Blog podróżniczy » Ameryka Północna » USA » San Francisco

San Francisco

San Francisco - atrakcje, co warto zobaczyć

San Francisco - The City by the Bay, czyli miasto nad zatoką, to jedna z największych i najbardziej fascynujących metropolii w Kalifornii. Wyróżnia się swoim niezwykłym położeniem - miasto otoczone jest od strony zachodniej przez Ocean Spokojny, od północy przez cieśninę Golden Gate i zatokę San Francisco od wschodu. Znajdziesz tu mieszankę kulturową oraz stylów architektonicznych, a także liczne zabytki, takie jak most Golden Gate i więzienie Alcatraz. Przygotowałem ciekawe miejsca i wskazówki, które zebrałem w praktyczny przewodnik po mieście i podpowiadam, co warto zobaczyć, będąc w San Francisco. Atrakcje miasta są na wyciągnięcie ręki, ponieważ znajdują się nieopodal siebie.

San Francisco - miasto hippisów, Golden Gate i tramwajów linowych

Historia San Francisco sięga 1776 roku, kiedy na półwysep dotarli hiszpańscy kolonizatorzy i założyli w tym miejscu fortecę oraz katolicką misję. Po odzyskaniu niepodległości przez Meksyk San Francisco zostało włączone w obszar tego kraju. Dopiero w 1848 roku, po wojnie amerykańsko-meksykańskiego tereny Kalifornii weszły w posiadanie Stanów Zjednoczonych. Gwałtowny rozwój miasta przypada przede wszystkim na czas gorączki złota.

Obecnie San Francisco to kosmopolityczna metropolia, która zaskakuje swoją różnorodnością. Łączą się tu różne wpływy etniczne i kulturowe. Drapacze chmur sąsiadują z domami w stylu wiktoriańskim, a po mieście obok luksusowych samochodów krążą zabytkowe tramwaje linowe. W San Francisco znajdują się jedne z najlepszych na świecie uczelni, miasto słynie również ze swojego liberalizmu - to właśnie tutaj narodził się ruch hippisowski.

San Francisco - co zobaczyć?

1. GOLDEN GATE

Golden Gate - największa atrakcja San Francisco

Ikona miasta, największa atrakcja San Francisco i jeden z najsłynniejszych mostów na świecie Golden Gate przebiega przez cieśninę łącząc ze sobą półwyspy San Francisco i Martin. Wybudowany został w 1937 roku według projektu Josepha Straussa. Widok na most Golden Gate jest jednym z najbardziej znanych filmowych kadrów. W promieniach słońca most pięknie połyskuje blaskiem szlachetnego kruszcu na tle jasnobłękitnej wody. W rzeczywistości most ma kolor pomarańczowy, a nie czerwony. Przejazd przez most samochodem osobowym to koszt 8 dolarów. Opłata jest pobierana jedynie za wjazd do miasta, którą uiścicie online.

W okolicy znajdują się liczne punkty widokowe, gdzie warto zrobić sobie zdjęcie z widokiem na Golden Gate. Według mnie najciekawszym są: szczyt Ridge Battery, Battery Spencer, Fort Point, Battery Wagner, Battery Kirby, Point Cavallo oraz Baker Beach. Spacer po moście jest ekscytującym przeżyciem: po drodze będziemy mijać wielkie stalowe liny i znaki, które mają zniechęcać ewentualnych samobójców. Po moście hula silny wiatr, a widoki zapierają dech w piersiach.

2. ALCATRAZ - WIĘZIENIE I WYSPA

Wyspa Alcatraz

Położone na wyspie Alcatraz od lat 50. funkcjonowało jako twierdza obronna, a następnie więzienie federalne, które zyskało miano najsroższej placówki o zaostrzonym rygorze w Stanach Zjednoczonych. Mówiło się, że ucieczka z niego nie jest możliwa, co wiązało się z maksymalnym odizolowaniem i surowym nadzorem - choć w kolejnych dekadach okazało się, że nie jest to prawdą. Jednym z pierwszych więźniów osadzonych "na Skale" był Al Capone, który do 1939 roku przebywał w celi 181.

Ze względu na wysokie koszty utrzymania i zły stan budynku więzienie zlikwidowano w 1971 roku. Obecnie miejsce to jako zabytek stanowi chętnie odwiedzaną atrakcję turystyczną San Francisco. Wejściówki należy rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, zakup zwiedzania w ten sam dzień jest najczęściej niemożliwe.

