Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Chile

Chile

Stolica: Santiago de Chile
Język: hiszpański
Waluta: peso chilijskie
Ludność: ok. 19.5 mln
Powierzchnia: ok. 756 950 km²

Chile to kraj skrajności, jego północna i południowa część nie są do siebie w ogóle podobne. Zwiedzanie Chile to doświadczenie, przez które powinien przejść każdy szanujący się podróżnik. Mieszkańcy Chile są mniej otwarci niż Argentyńczycy czy Brazylijczycy, ale bardziej autentyczni i trwali w swojej przyjaźni. Podpowiadam, co warto zobaczyć w Chile. Oto przewodnik po 10 wspaniałych miejscach.

Co warto zobaczyć w Chile?

Atrakcje turystyczne Chile obejmują zadziwiającą różnorodność krajobrazów i doświadczeń kulturowych, które przyciągają turystów z całego świata. Ten południowoamerykański kraj, o charakterystycznej geografii, rozpościera się na 4300 km z północy na południe i oferuje wszystko, od najsuchszej pustyni świata na północy do zapierającej dech w piersiach Patagonii na południu i tętniących życiem miast, takich jak Santiago i Valparaíso. Zwiedzanie turystycznych miejsc w Chile jest równoznaczne z doświadczeniem kontrastów i cudów natury, gdzie można odkryć emblematyczne miejsca, takie jak pustynia Atacama, Wyspa Wielkanocna z tajemniczym Moais, czy Park Narodowy Torres del Paine w Patagonii. Bez wątpienia Chile jest niezapomnianym celem podróży dla tych, którzy szukają wyjątkowych i wzbogacających doświadczeń w kraju o nieporównywalnym pięknie i bogactwie kulturowym. Oto największe atrakcje Chile. 

Chile - atrakcje

1. Wyspa Wielkanocna 

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Chile, polecam wizytę na Wyspie Wielkanocnej. Ta odległa i fascynująca wyspa została po raz pierwszy odwiedzona przez Europejczyków w 1722 roku i była zamieszkiwana przez tysiące lat przez Polinezyjczyków. Wyspa słynie z 887 kamiennych posągów, znanych jako moai, z których większość jest obecnie chroniona przez Park Narodowy Rapa Nui. Jedną z głównych atrakcji wyspy jest Ahu Tongariki, gdzie 15 z tych posągów zostało wzniesionych na wysokiej platformie. W sytuacji, jeśli potrzebujesz przerwy od wędrówek, Playa Anakena będzie najlepszym wyborem. Jest to piękny odcinek białego, koralowego piasku, gdzie można spędzić wspaniałe wakacje. Ponadto istnieją inne ciekawe atrakcje, takie jak ruiny Hare Paenga, a także Muzeum Antropologiczne Padre Sebastian Englert w Hanga Roa, które pozwoli Ci poznać historię i tradycje polinezyjskich wyspiarzy.

2. Santiago de Chile

Santiago de Chile to miasto położone w centralnej części Chile. Atrakcje, jakie znajdą tu odwiedzający to między innymi: zabytki, zwiedzanie muzeów i galerii sztuki, oraz rozkoszowanie się lokalną kuchnią. Santiago jest również centrum historii i pamięci. W Palacio de la Moneda - siedzibie chilijskiego rządu, mieści się awangardowe Centro Cultural Palacio La Moneda. Inne muzeum: Museo Nacional de Bellas Artes de Chile, założone w 1880 roku, to doskonała okazja do poznania chilijskich artystów. Museo Chileno de Arte Precolombino oferuje poznanie rdzennej kultury Chile, a Museo de la Memoria y los Derechos Humanos  jest hołdem dla tych, którzy cierpieli podczas reżimu Augusto Pinocheta. Innym unikalnym doświadczeniem w Santiago de Chile jest Teleférico de Santiago (kolejka liniowa) na wzgórze San Cristobal. Punktem kulminacyjnym wizyty w Santiago jest Parque Metropolitano de Santiago, z ogrodem botanicznym i narodowym ZOO Chile.

Cajón del Maipo

Cajon del Maipo znajduje się w gminie San José de Maipo, w regionie metropolitalnym Santiago. Jest to andyjski kanion w pobliżu stolicy, do którego wpada kilka rzek, które pozwalają na praktykowanie aktywności na świeżym powietrzu i turystyki przygodowej. Jednym z głównych celów podróży jest El Morado Natural Monument, rezerwat przyrody z lagunami, wodospadami, punktami widokowymi i możliwością wspinaczki na majestatyczny lodowiec San Francisco. Rezerwat oferuje również inne ciekawe miejsca, takie jak Lagunillas, zbiornik El Yeso, gorące źródła El Plomo, Valle de las Arenas, punkt widokowy Mirador de los Cóndores i wulkan Cajón del Maipo. Na miejscu znajdziesz różne atrakcje do praktykowania, takie jak zip-lining, rafting, piesze wycieczki, jazda na rowerze, czy jazda konna.

