Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Brazylia

Brazylia

Stolica: Brasilia
Język: portugalski
Waluta: real brazylijski
Ludność: ok. 214 mln
Powierzchnia: ok. 8 515 767 km²

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć w tak ogromnym kraju, jakim jest Brazylii? Oto najlepszy przewodnik o Brazylii, jaki znajdziesz w Internecie.

Największe atrakcje Brazylii – z czego słynie ten kraj?

Różnorodność krajobrazów w Brazylii jest oszałamiająca: piąte co do wielkości państwo świata zajmuje prawie połowę powierzchni Ameryki Południowej i graniczy praktycznie z każdym krajem w niej leżącym. Jej bogactwo, z przyrodniczego punktu widzenia, niemal zapiera dech w piersiach: wystarczy wspomnieć o puszczy amazońskiej lub wodospadach Iguazu, a zostaniesz przytłoczony ilością piękna, jakie ten kraj ma do zaoferowania. Brazylijskie wyspy są spektakularne (np. Ilha Grande), podobnie jak majestatyczne rzeki, które płyną przez tysiące kilometrów (np. sama Amazonka). Nie mniej imponujące są brazylijskie plaże: od pełnej zgiełku Praia de Copacabana po dziewicze plaże, na których można się całkowicie zrelaksować. Od życia nocnego po surfing, brazylijskie plaże są kwintesencją zabawy. Oto co warto zobaczyć w Brazylii:

Brazylia - atrakcje

1. Rio de Janeiro – symbol Brazylii

Znane jako La Cidade Maravilhosa, czyli "cudowne miasto", Rio de Janeiro jest uważane za jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Położone między górami a oceanem, doskonale reprezentuje kolorowy krajobraz Brazylii. Rio jest drugim co do wielkości miastem w kraju i słynie na całym świecie z karnawału - najbardziej kolorowej i ekscentrycznej imprezy w historii, oraz ze swojej gościnności. Co warto zobaczyć w Rio de Janeiro? Jednym z najbardziej ikonicznych symboli miasta, od których zaczyna się zwiedzanie, jest niewątpliwie Chrystus Odkupiciel, 38-metrowy posąg, 1 z Nowych 7 Cudów Świata, który znajduje się na górze Corcovado. Inne atrakcje w Rio znajdują się na górze Sugarloaf, na którą można wjechać kolejką linową przed zachodem słońca, aby cieszyć się widokiem Rio. Jeśli lubisz robić zdjęcia, nie przegap wspaniałych schodów Selarón, jednego z najbardziej cenionych przez fotografów miejsc. Malarz Selarón przekształcił proste schody w bezprecedensowe dzieło sztuki. Oprócz wyżej wymienionych atrakcji wizyta w Rio de Janiero nie będzie pełna, jeśli nie poleżysz w słońcu na bardzo długiej i słynnej plaży Copacabana.

2. Ilha Grande – rajska wysepka z mroczną historią

Po krótkim rejsie promem z Conceição de Jacareí (128 km od Rio de Janeiro), można dotrzeć do Ilha Grande, lub Ilha Grande Island, prawdziwego dziewiczego raju. Jeśli kochasz naturę, to miejsce zaoferuje Ci wyjątkowe atrakcje i krajobrazy wśród lasów tropikalnych, dzikich plaż i całkowitego braku pojazdów mechanicznych. Zapomnij o połączeniu z Internetem i pamiętaj o założeniu butów odpowiednich do długich spacerów. Wyspę można zwiedzać tylko pieszo, poprzez liczne szlaki wśród unikalnej roślinności i sennych plaż. W XIX wieku wyspa miała za jedynych gości chorych na trąd, a następnie skazańców i przestępców! W rzeczywistości w tym czasie był to najpierw szpital, a następnie więzienie, w którym przebywali najgroźniejsi przestępcy Brazylii. Na szczęście dziś znów jest to raj, którym każdy może się cieszyć.

3. Paraty - urocze miejsce do zobaczenia w Brazylii

To brazylijskie miasto zawdzięcza swoją fortunę portowi, z którego Portugalczycy eksportowali złoto w czasach kolonialnych. Paraty to najbardziej wysunięta na południe gmina w stanie Rio de Janeiro i jedno z najbardziej charakterystycznych miasteczek w kraju. W tle miasta znajdują się zielone góry, a na wybrzeżu krystalicznie czysty ocean. Co zobaczyć w Paraty? Wycieczka do Paraty da Ci wgląd w kolonialną Brazylię i jej zabytki. Historyczne centrum składa się z budynków których zwiedzanie sprawi, że poczujesz jak w przeszłości. Jak wszystkie brazylijskie miasta, Paraty oferuje również atrakcje w postaci życia nocnego, które charakteryzuje się muzyką na żywo, sambą i ucztą.