3. PIER 39

Foki na Pier 39

Pier 39 to miejsce tłumnie odwiedzane przez mieszkańców San Francisco i turystów: molo, gdzie zbudowano słynne centrum handlowe, pełne sklepów, restauracji, salonów gier video i innych lokali usługowych. To właśnie tutaj koncentruje się życie San Francisco. Atrakcje Pier 39 to także oceanarium Aquarium of the Bay i Centrum Informacji o Ssakach Morskich. Na deskach mariny na turystów czekają foki - uchatki kalifornijskie.

4. FISHERMAN'S WHARF

Fishermans Wharf - atrakcja San Francisco

To jedna z najchętniej odwiedzanych przez turystów dzielnic San Franscisco. Tu niemal z każdego miejsca roztacza się widok na most Golden Gate i wyspę Alcatraz, można zobaczyć zabytkowe statki i lwy morskie i buszować w sklepikach z pamiątkami. Po zwiedzaniu warto spróbować dań z kraba i słynnej zupy z małży podawanej w bochenku z chleba - są dostępne w okolicznych stoiskach gastronomicznych.

5. CABLE CARS - TRAMWAJ LINOWY

Cable Cars - atrakcja San Francisco

Cable Cars - czyli tramwaje linowe to jedne z najbardziej charakterystycznych symboli oraz atrakcji San Francisco. Są ostatnim na świecie funkcjonującym nadal systemem ręcznie sterowanej kolejki linowej. Stanowią zarówno ważną część sieci transportu komunikacji publicznej w San Francisco, jak i atrakcję cieszącą się dużym zainteresowaniem turystów. Szczególnie warto przejechać się kolejką przez Russian Hill - po drodze można podziwiać widoki na most Golden Gate i Alcatraz.

6. LOMBARD STREET

Lombard Street

Lombard Street w San Francisco uważana jest za najbardziej krętą ulicę świata. Tu na odcinku między Larkin - Leavenworth znajduje się aż osiem stromych zakrętów, które wśród kwiatów i zieleni opadają kaskadowo z wzniesienia.

7. THE PAINTED LADIES

The Painted Ladies

Pod względem architektonicznym, San Francisco jest dość eklektyczne. Nie posiada własnego, wyrazistego stylu, niektórzy narzekają, że nie należy do najbardziej urodziwych. Znajdziemy tutaj jednak prawdziwe architektoniczne perełki! Należą do nich przede wszystkim The Painted Ladies - domy w stylu wiktoriańskim i edwardiańskim, odmalowane na różne kolory w latach 60. XX wieku. Warto zwłaszcza w godzinach popołudniowych wybrać się na Alamo Square Park, by podziwiać błyszczące w słońcu fasady.

Zwiedzanie San Francisco - przewodnik

Transport - komunikacja miejska

W przeciwieństwie do innych dużych amerykańskich miast, San Francisco posiada dobrze zorganizowaną sieć transportu publicznego. Jeżeli nie planujesz wynajęcia samochodu, nie musisz się obawiać: praktycznie wszędzie dojedziesz metrem, autobusem lub korzystając z zabytkowych cable cars. Cena biletu dla osoby dorosłej na metro lub autobus wynosi 2,50$, a bilet całodniowy 5$. Pojedynczy przejazd cable car kosztuje 7$. Opłacalną opcją jest zakup biletu na cały dzień za 12$, który obejmuje również przejazdy cable car.

Noclegi i hotele - ceny

Niestety, hotele w Kalifornii należą do dość drogich. Nocleg w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch osób to wydatek rzędu co najmniej 300-400 złotych za noc. Koszty można ograniczyć, wybierając hostele i guesthousy. Ich ceny również nie należą do najniższych, jednak rezerwując nocleg wcześniej jesteśmy w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ze swojej strony polecam szukać noclegu w północno-wschodniej części San Francisco.

Pogoda w San Francisco

Klimat w Kalifornii jest zbliżony do śródziemnomorskiego. Przez większą część roku temperatury są umiarkowane - pozwalają na przyjemne zwiedzanie. Lata są gorące i suche, a zimy łagodne (temperatura rzadko sięga poniżej zera. Jeżeli źle znosisz upały, dobrym pomysłem na wyjazd do San Francisco może być późna wiosna lub wczesna jesień.

Bardzo częstym zjawiskiem w mieście są mgły, które zazwyczaj utrudniają podziwianie największej atrakcji San Francisco – Golden Gate, jednak zarazem wprowadzają dodatkowy, niezwykły klimat.