Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Nikaragua

Nikaragua

Stolica: Managua
Język: hiszpański
Waluta: cordoba oro
Ludność: ok. 6.8 mln
Powierzchnia: ok. 130 373 km²

Nikaragua to fascynujący kraj pełen kolonialnych miast, z naturalnym środowiskiem pochodzenia wulkanicznego, które doskonale komponuje się, z krajobrazem dżungli na tym terenie. W tym przewodniku poznasz najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia w Nikaragui.

Nikaragua i jej atrakcje - jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić?

Położona tuż nad równikiem Nikaragua charakteryzuje się ciepłym tropikalnym klimatem przez cały rok, obfitą roślinnością na terenie większości kraju i dwoma rozległymi liniami brzegowymi. Więc jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl w kwestii tego, co zobaczyć w Nikaragui, są plaże. Nikaragua słynie z ciekawej mieszanki krajobrazów, od sawann po lasy mgliste, od zimnych płaskowyżów po dziewicze plaże i kilka aktywnych wulkanów. Podobnie jak inne kraje regionu, Nikaragua jest ceniona za dużą bioróżnorodność, zwłaszcza tropikalnych ptaków. Podobnie jak w przypadku innych krajów regionu, najważniejsze wydarzenia we współczesnej historii Nikaragui to przybycie Hiszpanów w XV wieku i uzyskanie niepodległości na początku XIX wieku. Pozostałości ciekawej historii kraju są jednymi z najlepszych atrakcji do odwiedzenia w Nikaragui. Warto także wiedzieć, że Nikaragua jest jednym z tańszych, jeśli nie najtańszym krajem Ameryki Środkowej, więc jest to alternatywa dla droższej Kostaryki, lub Panamy. Oto przewodnik dotyczący tego, co warto zobaczyć w Nikaragui.

Nikaragua - atrakcje

1. Granada - jedno z najpiękniejszych miast do zobaczenia w Nikaragui

Jednym z najpiękniejszych miast w Nikaragui jest Granada, która znajduje się tuż obok wulkanu Mombacho, ogłoszonego rezerwatem przyrody i będącego idealnym miejscem dla miłośników przyrody. Miasto zostało założone przez hiszpańskiego konkwistadora Francisco Hernándeza de Córdoba w XVI wieku. Co zobaczyć w Granadzie w Nikaragui? Katedra, w odcieniach czerwieni i ochry, jest najbardziej emblematycznym budynkiem w mieście. Całe miasto jest pełne pięknych kolonialnych budynków w pastelowych kolorach i parków. Dodatkowo miasto leży na brzegu jeziora Cocibolca i jest otoczone pięknym środowiskiem naturalnym.

2. Miasto León i imponująca bazylika

Miasto León to niezbędny przystanek, w każdej podróży do Nikaragui. Co warto zobaczyć w tym mieście? Jeśli chodzi o zabytki, najbardziej godna uwagi jest imponująca bazylika (Real e Insigne Basílica de la Asunción de la Bienaventurada Virgen María) - największa w Ameryce Środkowej i jedna z najstarszych. Pochodzi z początku XIX wieku i została wybudowana w stylu gotyckim. Jej struktura przetrwała próbę czasu, wytrzymując wojny, erupcje i trzęsienia ziemi. Inne atrakcje, których nie można przegapić to dzielnica el viejo León i muzea: museo de la revolución, oraz el museo de las leyendas.

Cerro Negro

Zaledwie 25 km od miasta znajduje się wulkan Cerro Negro, który jest najmłodszy w Ameryce Środkowej – ma zaledwie 167 lat. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1999 roku. Jeśli jesteś aktywnym podróżnikiem, nie przegap okazji do surfowania na zboczach wulkanu, ponieważ  od kilku lat modne stało się uprawianie sandboardingu. Jest to zalecana atrakcja tylko dla tych, którzy są w dobrej formie, ponieważ przed zjazdem trzeba wspiąć się na strome zbocze wulkanu.

3. Managua - co warto zobaczyć w stolicy Nikaragui?

Stolica Nikaragui - Managua, jest jednym z najważniejszych miast w kraju, między innymi ze względu na wielkie dziedzictwo historyczne i kulturowe. Miasto położone jest pomiędzy jeziorami, wulkanami i parkami naturalnymi, więc główne atrakcje to turystyka piesza i wiele innych aktywności na świeżym powietrzu. W rzeczywistości największe atrakcje Nikaragui znajdują się niedaleko tego miasta. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w stolicy Nikaragui, powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że w historycznym centrum miasta możliwe jest zwiedzanie pięknego rynku miejskiego Plaza de la Revolución, katedry Santiago de Managua, oraz muzeów: Museo Nacional de Managua i Museo Arqueológico. 

