Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Paragwaj

Paragwaj

Stolica: Asunción
Język: hiszpański
Waluta: guarani paragwajski
Ludność: ok. 6.7 mln
Powierzchnia: ok. 406 752 km²

Paragwaj pozostaje wielką niewiadomą dla wielu podróżników, jednak kraj ten pozwali Ci odkryć kilka skarbów, które czekają na Ciebie w tej części świata, a najważniejszymi z nich są najpiękniejsze wodospady na naszej planecie i nienaruszona przyroda. W tym przewodniku poznasz największe atrakcje Paragwaju. 

Jakie ciekawe miejsca warto odwiedzić w Paragwaju?

Położony w głębi Ameryki Południowej Paragwaj jest (prawie) nieznanym i mało odwiedzanym miejscem, kuszącym dla tych, którzy unikają bardziej turystycznych tras i szukają autentycznych doświadczeń. Od kolonialnego miasta Asunción po oryginalną kulturę Guaraní, wiejskie środowisko przesiąknięte historią, bajeczne parki narodowe, które odwiedza niewiele osób, bogatą historię misji jezuickich i scenerię tak wspaniała dla przygód i obserwacji dzikich zwierząt jak odległy Pantanal - Paragwajowi nie brakuje atrakcji. Oto najpiękniejsze miejsca w Paragwaju.

Paragwaj - atrakcje

1. Asunción, stolica Paragwaju

Nie jest to wyjątkowo piękne miasto, ale oferuje prawdziwe doświadczenia i atrakcje, które sprawiają, że jest to co najmniej interesujący przystanek, podczas podróży po Paragwaju. Co warto zobaczyć w Asunción? Znajdują się tu oryginalne zabytki, budynki kolonialne i neoklasyczne, a także place, które stały się miejscem spotkań mieszkańców. Życie w Asunción, mieście o prawie pięciowiekowej historii, które przez pierwsze pięćdziesiąt lat, w XVI wieku, było główną kolonią hiszpańską na wschód od Andów, koncentruje się wokół Panteonu na Plaza de los Héroes, gdzie straż wojskowa chroni grobowce kluczowych postaci w historii kraju. Jest to najbardziej rozpoznawalny budynek i dobry punkt orientacyjny, aby rozpocząć zwiedzanie innych miejsc: wszystko, co jest do zobaczenia, znajduje się w odległości spaceru. Na przykład, 18-wieczna Casa de la Independencia, gdzie Paragwaj ogłosił swoją niepodległość w 1811 roku (pierwszy kraj na kontynencie); majestatyczny pałac rodziny López, siedziba rządu; budynek Cabildo, w pobliżu rzeki, który niegdyś był siedzibą władzy kolonialnej, a teraz mieści się w nim ciekawy ośrodek kulturalny, lub Manzana de la Ribera, grupa dziewięciu domów odrestaurowanych w jasnych, oryginalnych kolorach z XVIII wieku.

2. Circuito Central, miasteczka wokół Asunción

Senne miasteczka wokół Asunción, znane turystom jako Circuito Central, są wiejskimi terenami, pełnymi historii. Są to miasta w Paragwaju, które można odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki autobusem miejskim ze stolicy. Co zobaczyć w Circuito Central? Polecane są trzy atrakcje.
• Pierwszą z nich jest XVIII-wieczny kościół franciszkanów w Yaguarón, zabytek architektury kolonialnej, którego surowy wygląd zewnętrzny kontrastuje z niezwykłym pięknem wnętrza, w którym rzeźby i malowidła sprawiają, że jest to jedna z najbogaciej zdobionych świątyń w całej Ameryce Południowej.
• Drugim ciekawym miasteczkiem jest Itauguá, w którym kobiety zasłynęły z wielobarwnych ñandutíes, rodzaju lokalnej koronki używanej do produkcji wszystkiego, od dywanów po narzuty. W lipcu każdego roku organizowany jest tu festiwal Ñandutí.
• Inne atrakcje można znaleźć w Areguá, w mieście, w którym plan zwiedzania koncentruje się wokół ceramiki, która jest wyraźnie wyeksponowana na głównej ulicy. Na wzgórzu znajduje się kościół z godnym pozazdroszczenia widokiem na jezioro Ypacaraí..

