Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Kanada

Kanada

Stolica: Ottawa
Język: angielski, francuski
Waluta: dolar kanadyjski
Ludność: ok. 37,9 mln
Powierzchnia: ok. 9 984 670 km²

Mieszkańcy tego kraju słyną z niespotykanej nigdzie indziej gościnności oraz uprzejmości, a zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że często to właśnie ten kierunek jest wybierany przez osoby, które marzą o prawdziwym, amerykańskim road tripie. Tym razem zabieram Cię do sąsiadującej z USA Kanady, która obfituje w atrakcje i przepiękne miejsca dedykowane nie tylko dla osób doceniających dziką przyrodę.

Kanada - co warto zobaczyć?

Drugi co do wielkości kraj na świecie będący ojczyzną syropu klonowego, bogatej flory oraz fauny, z którą można się spotkać oko w oko chociażby podczas przeprawy przez autostrady nieopodal Parku Narodowego Banff, na przestrzeni lat stał się ulubionym kierunkiem podróżników z całego świata i fakt ten nie powinien być dla nikogo zaskakujący. Kanada uchodzi bowiem za kraj nie tylko bardzo bezpieczny, ale też spokojny, a jej niewątpliwym atutem jest to, że każdy region może pochwalić się bogactwem kulturowym, urbanistycznym oraz naturalnym. Atrakcji w Kanadzie nie brakuje, o czym zaraz się przekonasz.

Kanada - miasta

Kanada - atrakcje

1. Niagara

Wodospad Niagara w Kanadzie

Zaledwie 9 godzinny lot z Polski jest w stanie przenieść Cię do jednego z najpiękniejszych miejsc w Kanadzie, które co ciekawe można także podziwiać od strony amerykańskiej. O jakiej atrakcji mowa? Oczywiście o Niagarze, czyli trzech wodospadach (American Falls i Bridal Veil Falls znajdujących się po stronie amerykańskiej oraz Horseshoe Falls po stronie kanadyjskiej) łączących się w jedną, majestatyczną całość prezentującą piękne oblicze natury. Największa kaskada mieści się w turystycznym miasteczku Niagara Falls – to właśnie tam na miłośników przyrody czeka wodospad o szerokości ponad 790 metrów, który jest długi na 53 metry. Na miejscu możesz nie tylko podziwiać Horseshoe Falls z góry, ale również udać się na wycieczkę za wodospadem, wyruszyć w rejs pod sam wodospad, który sprawi, że imponujący kolos będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki.

2. Park Narodowy Banff

Park Narodowy Banff w Kanadzie

Przygotowując listę atrakcji turystycznych Kanady nie mogę nie wspomnieć o mieszczącym się w zachodniej części kraju Parku Narodowym Banff, który jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków w Ameryce Północnej. Szczerze? Wcale mnie to nie dziwi. Iście alpejski krajobraz oraz zapierająca dech w piersiach przyroda sprawiają, że 3 najstarszy park na świecie (!) odwiedzają co roku tysiące turystów oraz miejscowych. Na wielbicieli spektakularnych widoków czekają tutaj m.in. gorące źródła Upper Hot Springs, szmaragdowe jezioro Moriane Lake, malownicza trasa Icefields Parkaway z jeziorem polodowcowym Bow Lake oraz Mount Forbes o wysokości 3612 m n.p.m, a także 3 kurorty narciarskie.

Dowiedz się więcej: Park Narodowy Banff w Kanadzie

3. Toronto

Widok na Toronto w Kanadzie

Podczas swojej kanadyjskiej przygody będziesz znajdować się nieopodal południowej części regionu Ontario? W takim razie koniecznie powinieneś odwiedzić największe miasto w Kanadzie, czyli oczywiście Toronto, które przez wielu określane jest mianem wyjątkowej metropolii. Dlaczego? Bez wątpienia jest to związane z faktem, że ponad 17% powierzchni miasta okala system wąwozów i rzek, a także las, co w efekcie tworzy wyjątkowy krajobraz metropolii mieszczącej się w wewnątrz parku.

W pełnym kontrastów mieście mieszczą się liczne zabytki i słynne atrakcje turystyczne Kanady, których przykładem jest chociażby wykonana z betonu 533 metrowa Wieża CN ze znajdującą się na wysokości 446,5 m galerią obserwacyjną, z której roztacza się panorama na całe Toronto, wodospad Niagara, a także leżące po drugiej stronie jeziora Stany Zjednoczone. Fanom ekstremalnych wrażeń polecam tutaj Edge Walk, a więc spacer na uprzęży na samej górze wieży (od jej zewnętrznej strony), po przejściu któego wspomnienia z pewnością pozostaną z Tobą na długo. Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia w Toronto jest także Akwarium morskie Ripley’s, port leżący tuż obok raju dla surferów i żeglarzy - jeziora Ontario, XIX-wieczna dzielnica Distillery ze słynnym Flatiron’em oraz St. Lawrence z targiem otwartym w 1793 roku.

