Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Meksyk

Meksyk

Stolica: Meksyk
Język: hiszpański
Waluta: peso
Ludność: ok. 128 mln
Powierzchnia: ok. 1 972 550 km²

Rajskie plaże, intensywne promienie słońca, gęste dżungle, w których spotkać można egzotyczne zwierzęta, a także legendarne miejsca, które znajdują się na słynnej liście stworzonej przez UNESCO, to tylko niektóre atrakcje Meksyku, na którego zwiedzanie każdego lata (a także poza sezonem) decydują się turyści z Polski poszukujący niezapomnianych wrażeń. Czy słusznie?

Co warto zobaczyć w Meksyku? Najpiękniejsze miejsca i atrakcje

W czym tkwi urok Meksyku? Stale rosnąca popularność miejsca przez wielu określanego mianem istnego raju na ziemi jest związana z faktem, że w rzeczywistości ma on do zaoferowania znacznie więcej niżeli tylko słynne kluby, w których bez większego wysiłku można spotkać najsłynniejsze gwiazdy. Ulubiona, wakacyjna destynacja celebrytów jest bowiem nie tylko znakomitym miejscem na snorkling i nurkowanie oraz clubbing i chillout, ale także interesującym kierunkiem dla pasjonatów historii. Jakich atrakcji Meksyku nie powinno zabraknąć w Twoim programie zwiedzania? Poniżej przygotowałem dla Ciebie 5 obowiązkowych pozycji.

Przydatne odnośniki

Meksyk - atrakcje

1. Chichen Itza

Atrakcje w Meksyku - Chichen Itza

Najciekawsze miejsce w Meksyku, które robi wrażenie nie tylko na zapalonych wielbicielach ciekawostek historycznych? W tym wypadku odpowiedź może być jedna: Chichen Itza! Jeden z siedmiu cudów świata, to nic innego jak prekolumbijskie miasto Majów założone ok. IV-VI w. położone na półwyspie Jukatan, które niegdyś stanowiło ich centrum życia społecznego. Mimo, że od chwili wzniesienia budynków minęły już tysiące lat, to ich kamienne konstrukcje wciąż robią niesamowite wrażenie nawet na największych globtrotterach.

Kompleks składa się z około 50 świątyń oraz obiektów innego przeznaczenia, w gronie których można wymienić m.in. absolutnie legendarną piramidę Kukulkana (El Castillo). Budowla o ściętym wierzchołku składa się z aż dziewięciu, oddzielonych od siebie poziomów, które rozdziela 365 schodów symbolizujących ilość dni w roku. To właśnie na tym znajdującym się w Meksyku zabytku można podziwiać słynną grę świateł odbywającą się w czasie wiosennego i jesiennego zrównania dnia z nocą, która objawia się pełzającym po schodach, świetlistym wężem.

Oprócz świątyni Kukulkana na uwagę zdecydowanie zasługuje także Świątynia Wojowników z filarami przypominającymi kształtem pierzaste węże oraz wojowników, El Caracol – okrągła, szeroka wieża o wysokości 12 metrów z mieszczącą się wewnątrz klatką schodową oraz promienistymi oknami wykorzystywanymi przez Majów do obserwacji astronomicznych, a także La Iglesia, a więc bogato zdobiony kościół z dekoracjami przedstawiającymi maski boga Chaca z nosem w kształcie trąby.

2. Tulum

Zwiedzanie Meksyku w Tulum

Nawet jeśli jeszcze nie gdy nie byłeś w Meksyku i tak naprawdę dopiero teraz bliżej zaznajamiasz się z jego atrakcjami, to prawdopodobieństwo, że nigdy nie słyszałeś o Tulum jest… niemal zerowe. Na przestrzeni ostatnich lat ten meksykański raj stał się bowiem jednym z ulubionych kierunków wszystkich osób pragnących odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody i przy okazji wrzucić kilka zdjęć na Instagram zrobionych w jednym z licznych tutaj beach barów. Wbrew pozorom Tulum ma jednak do zaoferowania znacznie więcej!

Miasteczko leży w zachodniej części półwyspu Jukatan i jest najlepszym przykładem na to, że ciekawe miejsca mogą obfitować w zróżnicowane atrakcje, wśród których każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie. Fani historii mogą wybrać się do położonych na kilkunastometrowym klifie Ruin miasta Majów, osoby pragnące zapomnieć o obowiązkach i całkowicie odprężyć zmysły podczas urlopu mogą wybrać się na Playa Las Palmas, Santa Fe lub Playa Paraiso, gdzie oszołomi ich turkusowa, nieskazitelnie czysta woda i ciepły piasek, z kolei ceniący piękno przyrody powinni wybrać się na wycieczkę do centów, czyli naturalnych, wapiennych studni krasowych wypełnionych wodą, które obecnie służą przede wszystkim do nurkowania.

