Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Kuba

Kuba

Stolica: Hawana
Język: hiszpański
Waluta: peso kubańskie
Ludność: ok. 11 mln
Powierzchnia: ok. 110 860 km²

Położona na środku Morza Karaibskiego, Kuba jest wyspą z urokiem, który trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie. Od jej plaż, atmosfery i ludzi, jest wiele powodów, aby odwiedzić Kubę. W tym wpisie poznasz największe atrakcje do zobaczenia na Kubie.

Co warto zobaczyć na Kubie?

Kuba jest jednym z najciekawszych krajów na naszej planecie. Ta karaibska wyspa znana jest z rajskich plaż i niesamowitej historii. Jest to kraj osobliwy pod wieloma względami, ale taki, który zachwyci Cię od pierwszej sekundy. Niestety, w wyniku działań kubańskiego rządu od czasów rewolucji, kraj ten jest w słabej sytuacji gospodarczej. Obecnie występują codzienne problemy z prądem, zwłaszcza poza Hawaną, problemy z Internetem, transportem, wypłatą gotówki z bankomatów, braki w sklepach, a życie nocne zamarło. Na Kubie znajdują się jednak piękne atrakcje, które warto zobaczyć. Odwiedzając wyspę będziecie mieli okazję cofnąć się do lat 60-tych: zobaczycie klasyczne samochody, zabytki, brak technologii i piękną kolonialną architekturę, charakteryzującą kubańskie miasta, co sprawi, że zakochacie się w Kubie, jeśli lubicie takie klimaty! Oto najlepszy plan zwiedzania Kuby.

Kuba - atrakcje

1. Hawana, stolica Kuby 

Hawana to główny ośrodek turystyczny kraju. W stolicy Kuby mieście się główne międzynarodowe lotnisko, więc jest bardzo prawdopodobne, że będzie to miejsce, w którym po raz pierwszy postawicie stopę na Kubie. Zwiedzanie miasta warto rozpaczać od La Habana Vieja, czyli najstarszej i najbardziej turystycznej część miasta, w niej znajdują się główne atrakcje. Spacerując, poczujecie się, jakbyście cofnęli się w czasie: budynki są dość zniszczone, większość samochodów ma ponad 50 lat i będziecie mogli podziwiać ciekawą mieszankę architektury. Ale nie ograniczajcie się do tej części miasta. Ciekawe miejsca znajdziecie również w dzielnicy Centro Habana, którą jest bardziej autentyczna. To właśnie tam można zobaczyć prawdziwe życie mieszkańców i jeśli będziecie mieli szczęście spędzić tam kilka dni, poczujecie się jak Kubańczycy. 

2. Varadero, jedna z najlepszych plaż na Kubie

Przewodnik po Kubie niebyły pełny bez wspomnienia o Varadero. Tę nazwę na pewno słyszeliście tysiące razy w telewizji czy w biurach podróży. Obok Punta Cana i Cancun jest to sławna turystyczny cel podróży na Karaibach. W Varadero znajdują się 22 kilometry krystalicznie czystej wody, gdzie można spędzić urlop na plaży. Główną zaletą jest to, że Varadero znajduje się tylko, nieco ponad 2 godziny (150 km) od Hawany. Ponadto można zatrzymać się w prywatnych domach, aby zaoszczędzić pieniądze i przeżyć lokalne doświadczenie.

Spektakularna jaskinia Saturno

W pobliżu lotniska Varadero znajduje się piękna jaskinia. Wewnątrz znajduje się małe jezioro, w którym można pływać w ciemności z rybami! Dojazd zajmuje około 30 minut taksówką ze strefy hotelowej.

3. Cayo Santa María i jej atrakcje

Na Kubie jest wiele rajskich plaż, jednak większość z nich jest dość niedostępna: trzeba się tam dostać łodzią lub samolotem, transport jest często drogi i trwa dość długo z Hawany. Ale do Cayo Santa María można dojechać transportem publicznym. Dzięki pedraplén (grobli komunikacyjnej) można dotrzeć na rajskie plaże własnym samochodem lub autobusem publicznym. Jedynym minusem jest to, że są tu tylko hotele all inclusive. Więc w przeciwieństwie do Varadero, nie da się znaleźć noclegu za kilkadziesiąt złotych za noc.

4. Trinidad, najbardziej atrakcyjne kolonialne miasto na Kubie

Trinidad to jedno z najciekawszych miejsc do zobaczenia na Kubie. Jest to najlepiej zachowane miasto kolonialne w kraju. Trinidad jest przesiąknięty historią. W XVIII i XIX wieku miasto bardzo dobrze prosperowało dzięki produkcji cukru trzcinowego, który był głównym motorem gospodarczym. To właśnie w tym okresie powstała większość budynków, które można zobaczyć dzisiaj, w tym piękne pałace. Ale Trinidad jest wart zobaczenia nie tylko ze względu na historyczne centrum. Miasto otoczone jest przyrodą i można wybrać się w ciekawe miejsca, aby podziwiać naturalne bogactwo Kuby.

