Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Gujana

Gujana

Stolica: Georgetown
Język: angielski
Waluta: dolar gujański
Ludność: ok. 0.77 mln
Powierzchnia: ok. 214 970 km²

Gujana to anglojęzyczny kraj w północno-wschodnim zakątku Ameryki Południowej, który jest bardzo mało znany. Około 80% Gujany pokryte jest lasami deszczowymi, co oznacza, że możliwości dostrzeżenia nieuchwytnych, gigantycznych dzikich zwierząt są ogromne. Jest wiele rzeczy w tym kraju, które czynią go wyjątkowym. Oto niektóre najpiękniejsze miejsca i atrakcje, które można znaleźć w Gujanie.

Ciekawe miejsca w Gujanie – co warto zobaczyć w tym tajemniczym kraju?

Rzadko ktokolwiek myśli o odwiedzeniu Gujany, generalnie nie jest ona częścią żadnego popularnego szlaku turystycznego, tym bardziej nie znajdziesz jej w ofercie biur podróży. Prawdą jest, że jest to jeden z najbardziej niezbadanych krajów na kontynencie południowoamerykańskim i dlatego turystyka nie jest jego mocną stroną. Należy jednak pamiętać, że istnieją stosunkowo dobre połączenie lotnicze i można dotrzeć do Gujany z kilku krajów. Nie spodziewaj się jednak zbyt rozbudowanej infrastruktury turystycznej. Jest to zdecydowanie miejsce dla poszukiwaczy przygód. Głównym atutem Gujany są jej naturalne atrakcje. Na terytorium kraju zachowały się duże obszary dziewiczych lasów równikowych, rozległy system czystych rzek z dziesiątkami ogromnych wodospadów, rozległy system sawann i bagnistych obszarów, dosłownie rojących się od zwierząt. Jeśli rząd nie zniszczy środowiska, próbując spłacić ogromny dług zagraniczny, Gujana może stać się ekoturystycznym rajem w przyszłości. Jeśli interesuje Cię tradycyjna turystyka i atrakcje, bardziej odpowiednie będzie zwiedzanie gęsto zaludnionego pasa wybrzeża, gdzie znajdują się wszystkie główne miasta i miasteczka kraju, w tym stolica. Z drugiej strony, rozległe obszary w głębi kraju, pełne unikalnych struktur geologicznych i najrzadszych przedstawicieli flory i fauny, są idealnym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej. Poniższy przewodnik dokładnie przedstawia,

Gujana - atrakcje

1. Wodospad Kaieteur

Wodospad Kaieteur to jeden z najbardziej imponujących cudów natury na świecie. Wodospad ma wysokości około 226 metrów, co czyni go jednym z najwyższych na świecie. Ma również 113 metrów szerokości, co czyni go jeszcze bardziej spektakularnym. Dodatkowo wodospad otoczony jest bujnym lasem tropikalnym i dużą różnorodnością flory i fauny, w tym gatunków endemicznych. Jest on święty dla rdzennych mieszkańców regionu, co nadaje mu szczególną wartość kulturową. Wodospad został uznany za park narodowy i jest miejscem chronionym. Chociaż dotarcie tam może być wyzwaniem, ponieważ trzeba odbyć lot samolotem i krótką przejażdżką łodzią, warto, aby plan zwiedzania Gujany uwzględniał ten wodospad. Zaletą jego trudniej dostępności jest także fakt, że nie ma tam prawie turystów.

2. Rezerwat przyrody Iwokrama

Rezerwat przyrody Iwokrama to wyjątkowe miejsce w samym sercu Gujany. Rezerwat zajmuje powierzchnię 371 000 hektarów, co czyni go jednym z największych i najbardziej różnorodnych biologicznie miejsc na świecie. Jeśli chcesz wiedzieć, co zobaczyć w rezerwacie powinieneś wiedzieć, że Iwokrama jest siedliskiem szerokiej gamy zwierząt i roślin, które przystosowały się do życia w tropikalnym lesie deszczowym. Jaguar, tapir, pancernik olbrzymi, anakonda i wyjec to tylko niektóre z gatunków zamieszkujących ten rezerwat. Warto też wspomnieć o 400 gatunkach ptaków, z których niektóre są endemiczne dla tego regionu. Rezerwat jest wzorem w dziedzinie ochrony i zrównoważonego rozwoju. Lokalna społeczność ściśle współpracowała z rządem Gujany i organizacjami międzynarodowymi, aby stworzyć model zarządzania środowiskiem, który pozwala na zrównoważoną eksploatację zasobów naturalnych rezerwatu przy jednoczesnej ochronie jego wyjątkowej różnorodności biologicznej. Atrakcje tego miejsca to spacery po dżungli, obserwowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i możliwość dowiedzenia się więcej o znaczeniu ochrony przyrody.

