybiegi. Tylko 60 osób dziennie może przeżyć to niesamowite doświadczenie.

  • Ilość pand: około 20
  • Potrzebny czas: cały jeden dzień
  • Aktywności: oglądanie pand, opieka nad zwierzętami
  • Lokalizacja: prowincja Dujiangyan (2o km od miasta o tej samej nazwie), około 70 km i 90 minut jazdy samochodem od Chengdu

Osobom, które nie mogą wybrać się na wycieczkę do Chengdu pozostaje udanie się do ogrodów zoologicznych m.in. w Pekinie, Szanghaju, Chongqing, Kantonie i Hongkongu lub w Europie.

Panda w Europie

Jeśli chcesz zobaczyć pandy, a nie jesteś w stanie dotrzeć do Azji i Państwa Środka nie martw się. Możesz zrobić to także w Europie. Chiny wypożyczają, oczywiście za ogromną opłatą, pary sympatycznych zwierząt także innym krajom. Szczególnie tym, które otwarte są na współpracę z Chinami np. w handlu. Pandy w Europie dostępne są w Berlinie (Niemcy), Wiedniu (Austria), Madrycie (Hiszpania), Edynburgu (Szkocja) – w tym zoo wymagany jest oddzielny bilet, aby zobaczyć pandę, Ahtari (Finlandia), Rhenen (Holandia), Brugelette (Belgia) oraz Saint-Aignan (Francja).

Gdzie zobaczyć pandy?

Czas zobaczyć pandy! Dzień w Zoo w Szanghaju

Mocno spóźnieni, względem do naszego planu dnia, wracając z niesamowicie zatłoczonego Qibao docieramy do Zoo w Szanghaju. Głównym celem wizyty jest zobaczenie pandy wielkiej, czyli odhaczenie jednego z punktów na mojej liście marzeń! Ogród zoologiczny otwarty jest do godziny 17:00, a obecnie mamy 15:20. Szybki rzut oka na mapę w poszukiwaniu wybiegu dla pand. Znajduje się na samym środku terenu o powierzchni ponad 750 000 m2, mamy mało czasu. Na naszą niekorzyść działa również fakt, że biało-czarne zwierzęta przez 16 godzin dziennie śpią, a aktywność wykazują głównie w nocy i rano. Nawet jeśli zdołamy dotrzeć w miejsce przebywania sympatycznych osobników, występujących w logo organizacji ekologicznej WWF, możemy ich nie zobaczyć.

Mapa Szanghaj Zoo

Po drodze podglądamy również szalejące na linach i klatce goryle, wesoło skaczące kangury, samozwańczych Królów Julianów z Madagaskaru czyli lemury, mające głowy w chmurach żyrafy oraz biało-czarne, podobnie jak pandy, zebry.

Król Julian z Madagaskaru - lemury w zoo

Kangury w zoo Szanghaj

Mimo posiadania mapki zoo, ale niezbyt dokładnej, kręcimy się wokół wybiegu pand, nie mogąc do niego trafić. Nie pomagają także drogowskazy, które znajdują się tylko w niektórych miejscach, a ścieżki krzyżują się z innymi co parędziesiąt metrów. Godzina zamknięcia zoo zbliża się nieubłaganie. Po trzech/czterech próbach znalezienia odpowiedniej drogi postanawiamy przystanąć w miejscu. Po chwili słyszymy zwiększający się gwar dobiegający z daleka, ruszamy w tamtym kierunku. Po kilku minutach docieramy do niesamowicie zatłoczonego miejsca – to prawdopodobnie wybieg pand.

Na szczęście kolejka przesuwa się dość szybko. My jako osoby wyróżniające się urodą i wzrostem od Azjatów często czujemy tutaj inne traktowanie,  jesteśmy przepuszczani oraz nie doświadczamy rozpychania się innych osób. Czasami dla dzieci stajemy się większą atrakcją niż same zwierzęta.

Główni bohaterowie zoo znajdują się w przeszklonej głównej sali zajadając ogromne ilości bambusa. Tuż obok posiadają także obszar do zabaw i odpoczynku. Kolejne marzenie, czyli zobaczenie tych niesamowitych zwierząt, zostaje spełnione. Po spędzeniu parunastu minut na podglądaniu pand ruszamy w stronę wyjścia, zoo wkrótce zostanie zamknięte. Po drodze trafiamy jeszcze w obszar z malowniczymi stawami, w których znajdują się m.in. flamingi i żurawie.

Panda w Chinach

Gdzie zobaczyc pandy?

Panda je bambus

Zoo jest otwarte codziennie od godziny 7:30 do 17:00 (marzec-październik) lub 16:30 (listopad-luty). Wstęp kosztuje 40 juanów, czyli około 22 złote, dzieci poniżej 130 cm wchodzą za darmo. Aby dojechać do parku należy wybrać linię numer 10 szanghajskiego metra jadącą w stronę lotniska Hongqiao i wysiąść na stacji Shanghai Zoo, a następnie kierować się się do wyjścia numer 4.

Szanghaj zoo flamingi

People Shanghai Zoo
Zoo w Szanghaju

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować