Blog podróżniczy » Ameryka Północna » USA » Los Angeles

Los Angeles

Los Angeles - atrakcje, zwiedzanie

Atrakcje w Los Angeles kuszą swoimi wdziękami ludzi z całego świata. To drugie co do wielkości miasto Stanów Zjednoczonych i trzecie najbogatsze miasto świata przyciąga przede wszystkim filmowymi kadrami i słońcem - piękna pogoda utrzymuje się tu przez 284 dni w roku, a średnia temperatura wynosi 24 stopnie. Tu morze spotyka się z górami, a lasy witają pustynie. Tak duża rozmaitość krajobrazów sprawiła, że to właśnie w LA - w słynnej dzielnicy Hollywood rozwinął się przemysł filmowy i powstały niezliczone ilości produkcji, z których wiele zapewne znasz!

Los Angeles - miasto atrakcji filmowych

Los Angeles jest miastem, w którym każdy może poczuć się jak gwiazda, często miałem wrażenie, że przeniosłem się do scen z filmów, które nie raz oglądałem. Że będę kibicować nielegalnym wyścigom przy LA River, tak jak bohaterowie Grease, że na plaży zaraz zobaczę Patricka Swayze, który surfuje tu o świcie, zupełnie jak w filmie Na fali. Bardzo często towarzyszyło mi wrażenie, że gdzieś już to widziałem. Panorama Hollywood Boulvard, klimatyczna kawiarnia, sklep, zaułek czy skrzyżowanie - od razu wywoływały ciąg skojarzeń - migawek z filmów i seriali. To miasto wyjątkowego luksusu i przepychu, tu znajdziesz ulice obsadzane ogromnymi palmami i rezydencje gwiazd. Niestety jest też druga strona medalu, na ulicach Los Angeles zobaczyć możemy wielu bezdomnych i hałdy śmieci.

Los Angeles - co zobaczyć?

1. GRIFFITH OBSERVATORY

Griffith Observatory

Pierwszym z obowiązkowych punktów programu podczas zwiedzania atrakcji w Los Angeles, jest bez wątpienia Griffith Observatory. To budynek w stylu Art Deco zbudowany w 1935 roku, w którym mieści się wspaniałe planetarium i publiczne teleskopy. W tym miejscu znajduje się także placówka badawcza przodująca w dziedzinie astronomii w kraju.

Jest to jednak również popularne miejsce spotkań Amerykanów, uwiecznione w filmie La la Land. Wizyta w Griffith Observatory po zmroku to surrealistyczne przeżycie - rozpościera się stąd zapierający dech w piersiach widok na światła miasta.

2. BEVERLY HILLS I RODEO DRIVE

Beverly Hills

Beverly Hills, to kultowa dzielnica w Los Angeles - jedna z najdroższych w całych Stanach Zjednoczonych, będąca symbolem high life'u - której nazwie swój tytuł zawdzięcza serial Beverly Hills 90 210. To tu wśród egzotycznej roślinności, kwiatów i luksusowych samochodów znajdują się posiadłości gwiazd i milionerów. Zwiedzanie Beverly Hills warto rozpocząć od Rodeo Drive - to pełna ekskluzywnych butików, najdroższa ulica w Stanach Zjednoczonych.

3. HOLLYWOOD BOULEVARD

Hollywood Walk of Fame

Najbardziej reprezentacyjna ulica w dzielnicy Hollywood - uważanej za światowe centrum kinematografii. Podczas zwiedzania atrakcji Los Angeles obowiązkowo należy wybrać się na spacer Hollywood Boulevard, mimo, że jest to miejsce mocno komercyjne. W szczególności wart uwagi jest jej odcinek nazywany Hollywoodzką Aleją Gwiazd (Hollywood Walk of Fame) - tu swoje gwiazdy posiada ponad 2500 znanych osobistości. W położonym nieopodal Dolby Theater co roku odbywa się gala wręczenia Oscarów.

4. VENICE BEACH

Venice Beach

Venice Beach to jedna z dzielnic Los Angeles ulokowana tuż przy nadbrzeżu i jednocześnie nazwa jednej z najpiękniejszych plaż w Kalifornii. Dzielnica została wybudowana w 1905 roku na obrzeżach Los Angeles jako kurort turystyczny. Silnie inspirowano się motywami włoskimi, dlatego też w miasteczku powstały kanały na wzór weneckich, po których pływały łodzie i gondole. Obecnie Venice Beach to dzielnica przyciągająca artystów i ludzi podchodzących do życia na wielkim luzie. Szczególnie warto przespacerować się w godzinach popołudniowych promenadą Ocean Front Walk, gdy promienie kalifornijskiego słońca przepięknie oświetlają ocean. Znajdują się tutaj także znany skatepark, siłownia na świeżym powietrzu oraz wiele boisk.

