Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Boliwia

Boliwia

Stolica: La Paz, Sucre
Język: hiszpański
Waluta: boliviano boliwijskie
Ludność: ok. 12 mln
Powierzchnia: ok. 1 098 580 km²

Boliwia oferuje podróżnikom niesamowite archeologiczne, kolonialne i naturalne miejsca, które są nie tylko interesujące, ale także edukacyjne i zabawne do odwiedzenia. Czytaj dalej, aby poznać najpiękniejsze miejsca w Boliwii.

Zwiedzanie Boliwii – z czego słynie ten kraj?

W Boliwii dostępne są takie atrakcje, jak: 6000-metrowe szczyty w Andach, jedne z najniebezpieczniejszych dróg na świecie, przepaści idealne do uprawiania paralotniarstwa, gęste dżungle tętniące życiem egzotycznych zwierząt, czy odludne słone równiny i wysokie płaskowyże, które wymagają aklimatyzacji przed ich zwiedzaniem. W Boliwii każda sekunda każdego dnia może stać się przygodą, a pierwszą z nich będzie pokonanie soroche (choroby wysokościowej). Następnie będziecie gotowi, aby wyruszyć w drogę i poznać największe atrakcje Boliwii: od Andów po skraj Amazonki, wycieczki podążają starożytnymi szlakami Inków, gdzie można odkryć zapierającą dech w piersiach bioróżnorodność podczas przepraw przez wielką rzekę Ameryki Południowej. Najlepsze w Boliwii jest to, że jest to wciąż kraj w stanie niemal naturalnym, znacznie rzadziej odwiedzany niż jego sąsiedzi. Boliwia to najbardziej rdzenny naród w Ameryce Łacińskiej i jeden z najbardziej zagadkowych: zachowuje swoją oryginalność i zdumiewające zabytki, bogactwo kulturowe, historyczne i duchowe. Zagrożone wyginięciem kultury i języki przetrwały w tym regionie i mają się dobrze, a Boliwijczycy zachowują tradycje i wierzenia sięgające czasów królów Imperium Inków i kapłanów-kosmologów z Tiahuanaco. Oto przewodnik po Boliwii:

Boliwia - atrakcje

1. Salar de Uyuni – największa na świecie pustynia solna 

Zacznijmy naszą listę od spektakularnej pustyni solnej na wysokości 3663 metrów nad poziomem morza: Salar de Uyuni, która musi zawierać każdy plan zwiedzania Boliwii. Salar de Uyuni wyróżnia się wśród miejsc turystycznych 9 departamentów Boliwii, ze względu na swoje pustynne piękno, które czyni to miejsce główną atrakcją kraju. Pustynia ma powierzchnię 10.582 km2 i jest największym solnym płaskowyżem na naszej planecie i najwyższą solną pustynią na świecie, z ponad połową światowych rezerw litu. Oprócz tego metalu alkalicznego, używanego do produkcji baterii elektrycznych, płaskowyż solny posiada również obfite rezerwy potasu, magnezu i boru. W Salar de Uyuni znajdują się kaktusy o wysokości do 10 metrów, lamingi chilijskie, parihuana (flamingi andyjskie) i parina chica (flamingi Jakuba), 3 pięknie ubarwione gatunki, których metabolizm przystosował się do ekstremalnie słonego środowiska. Widoki na pustyni są niezwykłe, zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy białe powierzchnie odbijają odcienie zmierzchu, tworząc piękny spektakl światła i kolorów. Na brzegach solnisk znajdują się hotele zbudowane z bloków solnych.

