Blog podróżniczy » Relacje z podróży » Jeden dzień w Abu Dhabi – jeździliśmy po torze F1!
Relacje z podróży ZEA

Jeden dzień w Abu Dhabi – jeździliśmy po torze F1!

Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi
Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Całą niedzielę podczas naszego wyjazdu postanowiliśmy spędzić w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Abu Dhabi. Dzisiejszy dzień okazuje się także najgorętszym od początku naszego pobytu na Półwyspie Arabskim – temperatura po godzinie 9:00 sięga 40°C.

Jak dojechać z Dubaju do Abu Dhabi?

Jeśli chodzi o dojazd do Abu Dhabi możemy wybrać trzy rodzaje transportu – wypożyczony samochód, autobus oraz taxi. My około półtoragodzinną drogę pokonaliśmy transportem publicznym. Koszt przejazdu w jedną stronę to 25 AED – tę kwotę zapłacimy używając srebrnej karty NOL, o której wspominamy na początku naszego artykułu z drugiego dnia pobytu w Dubaju. Jeśli planujemy powrócić do Dubaju tym samym środkiem transportu warto w jednej z maszyn na stajach metra doładować Silver Card już z góry za 50 AED.

Po upewnieniu się, że posiadamy na naszej karcie odpowiednie zapasy gotówki możemy ruszać w trasę. Pierwszym krokiem jest wybranie bliższego nam przystanku autobusowego i dotarcie do niego metrem (kierujemy się na tak samo nazwaną stację metra), a do wyboru mamy dwie opcje:

  • Al Ghubaiba Bus Station; przystanek znajdujący się na północy Dubaju, niedaleko od lotniska DXB. W tym przypadku korzystamy z autobusu numer E100, który bez żadnych postojów dowiezie nas do centrum Abu Zabi,
  • Ibn Battuta Metro Station 4; położony na południu Dubaju, nieopodal lotniska DWC oraz Dubaj Marina. Na przystanku znajdującym się przy wyjściu ze stacji metra wsiadamy w bezpośredni autobus E101.

Nasza podróż w obu przypadkach zakończy się w centrum stolicy na Abu Dhabi Central Bus Station, skąd możemy udać się w interesujące nas punkty miasta.


Co zobaczyć w Abu Dhabi?

Marina Abu Dhabi

Przed dotarciem do Abu Zabi nie planowaliśmy jak będziemy poruszać się po mieście, wahaliśmy się między komunikacją miejską, a taxi. Jednak z wyjazdem trafiliśmy w najgorętszy dzień naszego pobytu w ZEA, kiedy to rano temperatura przekraczała już 40°C i rosła z minuty na minutę. Po wyjściu z budynku stacji autobusowej błyskawicznie uderzył w nas żar z nieba, przez co zdecydowaliśmy się złapać pierwszą taksówkę i udać się do ciekawie położonej na cyplu galerii handlowej – Marina Mall.

Po krótkim odpoczynku i posiłku w centrum handlowym udaliśmy się w stronę Etihad Towers. Po drodze podziwiając port jachtowy oraz widok na centrum Abu Zabi oddzielone od nas zatoką.

Abu Dhabi
Marina Yacht Club, a w tle centrum Abu Zabi

Etihad Towers oraz Emirates Palace

Dwoma najbardziej rozpoznawalnymi punktami Abu Dhabi, oprócz Sheikh Zayed Grand Mosque, są na pewno Etihad Towers i Emirates Palace, które zbudowane są po przeciwległych stronach Corniche Road.

Etihad Towers to kompleks pięciu wieżowców, które mają od 218 do 305 metrów wysokości. W budynkach znajdują się ekskluzywne apartamenty, hotel i biura, ich budowa trwała między 2006 a 2011 rokiem. Warto wspomnieć, że wieżowce pojawiły się w filmie Szybcy i wściekli 7, gdzie Dominic Toretto (Vin Diesel) i Brian O’Conner (Paul Walker) kradną Lykan HyperSport.

Etihad Towers
Etihad Towers – hotel, mieszkania i biurowce

Emirates Palace jest obecnie najbardziej luksusowym hotelem na świecie, z tego miana wygryzł w 2005 r. Burj Al Arab znajdujący się w… Dubaju. Koszt budowy wyniósł ponad 3 mld dolarów (USD), a zarządza nim niemiecka sieć Kempinski. Hotel w pięciogwiazdkowej skali jest oceniony na siedem gwiazdek, aby podkreślić jego szyk. Dodatkowo nazywany jest pałacem, a nie hotelem.

Każdy z gości obiektu posiada własnych kamerdynerów, którzy dbają o najmniejsze szczegóły. Przebywające tam osoby mogą wynająć odrzutowiec, jacht, wypić kawę z 24-karatowym złotem czy kupić złoto w automacie.

Co ciekawe do hotelu może wejść każdy odpowiednio ubrany turysta, a nawet podjechać pod same drzwi taksówką. Wystarczy, że mężczyźni posiadają długie spodnie i pełne buty, natomiast kobiety mają zakryte ramiona oraz kolana.

