Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Honduras

Honduras

Stolica: Tegucigalpa
Język: hiszpański
Waluta: lempira honduraska
Ludność: ok. 10.3 mln
Powierzchnia: ok. 112 492 km²

W tym przewodniku znajdziesz listę zawierającą najpiękniejsze miejsca w Hondurasie, która pomoże Ci ustalić priorytety dotyczące tego, co warto zobaczyć w tym kraju.

Zwiedzanie Hondurasu - podsumowanie kluczowych atrakcji

Honduras jest krajem o dużej różnorodności przyrodniczej, gdzie można cieszyć się opalaniem na pięknych karaibskich plażach, nurkowaniem, lub wędrówkami po tropikalnych lasach deszczowych z szeroką gamą flory i fauny. Honduras posiada również bogate dziedzictwo historyczne, jako wynik wielu ludów, które zamieszkiwały ziemie tego kraju. Mowa o rdzennych mieszkańcach, hiszpańskich osadnikach i afrykańskich imigrantach. Największe atrakcje w Hondurasie to karaibskie wyspy, takie jak Roatán, Utila i Cayos Cochinos ze względu na rajską scenerię. Jednak kraj ten posiada również ponad 27 000 kilometrów kwadratowych parków naturalnych z unikalnymi ekosystemami, które są warte odwiedzenia. Ten przewodnik zawiera obowiązkowe i mniej znane atrakcje do zobaczenia w Hondurasie, tak więc na moment przenosimy się do Ameryki Środkowej.

Honduras - atrakcje

1. Wyspa Roatán

Roatán to karaibska wyspa położona na północnym krańcu Hondurasu i bardzo popularne miejsce turystyczne, z prawdopodobnie najlepszymi plażami i usługami w Hondurasie. Roatán oferuje różne atrakcje turystyczne, takie jak: wycieczki łodzią, wędkarstwo i nurkowanie – w regionie znajduję się 4 co do wielkości rafa koralowa świata. Co zobaczyć na wyspie? W Roatán warto odwiedzić Park Gumbalimba - gdzie można zobaczyć małpy, lub Oak Ridge Mangrove - bagienny obszar chroniony ze względu na bogaty ekosystem. Piękno tego miejsca można doceniać podczas przejażdżki łodzią wzdłuż kanałów. Głównymi ośrodkami miejskimi wyspy Roatán są Coxen Hole i Punta Gorda. Nie ma problemu z poruszaniem się autobusem, aby odwiedzić ciekawe miejsca w okolicy.

2. Archipelag Cayos Cochinos

Archipelag składa się z dwóch głównych wysp (Cayo Menor i Cayo Mayor) oraz 13 wysepek koralowych, gdzie znajduje się rezerwat morski z rafami koralowymi, zamieszkałymi przez różne gatunki tropikalne. Wyspy są również miejscem, gdzie mieszka mała społeczności Garifuna, znana ze swojej muzyki i kultury. Plaże Cayos Cochinos charakteryzują się złotym piaskiem i czystą wodą o widoczności ponad 100 metrów. Wyspy posiadają unikalny ekosystem, dlatego są obszarem chronionym. Główne atrakcje wysp to nurkowanie, lub po prostu odkrywania białych, rajskich plaż.

3. Utila

Nie opuszczamy Karaibów, ponieważ plan zwiedzania Hondurasu nie byłby pełny bez opowiedzenia o Utila, czyli "młodszej siostrze" Roatan. Atmosfera jest tu bardziej backpackerska i hipisowska, więc znajdziesz tu znacznie tańsze zakwaterowanie. Chociaż, z wyjątkiem Bando Beach, plaże nie są tak piękne jak na Roatanie, Utila jest jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia w Hondurasie z jednego bardzo dobrego powodu: nurkowania. W rzeczywistości wyspa stała się jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie wśród nurków ze względu na dno morskie i przystępne ceny nurkowania i nauki nurkowania. Możesz wybierać spośród ponad 60 miejsc nurkowych wokół Utila i nierzadko można zobaczyć rekiny wielorybie, koniki morskie, płaszczki i oczywiście wszelkiego rodzaju kolorowe ryby.

4. La Ceiba - najbardziej żywe miasto Hondurasu

La Ceiba, położona na północnym wybrzeżu Hondurasu, jest trzecim co do wielkości miastem w kraju i miejscem turystycznym słynącym z imprezowej atmosfery. Jest to również baza wypadowa do niektórych z niesamowitych plaż, wysp i parków naturalnych na Karaibach. Miasto posiada bogate dziedzictwo historyczne, spuściznę rdzennych i hiszpańskich kultur, które pozostawiły swój ślad w tradycjach, budynkach i kuchni. Zwiedzanie miasta La Ceiba możliwe jest w jeden dzień, jednak jest to dobre miejsce na bazę wypadową, aby zobaczyć ciekawe miejsca w okolicy. Co warto zobaczyć? Polecam: Laguna Cacao, Sambo Creek Beach, Park Narodowy Pico Bonito, oraz ogród Botaniczny Lancetilla. Z La Ceiba można również znaleźć prom, lub lot do Utila, Roatan lub archipelagu Cayos Cochinos.