5. ZNAK HOLLYWOOD

Napis Hollywood

Chyba każdy kojarzy znak z napisem Hollywood umieszczony na wzgórzu góry Lee w paśmie Santa Monica. Czternastometrowe, białe litery to najbardziej charakterystyczny punkt orientacyjny w mieście i jego symbol rozpoznawalny wszędzie na świecie. Choć jest widoczny prawie z każdego miejsca w Beverly Hills, warto poszukać dobrego punktu widokowego, by zrobić sobie zdjęcie na tle białych liter. Ja w tym celu wybrałem Mulholland Highway, jednak dobrym miejscem będzie również droga Innsdale Drive Trail, Mount Lee Drive oraz Obserwatorium Griffith, a jeśli macie więcej czasu polecam wejście szlakiem pod sam napis Hollywood.

6. IN-N-OUT I LOTNISKO LAX

In-N-Out LAX

Czas na coś mniej oczywistego, czyli jedną z najbardziej popularnych knajp w całej Kalifornii - In-N-Out, a dokładnie placówkę położoną tuż obok lotniska w Los Angeles. Atrakcje, oczywiście oprócz pysznych burgerów, gwarantują nisko podchodzące do lądowania samoloty, przelatujące wzdłuż restauracji fast food. Zdecydowanie najlepszym momentem na obserwacje lądujących samolotów są okolice zachodu słońca. Od tego miejsca rozpoczęła się moja przygoda z USA i szczerze mówiąc, była to jedna z najlepszych atrakcji w Los Angeles.

7. Atrakcje Los Angeles dla całej rodziny - słynne studia filmowe i parki rozrywki

Universal Studio w Los Angeles

Dla wielu osób wizyta w Los Angeles nie byłaby kompletna bez odwiedzenia przynajmniej jednego z tutejszych studiów filmowych i parków rozrywki. Bez wątpienia warto spełnić marzenia z dzieciństwa i odwiedzić Disneyland, przenosząc się w niezwykły świat księżniczek, zamków i kolejek górskich. Bardzo ciekawy będzie również pobyt w jednym ze słynnych studiów filmowych: Werner Bros, Universal Studios lub Sony Pictures. Znajdziesz tu ekscytujące parki rozrywki dla młodszych i starszych oraz plany filmowe najsłynniejszych produkcji. Poczujesz się jak na planie jednego z filmów.

Zwiedzanie Los Angeles - praktyczne wskazówki

Planując zwiedzanie atrakcji w Los Angeles musimy pamiętać o tym, że odległości pomiędzy nimi są często dosyć duże. Nie istnieje jedno, ścisłe centrum miasta - każda dzielnica ma swój osobny charakter i swoje własne centrum. Los Angeles to metropolia składająca się z wielu części - jej mieszkańcy częściej powiedzą, że mieszkają w Westside albo Venice. To sprawia, że mamy do czynienia z ogromnym, bardzo zróżnicowanym obszarem.

Transport i komunikacja miejska

Dobrym pomysłem na przemieszczanie się po Los Angeles będzie wynajęcie samochodu. To najwygodniejsza i najbezpieczniejsza opcja transportu. Planując codzienne dojazdy, pamiętaj jednak o tym, że korki w mieście bywają naprawdę potworne. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz prowadzić, skorzystaj z komunikacji publicznej lub przewozów osób, takich jak Uber. Cena biletu jednorazowego na metro lub autobus to 1,75 USD, całodziennego - 7 USD, a tygodniowego - 25 USD.

Noclegi i hotele - ceny

Oferta noclegowa w Los Angeles jest bardzo bogata i zróżnicowana. Miasto słynie z luksusowych obiektów, w których znajdują się wszystkie możliwe udogodnienia. Średnia cena pokoju dwuosobowego w hotelu to około 200 dolarów za dobę. Koszty można nieco obniżyć, wybierając hostel lub tanie mieszkanie oraz unikając jedzenia w modnych restauracjach. Pamiętaj jednak o tym, że ceny biletów wstępów do niektórych atrakcji mogą być dość drogie - warto sprawdzić je wcześniej, by uniknąć niespodzianki na miejscu.

Pogoda w Los Angeles

W Los Angeles piękna, słoneczna pogoda utrzymuje się przez większą część roku - średnio aż 284 dni są słoneczne. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec, sierpień i wrzesień. Jeżeli źle znosisz upały, lepiej będzie wybrać wyjazd wiosną lub jesienią - pływanie jest już wtedy bardzo przyjemne, jednak nie jest aż tak gorąco. Najchłodniejsze są miesiące zimowe - styczeń, luty i grudzień.