Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Jamajka

Jamajka

Stolica: Kingston
Język: angielski
Waluta: dolar jamajski
Ludność: ok. 2.8 mln
Powierzchnia: ok. 10 991 km²

Czy Twoim następnym celem podróży jest raj o zielonych i turkusowych wodach zwany Jamajką? Jesteś w dobrym miejscu, ponieważ ten przewodnik opisuje największe atrakcje na wyspie.

Co warto zobaczyć na Jamajce?

Jamajka, wyspiarski kraj na Karaibach, charakteryzuje się tropikalnymi górami, bujnymi lasami deszczowymi, niezwykłymi rafami koralowymi, drobnymi, piaszczystymi plażami i musującym, błękitnym morzem. Znana jako miejsce narodzin reggae, Jamajka jest także pełna afrykańskiego uroku. Dodatkową zaletą jest fakt, że na Jamajce urzędowym językiem jest angielski. Nie jest to jednak tania wsypa, dlatego przed podróżą koniecznie sprawdź aktualne ceny na Jamajce. Istnieje wiele niesamowitych atrakcji na tej charakternej wyspie. Oto najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia na Jamajce.

Jamajka - atrakcje

1. Negril

Miejscowość Negril znana jest z najbardziej malowniczego odcinka wybrzeża Jamajki z białym piaskiem, spektakularnymi klifami i turkusowym morzem. Negril rozciąga się od Bloody Bay do Long Bay w zachodniej części Jamajki. Istnieje tu możliwość uprawiania różnych sportów wodnych: nurkowania, parasailingu, paddleboardingu i skoków z klifów. Choć najlepsza plaża - Seven Mile Beach, ma tylko sześć kilometrów długości, jest to prawdziwy raj. Oprócz tego, co warto zobaczyć w Negril? Nie przegap okazji i zanurkuj z rafie koralowej w Long Bay Beach, oraz weź kąpiel w naturalnych basenach Blue Hole Mineral Springs. Inne atrakcje w Negril to także rejsy katamaranem o zachodzie słońca, wspaniałe pola golfowe i huczne życie nocne.

2. Montego Bay

Jeśli marzysz o wypoczynku na plaży, Twój plan zwiedzania Jamajki powinien zawierać Montego Bay, ponieważ znajdują się tam jedne z najlepszych plaż na wyspie, ale także jedne z najbardziej turystycznych. Oprócz tego, że jest to główny port na Jamajce dla ogromnych statków wycieczkowych z USA, jest to także „plac zabaw” dla bogatych i sławnych, z luksusowymi kurortami, polami golfowymi i wspaniałymi białymi piaszczystymi plażami. Montego Bay zyskało na popularności w latach 20-tych XX wieku, kiedy to angielski osteopata oświadczył, że tutejsza woda ma uzdrawiające właściwości. Zalew turystów spowodował, że kiedyś senna wioska stała się najbardziej znaną turystyczną destynacją Jamajki. Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Montego Bay? Miłośnicy słońca, piasku i wody pokochają Doctor's Cave Beach - jedną z najlepszych plaż Jamajki - i Walter Fletcher Beach, z parkiem rozrywki, która jest najlepszym miejscem dla rodzin z dziećmi. Inne atrakcje to: nurkowanie, zwiedzanie jaskiń Green Grotto, spływy rzeką i gra w golfa. W okolicach miasta można zobaczyć plantację kawy, ananasów, bananów, miodu i cytrusów.

3. Wodospady Dunn's River Falls

Jeśli chodzi o Jamajkę i jej atrakcje, to Dunn's River Falls jest zdecydowanie jedną z najważniejszych z nich. Znajdujące się w Ochos Rios, wodospady kaskadowe wpadają do morza przy Little Dunn's River Beach. Wodospady są tak piękne, że gdy dotrzesz na miejsce, zrozumiesz, dlaczego miliony turystów pokonują 90-minutową wędrówkę, aby zobaczyć to miejsce. Najwyższy z wodospadów ma 180 metrów wysokości i tworzy one piękne tarasy z naturalnymi basenami, w których można się wykąpać.

4. Ocho Rios

Ochos Rios to popularny nadmorski kurort na północnym wybrzeżu, zaledwie 4 kilometry od wodospadów Dunn's River Falls. Niegdyś senna wioska rybacka, dziś jest tętniącym życiem portem wycieczkowym, otoczonym luksusowymi hotelami i górami pokrytymi lasem deszczowym. Miejsce to jest pełne imprez reggae, barów i targów rzemieślniczych, dlatego stawni alternatywę dla Montego Bay. W Ochos Rios mniejszy nacisk kładzie się na zwiedzanie plaż, a większy na zwiedzanie przyrody. W okolicach miasta znajdują się takie ciekawe miejsca jak: bujna tropikalna roślinność, meandrujące rzeki i kaskadowe wodospady.

