Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Argentyna

Argentyna

Stolica: Buenos Aires
Język: hiszpański
Waluta: peso argentyńskie
Ludność: ok. 45.8 mln
Powierzchnia: ok. 2 780 400 km²

Wybierasz się po raz pierwszy do Argentyny i nie wiesz jakie atrakcje odwiedzić? W tym przewodniku podpowiadam, co warto zobaczyć w Argentynie, aby pomóc Ci w wakacyjnych przygotowaniach.

Przewodnik po Argentynie – co warto wiedzieć?

Argentyna to ogromny kraj i oferuje różne atrakcje dla odwiedzających: od wyrafinowanej stolicy Buenos Aires do bezkresnej Patagonii, od alpejskich gór Bariloche do księżycowych gór Salta, od ogromnych winnic w rejonie Mendozy do wspaniałej starówki w Kordobie, od spektaklu wodospadów Iguazú do wielorybów na półwyspie Valdés. Niezwykła różnorodność geograficzna i żywa kultura, będąca mieszanką rdzennych korzeni i wpływów europejskich, sprawia, że kraj jest pełen kontrastów i pasji. Wyraźnym przykładem jest tango, fascynujący wyraz argentyńskiego stylu życia; lub piłka nożna, ulubiony temat rozmów ludzi na ulicach i w kawiarniach; lub gastronomia, gdzie triumfuje najlepsze grillowane mięso na świecie. Poniżej wyjaśniam, co warto zobaczyć w Argentynie.

Argentyna - atrakcje

1. Buenos Aires

Atrakcje Buenos Aires w Argentynie

Stolica Argentyny, znane jako "Paryż Ameryki Południowej", jest oszałamiającym miastem o europejskim wyglądzie z latynoską atmosferą. Co warto zobaczyć w Buenos Aires? W centrum miasta znajduje się Plaza de Mayo, w której mieści się katedra Catedral Metropolitana i ikoniczna Casa Rosada. Żadna wizyta nie byłaby kompletna bez zobaczenia kolorowych budynków La Boca, gdzie tancerze tango tańczą na ulicy. Inne atrakcje w Buenos Aires to: cmentarz Recoleta, który wyróżnia się misternymi mauzoleami i eleganckie Palermo - najbardziej artystyczna i modna dzielnica, pełna klubów bohemy i warsztatów rzemieślniczych oraz najsłynniejszych targów w mieście. Dla żądnych przygód turystów istnieje również możliwość odwiedzenia Montevideo w Urugwaju za pośrednictwem promu z Buenos Aires.

2. Ushuaia

Ushuaia w Pataogii w Argentynie

Na skrajnym południu Argentyny leży kolorowe miasto Ushuaia, stolica prowincji Tierra del Fuego. Znane jest również jako "Koniec Świata", gdyż jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na naszej planecie. Jest to wspaniała baza wypadowa dla wycieczek statkiem, z której można obserwować dzikie zwierzęta wzdłuż Kanału Beagle lub zwiedzać Park Narodowy Tierra del Fuego. Ushuaia jest otoczona przez unikalny krajobraz gór, morza, lodowców i lasów, co czyni ją niezapomnianym przystankiem w każdej podróży do Argentyny. Jedną z najbardziej unikalnych rzeczy do zrobienia w tym obszarze jest podróż "pociągiem na końcu świata", gdzie zobaczysz najpiękniejsze miejsca regionu. Jego oficjalna nazwa to Ferrocarril Austral Fueguino. Pociąg wyrusza ze stacji Estación del Fin del Mundo, przekracza rzekę Pipo i przejeżdża przez wspomniany Park Narodowy. Podczas przejażdżki można podziwiać niesamowite widoki na dolinę rzeki Pipo, Cerro Guanaco, Cerro la Portada i Monte Susana.

3. Wodospady Iguazu

Wodospady Iguazu - jedne z największych atrakcji w Argentynie

Rozpościerający się na granicy Argentyny i Brazylii wodospad Iguazu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest jednym z najbardziej spektakularnych wodospadów na świecie. Seria szlaków i promenad umożliwia zwiedzanie argentyńskiego Parku Narodowego Iguazu, który szczyci się zapierającymi dech w piersiach panoramicznymi widokami na dopływy rzeki i argentyńsko-brazylijskie lasy deszczowe.

