Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Ekwador

Ekwador

Stolica: Quito
Język: hiszpański
Waluta: dolar amerykański
Ludność: ok. 17.8 mln
Powierzchnia: ok. 256 370 km²

W tym przewodniku opowiem o tym, co warto zobaczyć w Ekwadorze. Przeczytasz o 15 obowiązkowych, oraz mniej znanych miejscach do odwiedzenia w Ekwadorze. Kraj ten na pewno zaskoczy Cię swoją różnorodnością!

Największe atrakcje w Ekwadorze

Ekwador to jeden z najbardziej niedocenianych krajów obu Ameryk. Jeśli Ekwador jest krajem, który nigdy nie przykuł Twojej uwagi jako cel podróży, może nadszedł czas, aby ponownie przemyśleć swoją następną podróż. Jeśli szukasz miejsca, które oferuje różnorodne atrakcje, Ekwador jest idealnym celem podroży. Od aktywnych wulkanów do ogromu amazońskiej dżungli, od białych plaż do zielonych lasów. Ekwador jest jednym z najbardziej naturalnie zróżnicowanych krajów na świecie, z tysiącami różnych gatunków flory i fauny. Nie wspominając o jego wielkim bogactwie kulturowym, historycznym i gastronomicznym. Tradycje tego kraju i jego dziedzictwo to punkty, których nie można przegapić podczas wizyty w tym kraju. Oto przewodnik i główne atrakcje Ekwadoru.

Ekwador - atrakcje

1. Laguna Quilotoa 

Jest to jedno z najbardziej znanych miejsc do zobaczenia w Ekwadorze. Laguna ta stała się popularnym miejscem zarówno dla turystów zza granicy, jak i mieszkańców stolicy, w dużej mierze ze względu na bliskość Quito. Ten ogromny wypełniony wodą krater znajduje się na wielu pocztówkach i znajduje się zaledwie 3 godziny od stolicy Ekwadoru. Co zobaczyć podczas wizyty w lagunie Quilotoa? Istnieje kilka punktów widokowych, które zapierają dech w piersiach. Ale polecam wybrać się na szlak wokół krateru. A jeśli chcesz doświadczyć bardziej oryginalnej aktywności i poznać ciekawe miejsca, możesz wynająć łódkę i popływać na lagunie.

2. Wyspy Galapagos i ich bioróżnorodność

Nie ma wątpliwości, że Wyspy Galapagos są główną atrakcją Ekwadoru. Składają się one z 13 dużych wysp i 42 wysepek pełnych bioróżnorodności. Co zwiedzić na Wyspach Galapagos? Nie sposób się tu nudzić: można podziwiać gigantyczne żółwie, pływać w krystalicznie czystych wodach, fascynować się wulkanicznymi krajobrazami lub dowiedzieć się wielu naukowych faktów w Stacji Badawczej im. Karola Darwina.

3. Quito – co warto zobaczyć?

Quito jest stolicą Ekwadoru, choć nie jest jego największym miastem. Quito można jednak uznać za najpiękniejszą stolicę obu Ameryk. Miasto, które jest usytuowane w Andach na wysokości 2850 metrów nad poziomem morza, jest pełne kolonialnej architektury. Trzeba być przygotowanym na trudności w oddychaniu podczas kilku pierwszych dni. Ze względu na liczne atrakcje w postaci starożytnych kościołów, Quito jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wybrać się na zwiedzanie Iglesia de la Compañía czy Iglesia de San Francisco. A jeśli szukasz dobrego punktu widokowego, możesz wspiąć się na Pichincha lub Panecillo.

Mitad del Mundo, czyli punkt, w którym znajduje się równik w Ekwadorze

To jedno z najbardziej turystycznych miejsc do zobaczenia w Ekwadorze, które znajduje się na równiku Ziemi. Punkt ten można zobaczyć w północnych przedmieściach Quito. Najpopularniejsze jest zwiedzanie pomnika "Mitad del Mundo", zbudowanego dokładnie w miejscu, w którym Europejczycy po raz pierwszy określili położenie równika. Jednak najnowsze badania wskazują, że równik znajduje się w Muzeum Intiñán. Warto odwiedzić oba miejsca, jeśli jednak chcesz być dokładnie na równiku, wybierz się do muzeum, a nie w miejsce pomnika.

Wodospady Nambillo w lesie Mindo

W pobliżu Quito można odwiedzić las Mindo - jest przepiękny! Znajduje się w nim jedno z największych skupisk wodospadów w Ekwadorze. Największym z nich jest Cascada Reina, który ma 50 metrów. W sumie w tym miejscu znajduje się około 15 wodospadów.