4. Búzios – rajskie plaże

Czy wybierasz się do Brazylii, aby korzystać z pięknych plaż? W takim razie polecam wyjazd do Búzios, wspaniałego miejsca na wakacje 180 km od Rio de Janeiro. Miasto początkowo było wioską rybacką, ale później stało się rajem dla surferów. Miejsce to jest marzeniem urlopowiczów ze wszystkich szerokości geograficznych dzięki ciepłemu i słonecznemu klimatowi przez cały rok oraz wspaniałym plażom, takim jak Ferradurinha i la Tortuga.

5. Petrópolis – cesarskie miasto

"Ciudad Pedro" to gmina w stanie Rio de Janeiro, która swoją nazwę zawdzięcza cesarzowi Brazylii Pedro II. Petrópolis jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Brazylii, znane ze wspaniałej letniej rezydencji cesarza, który w 1830 roku podczas zwiedzania tego regionu był urzeczony jego szczególnie przyjemnym klimatem. Co warto zobaczyć w Petrópolis? Miasto jest bardzo zróżnicowane architektonicznie: oprócz letniej rezydencji i Museu Imperial (Muzeum Cesarskie) znajdziesz tu następujące atrakcje: gotycką katedrę São Pedro de Alcântara, miejsce pochówku cesarza oraz Pałac Quitandinha, zabytkowy luksusowy hotel zaprojektowany przez włoskiego architekta Luigi Fossatti.

6. Ouro Preto - obowiązkowe miejsce do zobaczenia w Brazylii

Oddalamy się od Rio de Janeiro. Ouro Preto, to pierwsze brazylijskie miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ouro Petro powstało jako miasto górnicze i stało się ważne dzięki „Estrada Real”, która była szlakiem szlakiem kolonialnym poświęconym handlowi kamieniami szlachetnymi, złotem i niewolnikami. Najpiękniejsze miejsca w Ouro Petro, to dobrze zachowana architektura kolonialna i barokowe kościoły. Osobliwością tego miasta jest to, że zamieszkuje je ponad 15 000 studentów, którzy uczęszczają na Uniwersytet w Ouro Preto i mieszkają w tzw. "repúblicas", czyli domach samorządowych, z których każdy ma swoje własne tradycje i zasady.

7. Recife – co warto zobaczyć?

Na wybrzeżu, w stanie Pernambuco, znajduje się miasto Recife, które nazywane jest Wenecją Brazylii, ponieważ zbudowane jest na kanałach poprzecinanych licznymi mostami. Recife charakteryzuje się kontrastami architektonicznymi: różne etapy kolonialne pozostawiły po sobie zabytki, budynki i fortece we wszystkich stylach. Łagodny klimat i ciepło oceanu sprawiają, że miasto to jest rajem dla płetwonurków, którzy nurkują w poszukiwaniu ponad stu podwodnych wraków niedaleko Recife. Jeśli szukasz typowego brazylijskiego życia nocnego, polecamy dzielnicę Recife Antigo, gdzie zabytkowe budynki zostały przekształcone w bary i restauracje oferujące typowe dania z owoców morza, takie jak omlet z krabów i homarów lub ciasto Souza Leao. Ciekawe miejsca można również znaleźć w dzielnicy Boa Viagem , która tętni życiem w nocy, dzięki wielu dyskotekom, w których można zatańczyć sambę. Po nocy spędzonej na tańcach, zrelaksujesz się nad oceanem na plaży o tej samej nazwie, otoczonej drzewami kokosowymi i krystalicznie czystą wodą. Krótko mówiąc, Recife to żywe i gościnne miasto, idealne na wakacje z przyjaciółmi, z rozrywkami wszelkiego rodzaju. Stąd także łatwo dotrzeć do innego wspaniałego miejsca dla światowej turystyki: miasta Olinda, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

8. Pantanal – najlepsze miejsce do obserwacji zwierząt

Wśród wielu rekordów Brazylii, jednym z najbardziej spektakularnych jest największe i najbardziej wilgotne bagno świata. Rozległe rozlewisko Pantanal jest jednym z najbogatszych ekosystemów na świecie, mimo że jest mało zbadane, i jest fantastyczną alternatywą dla nadmorskich typowych miejsc dla turystów. Możesz wziąć udział w wycieczkach pieszych lub łodzią, a także w wycieczkach z przewodnikiem, który ułoży plan zwiedzania, aby poznać florę i faunę tego ogromnego obszaru o powierzchni około 150 000 kilometrów kwadratowych. Większość tego obszaru znajduje się w brazylijskim stanie Mato Grosso, choć rozciąga się również na Boliwię i Paragwaj. Przez dziewięć miesięcy w roku 80% Pantanalu jest zanurzone w wodzie. Tworzy to ekosystem, w którym bliskie spotkania ze zwierzętami są na porządku dziennym. Nie trzeba mieć dużego szczęścia i czekać na zaobserwowanie zwierząt. Ten obszar jest w rzeczywistości siedliskiem ponad 500 gatunków ptaków i na każdym kroku zobaczysz jakieś stworzenia. Czy to kajmany wylegujące się na słońcu, wydry olbrzymie bawiące się w wodzie, czy nawet jaguary.