5. Nine Mile – miejsce narodzin Boba Marleya

Nine Mile to mała wieś, kilka kilometrów na południe od Brown's Town. Jeśli jesteś fanem Boba Marleya, to koniecznie musisz odwiedzić to miejsce, ponieważ to właśnie tutaj urodził się i jest pochowany słynny jamajski artysta. Jedną z atrakcji Nine Mile jest dom, w którym Marley dorastał, z całym oryginalnym wyposażeniem. W miejscowości znajduje się także mauzoleum, w którym spoczywa artysta i muzeum. Dodatkowo, w stolicy Jamajki Kingston, również znajduje się muzeum Boba Marleya.

6. Falmouth

Falmouth to gregoriańskie miasto, które jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu miejsc na Karaibach. Miasto zostało założone w 1769 roku, w celu uprawy trzciny cukrowej. Dziś Falmouth jest wypełnione plantacjami kokosów i cukru, bujnymi lasami, wodospadami i XIX-wieczną architekturą. Co warto zobaczyć w mieście? Odwiedź zabytki: Albert George Market, William Knibb Memorial Baptist Church (pierwsza świątynia masońska zbudowana na Jamajce) i odrestaurowany budynek sądu. Inne atrakcje to miejskie targi, a także Luminous Lagoon, gdzie można podziwiać niesamowitą bioluminescencje występującą w wodzie.

7. Blue Mountains (Góry Błękitne w Jamajce)

Góry Błękitne w Jamajce to urokliwe miejsce, idealne dla miłośników przygód, z trasami pieszymi i rowerowymi, malowniczymi wodospadami i plantacjami kawy. Nazwane tak z powodu niebieskawej mgły, która osiada wokół ich szczytów, 45-kilometrowe pasmo jest najdłuższym na Jamajce i jednym z najdłuższych na Karaibach. Najwyższy szczyt: Blue Mountain Peak mający wysokość 2245 metrów to cel dla bardziej odważnych - w bezchmurny dzień widać nawet Kubę ze szczytu. Po drodze na szczyty mija się ciekawe miejsca, wiele autentycznych górskich wiosek i pól uprawnych, a także ponad 500 różnych gatunków kwitnących roślin i drzew. Inne atrakcje obejmują obserwację ptaków i wycieczki na plantacje kawy - słynna kawa Blue Mountain na Jamajce jest przepyszna!

8. Port Antonio

Jest to dużo spokojniejsze miasteczko niż wszystkie wcześniej wymienione kurorty, na północno-wschodnim wybrzeżu Jamajki, Co zwiedzić w Port Antonio na Jamajce? Miejsce to jest intrygującą mieszanką kolorowych rynków, georgiańskiej i wiktoriańskiej architektury i kawiarni idealnych do obserwowania lokalnego życia. Ale to zwiedzanie niesamowitej przyrody tak naprawdę przyciąga tutaj turystów. Pomyśl tylko o oszałamiających dżunglach, krystalicznie czystych wodospadach, turkusowych lagunach, pięknych plażach i malowniczych szlakach turystycznych.

9. Kingston

Położona wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża wyspy, stolica Jamajki jest największym miastem kraju i mieszka w niej ponad połowa ludności kraju. Założone w 1692 roku Kingston powstało po tym, jak Port Royal, znajdujący się przy porcie, został zniszczony przez trzęsienie ziemi. Co zobaczyć w Kingston? Jeśli chcesz odkryć zabytki i historię kraju odwiedź Fort Charles, zwiedź muzeum Boba Marleya i odwiedź National Gallery of Jamaica - najstarszą publiczną galerię sztuki na anglojęzycznych Karaibach. Inne atrakcje obejmują wybranie się na piknik do Holywell Park Jamaica (32 km od centrum), wizytę w ogrodzie botanicznym Hope Botanic Gardens, lub spacer wzdłuż portu. Jeśli chcesz odpocząć od miasta, popłyń do Lime Cay. Jednak w każdym razie, nie poleca się zostawania w Kingston więcej niż 2-3 dni, ponieważ miasto nie należy do najprzyjemniejszych.