4. Wulkan Cotopaxi - stożek doskonały

Jest to najbardziej znany (i piękny) wulkan w Ekwadorze, którego możliwe jest zwiedzanie. Znajduje się zaledwie 2 godziny jazdy od stolicy i dostarczy Ci wspaniałych wrażeń. Wulkan ma wysokość 5897 metrów i jest to drugi najwyższy szczyt w Ekwadorze, drugi po Chimborazo i najwyższy aktywny wulkan na świecie.  Polecam dotrzeć do schroniska José Rivas, położonego na wysokości 4864m. Można podjechać samochodem na ok. 4700 metrów i wspiąć się wyżej, ale należy uważać na wysokość! Warto zaaklimatyzować się kilka dni w Quito.

5. Wulkan Chimborazo, najbliższy Słońcu punkt w Ekwadorze

Chimborazo jest niewątpliwie, jednym z wyjątkowych miejsc do zobaczenia w Ekwadorze, jest majestatyczny! Liczy sobie 6 263 metrów i jest to najwyższy szczyt w kraju i najdalszy punkt od powierzchni planety, gdy mierzony jest od środka Ziemi. Jest nawet wyższy niż Everest! Można podjechać samochodem na 4800 metrów i stamtąd wspiąć się na małą lagunę, znajdującą się na 5100 metrach.  Weź ze sobą krem przeciwsłoneczny, ponieważ bardzo łatwo jest doznać oparzeń słonecznych.

6. Cuenca w Ekwadorze – co warto zobaczyć?

To miasto, położone w pobliżu granicy z Peru, jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Częściowo dzięki swojemu pięknemu centrum historycznemu bogatemu w zabytki, oraz wpisanemu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Atrakcje miasta to zwiedzanie kolonialnych budynków i innych skarbów pozostawionych przez Hiszpanów i tubylców.

Park Narodowy Cajas

Zaledwie 30 kilometrów od Cuenca można podziwiać piękny Park Narodowy Cajas. Jest to jeden z najpiękniejszych parków w Ekwadorze i jest idealnym miejscem do podziwiania przyrody, jaką ma do zaoferowania ekwadorska wyżyna. Jego główną atrakcją jest ponad 270 lagun, które tworzą niesamowite krajobrazy.

7. Jezioro San Pablo, wulkan Imbabura i laguna Cuicocha nieopodal miasta Ibarra

Będąc w temacie jezior, w pobliżu miasta Ibarra można odwiedzić inne ciekawe miejsca, takie jak największe i malownicze jezioro w Ekwadorze - jezioro San Pablo. Tuż za nim znajduje się wulkan Imbabura, razem tworzą niemal idealną panoramę. Możesz wynająć łódkę, a także zjeść posiłek w Puerto Lago, podziwiając widoki. 25 kilometrów od wyżej wymienianych atrakcji znajduje się laguna Cuicocha, która nie jest tak sławna jak Quilotoa, ale ten wypełniony wodą krater to kolejna ważna atrakcja turystyczna w Ekwadorze. Powstał on w wyniku erupcji wulkanu ponad 3000 lat temu. Głównym wyróżnikiem są jednak dwie wyspy, które wyłaniają się z jeziora. Dlaczego nazywa się ono Cuicocha? W języku Kichwa oznacza to świnkę morską. I mówi się, że wyspy mają kształt grzbietów dwóch świnek morskich.

8. Tulcán

Cmentarz w Tulcán

W Tulcán można odwiedzić bardzo ciekawe miejsce. Tak, to cmentarz, ale jest to jednocześnie muzeum na świeżym powietrzu dzięki figurom wykonanym z cyprysów, które są prawdziwą gratką!

Reserva Ecológica del Ángel

To jeden ze skarbów prowincji Carchi. Prawdopodobnie nie jest to najbardziej turystyczna prowincja w Ekwadorze, ale jest to wspaniałe miejsce, aby podziwiać wrzosowiska frailejon (po polsku Espeletia). Ten gatunek można zobaczyć tylko w kilku krajach na świecie i jest naprawdę interesujący.

9. Gorące źródła Papallacta

Na terenie Parku Narodowego Cayambe - Coca, 70 kilometrów od stolicy można odwiedzić jedno z wielu gorących źródeł, jakie można znaleźć w Ekwadorze. Odwiedzenie ich może być świetnym pomysłem przed opuszczeniem kraju, aby się zrelaksować i przypomnieć sobie dobre chwile z podróży. Gorące źródła Papallacta znajdują się w pięknym otoczeniu i w bardzo dobrze utrzymanym kompleksie.

10. Guayaquil - największe miasto w Ekwadorze

Jeśli chodzi o miasta, Guayaquil jest największym z nich w Ekwadorze, choć nie jest jego stolicą. Jest to jednak główny ośrodek biznesowy i najnowocześniejsze miasto. Jest również uważane za bramę do Wysp Galapagos. Co warto zobaczyć w Guayaquil? Malecon 2000, czyli dwukilometrowa promenada wzdłuż rzeki Guayas z mnóstwem sklepów i opcji gastronomicznych, jest główną atrakcją miasta. Nie możesz też przegapić Katedry Metropolitalnej w Guayaquil lub malowniczego Cerro Santa Ana.