Garganta del Diablo

Atrakcją argentyńskiej strony jest Garganta del Diablo (Diabelska Gardziel), czyli zestaw 80-metrowych wodospadów, których imponujący strumień wlewa się do wąskiego wąwozu w kształcie podkowy, który można oglądać z odległości zaledwie 50 metrów, dzięki kilku kładkom, do których można dotrzeć za pośrednictwem ekologicznej kolejki w dżungli i późniejszej 2080-metrowej wędrówce, która da Ci możliwość podziwiania wyjątkowego krajobrazu, aż do momentu dotarcia do punktu widokowego, w którym można podziwiać najpiękniejsze miejsca wodospadu i potęgę Garganta del Diablo w całej jej okazałości. Jest to wyjątkowe i porywające doświadczenie, którego nie mogło zabraknąć na liście miejsc do odwiedzenia w Argentynie. Osoby, które mają więcej czasu w okolicy wodospadu Iguazu, mogą skorzystać z łatwego przejścia granicznego do Brazylii, której strona oferuje równie spektakularne widoki.

4. San Carlos de Bariloche

Jeziora w San Carlos de Bariloche w Argentynie

Położone w Pojezierzu Andów, w pobliżu granicy z Chile, Bariloche to małe miasteczko, które wyrosło z niczego na początku XX wieku. Jest to zdecydowanie warte zobaczenia miejsce w Argentynie. Miasto ma wyjątkowy wygląd, ponieważ wiele budynków jest zbudowanych w stylu szwajcarskiej wioski alpejskiej, a główny plac jest otoczony budynkami w stylu tyrolskim. Wpływ Szwajcarii widać w ciastkach znajdujących się w piekarniach i pięknych czekoladkach w szwajcarskim stylu, które znajdują się w całym mieście. W miesiącach letnich główne atrakcje to wędrówki po okolicznych górach i uprawianie sportów wodnych na jeziorze Lago Nahuel Huapi, obok którego miasto się rozwinęło. W mieście znajduje się nawet mała plaża. W miesiącach zimowych Bariloche jest tętniącym życiem ośrodkiem narciarskim z kilkoma obszarami, idealnymi dla każdego poziomu doświadczenia. Cerro Catedral jest głównym obszarem narciarskim i jest również doskonałym obszarem do wędrówek w lecie.

5. Calafate i lodowiec Perito Moreno w Patagonii

Lodowiec Perito Moreno w Argentynie

El Calafate znajduje się na południowym brzegu jeziora Argentino w Patagonii i jest jednym z najlepszych miejsc, gdzie znajdują się największe atrakcje Argentyny. Jest to brama do Parku Narodowego Los Glaciares. Małe miasto nie różni się znacznie od europejskich alpejskich miejscowości, z drewnianymi domami i mnóstwem drogich sklepów z odzieżą outdoorową. Istnieje kilka rzeczy do zrobienia w mieście i jego okolicach, w tym zwiedzanie Muzeum Glaciarium, które gromadzi wiele informacji i wyjaśnień na temat geologicznego formowania się lodowców. Można też świetnie się bawić w sezonie zimowym, ponieważ pobliskie ośrodki górskie zapewniają atrakcje w postaci skuterów śnieżnych, lub jazdy na nartach.

Park Narodowy Los Glaciares

Jednak głównym powodem, dla którego jest to jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Argentynie, jest jedna z najbardziej znanych atrakcji w Patagonii: lodowiec Perito Moreno w Parku Narodowym Los Glaciares. Jest to jeden z 7 naturalnych cudów świata, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jego imponująca struktura rozciąga się daleko poza zasięgiem wzroku, a jego turkusowe i niebieskie odcienie są po prostu zapierające dech w piersiach.

