Blog podróżniczy » Ameryka Północna » Portoryko

Portoryko

Stolica: San Juan
Język: hiszpański, angielski
Waluta: dolar amerykański
Ludność: ok. 3.3 mln
Powierzchnia: ok. 13 791 km²

Na środku Morza Karaibskiego, w tak zwanych Wielkich Antylach, znajduje się czarująca wyspa, zwana przez jej mieszkańców "Borinquen". Jest to Portoryko, największa wyspa w archipelagu o tej samej nazwie, do którego zaliczają się także wyspy Vieques, Mona i Culebra. Oto, co warto zobaczyć w Portoryko.

Portoryko i jego atrakcje – jakie ciekawe miejsca znajdują się na tej wyspie?

Klimat na wyspie jest tropikalny, ale łączy w sobie ciekawą różnorodność biomów, od regionów górskich, przez rzeki i jeziora, po suche lasy i oczywiście piękne plaże. Pomimo tego, że jest to mała wyspa, oferuje szeroką gamę opcji dla najbardziej wymagających podróżników. Ta piękna wyspa jest najmniejszą z Wielkich Antyli i wyróżnia się równowagą między cudami natury, kolonialną scenerią i nowoczesnością miast. Pierwsi hiszpańscy odkrywcy, którzy postawili stopę w Portoryko, przybyli 19 listopada 1493 r., podczas drugiej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Tam nawiązali kontakt z Tainos, rdzennymi mieszkańcami wyspy, którzy nazywali swoją ziemię "Borinquén", co oznacza "odważni ludzie". Warto zauważyć, że cały archipelag Portoryko jest obecnie częścią Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie samorządowym. Ceny jednak, jak w wielu miejscach na Karaibach są wygórowane, tak więc warto dokładnie skonsultować swój budżet przed wybraniem się w podróż. W międzyczasie pora na wyjaśnienie, jakie są największe atrakcje w Portoryko!

Portoryko - atrakcje

1. Viejo San Juan (stare San Juan) w stolicy wyspy

W obrębie miasta San Juan znajduje się historyczna dzielnica. Budynki w tej części miasta pochodzą z XVI i XVII wieku. Viejo San Juan jest namacalnym świadectwem epoki kolonialnej Portoryko, a zwiedzanie go jest jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia w Portoryko. Co warto zobaczyć w tej dzielnicy? Jednym z charakterystycznych miejsc jest Castillo San Felipe del Morro. Jest to imponujący hiszpański budynek, który został zbudowany między XVI a XVIII wiekiem. Ze względu na swoje piękno i historię został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Inne ciekawe miejsca i zabytki to katedra Catedral Basilica Menor de San Juan Bautista, budynek urzędu El Capitolio de Puerto Rico, cmentarz Santa María Magdalena de Pazzis. Polecam również zamek Castillo San Cristóbal, pałac Palacio de Santa Catalina, fort Fortín de San Gerónimo, ulicę Paseo de la Princesa i rynek miejski Plaza de Armas, który jest najpopularniejszym miejscem spotkań.

2. Ponce – co zobaczyć?

Ponce to drugie co do wielkości miasto w Portoryko. Warto wspomnieć, że Ponce jest znane ze swojego ogromnego piękna i nosi przydomek "La Perla del Sur" (Perła Południa) oraz "Ciudad Señorial" (Dostojne Miasto). Ponce olśniewa mieszanką stylów architektonicznych i sztuką, co najłatwiej zaobserwować w Museo de Arte de Ponce. Instytucja ta wyróżnia się cennymi kolekcjami malarstwa hiszpańskiego, angielskiego i francuskiego. Muzeum posiada ponad 3000 dzieł, wystawionych w 14 salach. Inne atrakcje miasta to karnawały, spośród których wyróżnia się Ponce Carnival. Jest to najstarszy karnawał w Portoryko, z 164-letnią historią. Jest obchodzony w postaci parad, tańców i zakrapianych imprez, przy akompaniamencie afrykańskich rytmów. Każdego roku wybierana jest królowa, a kulminacja uroczystości przypada na wtorek przed Środą Popielcową. Interesuje Cię historia i zabytki? Oto co zwiedzić w mieście: Catedral Nuestra Señora de Guadalupe, Centro Ceremonial Indígena de Tibes i Panteón Nacional Román Baldorioty de Castro.