Plaża Ancon

Plaża Playa Ancon jest jedną z najczęściej odwiedzanych plaż na Kubie. Znajduje się ona zaledwie 20 minut jazdy (12 km) od Trinidadu. Oczywiście kolor wody nie może być porównywany z plażami w zatokach, ale jeśli odwiedzacie kolonialne miasto, warto poświęcić na nią 1 dzień.

Park Narodowy Topes de Collantes

Ten naturalny park znajduje się zaledwie 30 minut drogi (15 km) od Trinidadu. Osoby, które lubią aktywności na świeżym powietrzu, znajdą tu atrakcje w postaci rzek, jaskiń i wodospadów. Jest to idealne miejsce, aby zrelaksować się i oddychać świeżym powietrzem. Wodospad Salto del Caburní mierzy 64 metry i jest najbardziej znany w parku. Jest to jeden z najbardziej spektakularnych wodospadów do zobaczenia na Kubie. Można do niego dotrzeć szlakiem trekkingowym o długości około 5 km (w obie strony). Trasa prowadzi przez piękne plantacje herbaty, naturalne stawy i inne ciekawe miejsca.

Wodospad El Nicho

Kolejną z polecanych wędrówek jest udanie się do wodospadu El Nicho. Znajduje się on w Sierra de Escambray, w połowie drogi między Trinidadem a Cienfuegos. Teren jest dość dostępny, a ścieżka do wodospadu jest krótka i łatwa. Trasa prowadzi przez piękne lasy i naturalne stawy, w których można się wykąpać.

5. Cienfuegos i  neoklasyczna architektura

Cienfuegos, które znajduje się zaledwie godzinę jazdy od Trynidadu, jest kolejnym miastem wartym odwiedzenia. Największe atrakcje w mieście to neoklasyczne budynki w historycznym centrum. Jest to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najpiękniejsze miejsca i budynki trzeciego największego miasta na Kubie można znaleźć w okolicach Parku Jose Martí.

6. Viñales, jeden z naturalnych skarbów Kuby

Wraz z Hawaną, Trinidadem i Varadero, Viñales jest jednym z głównych celów turystycznych na Kubie. Wielu zna plaże tej wyspy, ale nie wszyscy niesamowite atrakcje przyrodnicze Kuby. Jednym z najpiękniejszych miejsc do zobaczenia na Kubie jest Valle de Viñales. Co warto zobaczyć w tym miejscu? W dolinie znajduje się kilka jaskiń, z których najbardziej znaną jest Cueva del Indio. Ale najlepsze są widoki z jednego z wielu punktów obserwacyjnych: te formacje krasowe otoczone zielenią tworzą krajobraz jak z pocztówki.

Pinar del Río, stolica tytoniu na Kubie

W pobliżu Viñales polecamy również wizytę w Pinar del Río. To miasto jest znane z produkcji tytoniu. W rzeczywistości ponad 80% cygar powstaje właśnie tutaj. Polecam wizytę na plantacjach tytoniu. Miejscowi rolnicy szczegółowo wyjaśnią cały proces produkcji.

Cayo Jutías

Cayo Jutías znajduje się zaledwie 1 godzinę i 30 minut (55 km) od Viñales. Jest to więc jedna z najbardziej dostępnych plaż. Chociaż, nie będziecie tak myśleć po dotarciu, ponieważ droga, która prowadzi na półwysep, jest okropna. Cayo Jutías jest bardzo autentycznym miejscem, ponieważ nie ma tam żadnych hoteli. Jeśli wybierzecię się do obszarów z małą ilością turystów, poczujecie się jak na bezludnej wyspie. Co zwiedzić w Cayo Jutías? Najbardziej znaną atrakcją jest plaża na zachodnim końcu, gdzie często można zobaczyć rozgwiazdy. Jednak w 2019 roku dostęp pieszo został zamknięty i można się tam dostać tylko łodzią. Dojazd z Viñales do Cayo Jutías jest łatwy. Najlepszym sposobem są colectivos (dzielone taksówki z innymi pasażerami). 

7. Zatoka Świń i Playa Giron

słynna operacja wojskowa prowadzona przez USA, mająca na celu obalenie rewolucyjnego rządu Fidela Castro. Po prawie 3 dniach walki siły kubańskie pokonały najeźdźców i położyły kres jednemu z najwybitniejszych epizodów w historii Kuby. Oprócz znaczenia historycznego krajobraz Zatoki Świń jest piękny. Jest tu kilka ciekawych plaż, takich jak Playa Girón, Punta Perdiz czy piękna Cueva de los Peces, najgłębsza jaskinia na Kubie, która jest spektakularna!