Emirates Palace
Emirates Palace – najbardziej luksusowy hotel na świecie

Meczet Szejka Zayeda w Abu Dhabi

Sheikh Zayed Grand Mosque to bezsprzecznie jeden z najbardziej niesamowitych budynków jaki widzieliśmy w życiu. Na budowę meczetu poświecono ponad dziesięć lat (1996-2007) i wydano około 205 milionów funtów.

Kompleks jest w stanie pomieścić 40 000 odwiedzających, a sama główna sala modlitewna ponad 7000 wiernych. Dziedziniec o powierzchni 17 tys. m2 pokrywa niesamowita kwiatowa mozaika, będąca największą marmurową mozaiką na świecie.

Meczet w Abu Zabi dziedziniec

Meczet w Abu Zabi - mozaika

Arkadowe korytarze pokryte są identycznymi względem kształtu kopułami, których w całym meczecie jest aż 80. Na zewnątrz kompleksu możemy natomiast zauważyć baseny, w których obija się ten majestatyczny obiekt.

Meczet w Abu Zabi otoczony basenami

Majestatyczny meczet w Abu Zabi

Posadzki meczetu pokryte są dywanami, największy z nich jest także największym na świecie. Ma powierzchnię 5627 m2 i waży 35 ton. Z sufitu zwisają natomiast ogromne żyrandole. Jest ich łącznie siedem, największy ma wysokość 15 metrów. Wykonane zostały z milionów kryształów Swarovskiego.

Swarovski w meczecie w Abu Zabi

Sheikh Zayed Grand Mosque in Abu Dhabi

Wejście do meczetu jest bezpłatne. W nim wymagane jest ubranie, które zakrywa ramiona i kolana, a u kobiet także włosy. Przed wejściem na teren Sheikh Zayed Grand Mosque możemy wypożyczyć odpowiedni strój.

Meczet dla zwiedzających jest dostępny od soboty do czwartku między godziną 9:00, a 22:00, natomiast w piątki od 16:30 do 22:00. Podczas Ramadanu otwarcie ograniczone jest do godziny 14:00, natomiast w piątek kompleks jest całkowicie zamknięty.

Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi w nocy
Meczet Szejka Zayeda w Abu Zabi w nocy

Yas Marina Circuit – tor F1 w Abu Dhabi

Yas Marina Circuit - F1

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich znajduje się także tor wyścigowy, na którym od 2009 rozgrywane są wyścigi Formuły 1. Sam obiekt położony jest na sztucznej wyspie Yas w sąsiedztwie parku rozgrywki Ferrari World Abu Dhabi, gdzie możemy przejechać się najszybszą kolejką górską na świecie – prędkość wagonika sięga nawet 240 km/h.

Tor w 2010 został zakupiony przez rząd Abu Zabi, a dzięki temu obiekt jest miejscem organizowania wielu ogólnodostępnych imprez, takich jak Zayed Marathon, TriYAS, zawody samochodowe czy cykliczne treningi. My skorzystaliśmy z cotygodniowych niedzielnych ćwiczeń StartYAS™ by Daman’s ActiveLife, na których możemy jeździć na rowerze, biegać i spacerować. Dostęp jest bezpłatny dla wszystkich chętnych o różnych poziomach sprawności – tor jest specjalnie podzielony według stopnia zaawansowania uczestników.

Nie masz ze sobą roweru? To nie problem! Do wypożyczenia mamy kilkadziesiąt dwukołowców. Przed przybyciem na tor warto zarejestrować się na oficjalnej stronie Yas Marina Circuit, co znacznie przyspieszy proces zapisu na trening już na miejscu. Więcej informacji na temat dat i godzin zajęć znajdziecie także na wspomnianej stronie internetowej.

Takiego zwiedzania toru F1 w Abu Dhabi się nie spodziewaliśmy, to tak jakby zagrać na jednym z największych stadionów piłkarskich podczas jego oglądania – spełnienie marzeń niejednego fana sportu!

Yas Marina Circuit by bike
Jeździliśmy po torze F1 rowerem!

Koszt taxi w Abu Dhabi

  • Central Bus Station -> Marina Mall – 12 km, 21 AED (7 AED na osobę)
  • Emirates Palace -> Meczet Szejka Zayeda – 19,5 km, 33 AED (11 AED)
  • Meczet -> Ferrari World – 24 km, 47 AED (15,5 AED)
  • Tor F1 -> przystanek autobusowy – 35 km, 71,5 AED (24 AED)

Przejechanie kilometra w Abu Zabi kosztuje 1,65 AED, pokonanie 90 kilometrów w klimatyzowanych taksówkach wyniosło nas tylko 172,5 AED (ok. 170 zł), co przy podziale na 3 osoby daje nam 57,5 AED –  co według mnie jest bardzo przystępną stawką za objechanie całego miasta, dotarcie po same drzwi wszystkich atrakcji i ucieczkę od wysokich temperatur na zewnątrz.

Taxi Abu Dhabi

Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:

3 komentarze

Kliknij, aby skomentować