Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Kostaryka

Kostaryka

Stolica: San José
Język: hiszpański
Waluta: colon kostarykański
Ludność: ok. 5.1 mln
Powierzchnia: ok. 51 100 km²

Istnieje wiele spektakularnych miejsc do odwiedzenia w Kostaryce, w kraju, który sprawi, że zakochasz się w jego niesamowitych naturalnych krajobrazach tropikalnych lasów deszczowych, wulkanach i rajskich plażach. Oto przewodnik opisujący największe atrakcje w Kostaryce.

Co zobaczyć w Kostaryce? Przegląd najważniejszych informacji

Miasta w Kostaryce nie są najpopularniejszą atrakcją, niemniej jednak dzięki uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu w Ameryce Środkowej, skąpanej w wodach Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego, ten mały kraj ma największą gęstość różnorodności biologicznej ze wszystkich krajów na świecie, więc nie jest niczym niezwykłym zobaczenie gatunków zwierząt, takie jak leniwce, jaguary, manaty i słynne tukany podczas spacerów po parkach narodowych. Ale ważne jest również, aby wiedzieć, że zobaczenie zwierząt nie jest tak łatwe, jak się wydaje, lub jak mogą Ci obiecywać osoby sprzedające wycieczki. Natura jest nieprzewidywalna, więc najlepiej nie mieć wielkich oczekiwań, aby mile się zaskoczyć. Aby odwiedzić liczne atrakcje, potrzebny jest samochód terenowy 4×4, gdyż niektóre drogi dojazdowe do parków narodowych, czy plaż nie są w dobrym stanie. Ostatnią kluczową kwestią, o której należy wiedzieć jest fakt, że Kostaryka jest zdecydowanie najdroższym krajem w Ameryce Środkowej, więc trzeba przygotować się na większe wydatki. Przejdźmy teraz do listy przedstawiającej najpiękniejsze miejsca w Kostaryce.

Kostaryka - atrakcje

1. San José, ciekawe miejsca w stolicy Kostaryki

Stolica kraju jest mało znana, ale znajduje się w niej kilka ciekawych atrakcji turystycznych. Będąc w mieście, warto skorzystać z okazji i poznać parki miejskie, historię, muzea i kawiarnie. Co warto zobaczyć w stolicy Kostaryki? Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest neoklasyczna katedra Catedral Metropolitana, w której znajdują się jedne z najwspanialszych organów w obu Amerykach. Warto również odwiedzić teatr Teatro Nacional znajdujący się na Plaza de la Cultura. Inne atrakcje i zabytki to muzeum Museo Nacional, park Parque Central, oraz park Metropolitan La Sabana.

2. Wulkan Poas

Znajdujący się półtorej godziny od stolicy wulkan ma ponad 2700 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych szczytów Kostaryki. Posiada również jeden z największych i najbardziej imponujących kraterów na świecie o średnicy 365 metrów i głębokie zielone jezioro, którego zwiedzanie sprawi, że zakochasz się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Należy pamiętać, że jest to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju (ostatnia erupcja miała w kwietniu 2017 roku), więc zwiedzanie odbywa się w kasku, a na szlaku i w punkcie widokowym znajduje się kilka schronów bezpieczeństwa na wypadek erupcji. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy wiedzieć przygotowując się do wizyty jest to, że obszar krateru jest często zasłonięty przez chmury, więc przed wejściem na wulkan i zakupem biletu niezbędne jest sprawdzenie pogody. Jeśli masz więcej czasu, możesz pojechać na wulkan Irazú (3,432 m) i wulkan Turriabla (3,340 m), dwa najwyższe wulkany w Kostaryce, położone półtorej godziny od San José (w przeciwnym kierunku niż Poás).

3. Parque Nacional Tortuguero

Parque Nacional Tortuguero obejmuje ponad 26 000 hektarów terenu i jest jednym z najpopularniejszych miejsc ekoturystycznych w Kostaryce. Wśród rzek, kanałów i lagun parku można zobaczyć mnóstwo gatunków zwierząt. Występują tu między innymi tapiry, jaguary, małpy, szopy, leniwce, wydry i jaszczurki. Inne atrakcje tego parku to obserwacja żółwi morskich. Jest to najważniejszy obszar składania jaj w zachodniej części Karaibów dla zagrożonego wyginięciem żółwia zielonego. Inne gatunki żółwi morskich również składają swoje jaja na pobliskich plażach.

4. Wulkan Arenal

W Kostaryce znajduje się wiele wulkanów, ale żaden nie jest tak piękny jak Arenal. Znajduje się on w Parque Nacional Volcán Arenal. Ten kolosalny 1,670-metrowy wulkan ma prawie idealny stożkowy kształt, chociaż jego zwiedzanie wymaga odrobiny szczęścia, ponieważ dość często zakrywają go chmury. Plan zwiedzania Kostaryki powinien również zawierać jezioro Arenal. Jest ono otoczone wieloma wzgórzami i oferuje jeden z najwspanialszych widoków na wulkan z niemal każdego zakątka. Atrakcje tego miejsca to uprawiane windsurfingu i kitesurfingu, zwłaszcza w okresie od listopada do kwietnia, choć jest to również polecany obszar do uprawiania turystyki pieszej.