8. Santiago de Cuba, pierwsza stolica Kuby

Santiago jest drugim co do wielkości miastem do zobaczenia na Kubie. Znajduje się na wschodnim krańcu karaibskiej wyspy. Jest to miasto historyczne, ponieważ było pierwszą stolicą kraju i jedną z pierwszych ośmiu osad założonych przez Hiszpanów. Położenie geograficzne w najbardziej wysuniętej na wschód części wyspy, sprzyjało zależeniu miasta, ponieważ koloniści dotarli tu po przepłynięciu Atlantyku. Oto co warto zobaczyć w Santiago de Cuba. Piękna Katedra w Santiago jest jej główną ikoną miasta. Inne atrakcje, to bardzo malownicze uliczki zabytkowego centrum, podobnie jak niesamowity zamek Castillo de San Pedro del Morro. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki na zatokę. W Santiago, na cmentarzu Santa Ifigenia, pochowany jest również Fidel Castro. Jednak niewiele osób decyduje się na zwiedzanie Santiago właśnie ze względu na jego położenie. Kuba jest bardzo długą wyspą, podróż z Hawany do Santiago trwa ponad 12 godzin (870 km), a kubańskie drogi to koszmar!

9. Baracoa, najstarsze miasto do zobaczenia na Kubie

Baracoa to kolejny z kolonialnych klejnotów Kuby. Było to pierwsze miasto założone przez Diego Velázqueza w 1511 roku. Nazywało się wtedy Nuestra Señora de la Asunción de Baracoa. Miasto położone jest we wschodniej części wyspy, co podobnie jak w przypadku Santiago, sprzyjało jego rozwojowi. Co zobaczyć w Baracoa? Chociaż nie należy do głównych celów turystycznych do zobaczenia na Kubie, w mieście i jego okolicach znajdują się naprawdę ciekawe miejsca do odwiedzenia. Na przykład pozostałości imponującego systemu fortyfikacji zbudowanych w XVIII wieku, lub park narodowy Parque Natural Majayara.

10. Cayo Largo del Sur 

Jeśli szukacie wypoczynku na plaży, to powinniście rozważyć odwiedzenie Cayo Largo del Sur. Wyspa leży w południowej części wyspy. Niestety można się do nią dostać jedynie drogą lotniczą z Hawany, Varadero lub Trinidadu. Spektakularne plaże i strefa hotelowa skupione są w pobliżu lotniska. Wiele osób wybiera się na jednodniową wycieczkę, choć polecam zostać dłużej. Cayo Largo del Sur ma jedne z najlepszych plaż do zobaczenia na Kubie, takie jak Playa Paraiso lub Playa Sirena.

11. Cayo Coco, jedna z najczęściej odwiedzanych wysp na Kubie

W przeciwieństwie do Cayo Largo del Sur zwiedzanie tej wyspy możliwe jest samochodem, dzięki grobli. Cayo Coco posiada świetną infrastrukturę hotelową i co najważniejsze piękne plaże. Jest to idealna destynacja, aby spędzić tydzień w jednym hotelu i odkryć wszystkie plaże. Playa Las Coloradas i Playa Flamencos to dwa najbardziej znane i najpiękniejsze miejsca, choć są też inne piękne plaże, takie jak Cayo Guillermo i Playa Pilar. 

12. Guardalavaca i Playa Esmeralda - kolejne ciekawe miejsca na plażowanie

Jako karaibska destynacja, Kuba obfituje w plaże, a Guardalavaca to kolejna polecana opcja. Znajduje się ona w prowincji Holguín i jest raczej spokojniejsza niż Varadero, na co wpływ ma również jej odległe położenie. Jeśli zastanawiasz się co warto zobaczyć w Guardalavaca, w pobliżu znajdują się piękne plaże, takie jak Playa Esmeralda czy Playa Las Caletas - będziecie zachwyceni kolorem wody! Jeśli checie odwiedzić wschodnią część wyspy, nie zapomnijcie włączyć tego miejsca w plan zwiedzania.

13. Mauzoleum Che Guevary w Santa Clarawka

Santa Clara jest jednym z najważniejszych miast do zobaczenia na Kubie. Ma ono ogromne znaczenie historyczne, to właśnie tutaj w 1958 roku rozpoczęła się rewolucja. Akcją dowodził Che Guevara, który wykoleił pociąg pancerny z bronią i rozpoczął rewolucję przeciwko generałowi Batiście. Dziś w tym historycznym mieście stoi jego mauzoleum, wraz z częścią zdobytego przez niego pociągu. Obok Fidela Castro i José Martí, Che Guevara jest głównym idolem Kubańczyków. Jako ciekawostka, Che zmarł w Boliwii, ale kiedy odkryto, gdzie znajdują się jego szczątki, przeniesiono je na Kubę.