2. La Paz - jedno z najwyżej położonych miast na świecie

Nuestra Señora de la Paz (tak brzmi oficjalna nazwa) leży na wysokości 3625 m.n.p.m, z obszarem metropolitalnym, który jest drugim najbardziej zaludnionym w kraju z 1,9 mln mieszkańców. La Paz jest stolicą departamentu o tej samej nazwie oraz głównym ośrodkiem politycznym i finansowym Boliwii, ale nie jedyną stolicą! Miasto zostało założone w 1548 roku przez Hiszpana, Alonso de Mendoza. Jest otoczone górami, z których jedna to Mount Illimani, geograficzna ikona La Paz i drugi najwyższy szczyt w kraju mierzący 6460 m.n.p.m. Co zwiedzić w La Paz? Miasto ma nierówną topografię, dlatego powstała sieć kolejek linowych, od której warto rozpocząć zwiedzanie. Jest to najdłuższa kolejka liniowa na świecie, nie tylko ułatwiająca transport, ale także zapewniająca wspaniałe widoki. Jeśli chodzi o inne atrakcje, La Paz obfituje również w życie nocne w modnych klubach i ciekawe miejsca, w których można podziwiać folklor kraju. Kolonialna architektura obejmuje Bazylikę San Francisco, Palacio Quemado i Catedral Metreopolitana. Nie przegap także Mercado de las Brujas (targu czarownic), jednego z najbardziej malowniczych rynków na całym kontynencie południowoamerykańskim. Sprzedaje się tu wszelkiego rodzaju amulety (żaby, węże, płody lamy...), który

Dolina Księżyca (Valle de la Luna)

Kolejną z atrakcji turystycznych La Paz jest ta surrealistycznie piękna pustynna dolina na obrzeżach miasta, 10 km od centrum. Dolina Księżyca została nazwana na cześć Neila Armstronga, pierwszego człowieka, który chodził po księżycowej ziemi w lipcu 1969 roku, gdy w tym samym roku odwiedził boliwijską stolicę. Jej formacje to glina, wyrzeźbiona przez erozję zewnętrzną z powodu wiatru i deszczu. Góry otaczające La Paz są gliniaste, z tą specyfiką, że procenty obecnych w nich pierwiastków chemicznych różnią się w zależności od miejsca, co powoduje, że formacje Doliny Księżycowej również zmieniają kolor z beżowego lub blado-brązowego, który jest najbardziej dominujący, na czerwonawy i fioletowy. Te zabarwienia tworzą atrakcyjne złudzenia optyczne, gdy w formacje doliny uderzają promienie słoneczne.

3. Jezioro Titicaca

Najwyżej położone żeglowne jezioro świata o wysokości 3812 m.n.p.m. zawsze będzie na liście turystycznych miejsc do odwiedzenia w Boliwii. Ma maksymalną głębokość 283 metrów i powierzchnię 8562 km², 56 % leży po stronie peruwiańskiej i 44 % po stronie boliwijskiej, a średnia temperatura wody wynosi 13 °C. Na jeziorze znajdują się zarówno naturalne, jak i sztuczne wyspy. Największą z tych pierwszych jest Isla del Sol o powierzchni 14,3 km², na której znajdują się pozostałości archeologiczne z okresu przed Inkami i z czasów Inków Pływające sztuczne wyspy zostały zbudowane z trzciny przez lud Uru, z tej samej rośliny używanej do wyrobu łodzi rybackich zwanych caballitos de totora. Co zobaczyć podczas wizyty? Główne atrakcje to przejażdżki łodzią wiosłową, wycieczki na Isla del Sol i inne wyspy, zwiedzanie pływających wysp, wędrówki i wędkarstwo sportowe. Najważniejszym boliwijskim miastem nad jeziorem jest Copacabana, licząca 3000 mieszkańców (150 km od La Paz).

4. Tihuanaco, starożytne miasto

Tihuanaco to jedna z najważniejszych kultur przed Imperium Inków w Ameryce Południowej, a starożytne miasto archeologiczne o tej samej nazwie znajduje się w Boliwii, 15 kilometrów od jeziora Titicaca. Cywilizacja Tihuanaca pozostawała żywa przez ponad 25 wieków, a pozostałości tego, co było jej centrum, można zobaczyć do dziś. Zostały zachowane ważne ciekawe miejsca, takie jak Puerta del Sol, Puma Punku, Kalasasaya i piramida Akapana. Oprócz tego, co warto zobaczyć w Tihuanaco? Najbardziej uderzającą cechą wizyty w Tihuanaco są jego monolity, które przypominają nieco moais z Wyspy Wielkanocnej. Tihuanaco znajduje się na szczycie listy miejsc turystycznych w Boliwii nie tylko ze względu na swoje historyczne znaczenie, ale także na łatwość dostępu. Z La Paz można bez problemu dotrzeć do tego miejsca, gdyż jest ono oddalone o zaledwie o 55 kilometrów.