11. Baños - plan zwiedzania oazy w środku Ekwadoru

Baños to jedno z najbardziej turystycznych miejsc do odwiedzenia w Ekwadorze. Znajduje się w centrum kraju i słynie z licznych gorących źródeł oraz z tego, że jest stolicą przygód. Znajduje się w uprzywilejowanym środowisku naturalnym, z kilkoma rzekami, wodospadami i gęstymi lasami, idealnymi do uprawiania sportów przygodowych. Atrakcje w Baños są różnorodne, od raftingu po zip-lining. Oto inne najpiękniejsze miejsca blisko Baños:

El Pailón del Diablo, najbardziej znany wodospad w Ekwadorze

Ten wodospad jest na wielu pocztówkach z Ekwadoru. Znajduje się on bardzo blisko Baños i jest obowiązkowym punktem zwiedzania. Dotarcie do wodospadu jest wspaniałym doświadczeniem, ponieważ będziesz musiał przejść przez kilka wiszących mostów i zejść po schodach, w bardzo wąskim i malowniczym kanionie. Niedługo potem natkniesz się na niesamowity 80-metrowy wodospad, który sprawi, że zaniemówisz. 

La Casa del Árbol i słynna huśtawka

Huśtanie się podczas patrzenia na Andy jest popularnym zajęciem w Ekwadorze. W całym kraju znajdziesz wiele huśtawek, ale w La Casa del Arbol, w pobliżu Baños, znajduje się najoryginalniejsza z nich. Huśtawka umiejscowiona jest na punkcie widokowym nad doliną wulkaniczną, skąd roztaczają się niesamowite widoki.

Wulkan Tungurahua

Wulkan Tungurahua jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w Ekwadorze. W rzeczywistości miało miejsce kilka dużych erupcji w ciągu ostatniej dekady. Zaglądanie do podnóża wulkanu i oglądanie zastygłej lawy to niesamowite doświadczenie.

12. Tena i wycieczki po dżungli

Tena jest jednym z najbardziej turystycznych miasteczek w ekwadorskiej Amazonii. Oprócz tego, że jest znana jako cynamonowa stolica Ekwadoru, oferuje szeroki zakres sportów przygodowych i ciekawe miejsca. Powszechny w Tenie jest trekking w dżungli, rafting i inne podobne aktywności, więc nie będziesz się nudzić! Istnieje również wiele kwater, które sprawią, że poczujesz się jak w raju, ponieważ są bardzo spokojne i położone we wspaniałych okolicznościach przyrody.

13. Rezerwat Cuyabeno i Park Narodowy Yasuní

Przenosimy się jeszcze głębiej do Amazonii. Amazonia jest jednym z najciekawszych obszarów Ekwadoru. A kiedy mowa o tym regionie, trzeba wspomnieć o Narodowym Rezerwacie Cuyabeno. W tym rezerwacie można podziwiać wielką bioróżnorodność. Żyje tam ponad 450 gatunków ryb i 500 gatunków ptaków. Możesz nawet odwiedzić niektóre z tubylczych społeczności, które tam żyją.  Park Narodowy Yasuní , znajdujący się niedaleko niedaleko Rezerwatu Cuyabeno, to drugie najlepsze miejsce do odwiedzenia w Amazonii. Znajduje się w sercu Amazonii i jest jednym z najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc na naszej planecie. Odwiedzenie go to wyjątkowe doświadczenie dla miłośników przyrody. Dodatkowo, jako ciekawostka, w jego wnętrzu mieszka kilka rdzennych ludów w dobrowolnej izolacji od reszty świata, takich jak Waoranis.

14. Plaża Los Frailes, jedna z najpiękniejszych plaż do zobaczenia w Ekwadorze

Poza Galapagos Ekwador nie słynie z krystalicznie czystych plaż, ale to nie znaczy, że nie są one piękne! Wyróżniają się takie plaże jak Los Frailes. Malownicza droga, która prowadzi do niej, jest przepiękna. W północnej części znajduje się kilka naprawdę ładnych punktów widokowych. Z klifów można obserwować niesamowite widoki, a plaża nie jest tak zatłoczona jak inne. Jeśli szukasz ciszy i spokoju, ta plaża Cię nie zawiedzie.

15. Ruiny Inków w Ingapirca

Podczas zwiedzania atrakcji w Ekwadorze, nie można pominąć ruin Inków w Ingapirca. Jest to najważniejsze stanowisko archeologiczne Inków w kraju. Jeśli odwiedziłeś/ odwiedziłaś Machu Picchu, z pewnością to miejsca wyda Ci się znajome. Bardzo łatwo tam dotrzeć,  w jeden dzień z miasta Cuenca. Chociaż w Ekwadorze jest sporo ruin Inków, żadne stanowisko archeologiczne nie jest większe i lepiej zachowane niż Ingapirca.