5. Parque Nacional Manuel Antonio

Ten park jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Kostaryce. Znajduje się w centralnej części kraju na wybrzeżu Pacyfiku w prowincji Puntarenas i jest tak piękny, że magazyn Forbes zaliczył go do dwunastu najpiękniejszych parków narodowych na świecie. Mimo że jest jednym z najmniejszych, jest najbardziej znany w kraju ze względu na łatwy dostęp, ciekawe miejsca i różnorodność ekosystemów. Tym, co warto zobaczyć są lasy tropikalne, białe piaszczyste plaże, lasy namorzynowe, rafy koralowe, a nawet laguna o powierzchni ponad 14 hektarów. Z czterech gatunków małp występujących w Kostaryce, trzy z nich można spotkać w tym parku. Sajmiri wiewiórcza, wyjce i kapucynki dzielą to siedlisko z innymi gatunkami, takimi jak szopy, pumy, mrówkojady, pelikany i leniwce.

6. Parque Nacional Corcovado

Parque Nacional Corcovado znajduje się w południowej części Kostaryki na półwyspie Osa i można się do niego dostać tylko drogą wodną lub powietrzną. Jest to największy park w kraju i słynie z dużej liczby gatunków zwierząt, które go zamieszkują. Jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce do zobaczenia jaguarów. Nielegalne polowania i niszczenie ich siedlisk sprawiły, że są one poważnie zagrożone wyginięciem i chociaż jest to płochliwe zwierzę i znalezienie go będzie trudne, ale nie jest to niemożliwe. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć Corcovado, można tu zaobserwować również inne duże ssaki, takie jak leniwce, małpy, żółwie morskie, makaki i mrówkojady. Tapiry są stosunkowo łatwe do zauważenia w okolicach Laguny Corcovado, ponieważ wędrują tu, aby napić się wody i ochłodzić.

7. Cahuita – co zwiedzić w tym miasteczku?

Na południu Kostaryki, bardzo blisko granicy z Panamą, leży małe miasteczko Cahuita. Mówi się tu głównie po angielsku, ale nadal używa się też Mekatelyu, języka kreolskiego z prowincji Limón, będącego mieszanką karaibskiego angielskiego i jamajskiego kreolskiego. Główne atrakcje znajdują się w parku Parque Nacional Cahuita, który oferuje piękne plaże z czarnym piaskiem. Region ten jest uważany za tropikalny raj, gdzie można cieszyć się spokojnymi i ciepłymi wodami Morza Karaibskiego. Jest to również doskonałe miejsce wędrówek, snorkelingu i nurkowania, ze względu na rafy koralowe, które dzięki swojej strukturze i różnorodności są uważane za najbardziej rozwinięte w kraju.

8. Reserva Biológica Bosque Nuboso Monteverde

Jest to obszar chroniony, który został założony w 1962 roku i znajdują się w nim najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne w kraju. Jego głównym celem jest ochrona flory, fauny i zasobów, które zawiera. Rezerwat posiada sześć stref ekologicznych, głównie dziewiczych lasów, o dużej różnorodności biologicznej. W rezerwacie możliwe jest zwiedzanie ponad 2500 gatunków roślin, ponad 100 gatunków ssaków, 400 ptaków, 120 gadów i płazów oraz tysiące owadów. Rezerwat jest w pełni przystosowany do turystyki i oferuje bardzo wygodne trasy spacerowe, co sprawia, że wizyta jest przyjemnym doświadczeniem. Jeśli masz cierpliwość, będziesz mógł/ mogła zobaczyć jednego z najpiękniejszych ptaków na świecie – quetzala.

9. Isla de Coco – co warto zobaczyć w „Galapagos” Ameryki Środkowej?

Isla de Coco jest znana jako Galapagos Ameryki Środkowej. W 1978 roku stała się parkiem narodowym, a w 1997 roku została uznana za miejsce światowego dziedzictwa. Znajduje się 550 kilometrów od wybrzeża Pacyfiku i jest jednym z idealnych miejsc w Kostaryce dla miłośników przyrody, naukowców, biologów i nurków. Duża populacja gigantycznych mant, rekinów wielorybich, delfinów i innych gatunków morskich jest naprawdę spektakularna. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie skupiają się tysiące rekinów młotów. Na Isla de Coco występuje ponad 50 gatunków ryb, ponad 90 mięczaków, ponad 50 skorupiaków, dwa gatunki jaszczurek, siedem ptaków lądowych i ponad 70 ptaków morskich, niektóre z nich są endemiczne.