5. Sucre

Miasto zostało nazwane na cześć marszałka Antonio José de Sucre, zwycięzcy w bitwie pod Ayacucho, która przypieczętowała niepodległość Ameryki Południowej od Hiszpanii. Sucre jest historyczną i konstytucyjną stolicą Boliwii oraz siedzibą władz sądowniczych. Miasto wyróżnia się wśród atrakcji turystycznych Boliwii imponującą architekturą kolonialną, pięknymi placami i parkami oraz chłodnym klimatem o temperaturze 16°C bez skrajnych wahań. Miasto, znane również jako "Ciudad Blanca de América", zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, szczególnie ze względu na swoją kolonialną architekturę i zabytki. Co warto zobaczyć w kwestii architektury w Sucre? Wśród kolonialnych budynków sakralnych znajdują się Katedra Metropolitalna, Kościół San Lázaro, najstarszy w mieście (1544 r.); Klasztor San Francisco Javier i Klasztor La Recoleta. Wśród architektury cywilnej Sucre wyróżniają się następujące ciekawe miejsca: stary szpital kolonialny (1554 r.) oraz Uniwersytet San Francisco Javier (1624 r.). Inną atrakcją miasta jest stanowisko paleontologiczne Cal Orcko, odkryte przez pracowników kamieniołomu w 1985 roku. Znajduje się tam ponad 5000 śladów dinozaurów co najmniej 15 gatunków, co czyni je zdecydowanie największym tego typu rezerwatem na świecie. Można tam zobaczyć rzeczywiste odciski stóp T-Rexa i innych gigantów tamtych czasów.

6. Camino de la Muerte (Droga śmierci)

Camino de la Muerte to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Boliwii. To 80-kilometrowa stara droga między La Paz a Los Yungas, która w najwyższym punkcie osiąga między 3600 a 4650 m.n.p.m. Na tej wymagającej, pozbawionej barierek drodze, o szerokości zaledwie 3 metrów, dochodzi do ponad 200 wypadków i życie traci ponad 100 ofiar rocznie, dlatego została ona uznana jako najbardziej niebezpieczny odcinek drogi na świecie. Oprócz stromych podjazdów i zjazdów oraz braku barierek ochronnych jest tam mgła, deszcz, który powoduje błoto, oraz osuwiska dużych skał. Droga została częściowo zbudowana w latach 30. przez paragwajskich więźniów pojmanych podczas wojny w Chaco, a w latach 90. została oddana na potrzeby kolarstwa przygodowego. Droga przecina Park Narodowy Cotapata, a po drodze można zobaczyć ciekawe miejsca, piękne krajobrazy, wodospady i dzikie gatunki zwierząt.

7. Rurrenabaque – brama do Amazonii

Rurrenabaque to małe miasto w departamencie Beni, znane jako "Brama do boliwijskiej Amazonii". Znajduje się na brzegu rzeki Beni na początku równiny amazońskiej i jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w kraju ze względu na jego strategiczne położenie. Oto co warto zobaczyć w pobliżu: Park Narodowy Madidi, La Encañada del Bala, Rezerwat Biosfery Pilón Lajas, rzekę Tuichi i jezioro Chalalán. Rurrenabaque ma klimat tropikalny ze średnią roczną temperaturą 25 °C, ze szczytami do 33 °C. Z Rurrenabaque wyruszają wycieczki do Puszczy Amazońskiej, aby podziwiać dziką przyrodę i naturalne piękno tych terenów, w ramach wycieczek trwających od jednego do pięciu dni lub kompletnych pakietów trwających do trzech tygodni.

8. Park Narodowy Madidi

Obszar chroniony o powierzchni 1,9 mln ha w północnej Boliwii dzielony przez prowincje Abel Iturralde i Franz Tamayo, w departamencie La Paz. Jest to jeden z największych obszarów objętych szczególną ochroną w kraju. Ze względu na zróżnicowanie wysokości od 200 do 6000 m.n.p.m., rozciągłość i liczbę ekosystemów, jest to park o największej różnorodności biologicznej flory i fauny na świecie. Jego fauna jest spektakularna. Jest największym pod względem liczby gatunków rezerwatem ryb słodkowodnych (491), płazów (213) i gadów (204). Jest to siedlisko dla 120.000 gatunków owadów, ponad 1.250 gatunków ptaków i 270 gatunków ssaków. W Parku Narodowym Madidi uprawia się odpowiedzialną turystykę, a kwatery budowane są z materiałów pochodzących ze środowiska naturalnego i z udziałem rdzennych społeczności.