5. Stanowisko archeologiczne Copán

Położone bardzo blisko granicy z Gwatemalą, jest zwykle pierwszym miejscem do odwiedzenia w Hondurasie, jeśli podróżujesz z Gwatemali. Copán było jednym z najważniejszych miast Imperium Majów w V i IX wieku. Nie bez powodu miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje zabytki i wartość historyczną, którą natychmiast zauważysz dzięki stelom, które są zachowane we dobrym stanie. Najbardziej imponującym miejscem w kompleksie są 62-stopniowe schody, które przedstawiają historię królewskiego rodu Copán za pomocą ponad 2200 glifów, co czyni je najbardziej obszernym i istotnym pismem hieroglificznym w Mezoameryce. Warto także spędzić noc w Copán Ruinas - małym miasteczku, które służy jako baza wypadowa. Jeśli interesują Cię atrakcje w postaci gorących źródeł, warto wybrać się także do Luna Jaguar w środku dżungli.

6. Stolica Tegucigalpa i park narodowy Parque Nacional La Tigra

Chociaż wielu podróżnych decyduje się ją pominąć, w stolicy Hondurasu znajdują się atrakcje, które można zwiedzać przez kilka godzin lub kilka dni, jeśli uzupełnisz zwiedzanie o pobliską okolicę miasta. Co warto zobaczyć w Tegucigalpa? W historycznym centrum znajdują się kolonialne budynki i piękne świątynie w stylu barokowym, takie jak kościół Santa María de Los Dolores i katedra San Miguel Arcángel. Ponadto warto odwiedzić dwa muzea, aby zrozumieć przeszłą i obecną historię kraju, są to: Museo de la Identidad Nacional i Museo Casa Morazán. Jeśli masz ochotę zobaczyć miasto z punktu widokowego, najlepszym miejscem do odwiedzenia jest Parque Naciones Unidas El Picacho na wzgórzu El Picacho. Zaledwie 15 kilometrów od centrum Tegucigalpa znajduje się Parque Nacional La Tigra, las chmurowy, w którym żyje charakterystyczny quetzal. Z ośmioma szlakami o różnym stopniu trudności i możliwością uprawiania sportów przygodowych, jest to dobra opcja, jeśli masz czas na spędzenie dodatkowego dnia w stolicy.

7. Rezerwat przyrody: Reserva de la biosfera de Río Plátano Rezerwat biosfery Rio Platano

Czy wiesz, że w Hondurasie znajduje się drugi co do wielkości las deszczowy w obu Amerykach po Amazonii? Las został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla ponad 30 gatunków ssaków, w tym rysi i jaguarów, ponad 350 gatunków ptaków, takich jak ary i tukany oraz ponad 120 gatunków gadów i płazów, takich jak pytony i anakondy. W 2012 roku odkryto tu Ciudad Blanca - starożytne miasto Majów. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, to w tym miejscu znajdziesz najlepsze atrakcje w Hondurasie, ale ostrzegam, że dotarcie tutaj nie jest łatwe, chyba że zakupisz bilet na jeden z samolotów do lotniska Palacios, co nie będzie tanie.

8. Jezioro Yojoa i wodospady Pulhapanzak

Yojoa jest jedynym jeziorem w kraju, które jest otoczone parkami przyrody, w których żyje około 50% gatunków ptaków zamieszkujących Honduras. Możesz spędzić kilka dni na zwiedzaniu jego okolic. Do najbardziej znanych miejsc należą Parque Nacional Cerro Azul Meámbar i Parque Eco-Arqueológico Los Naranjos - dwa raje dla obserwatorów ptaków. Będąc w okolicy, prawie wszyscy podróżni korzystają z okazji, aby odwiedzić wodospady Pulhapanzak - prawdopodobnie najpiękniejsze w Hondurasie i drugie co do wielkości w Ameryce Środkowej, po Salto del Chilasco w Gwatemali. Położony zaledwie 19 kilometrów od jeziora wodospad ma 43 metry wysokości, a otaczający go krajobraz czyni go jeszcze bardziej fascynującym.

9. Comayagua – co zwiedzić w starej stolicy Hondurasu?

Comayagua jest ostatnim z polecanych z miejsc do odwiedzenia w Hondurasie na tej liście, ale nie mniej pięknym niż poprzednie. Dawna stolica kraju w latach 1825-1880, była ważnym ośrodkiem politycznym w hiszpańskiej epoce kolonialnej, więc spacer po niej jest jak cofnięcie się w czasie. Zalecanie jest spędzenie co najmniej jednego dnia na zwiedzaniu historycznego centrum, w którym wyróżnia się katedra Catedral de la Inmaculada Concepción - jedna z najstarszych w Ameryce Środkowej. Jeśli masz ochotę, możesz zostać w mieście na noc, ale ponieważ jest to tylko 100 km od Tegucigalpy, możesz również wybrać się na jednodniową wycieczkę.