3. Miasto Georgetown – ciekawe miejsca w stolicy Gujany

Miasto, założone w 1781 roku przez Brytyjczyków ma bogatą historię, która znajduje odzwierciedlenie w jego kolonialnej architekturze i muzeach. Georgetown jest stolicą i największym miastem Gujany. Jest to miejsce, do którego wielu Gujańczyków przyjeżdża robić zakupy, pracować i bawić się, ale jest w rzeczywistości czymś w rodzaju cienia dawnego siebie. Złoty wiek Georgetown nastąpił wraz ze wzrostem potęgi kolonialnej, co sugeruje jego nazwa - stworzona na cześć angielskiego króla Jerzego III, ale te czasy już dawno minęły. Obecnie stolica jest raczej opustoszała i nie ma w niej wielu atrakcji. Co warto zobaczyć w stolicy Gujany? Jednym z najbardziej znanych miejsc w Georgetown jest Stabroek Market - tętniący życiem rynek oferujący szeroką gamę lokalnych produktów i potraw kuchni gujańskiej. Warto również odwiedzić budynek Parlamentu w mieście. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest muzeum Museo Nacional de Guyana, które przedstawia historię Gujany od czasów prekolumbijskich do współczesności. Ponadto Georgetown słynie z architektury kolonialnej, atrakcje to zabytki takie jak katedra Catedral de San Jorge, pałac prezydencki i ratusz w Georgetown. Budynki te zostały odrestaurowane i zachowały swój oryginalny styl architektoniczny.

4. Shell Beach

Shell Beach jest bez wątpienia najbardziej znaną plażą w kraju. Ale ludzie nie przyjeżdżają tu opalać się i pływać. Przyjeżdżają tu ze względu na zjawisko gniazdowania żółwi, które występuje co roku od końca marca do późnego lata, kiedy to żółwie morskie wszystkich kształtów i rozmiarów gromadzą się na linii brzegowej, aby złożyć jaja. Podróż tutaj to także świetna okazja na zwiedzanie niezagospodarowanych i dzikich wybrzeży Ameryki Południowej, gdzie jedynie znajdują się rustykalne wioski i bambusowe chaty. Park oferuje różnorodne atrakcje na świeżym powietrzu, w tym wędrówki, biwakowanie i wędkarstwo. Co zwiedzić, oprócz wymienionych atrakcji? Odwiedzający mogą również wybrać się na przejażdżkę łodzią po pobliskich rzekach, gdzie można zobaczyć takie gatunki zwierząt jak kajmany i anakondy.

5. Wyspa Bartica – co warto zobaczyć?

Wyspa Bartica jest miejscem dla miłośników wędkarstwa sportowego i sportów wodnych. Wyspa jest również bazą wypadową do odkrywania pobliskiego lasu deszczowego. Możesz wybrać się na zwiedzanie łodzią i wędrówki, podczas których odkryjesz dziką przyrodę regionu, w tym różnorodne ptaki, małpy i jaguary. Jest to tętniące życiem miejsce, z unikalną mieszanką rdzennych, afrykańskich i europejskich kultur. Będziesz mógł tam posłuchać lokalnej muzyki i spróbować kuchni, oraz być świadkiem wielu festiwali odbywających się przez cały rok.

6. Góra Roraima

Największe atrakcje w Gujanie to także góry. Roraima jest najwyższym punktem w Gujanie. W dużej mierze nieznana, Roraima jest w rzeczywistości jedną z najstarszych formacji geologicznych na naszej planecie, której korzenie sięgają okresu prekambryjskiego, ponad dwa miliardy lat temu. Osiąga wysokość 2810 metrów, ale nie ma ostrych iglic. Szczyt to płaskowyż o powierzchni 30 km². Jest on stale spowity śnieżnobiałymi chmurami, a wspinaczka na niego nie jest taka prosta.