4. Wulkan Masaya

Zaledwie 22 km od Managui znajduje się wulkan Masaya, jeden z 7 wciąż aktywnych wulkanów w kraju i jedno z najbardziej istotnych miejsc do zobaczenia w Nikaragui. Jego krater znajduje się na wysokości 635 metrów, a w jego wnętrzu znajduje się stałe jezioro lawy, która emituje gazy takie jak dwutlenek siarki. Park (Parque Nacional Volcán Masaya), w którym znajduje się wulkan, ma powierzchnię 54 kilometrów kwadratowych. Co zwiedzić w parku? Można w nim zobaczyć dwa wulkany, pięć kraterów i muzeum wulkanologiczne. U stóp wulkanu Masaya znajduje się laguna o tej samej nazwie, która tworzy ciekawy kontrast z górą. Warto wiedzieć, że możliwy jest dojazd samochodem do wulkanu, więc zwiedzanie wulkanu nie jest wymagającym doświadczeniem.

5. Wyspa Ometepe 

Wyspa Ometepe znajduje się w jeziorze Nikaragua, zwanym także jeziorem Cocibolca. Ometepe to rezerwat biosfery UNESCO o powierzchni 276 km kwadratowych, w którym znajdują się dwa imponujące wulkany połączone przesmykiem. Na wyspie Ometepe można również podziwiać spokojne plaże i naturalne otoczenie. Jedną z najbardziej interesujących rzeczy jest to, że w tym słodkowodnym jeziorze można z łatwością spotkać rekiny słodkowodne, które są prawie wymarłym gatunkiem.

La cascada de San Ramón i naturalne baseny Ojo del Agua i Charco verde

Ten piękny wodospad znajduje się obok wulkanu Maderas, na wyspie Ometepe. Aby się tam dostać, trzeba odbyć 2-godzinną wędrówkę, ale jest ona tego warta. Po dotarciu na miejsce można urządzić sobie piknik i popływać w wodospadzie. Woda jest dość zimna, ale po dwóch godzinach chodzenia w wilgotnej i gorącej Nikaragui zapewniam Cię, że poczujesz ulgę. Będąc w okolicy, warto skorzystać z okazji, aby odwiedzić inne atrakcje w postaci naturalnych basenów Ojo del Agua i Charco Verde.

6. Rezerwat przyrody Laguna de Apoyo

Rezerwat przyrody Laguna de Apoyo, to obszar chroniony w Nikaragui. Jest to park naturalny pochodzenia wulkanicznego, o powierzchni 19,44 km2. Znajduje się tu wiele szlaków do trekkingu, kolarstwa górskiego i miejsc na biwak. Teren wokół jeziora jest niesamowity, to bardzo piękne środowisko naturalne bogate w ciekawe miejsca, znajdujące się zaledwie 43 km od stolicy. 

7. San Juan del Sur - atrakcje najpopularniejszego miejsca na plażowanie

San Juan del Sur jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Nikaragui, zarówno dla turystów międzynarodowych, jak i lokalnych. Znajdują się tu hotele na każdą kieszeń i piękne plaże, takie jak: Popoyo, Majagual i Maderas, które są idealne do surfowania. W San Juan del Sur znajdziesz także plażę La Flor - chronioną plażę, na której w lipcu i sierpniu tysiące żółwi składa swoje jaja. Podczas wizyty można również zaobserwować inne gatunki ptaków.

8. Wyspy Corn Islands

Plaże Nikaragui na stałym lądzie są przyjemne i warte uwagi. Nie znajdziesz tam jednak drobnego, złotego piasku i turkusowych wód, dlatego warto zdecydować się na zwiedzanie wysp Corn Islands. Miejsce to nie ma nic do pozazdroszczenia innym słynnym wyspom na Karaibach, a dzięki nieco trudniejszemu dostępowi, wyspy nie są zatłoczone. Co warto zobaczyć w Corn Islands? Na Big Corn Island i Little Corn Island znajdziesz małe bungalowy, w których możesz odpocząć na plaży. Największą atrakcją jest możliwość nurkowania, ponieważ rafy są w dobrym stanie i zamieszkane przez setki gatunków. Aby dostać się na wyspę, należy polecieć z Managui na największą z wysp lub odbyć długą podróż do El Rama, a następnie dopłynąć promem.

9. La ruta del café (szlak kawowy)

Nikaragua znana jest z doskonałej kawy, dzięki swojemu klimatowi i intensywnym opadom deszczu. Departamenty Jinotega i Matagalpa odpowiadają za ponad 75% krajowej produkcji. Jeśli chcesz, aby Twój plan zwiedzania obejmował bardziej wiejskie doświadczenie i atrakcje, możesz do niego dodać 'szlak kawowy' i odwiedzić departamenty Jinotega i Matagalpa.

10. Kanion Somoto

Na północy kraju znajdziesz jeden z najbardziej uderzających krajobrazów do zobaczenia w Nikaragui. Kanion Somoto prezentuje krajobraz otoczony przez godne podziwu środowisko naturalne. Tutaj możesz cieszyć się sportami przygodowymi w dobrej cenie. Sporą część kanionu można zwiedzać łodzią, chociaż dostępnych jest wiele aktywności, takich jak kanioning, wędrówki itd. 

11. Plaża Jiquilillo

Jiquilillo - największa plaża na Pacyfiku w Nikaragui, jest jedną z najbardziej spokojnych i przyjemnych w kraju. Tutaj możesz cieszyć się relaksującym dniem na plaży, opalaniem i sportami wodnymi. Zazwyczaj są tu dobre fale dla miłośników surfingu.