Będąc w Tulum warto także przekonać się czym jest prawdziwy, meksykański street food – orzeźwiające smoothie z mango, ceviche, rybne tacos, tostadas, domowej roboty chipsy nachos z guacamole, a także margarita jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej, to tylko niektóre z propozycji, obok których wręcz nie wolno przejść obojętnie. Będąc w Tulum koniecznie zatrzymaj się choćby na 1 noc w jednym z licznych cabanas, czyli znajdujących się wzdłuż wybrzeża małych, butikowych hotelów często ulokowanych w tropikalnych ogrodach lub zagubionych, bardzo urokliwych lagunach.

3. Playa del Carmen

To warto zobaczyć w Meksyku - plaże w Playa Del Carmen

Marzy Ci się wakacyjny kurort z białymi, piaszczystymi plażami oraz lazurową wodą, w którym życie tętni dosłownie przez całą dobę? W takim razie na pytanie „Co warto zobaczyć w Meksyku?” satysfakcjonującą odpowiedzią będzie Playa del Carmen. Choć miasto niegdyś było niewielką wioską rybacką i daleko mu było raczej do miana atrakcji turystycznej Meksyku, to niewątpliwe walory przyrodnicze oraz wzmożone zainteresowanie odwiedzających sprawiły, że stało się ono jednym a najpopularniejszych, meksykańskich miejscowości, do której zjeżdżają ludzie z całego świata.

Miasto leżące u wybrzeży Morza Karaibskiego otaczają plaże oraz skrywające tajemnice, gęste dżungle, gdzie znaleźć można przykłady słynnych zabytków Meksyku. W Playa del Carmen możesz wybrać się na kurs surfingu, wziąć udział w kursie, podczas którego poznasz tajniki meksykańskiej kuchni, zrelaksować się jednej z licznych plaż, wybrać się na spacer i shopping na promenadzie (Piątej Alei), zobaczyć Portal Maya wznoszący się w parku Ojców Założycieli lub też popłynąć na leżącą nieopodal wyspę Cozumel i tam podczas nurkowania (bądź snoreklingu) na własne oczy zobaczyć drugą pod względem wielkości rafę koralową na świecie.

4. Guanajuato

Widok na miasto Guanajuato - atrakcję w Meksyku

Na liście ciekawych miejsc w Meksyku nie mogło zabraknąć najbardziej kolorowego miasta w całym Meksyku, czyli właśnie Guanajuato i to dosłownie, ponieważ ciężko jest tutaj znaleźć choćby jeden budynek w beżowej, białej lub innej, stonowanej barwie. Kolonialne miasto leżące w górach środkowego Meksyku słynie m.in. z wznoszącego się nad miejscowością pomnika El Pipila – bohatera wojny wyzwoleńczej, który miał swoje liczne zasługi w walce o przyszłość kraju. Ponadto, w wielobarwnym miasteczku czekają na Ciebie brukowane uliczki, wzniesienia oraz istne labirynty, które dodają całości niepodważalnego (i niepodrabialnego) uroku.

Sercem miasta jest Plaza Jardin De La Union, gdzie można przysiąść na jednej z ławek osłoniętych przed intensywnym słońcem za pomocą fantazyjnie poprzycinanych drzewek, i stamtąd podziwiać okolicę oraz/lub odbywające się akurat wydarzenia kulturalne. Obowiązkową atrakcją w tej części Meksyku jest Callejon Del Beso (Zaułek Pocałunków), który wg. legendy swoją nazwę zawdzięcza tragicznej historii dwójki kochanków – ubogiego górnika oraz kobiety z bogatego rodu, którzy potajemnie wymieniali się pocałunkami stojąc na przeciwległych do siebie balkonach. Jeśli więc chcesz aby kolejne 7 lat upłynęło Ci w szczęściu koniecznie stań na schodkach znajdujących się pod balkonami i daj bliskiej osobie buziaka.

Po przyjemnym rytuale możesz udać się na dalsze zwiedzanie i zobaczyć np. żółtą Basilica de Guanajuato (której ciężko jest nie zauważyć będąc na głównym placu San Cayetano) lub też wybrać się do nieco przerażającego Muzeum Mumii.

5. Mexico City

Widok na atrakcje Mexico City

Co warto zobaczyć podczas zwiedzania Mexico City? Nie obejdzie się bez kilku atrakcji oraz zabytków z listy must-see. Mowa tutaj chociażby o Catedral Metrapolitana czyli gigantycznym kościele na głównym placu miasta, Dzielnicy Kojotów, w której mieszkała Frida Kahlo i gdzie obecnie znajdują się galerie sztuki, muzea ora targi, na których można skosztować miejscowych specjałów, takich jak np. mangonada, a także Bosque de Chapultepec – wielkim parku określanym mianem zielonych płuc Mexico City, w którym oprócz pomników oraz stawu znajduje się także zoo oraz targowisko.

Koniecznie udaj się też do Teotihuacán – archeologicznego giganta oddalonego o 50 km od centrum Mexico City. Kompleks prekolumbijskich piramid i budowli składa się m.in. z Piramidy Słońca oraz Piramidy Księżyca, na które można wspiąć się po schodach. Wyruszając tam pamiętaj jednak o dużej ilości wody do picia, w meksykańskim upale na pewno się przyda.