4. Old Quebec

Hotel w Chateau Frontenac w Old Quebec

Nie lada gratką dla wszystkich osób podążających tropem zabytków i ciekawych miejsc Kanady jest Old Quebec, a więc dzielnica miasta Quebec (drugiego, największego zaraz po Montrealu ośrodka regionu), która słynie ze swoich liczących tysiące lat, niepowtarzalnych atrakcji, dzięki którym faktycznie można cofnąć się w czasie. To właśnie tutaj mieszczą się Vieux-Quebec, czyli jedyne, ocalałe mury obronne w całej Ameryce Północnej, które w 1985 roku wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jako Historic District of Old Quebec. Niemniej spektakularne wrażenie robi także Chateau Frontenac, a więc monumentalny zamek z ciężką do zliczenia ilością wieżyczek, który obecnie pełni rolę ekskluzywnego hotelu, najstarszy budynek wojskowy w Kanadzie - La Citadelle, klasztor Urszulanek, katedra Notre-Dame-des-Victoires, a także Place de Paris.

5. Vancouver

Vancouver w Kanadzie

Podczas zwiedzania Kanady warto przeznaczyć choćby jeden dzień na zwiedzanie Vancouver, które dzięki swojemu specyficznemu położeniu wprost powala na kolana. Wszystko to ze względu na fakt, że znajdują się tutaj zarówno góry North Shore Mountains, jak i zapierający dech w piersiach Pacyfik. Nie jest to jednak bynajmniej jedyny powód, dla którego warto odwiedzić to miasto pełne kontrastów.

Wspomniane różnice da się gołym okiem zauważyć chociażby w dzielnicach Gastown oraz Downtown – pierwsza przyciąga uwagę zegarem parowym oraz dawną architekturą, druga z kolei słynie z nowoczesnego designu, którym odznaczają się nie tylko biurowce, ale też hale sportowe oraz miejsca, w których odbywają się wydarzenia kulturalno-rozrywkowe. Klimat miasta można także poczuć m.in. spacerując po deptaku w pobliżu Canada Place (skąd rozpościera się piękna panorama na całą okolicę), gdzie przy odrobinie szczęścia możesz zobaczyć lądowanie bądź startowanie wodolotów. A skoro o widokach mowa… jeżeli nie boisz się wysokości, to będąc w Vancouver koniecznie obierz kurs na Grouse Mountain, a więc górujący nad miastem szczyt, na który możesz wspiąć się na piechotę bądź z pomocą gondoli. Na samym szczycie wzniesienia znaleźć można m.in. Theatre in The Sky, gdzie emitowane są filmy pozwalające zgłębić historię Vancouver, a także poznać tajemnice otaczającej przyrody oraz panującej kultury. Dodatkowo, na szczycie wzgórza możesz także zaliczyć bliskie spotkanie z niedźwiedziem grizzly (choć tego akurat nie zalecam).

Foodies z krwi i kości nie powinni omijać Gransville Island, gdzie znajduje się publiczny market, do którego tłumnie ściągają turyści chcący skosztować prawdziwych, kanadyjskich przysmaków. Stamtąd bardzo szybko można przenieść się do jednej ze słynnych galerii sztuki, co w efekcie stworzy ucztę dla wszystkich zmysłów.

6. Park Narodowy Jasper

Park Narodowy Jasper w Kanadzie

Do grona najciekawszych miejsc w Kanadzie zalicza się także Park Narodowy Jasper leżący w południowo-zachodniej części prowincji Alberta. Na 10878 km2 powierzchni (która jest znacznie mniej oblegana niżeli wspomniany wcześniej Park Narodowy Banff) znajduje się m.in. lodowiec Athabasca oraz wodospady o tej samej nazwie, jezioro Piramid Lake leżące u podnóży Piramid Mountain z małą, piaszczystą wysepką, na której możesz urządzić sobie dłuższy postój, a także idylliczne Honeymoon Lake, które w pełni zasługuje na swoją nazwę.

7. Montreal

Montreal

Co jeszcze warto zobaczyć w Kanadzie? Mój przewodnik zamyka Montreal, w którym można znaleźć dosłownie wszystko to czego dusza zapragnie. Wiekowe zabytki, designerska, nowoczesna architektura, wyśmienita kuchnia oraz wydarzenia z udziałem gwiazd światowego formatu, to tylko niektóre z atrakcji tej części Kanady.

W mieście można spotkać przedstawicieli aż 120 odrębnych społeczności, dzięki czemu Montreal tętni życiem, odmiennymi kulturami oraz tradycjami tworzącymi niezapomnianą całość. We francuskojęzycznym mieście warto udać się chociażby na Górę Królewską skąd roztaczają się malownicze widoki, zobaczyć leżące obok rzeki Świętego Wawrzyńca Stare Miasto z Ratuszem i targiem Bonsecours, przekonać się jak urokliwie wygląda Stary Port z ponad 400-letnią historią, a także wybrać się na plac Jaques-Cartier, gdzie nie ma miejsca na nudę. Atrakcją Montrealu jest również Ogród Botaniczny, który może pochwalić się imponującą kolekcją ponad 22 tysięcy gatunków roślin i ich odmian, 10 szklarniami wystawowymi oraz 20 ogrodami tematycznymi.

Kanada - co warto zobaczyć?