3. San Rafael i Mbaracayú, dzika przyroda bez turystów

W paragwajskich dzikich obszarach i rezerwatach przyrody wszystko wydaje się raczej bardziej autentyczne; nie ma tam przytulnych udogodnień, ani też fal turystów. Park narodowy Reserva Nacional - Parque San Rafael, to bujna dzicz i raj dla obserwatorów ptaków; odnotowano ponad 430 gatunków (wiele zagrożonych). Park wymaga pojazdu z napędem na cztery koła i przewodnika, aby się nie zgubić i odwiedzić najważniejsze atrakcje. Inne ciekawe miejsca można znaleźć w parku Reserva Natural del Bosque Mbaracayú, położonym dalej na północ. Wybrany przez WWF jako jedna ze 100 najważniejszych enklaw na planecie pod względem bioróżnorodności, jego 70 000 hektarów to jeden z naturalnych skarbów Paragwaju. Rezerwat jest siedliskiem dla ponad 400 gatunków ptaków i dużych ssaków. Na tym terenie żyją Indianie Aché, którzy mogą polować zgodnie ze swoimi tradycyjnymi metodami.

4. Itaipu i Saltos del Monday - alternatywa dla wodospadów Iguazú

Ciudad del Este to jedno z głównych miast Paragwaju. Pierwotnie nazywane Puerto Presidente Stroessner, położone blisko granicy z Brazylią i Argentyna, jest mało interesujące, ale w jego okolicy znajdują się dwie atrakcje turystyczne, na które zwraca uwagę każdy przewodnik po Paragwaju: zapora Itaipú i wodospady Monday. Zapora Itaupú należy do największych na świecie, a generatory jej hydroelektrowni zapewniają prawie 80% energii elektrycznej dla całego Paragwaju i 25% Brazylii. Jest to obiekt kontrowersyjny ze względu na niezwykle wysokie koszty ekonomiczne i środowiskowe. Zapora Itaupú o powierzchni 1350 kilometrów kwadratowych i głębokości 220 metrów zalała Sete Quedas, system wodospadów równie imponujących, co te z Iguazú. Imponujące 80-metrowe wodospady Monday, znajdujące się tuż za Ciudad del Este, tracą na znaczeniu ze względu na konkurencję ze strony sławnych wodospadów Iguazú, znajdujących się tuż za granicą. Ale warto odwiedzić wodospady Monday, które są równie imponujące, najlepiej o zachodzie słońca, kiedy stada jerzyków przelatują nad głowami, a następnie lądują na śliskich skałach za wodospadem. W drodze powrotnej do Asunción znajduje się kolejny warty uwagi wodospad: 40-metrowy wodospad Salto Suizo, który gwarantuje spektakularny widok.

5. Równina Gran Chaco 

Chociaż równina jest systematycznie wylesiana, Gran Chaco jest nadal niezwykłym miejscem do obserwacji dzikiej przyrody. Ta rozległa równin, umiejscowiona na zachodzie Paragwaju, dzieli się na zalane, pokryte palmami wilgotne sawanny Chaco Húmedo, terytorium najbliższe Asunción, oraz cierniste, suche lasy Chaco Seco. To raj dla obserwatorów zwierząt, zwłaszcza ptactwa wodnego i drapieżnego, które można zobaczyć nawet z drogi: droga Traschaco dzieli terytorium na dwie części, z południa na północ. Gran Chaco stanowiące ponad 60 procent powierzchni kraju, jest schronieniem dla rdzennych łowców-zbieraczy, których najciekawszymi osadami są kolonie mennonickie w centralnej części kraju, goszczące około 15 000 mennonitów z Kanady, którzy zostali zaproszeni do Paragwaju, aby osiedlić się na terytorium, które było reklamowane jako żyzne, w zamian za zachowanie swojego stylu życia: wolność religijną, pacyfizm, niezależne zarządzanie swoimi wspólnotami i pozwolenie na mówienie po niemiecku. Zderzyli się z rzeczywistością jałowego i trudnego Chaco, ale wielu z nich uległo próbie przetrwania i przystosowania się. Osiągnęli wielki sukces handlowy dzięki swoim spółdzielniom, które dostarczają wiele produktów mlecznych w Paragwaju. Oczywiście możliwe jest zwiedzanie wiosek i poznanie lokalnej ludności i ich historii. Do odległego Paragwaju emigrowało także wielu Polaków, ale temat ten zasługuje na osobny artykuł. Oto co warto zobaczyć w Gran Choco posiadając własny samochód, który pozwala dotrzeć do miejsc, które ukazują wielkie bogactwo przyrodnicze regionu: od słonego jeziora Capitán, położonego na wschód od Loma Plata i będącego schronieniem dla egzotycznych ptaków, po Fortín Toledo, który oprócz zachowania okopów z czasów wojny w Chaco, jest interesujący ze względu na projekt hodowli taguá lub pekari Chaco, rodzaju dzika-świni, który wyginął w środowisku naturalnym. Obecnie celem jest ponowne wprowadzenie tego gatunku, który nadal jest poważnie zagrożony wyginięciem.