9. Potosí i góra Cerro Rico

Cerro Rico, legendarna góra, u stóp której leży boliwijskie miasto Potosí, była miejscem, gdzie znajdowała się najbogatsza kopalnia srebra w historii ludzkości, dostarczając w okresie swojej kolonialnej świetności, między XVI a XVII wiekiem, około 80 % światowej produkcji srebra. Cerro Rico było niegdyś głównym źródłem finansowania imperium hiszpańskiego, które wygrywało i przegrywało wojny, budowało miasta i gromadziło ogromne fortuny. Obecnie jest to ikona geograficzna miasta Potosi. Kopalnia Pailaviri znajdująca się w Potosi jest otwarta dla zwiedzających. Potosi trafiło na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 1987 roku za swoją historię i atrakcje architektoniczne, co czyni je pierwszym miastem w kraju, które otrzymało to uznanie. Dziedzictwo architektoniczne to następujące atrakcje: Casa de la Moneda, Uniwersytet Autonomiczny Tomás Frías i Torre de la Compañía - klasztor z XVIII wieku zbudowany jako łuk triumfalny z 5 otworami i 3 kopułami, odzwierciedlający splendor miasta w czasach jego bogactwa. Potosi nazywane jest "Miastem Muzeów" z co najmniej 9 ważnymi instytucjami muzealnymi.

10. Park Narodowy Amboró

Kolejnym ciekawym miejscem do odwiedzenia w Boliwii jest Park Narodowy Amboró, gdzie zbiegają się trzy ekosystemy: lasy deszczowe Amazonii, pampa Andów i suchy chaparral Chaco. W rezultacie różnorodność flory i fauny w tym parku jest ogromna. Jeśli jesteś miłośnikiem przyrody, nie wahaj się i wybierz się do Samaipata, uroczego miasteczka, z którego rozpoczynają się wycieczki do Parku Amboró.

11. Park Narodowy Torotoro

Jest to obszar chroniony o powierzchni 16.570 hektarów w północnej części departamentu Potosí w prowincji Charcas, wyróżniający się bogactwem paleontologicznym z rezerwatem skamieniałości i śladów dinozaurów. W parku znajduje się głęboka jaskinia krasowa, Umajalanta, której zwiedzanie pozwala zobaczyć malowidła jaskiniowe, stalaktyty, stalagmity i ślady dinozaurów. W podziemnych wodach jaskini żyją ślepe ryby. Odkryta w 1968 roku, jest najdłuższą i najgłębszą jaskinią w Boliwii, której przeprawa trwa od 2 do 4 godzin i wymaga przeczołgania się przez wąskie miejsca i inne wymagające wspinaczki

12. Santa Cruz de la Sierra

Obszar metropolitalny liczący ponad 2 miliony mieszkańców czyni Santa Cruz de la Sierra największym konglomeratem miejskim w Boliwii. Jest to stolica departamentu Santa Cruz, głównego motoru gospodarczego kraju. Co warto zobaczyć w Santa Cruz? Wśród atrakcji turystycznych Santa Cruz wyróżnia się swoimi muzeami. Jest ich co najmniej 10 o różnej tematyce, m.in. Katedralne Muzeum Sztuki Sakralnej, z cenną kolekcją srebrnych przedmiotów wykonanych w XVII i XVIII wieku; Muzeum Sztuki i Archeologii oraz Muzeum Guaraní.

13. Rezerwat Narodowy Eduardo Abaroa

Rezerwat o powierzchni 7145 km2 w najbardziej południowo-zachodnim zakątku Boliwii, w Andach, z ośnieżonymi szczytami, aktywnymi wulkanami, parującymi gejzerami i gorącymi źródłami. Jest to najczęściej odwiedzany obszar chroniony w kraju. Ciekawe miejsca w rezerwacie, to jego główne szczyty: Sairecabur (5971 m), wulkan Licancabur (5916 m) i stratowulkan Juriques (5704 m).