6. Park Narodowy Monte León

Atrakcje Argentyny - Park Narodowy Monte Leon

Chociaż wiele lat temu Puerto Santa Cruz było stolicą Patagonii, niewiele pozostało z jego dawnej świetności. Jednak Puerto Santa Cruz jest dobrym przystankiem, jeśli interesuje Cię zwiedzanie atlantyckiego wybrzeża Argentyny, zwłaszcza aby zobaczyć dzikie zwierzęta z bliska. W 2004 roku tuż na południe od miasta został założony Park Narodowy Monte León, z kolonią pingwinów w porcie Punta Quilla, położonym około 17 kilometrów na południe od centrum. Jeśli chcesz odwiedzić park należy koniecznie sprawdzić przed wyjazdem pływy, gdyż podczas przypływu woda podnosi się aż do klifów. Ta ważna kolonia pingwinów magellańskich liczy ponad 20 000 osobników. Ponieważ obszar ten nie jest zbyt dostępny, zwierzęta są bardziej bojaźliwe niż w innych miejscach. Dlatego ważne jest, aby je szanować i zachować pewną odległość.

7. Mendoza

Największe atrakcje Mendozy to pyszne wina i piękne winnice. Ta prowincja to raj dla rodzinnych wycieczek i miłośników przyrody. Miasto jest otoczone przez góry i znajduje się tu najwyższy szczyt w Argentynie: Aconcagua (6961 metrów). Niektóre z najlepszych win Argentyny, takie jak wino Malbec, są produktem tego właśnie regionu. Co warto zobaczyć w Mendozie? W mieście odkryjesz aleje obsadzone drzewami, zabytki, place ozdobione fontannami, kosmopolityczne kawiarnie i żywe życie nocne. Zwiedzanie warto rozpocząć od Plaza España, z budynkami w stylu andaluzyjskim, następnie warto udać siędo Plaza Independencia, gdzie znajdują się jedne z najlepszych restauracji, oraz następnie do parku Parque General San Martín. Mendoza jest również doskonałą bazą na wędrówki, trekking lub jazdę konną. Około trzech godzin od miasta znajduje się Park Narodowy Sierra de las Quijadas, gdzie można uprawiać rafting i kolarstwo górskie.

8. Park Narodowy Talampaya i Valle de la Luna

Położony w obrębie północno-zachodniej prowincji La Rioja, Park Narodowy Talampaya jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, wraz z sąsiednią Valle de la Luna. Park ten to miejsce z oszałamiającymi czerwonymi wąwozami, formacjami skalnymi i pustynnymi krajobrazami - zdecydowanie jest to miejsce warte zobaczenia w Argentynie. W drugim miejscu odkryto wiele najbardziej imponujących szczątków dinozaurów na świecie. Inne atrakcje tego obszaru obejmują osady tubylców i ich starożytne rzeźby petroglifów, erodowane wodą pustkowia i formacje skalne formowane przez wiatr, takie jak Sfinks, który wygląda jak egipski pomnik. Wycieczki minibusem są najlepszym sposobem na poruszanie się po rozległych terenach i pozwalają na zobaczenie większości atrakcji w ciągu jednej całodniowej wycieczki. Warto, aby plan zwiedzania Argentyny zawierał te atrakcje.

9. El Chaltén i Fitz Roy

El Chaltén to mała górska wioska pośrodku niczego u podnóża Andów i ponad dwieście kilometrów od najbliższego miasta (El Calafate). To spokojne miejsce, zamieszkane przez niewielką grupę ludzi, złożone z kolorowych domów i polnych dróg. Uważane jest jednak za trekkingową stolicę Argentyny, ponieważ znajduje się tu gęsta sieć szlaków, które zagłębiają się w bajeczny krajobraz Parku Narodowego Los Glaciares. El Chaltén ma podstawowe usługi i atrakcje, ale nie zastaniesz typowych obiektów turystycznych, ponieważ każdy, kto tu się wybiera, zdaje sobie sprawę, że cel jest jeden: wędrówki. Wioska jest bazą do zdobycia dwóch legendarnych gór, należących do najbardziej pożądanych i obleganych przez wspinaczy na całym świecie: Cerro Torre i Fitz Roy (znany również jako Cerro Chaltén). Są to dwa imponujące granitowe szczyty, pierwszy o wysokości 3128 metrów, a drugi o wysokości 3405 metrów, będące sceną niezwykłych wyczynów alpinistycznych.