6. Gran Pantanal - rejs statkiem i rezerwat z dziką przyrodą

Aby dostać się do Gran Pantanal, ogromnego rozlewiska, które stanowi naturalną granicę z Brazylią, trzeba najpierw dojechać do Concepción, spokojnego miasteczko nad brzegiem rzeki Paragwaj, z zabudową z początku XX wieku. Stamtąd kursują statki po rzece Paragwaj w kierunku Gran Pantanal. Ale w przeciwieństwie do strony brazylijskiej, tutaj prawie nie ma turystów, więc atrakcje są znacznie bardziej autentyczne. Niewielu podróżnych zapuszcza się do odległego paragwajskiego Pantanalu, ale jest to fantastyczne miejsce dla tych, których interesuje zwiedzanie dzikiej przyrody i dla tych, którzy chcą przeżyć przygodę życia. Dzikie zwierzęta są tu bardzo liczne, zwłaszcza ptaki drapieżne i wodne, jelenie bagienne pasące się w trzcinowiskach oraz kajmany i kapibary wygrzewające się na polanach nad brzegiem rzeki.

7. Encarnación - karnawał i yerba mate

Encarnación, to prawdopodobnie najbardziej atrakcyjne miasto w Paragwaju. Jest ono znane jako stolica karnawału, a wśród Paragwajczyków jako nowe Rio de Janeiro. Życie toczy się w parku miejskim Costanera, w którym w lecie odbywają się różne aktywności i atrakcje. Tutaj znajdziesz najlepsze restauracje poza Asunción i miejsca, w których można integrować się z lokalną ludnością w czysto świątecznej atmosferze. Najlepszym okresem w roku jest karnawał na przełomie stycznia i lutego, w paragwajskim stylu  Przygotuj się na prawdziwie zaraźliwą imprezę. Poza wyżej wymienionymi atrakcjami, co warto zobaczyć w Encarnación? Przed opuszczeniem Encarnación warto odwiedzić takie ciekawe miejsca jak fabryki yerba mate w Bella Vista. I nie tylko po to, aby dowiedzieć się o znaczeniu yerba mate w lokalnej kulturze, ale szczególnie interesujące jest poznanie procesu produkcji, ponieważ pokazane są plantacje, opakowania i prawidłowy sposób jej picia. W okolicy znajduje się kilka fabryk, takich jak Selecta czy Pajarito.

8. Misje jezuickie w środku dżungli

Są one jedną z perełek turystycznych kraju, a także wielkim dziedzictwem kolonialnym. W Ameryce Łacińskiej istniało ponad pięćdziesiąt jezuickich fundacji, choć tylko około trzydziestu z nich kiedykolwiek się ukonstytuowało (siedem w Brazylii, piętnaście w Argentynie).  Każda misja była odpowiedzialna za zorganizowanie od 2 do 4 tysięcy Indian, którym przewodzili wodzowie wiosek i dwóch lub trzech jezuitów. Wypędzenie jezuitów przez koronę hiszpańską w 1767 roku położyło kres temu projektowi, który miał na celu wprowadzenie Indian Guaraní do kultury europejskiej. Co warto zobaczyć w temacie misji jezuickich? W Paragwaju pozostały tylko trzy obiekty, których możliwe jest zwiedzanie, a dwa z nich - Jesús de Tavarangüé i Trinidad są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trinidad del Parana, założony w 1706 roku, jest najlepiej zachowany i najbardziej przyjazny dla turystów. Jesús de Tavarangüé, 12 kilometrów dalej na północ, jest wierną i prawie całkowitą rekonstrukcją oryginalnej misji, prawie takiej, jaka była w momencie wypędzenia jezuitów w XVI wieku. Interesująca może być również wizyta w Santa María de la Fe, a konkretnie w jej muzeum jezuickim, w którym wystawione są najlepsze dzieła religijne.