3. Valparaíso i Viña del Mar

Valparaíso

Valparaíso, to trzecie co do wielkości miasto w Chile, położone nad Oceanem Atlantyckim, zaledwie 112 kilometrów na północny zachód od Santiago. Miasto oferuje turystom piękną architekturą, plaże i jest gratką dla fanów żeglarstwa i historii. Co zobaczyć w Valparaíso? Dla tych, którzy chcą poznać morskie dziedzictwo Chile, Muzeum Lorda Cochrane'a jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Inną z głównych atrakcji jest Museo Marítimo Nacional, które prezentuje dogłębne spojrzenie na Wojnę o Pacyfik z 1879 roku pomiędzy Chile, Peru i Boliwią.

Viña del Mar

Miasta Viña del Mar i Valparaís tworzą jedną metropolię. Viña del Mar to nowoczesne i zorganizowane miasto, które jest ulubionym miejscem na wakacje dla osób mieszkających w Santiago de Chile. Co zwiedzić? Viña del Mar oferuje różne alternatywy, aby cieszyć się niezapomnianymi wakacjami. Największe atrakcje to piękne plaże, zadbane parki, gastronomia i żywe życie nocne. Jest to również miejsce organizacji Viña del Mar International Song Festival, najważniejszego festiwalu muzycznego w Ameryce Łacińskiej.

4. San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama, miasto położone na pustyni Atacama, znajduje się ponad 2400 metrów nad poziomem morza, a jego naturalne piękno pozostawia wszystkich odwiedzających w zachwycie. Połączenie architektury, wąskich uliczek i imponujących krajobrazów pasm górskich i solnisk jest naprawdę zdumiewające. W San Pedro de Atacama znajduje się wiele cudów natury do odkrycia, takich jak gejzery El Tatio, Valle de la Luna i Valle de la Muerte. Ponadto znajduje się tu wiele starożytnych stanowisk archeologicznych pochodzących z czasów kultury Atacameño, rdzennej ludności, która rozwijała się wokół oazy Salar de Atacama między 300 a 900 rokiem naszej ery. To sprawia, że jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odkryć skarby historii Chile.

Valle de la Luna na pustyni Atacama

Położona 13 kilometrów na zachód od San Pedro de Atacama na dalekiej północy kraju, Valle de la Luna jest wyjątkowym miejscem turystycznym ze względu na niezwykły krajobraz. Znajduje się blisko granicy z Boliwią i jest łatwo dostępna dzięki dobrze oznakowanym szlakom rowerowym, czy autobusom turystycznym. Valle de la Luna (Dolina Księżyca) wygląda jak coś z innej planety. Ten chropowaty i jałowy obszar, który przypomina Księżyc, jest wynikiem erozji gleby przez wiatr i wodę przez niezliczone tysiąclecia.  Odkryjesz tam suche koryta jezior, oślepiająco białe z powodu osadzania się soli. W regionie znajdują się również liczne jaskinie i pieczary, niektóre z nich zawierają piktogramy stworzone przez pierwszych ludzi. Inną najciekawszą atrakcją jest Laguna Cejar, słynąca z turkusowych wód.

5. Park Narodowy Torres del Paine w Patagonii

Park Narodowy Torres del Paine jest parkiem, w którym znajdują się najpiękniejsze miejsca w Chile i jest to jeden z najważniejszych obszarów przyrodniczych całej Ameryki Południowej. Park położony jest ponad 100 kilometrów na północ od Puerto Natales w południowej Patagonii i oferuje imponującą różnorodność krajobrazów od patagońskiego stepu do subpolarnych lasów na północy. Jedną z jego głównych atrakcji jest masyw Paine, składający się z trzech granitowych szczytów o wysokości od 2260 metrów do 2500 metrów. Dobrze oznakowane szlaki w parku pozwalają na łatwe zwiedzanie regionu, a refugios (schroniska) oferują możliwość noclegu dla tych, którzy chcą podjąć dłuższe wędrówki. Jeśli szukasz wyjątkowego miejsca turystycznego, plan zwiedzania Chile obowiązkowo musi zawierać Park Narodowy Torres del Paine.

6. Park Narodowy Chiloé w Patagonii

Park Narodowy Chiloé, położony na wyspie o tej samej nazwie, jest wyjątkowym i bardzo szczególnym miejscem turystycznym w Chile. Ten obszar to znacznie więcej niż tylko piękne krajobrazy, ze słynnymi starymi drewnianymi kościołami, pomalowanymi na jaskrawe kolory, oraz starymi domami znanymi jako "palafitos". Ponadto istnieją tu niesamowite możliwości obserwowania morskiej przyrody. Dostępne są wycieczki łodzią w celu obserwowania wielorybów i delfinów, a także istnieje szansa na zobaczenie dużych kolonii pingwinów w Islotes de Puñihuil Natural Monument. Dla miłośników przygód Park Narodowy Chiloé oferuje działania takie jak kajakarstwo morskie, turystyka piesza i ekoturystyka.  Jeśli chcesz wiedzieć, co warto zobaczyć w Chile, to Park Narodowy Chiloé jest jedną z najlepszych opcji. Jest to wyjątkowe miejsce, z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i szeroką gamą możliwości przygód dla wszystkich gustów.

