Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Panama

Panama

Stolica: Panama (Ciudad de Panamá)
Język: hiszpański
Waluta: panamska balboa, dolar amerykański
Ludność: ok. 4.3 mln
Powierzchnia: ok. 75 517 km²

Jeśli szukasz informacji dotyczących tego, co zobaczyć w Panamie, oto 9 miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży.

Co warto zobaczyć w Panamie?

Atrakcje, takie jak karaibskie i pacyficzne plaże, wulkany, plantacje kawy, kolonialne miasta i światowej klasy miejsca do nurkowania to tylko niektóre z powodów, dla których Panama jest warta odwiedzenia. Panama to idealny kierunek turystyczny dla miłośników przyrody. Największe atrakcje kraju to spektakularne krajobrazy, takie jak białe piaszczyste plaże, otoczone palmami kokosowymi, wulkany wśród tropikalnych lasów deszczowych, w których żyją setki egzotycznych ptaków, czy rajskie wyspy. Kraj ten może się również poszczycić jednymi z największych na świecie parków morskich, gdzie można nurkować wśród kolorowych raf koralowych. Kraj ten ma dobrze zachowane dziedzictwo kulturowe, które jest odzwierciedlone w architekturze i w muzeach, w których znajdują się artefakty z różnych epok. Podczas podróży do Panamy nie możesz pominąć lokalnej kuchni, która opiera się na najwyższej jakości świeżych produktach, zwłaszcza rybach i owocach morza. W kolejnej części przewodnika poznasz najpiękniejsze miejsca, jakie ma do zarefowania Panama.

Panama - atrakcje

1. Kanał Panamski

Nie ma wątpliwości, że najbardziej znaną atrakcją kraju jest Kanał Panamski i od niego warto rozpocząć zwiedzanie Panamy. Ta konstrukcja z początku XX wieku zmieniła świat handlu morskiego, ponieważ nie trzeba było już okrążać całego kontynentu, aby przepłynąć z Atlantyku na Pacyfik. Zmniejszyło to czas transportu, koszty i niebezpieczeństwa związane z tą podróżą. Kanał przyczynia się do 7% PKB kraju i przechodzi przez niego 6% światowego handlu. Jedna z jego części znajduje się w pobliżu stolicy, a atrakcja polega na tym, że można zobaczyć, jak działają śluzy, gdy przepływają przez nie statki. Proces ten można obserwować z punktu widokowego nazywającego się Miraflores. Innym miejscem, które warto odwiedzić jest punkt widokowy Centro Agua Clara, który jest znacznie mniej zatłoczony niż Miraflores. Znajduje się on po drugiej stronie kraju, na obrzeżach miasta Colon (godzinę drogi od Panama City). Atrakcją do zobaczenia są największe śluzy w całym kanale i przecinający jest most Puente Atlantico.

2. Panama City – co zwiedzić w stolicy Panamy?

Stolica kraju uważana jest za jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast w Ameryce Środkowej. Jej obszar finansowy nie ma czego zazdrościć innym pobliskim miastom, takim jak Miami. Co zobaczyć w Panama City? Niewątpliwie najbardziej fotogeniczne i najczęściej odwiedzane atrakcje miasta znajdują się w obszarze Casco Antiguo. Jest to historyczna dzielnica miasta, zamieszkana od 1673 roku, kiedy to została przeniesiona w obecne miejsce po tym, jak angielscy piraci splądrowali poprzednią osadę. Spacerując ulicami tej dzielnicy, zwanej również Casco Viejo, można znaleźć kilka najbardziej reprezentacyjnych budynków kraju, takich jak klasztor Santo Domingo, kościół San José, kościół La Merced - jedyny, który zachował oryginalną fasadę swojej pierwszej konstrukcji na splądrowanym starym mieście, Teatr Narodowy i Palacio de las Garzas (pałac prezydencki). Większość oryginalnych konstrukcji została zniszczona w różnych pożarach, co doprowadziło do pojawienia się nowych stylów architektonicznych, takich jak neoklasycyzm i art deco, które mieszały się z hiszpańskimi domami kolonialnymi, tworząc fuzję, którą Casco Viejo prezentuje dzisiaj. Doskonały widok, zarówno na stare miasto, jak i słynne nowoczesne wieżowce stolicy znajdziesz wzdłuż Cinta Costera - prawie 3-kilometrowej promenady zbudowanej nad morzem. Około 10 km od centrum znajdują się zachowane pozostałości i zabytki starożytnego miasta, znanego jako Panama Viejo. Było to pierwsze miasto na kontynencie założone przez Hiszpanów na wybrzeżu Pacyfiku w 1519 roku. Najbardziej reprezentatywną budowlą jest wieża katedry.

3. Parque Nacional de Soberanía

Położony mniej niż 30 minut od stolicy, park ten jest idealnym miejscem do cieszenia się naturą. Trekking i wędrówki to najbardziej popularne atrakcje i możesz wybrać spośród wielu dostępnych szlaków. Podczas spaceru można zobaczyć niezliczone gatunki ptaków, takie jak tukany, orły i dzięcioły. Znajdziesz również inne ciekawe miejsca, wodospady i rośliny takie jak kakao i kauczuk.