10. Salta

Północny zachód Argentyny jest najmniej zbadanym regionem kraju i być może najbardziej interesującym dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tylko głównych atrakcji kraju. Salta, 1500 km od Buenos Aires, jest centrum tego obszaru, przyjemnym miastem, które może być bazą do zapuszczania się w okoliczne parki, wioski i inne ciekawe miejsca. W tej części Argentyny wyraźnie widać obecność rdzennej kultury górskiej, która łączy się z kulturą gauchos z równin i kulturą miejską tych, którzy przybyli z dużych miast, tworząc oryginalną mieszankę. Co zobaczyć w tym mieście? W Salcie, zwanej również "La Linda", można znaleźć kolonialne budynki, nowoczesne pałace, butikowe hotele, indiańskie targi, egzotyczne rośliny i szerokie aleje w europejskim stylu. Z Salty koniecznie trzeba pojechać na północ, aby zobaczyć unikalny surowy krajobraz Quebrada de Humahuaca. Po drodze mija się wioskę Tilcara, gdzie znajduje się piękny indiański targ tekstylny, oraz dolinę w której znajdują się gigantyczne kaktusy.

11. Wąwóz Quebrada de Humahuaca

Wąwóz Quebrada de Humahuaca to wąska, jałowa dolina górska położona w prowincji Jujuy, 240 km od Salta. Ma około 155 km długości i znajdują się tam godne uwagi zabytki. Dzięki imponującemu środowisku naturalnemu i ważnemu szlakowi handlowemu Quebrada de Humahuaca została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Połóżone nieopodal - Serranía del Hornocal to pasmo górskie znane z nieregularnych i wyjątkowo "kolorowych" ścian skalnych. Cerro de los Siete Colores to kolejna ikoniczna góra w dolinie i widok, który trzeba zobaczyć w Argentynie. Góra ma szczególną gamę kolorów, ponieważ mieni się aż 7 z nich.

12. Jujuy i Salinas Grandes

Salinas Grandes, w prowincji Jujuy, 240 km od Salta, niemal na granicy z Chile, stają się jednym z najbardziej emblematycznych krajobrazów Argentyny. Miejsce znajduje się Andach, na wysokości 3350 metrów nad poziomem morza, ale krajobraz nie składa się z ośnieżonych szczytów, ale z białej pustyni. Las Salinas Grandes, to bezkresna przestrzeń (12 000 hektarów) składająca się z soli, miejsce niemal pozaziemskie. Laguna powstała dzięki bogatym w sól wodom powstałym w wyniku aktywności wulkanicznej w okolicy, które wyparowały i pozostawiły białą skorupę o grubości 30 cm.

13. Cordoba

 Cordoba, drugie co do wielkości miasto Argentyny, leży 700 km na północny zachód od Buenos Aires. Cordoba była jednym z pierwszych miast w Ameryce Południowej, założonym przez Hiszpanów i nadal zachowuje wiele śladów iberyjskiego panowania. Położona jest w samym sercu równin Pampei, nad brzegiem rzeki Primero i w pobliżu niewielkiego pasma górskiego Sierras Chicas. To strategiczne położenie sprawiło, że Cordoba przez wieki była głównym ośrodkiem gospodarczym kraju; w drugiej połowie XX wieku była centrum krajowego przemysłu lotniczego. Jej bogactwo zaowocowało pięknym miastem pełnym atrakcji architektonicznych. Co zwiedzić w Cordobie w Argentynie? Odwiedź centralne ulice i zatrzymaj się przy Manzana Jesuítica, dawnej misji zbudowanej przez pierwszych jezuitów w XVII wieku: obecnie mieści się tam uniwersytet i kilka szkół. Inne ciekawe miejsca to ulice Humberto Primo, Avenida Colón, General Paz i dzielnica Cerro de las Rosas z restauracjami i sklepami w kolonialnych budynkach.