7. Punta Arenas w Patagonii

Punta Arenas znajduje się na skrajnym południu kraju. Wyróżnia się drewnianą architekturą i pięknem naturalnego otoczenia. W tym miejscu można zobaczyć dwa ciekawe miejsca: Cieśninę Magellana oraz Wyspę Magdalena. Ta ostatnia jest domem dla jednej z największych kolonii pingwinów w Ameryce. Jeśli masz więcej czasu, Park Narodowy Pali Aike Volcanoes oferuje atrakcje, których nie można przegapić. Można tu podziwiać księżycowe krajobrazy, ze względu na skaliste gleby.

8. Futaleufú w Patagonii

Miasto znane jest z zapierającej dech w piersiach scenerii fiordów i lasów, a także z potężnej rzeki o tej samej nazwie. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić Futaleufú, będziesz miał okazję podziwiać miejscową faunę i florę, oraz lodowce i lasy cyprysowe. Wśród zwierząt, które zamieszkują to miejsce, są zimorodek, dzięcioł czarny, pumy i chiguiry. Z drugiej strony, rzeka Futaleufú jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, takich jak kajakarstwo i wędkarstwo. Okoliczne tereny są idealne na trekking, kolarstwo górskie i jazdę konną.

9. Park Narodowy Laguna San Rafael w Patagonii

Park Narodowy Laguna San Rafael położony jest od 1979 roku Światowym Rezerwatem Biosfery z certyfikatem UNESCO. Odkrywanie spektakularnej naturalnej scenerii Laguna San Rafael jest niezapomnianym doświadczeniem. Jakie ciekawe miejsca znajdziesz w parku? Możesz podróżować łodzią i podziwiać kry lodowe, które sięgają nawet 70 metrów wysokości. Ponadto można podziwiać niesamowity widok na Mount San Valentin.. W parku znajduje się jedna z największych rezerw wodnych w Północnych Polach Lodowych. Rezerwat ten ma fundamentalne znaczenie dla zachowania lokalnej fauny, ponieważ jest siedliskiem dla szerokiej gamy rodzimych ptaków, z których niektóre są zagrożone wyginięciem. 

10. Región de Los Lagos

Región de Los Lagos w Chile jest niesamowitym miejscem turystycznym. Ten rozległy region rozciąga się od Temuco do Puerto Montt i oferuje wyjątkowe doświadczenie. Jego alpejski krajobraz jest wzbogacony przez liczne ośnieżone wulkany, które go otaczają. Chociaż pierwotnie zamieszkiwali ten region Mapuche, Europejczycy również pozostawili tu swój ślad. Rolnicy ze Szwajcarii, Austrii i Niemiec przybyli na te tereny, przywożąc ze sobą elementy swojej kultury. Widać to dziś w stylach architektonicznych Osorno i Valdivia, a także w zwyczajach i festiwalach tego regionu. Oprócz podziwiania lokalnej kultury, popularne są aktywności na świeżym powietrzu. A kiedy nadchodzi zima, narciarze mogą cieszyć się również śniegiem i górami.

Valdvivia

Valdivia w regionie Los Logos została założona ponad 500 lat temu przez konkwistadora Pedro de Valdivia i jest idealnym miejscem na chłonięcie chilijskiej kultury. Urocze uliczki pełne niemieckiej architektury sprawiają, że można się tam poczuć jak w Niemczech. Co warto zobaczyć w tym mieście? El Mercado Fluvial to jedna z głównych atrakcji turystycznych Jest to malownicze miejsce, które oferuje szeroką gamę produktów wykonanych ręcznie typowych dla regionu. Ponadto stare fortyfikacje, które chroniły miasto w czasach kolonialnych, dodają ciekawy historyczny akcent. Inna atrakcja, Park Narodowy Alerce Costero szczyci się najstarszym drzewem na naszej planecie, liczącym ponad 5 000 lat. Inne miejsca warte odwiedzenia to między innymi Ogród Botaniczny Universidad Austral de Chile, czy Muzeum Marynarki Wojennej.

Pucón

Pucón, piękne chilijskie miasto w Regionie Los Logos, otoczone lasami, górami i rzekami, sprawi, że poczujesz się jak w Szwajcarii. To miasto stało się ulubionym miejscem dla osób szukających wakacji pełnych przygód. W Pucón można uprawiać aktywności takie jak: kajakarstwo, wędrówki, jazda konna, czy rafting. Odkryj także piękny wulkan Villarrica, jezioro Tinquilco, lub jezioro Caburga i poznaj historię tego obszaru, odwiedzając Muzeum Mapuche w Pucon. Ciesz się wakacjami pełnymi przygód, natury i zabawy. Ponadto Pucón jest znane ze swoich gorących źródeł i domków z drewna, więc jeśli wybierasz się tam w zimie, to warto połączyć obie te atrakcje.