4. Archipelag San Blas (Guna Yala)

Ten archipelag jest jednym z najbardziej odległych miejsc w kraju. Tworzy go łącznie 365 wysp, z których nie więcej niż 50 jest zamieszkałych. Administracją tego terytorium zajmuje się rdzenna społeczność Guna. Nie jest możliwe zwiedzanie wysp na własną rękę, trzeba wykupić wycieczkę, aby odwiedzić jedną z wysp. Pakiety wycieczek obejmują zakwaterowanie i wyżywienie, więc nie są tanie, ale istnieje możliwość biwakowania, aby znacznie obniżyć koszty. San Blas to miejsce, w którym można odpocząć na karaibskiej plaży i nurkować z rurką wśród koralowców i rozgwiazd, zapominając na kilka dni o świecie, gdyż nie ma tam połączenia z Internetem.

5. Bocas del Toro

Bocas del Toro to najbardziej turystyczny rejon kraju. Jest to archipelag bardzo blisko granicy z Kostaryką. W przeciwieństwie do San Blas, tutaj znajdziesz różnorodne hotele z widokiem na morze, życie nocne i ciekawe miejsca do zwiedzania. Co warto zobaczyć w regionie Bocas del Toro, jakie wyspy? Główną wyspą jest Colón, ale są też inne, które warto odwiedzić: Carenero, Solarte i San Cristóbal. Można się przemieszczać między nimi bez problemu za pomocą promów. Główne atrakcje turystyczne to białe, piaszczyste plaże, turkusowe wody i możliwość nurkowania. Warto również skosztować lokalnego jedzenia i zrelaksować się słuchając fal, podczas wpatrywania się w rozgwiazdy, których jest tu mnóstwo.

6. Atrakcje wokół miasteczka Boquete

Boquete to małe miasteczko położone w cieniu majestatycznego wulkanu Baru. To właśnie w tej okolicy rośnie jedna z najdroższych odmian kawy na świecie: kawa Geisha, której można spróbować na jednej z plantacji kawy. Plan zwiedzania Boquete obejmuje najsłynniejszy w Panamie szlak quetzali, który łączy Boquete z Cerro Punta i przechodzi przez park narodowy Parque Nacional Volcán Bar, w którym żyje piękny ptak - quetzal, od którego pochodzi nazwa tego szlaku. W parku znajduje się wulkan Chiriqui, do którego można dotrzeć pieszo z Boquete (5 do 7 godzin), lub za pomocą samochodu 4x4.

7. Wyspy Perłowe

Kolejnym z najbardziej popularnych miejsc turystycznych w Panamie jest archipelag Wysp Perłowych, obejmujący ponad 200 wysepek, z których większość jest niezamieszkana. Niektóre z najczęściej odwiedzanych wysp: El Rey, Saboga lub Contadora. Są to typowe wyspy Zatoki Panamskiej z drobnym, białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą.

8. Półwysep Azuero

Jeśli spojrzysz na mapę Panamy, z pewnością zauważysz półwysep Azuero w południowo-środkowej części kraju, słynący z surfingu, plaż i kolonialnych miasteczek. Oto co warto zobaczyć na Półwyspie Azuero. Wschodnia część Azuero, z plażami w kierunku zatoki panamskiej, jest najbardziej rozwinięta turystycznie. Chitré i Las Tablas to dwa największe miasta na półwyspie, ale miasteczka takie jak Parita i Pedasí są również godne uwagi, ze względu na zachowane kolonialne dziedzictwo. Isla Iguana, do której można dopłynąć z Pedasi, jest również godna polecenia, jeśli chodzi o relaks na plaży i nurkowanie. Jeśli chodzi o surfing, Playa Venao - z czarnym piaskiem - i Santa Catalina są najbardziej popularne, ale jeśli nie szukasz fal, jest wiele plaż na wschodnim wybrzeżu półwyspu, które są zdecydowanie mniej turystyczne.

9. Park Narodowy Coiba – co warto zobaczyć i co trzeba wiedzieć

Jeśli szukasz jednego z najlepszych miejsc na świecie do nurkowania, to ten park narodowy będzie idealnym dla Ciebie miejscem. Szczególna historia archipelagu, gdzie na jego głównej wyspie (Coiba) od 1919 do 2004 roku funkcjonowała kolonia karna, sprawiła, że morska dzikość pozostała praktycznie nienaruszona i można tam odkryć niezliczone ciekawe miejsca. Dziś obszar chroniony obejmuje długi morski korytarz przez Pacyfik od Wysp Galapagos w Ekwadorze do Wyspy Kokosowej w Kostaryce. Manty, wieloryby i rekiny młoty to niektóre z gatunków, które można zobaczyć wśród raf koralowych, a między grudniem a kwietniem w parku pojawia się jedno z największych zwierząt morskich na świecie: rekin wielorybi. Nie tylko nurkowie mają powód, aby odwiedzić Coibę, ponieważ dżungla znajdująca się na wyspie jest pełna ptaków, małp, krokodyli i legwanów, i co najważniejsze, istnieją dobrze zorganizowane szlaki umożliwiające zwiedzanie. Surfing to kolejna z atrakcji parku, ponieważ na plażach wyspy Coiba są wysokie fale. Warto wiedzieć, że do odwiedzenia Coiba wymagane jest pozwolenie. Jeśli odwiedzasz park w ramach wycieczki, agencja i przewodnik zorganizuje wszystko za Ciebie. Do Coiba najłatwiej dotrzeć z Santa Catalina i Boca Chica.