9. Wodospady Iguazu, naturalny spektakl do zobaczenia w Brazylii

Niektóre krajobrazy są trudne do opisania słowami i tak jest w przypadku spektakularnych wodospadów Iguazu. Jest to jeden z niesamowitych cudów natury do zobaczenia w Brazylii - system 275 wodospadów rozciągających się na 2,7 km i o przepływie prawie 2 milionów litrów wody na sekundę, na granicy Brazylii, Paragwaju i Argentyny. Ten spektakl natury, generowany przez rzekę o tej samej nazwie, pozostawi Cię w zachwycie. Po każdej stronie znajdują się wspaniałe trasy do odkrycia i ciekawe miejsca, które pozwolą Ci cieszyć się wyjątkowymi krajobrazami.

10. Park Narodowy Lençóis Maranhenses

Czy wyobrażasz sobie deszczową pustynię? Jedną z niesamowitych rzeczy do zobaczenia w Brazylii jest ten chroniony obszar naturalny, który stanowi naprawdę wyjątkowe miejsce na świecie, bogate w atrakcje. Silne wiatry z północnego wschodu Brazylii spychają piasek z wybrzeża około 50 km w głąb lądu, tworząc białe wydmy, które osiągają do 40 metrów wysokości. Krajobraz jest pustynny, ale częste deszcze powodują, że woda wypełnia te piaszczyste niecki, dając turystom nieopisany spektakl w postaci deszczowych basenów, które osiągają do 3 metrów głębokości. Z tego powodu park zamieszkują liczne zwierzęta, takie jak ptaki i gady, niektóre z nich są dość rzadkie.

11. São Luís – ciekawe miejsca

São Luís leży na północy Brazylii w stanie Maranhão, w lagunie, w której występują bardzo wysokie pływy. Jest to kolonialne miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znane na całym świecie z domów w pastelowych kolorach, ozdobionych licznymi kolorowymi płytkami oraz z tysięcy zabytkowych budynków, które doskonale oddają chwałę kolonialnej przeszłości. São Luís jest idealnym miejscem na zwiedzanie podczas spaceru i podziwianie świateł zachodzącego słońca, które w szczególnie sugestywny sposób oświetlają lagunę.

12. Amazonia – unikalna atrakcja w Brazylii

Las deszczowy Amazonii jest ogromnym obszarem geograficznym. Stanowi prawie 50% terytorium Brazylii i rozciąga się na powierzchni 6 milionów kilometrów kwadratowych, podzielonych na 9 krajów Ameryki Południowej, co dało mu przydomek "zielonych płuc" ziemi. Jest to ogromny las tropikalny bogaty w różnorodność biologiczną i o nieocenionej wartości biologicznej, do tego stopnia, że np. co roku odkrywane są setki nowych gatunków zwierząt. Zorganizowane wycieczki pozwalają poruszać się po różnych dopływach Amazonki w motorówkach, wędrować przez las i spać na łonie natury. Zostaw za sobą cyfrowe wygody i zanurz się w bezkresnej zieleni Brazylii.

13. São Paulo - co zwiedzić?

Liczące około 12 milionów mieszkańców Sao Paulo jest najbardziej zaludnioną metropolią w Brazylii, nawet bardziej niż Rio. Miasto charakteryzuje się wpływem wielu obcych kultur, zwłaszcza włoskiej. Co warto zobaczyć w São Paulo? Najlepiej spędzić kilka dni na zwiedzanie tej metropolii i odwiedzić jej liczne atrakcje, zabytki i muzea, takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej, w którym znajdują się dzieła takich twórców jak Picasso i Modigliani, czy Muzeum Sztuki w São Paulo, gdzie można zobaczyć obrazy Cezanne'a, Maneta, Van Gogha, Mantegny i wielu innych. Można również wybrać się na zakupy na Avenida Paulista, czy pospacerować po wspaniałym Parku Ibirapuera. Oczywiście nie brakuje pięknych plaż i szalonego życia nocnego, wśród zatłoczonych klubów, w których można bawić się pijąc caipirinhas i tańcząc sambę. Przyjechać do Brazylii i nie zobaczyć Sao Paulo można uznać za grzech.

14. Parana i Rio Grande – miejsce polskiej emigracji do Brazylii

Będąc w Brazylii, warto udać się do regionów na południu kraju do stanu Parana, gdzie według Wikipedii wyemigrowało 120 tys. Polaków, oraz do stanu Rio Grande do Sul, gdzie nowy dom znalazło 80 tys. Polaków. Obecnie szacunkowa liczba naszych rodaków w Brazylii wynosi od 1.5 mln do 3 mln osób. Emigracja odbyła się na przełomie XIX i XX wieku. Wciąż można znaleźć tu miejsca, w których mówi się po polsku i rozwija się polska działalność kulturowa. .