3. Rincón - miejsce dla miłośników surfowania

Jeśli chcesz poznać najlepsze plaże do uprawiania surfingu, musisz odwiedzić Rincón, piękną nadmorską gminę na zachodzie wyspy. Główną działalnością turystyczną miasta jest turystyka, dlatego Rincón oferuje ciekawe opcje zakwaterowania i gastronomii. Wyróżniającą się plażą jest Tres Palmas. Jest to autentyczny raj, idealny do surfowania. W sezonie migracji humbaków, na plaży można zobaczyć grupy tych majestatycznych waleni. Ponadto godne uwagi są następujące atrakcje: latarnia morska Rincón i elektrownia jądrową Bonus. Pierwsza z atrakcji to imponująca biała konstrukcja otoczona palmami, z widokiem na morze. Druga to dawna elektrownia jądrowa, która działała w latach 1960-1968.

4. Park Narodowy El Yunque

Jest to obszar chroniony, znany ze swojej różnorodności biologicznej. Chociaż jest to jeden z najmniejszych lasów deszczowych na świecie, mieszkają w nim niektóre endemicznych gatunków ptaków. Mimo że park został poważnie dotknięty przez huragany, pozostaje jednym z najważniejszych miejsc turystycznych Portoryko i ulubionym miejscem międzynarodowych turystów. Plan zwiedzania parku obejmuje między innymi spacery przez gęstą tropikalną roślinność. Jednym z najciekawszych miejsc jest La Roca, czyli grupa petroglifów. Jest to również obszar popularny wśród entuzjastów botaniki. W El Yunque występują ponad 240 gatunki roślin, z których niektóre są endemiczne. Zanim wyruszysz w drogę, udaj się do wodospadu La Mina. Wędrówka zajmie od pół godziny do 45 minut w jedną stronę. Po dotarciu do wodospadu można zobaczyć piękny widok na pobliski las.

5. Przewodnik po bioluminescencyjnych zatokach w Portoryko

Jest to niezapomniane zjawisko, którego powinieneś doświadczyć podczas podróży do Portoryko. W wodzie niektórych zatok żyją mikroskopijne organizmy, które świecą przy najmniejszym ruchu. W ciągu dnia blask ten jest niezauważalny dla oka, ale gdy zapada noc, morze rozświetla się, tworząc ten magiczny efekt. Co warto zobaczyć w temacie zatok z bioluminescencyjnym planktonem w Portoryko? Trzy z nich to Mosquito Bay, na małej wyspie Vieques; Laguna Grande, w Fajardo; i La Parguera - która jest najpopularniejszym miejscem do oglądania tego zjawiska. Jeśli to możliwe, postaraj się zorganizować zwiedzanie z nocy, w której księżyc jest w nowiu i unikaj pełni księżyca.

6. Najlepsze plaże w Portoryko – co warto zobaczyć?

Istnieje wiele doskonałych plaż w Portoryko, ale w poniższe są najbardziej godne uwagi:

Plaże w regionie Cabo Rojo: jeśli chcesz zrelaksować się w słońcu i popływać w krystalicznie czystych wodach, koniecznie zarezerwuje kilka dnia na zwiedzanie Cabo Rojo na zachodzie wyspy. Na wybrzeżu tej gminy znajdują się atrakcje w postaci kilka plaż, wśród których polecam El Combate, El Boquerón z niezapomnianymi zachodami słońca; oraz La Playuela (zwana także Playa Sucia) - znajdująca się w małej zatoce, co sprawia, że wody są jednymi z najspokojniejszych.

Crash Boat Beach: podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża, ale kierując się na północ, dotrzesz do tej plaży, która słynie nie tylko z turkusowej wody, ale także z surfingu w wietrzne dni i nurkowania, ponieważ kilka metrów od morza znajduje się El Natural, rafa koralowa pełna podwodnego życia.

Playa Flamenco: z portu w miejscowości Fajardo można przeprawić się na wyspę Culebra - naturalnie piękną, otoczoną rafami koralowymi, które zachęcają do nurkowania i z plażami takimi jak Flamenco, chronioną przez zatokę i uważaną przez wiele list za jedną z najlepszych plaż na świecie.

Playa Liquillos: wybrałem tę plażę ze względu na jej piękno i bliskość do San Juan, co czyni ją świetną opcją na jednodniową wycieczkę ze stolicy.

7. Wyspa Vieques

Dawniej znana jako baza marynarki wojennej USA, wyspa została w dużej mierze opuszczona dopiero w 2003 roku, po wielu protestach związanych z konsekwencjami środowiskowymi testów wojskowych. Oznaczało to, że wyspa jest w dużej mierze wiejska i idealna dla miłośników przygód. Jedną z najbardziej uderzających cech Vieques są konie rasy Paso Fino, które swobodnie wędrują po całej wyspie. Jak wspomniałem wcześniej, bioluminescencja w Mosquito Bay to jedna z głównych atrakcji wyspy. Dodatkowo ciche plaże, takie jak Sun Bay to kolejne atrakcje i powód, aby spędzić kilka dni na Vieques.