Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Peru

Peru

Stolica: Lima
Język: hiszpański
Waluta: sol
Ludność: ok. 33.7 mln
Powierzchnia: ok. 1 285 216 km²

Jeśli planujesz lub chciałbyś odwiedzić Amerykę Południową, jednym z Twoich celów powinno być niewątpliwie Peru, jeden z najbardziej bio-różnorodnych krajów na świecie i najlepszy cel podróży w regionie. Ten wpis to przewodnik po Peru, opisujący ciekawe miejsca w kraju Inków.

Zwiedzanie Peru - czego się spodziewać?

Z pewnością, gdy myślisz o Peru, atrakcje, które przychodzą Ci na myśl to: Machu Picchu, rysunki z Nazca, Imperium Inków i wyśmienita gastronomia. Tak więc nie mylisz się, są to niektóre z rzeczy, które sprawiają, że Peru jest wspaniałym krajem do odwiedzenia.  Jednak nie tylko te cztery rzeczy sprawiają, że Peru jest wyjątkowe. Na wyróżnienie zasługuje także gościnność tubylców, bogactwo etniczne, prekolumbijska historia, zabytki, doskonałe hotele, przyrodnicza różnorodność i piękne krajobrazy. Od oceanów i pustyni, przez Andy, po dziką Amazonię. Peru ma tak wiele do zaoferowania, że nie ma możliwości, aby nie wyjechać z tego kraju w pełni zachwyconym, z nieskończoną ilością nowych wspomnień i nauk wyrytych w sercu. Oto co warto zobaczyć w Peru.

Peru - atrakcje

1. Machu Picchu 

Każdy plan zwiedzania Peru rozpoczyna się od największej dumy Peru, jednego z siedmiu cudów współczesnego świata: Machu Picchu, słynnego miasta Inków, położonego na szczycie góry i utworzonego z ogromnych i imponujących bloków kamiennych, sklejonych ze sobą bez żadnego połączenia. Ta wielka konstrukcja reprezentuje najważniejsze centrum religijne, polityczne i kulturalne imperium Inków. Mimo że pochodzenie Machu Picchu jest wciąż przedmiotem badań, dziedzictwo, zaskakujące projekty architektoniczne, zastosowanie inżynierii i historia, którą obejmuje, czynią Machu Picchu największym skarbem Peru. Istnieje możliwość przejścia Szlaku Inków, który trwa 8 dni i startuje z Cuzco.

2. Cuzco

Dziedzictwa Kulturowego, jest kolebką Imperium Inków i oferuj inne ciekawe miejsca, ale dopóki nie odwiedzicie Cuzco, nie zrozumiecie dlaczego. Jest to miejsce absolutnie magiczne, wyjątkowe i obfite w atrakcje, oraz zabytki. Cuzco stanowi dobrą bazę wypadową do rozsianych wokół miasta stanowisk archeologicznych, w tak zwanym Valle Sagrado de los Incas - dolinie, która zasługuje na własny obszerny artykuł. Najpiękniejsze miejsca i najważniejsze stanowiska archeologiczne poza miastem to: Pisac, Moray, Ollantaytambo i Chinchero. W samym mieście także znajdują się ważne stanowiska archeologiczne np. Q'enco, lub twierdza ceremonialna Sacsayhuamán, z której rozpościera się widok na całe Cusco. Historyczne centrum Cusco jest doskonale odrestaurowane i zachowane. Najwyraźniej panują tam surowe normy architektoniczne uniemożliwiające np. budowanie wysokich i niepasujących do krajobrazu miejskiego budynków. Co warto zobaczyć w centrum historycznym? Plaza de Armas (główny plac miejski - najpiękniejszy, jaki widziałem w całej Ameryce Łacińskiej); oraz dzielnicę San Blas, gdzie skupiają się rzemieślnicy i artyści z Cusco.

3. Montaña de los Siete Colores, Cusco

Aby dostać się do tego cudu natury, musisz podróżować samochodem, lub autobusem przez około dwie godziny z Cusco. Następnie trzeba odbyć 5-kilometrowa przeprawę konno lub pieszo, po czym dociera się do Vinicunca.  Najlepszym czasem na wycieczkę jest okres od kwietnia do października, nie jest wskazane wybieranie się na wycieczkę, gdy pada deszcz i gdy jest pochmurno, ponieważ z powodu mgły nie będzie można zobaczyć nawet własnych stóp. Na górze jest zimno, więc należy mieć na sobie zimową odzież. Góra znajduje się na wysokości 5 200 metrów nad poziomem morza, więc wielu osób dotyka choroba wysokościowa. Ale kiedy zobaczysz górę, utwierdzisz się w przekonaniu, że było warto. Góra ta ma zróżnicowane kolory dzięki nagromadzeniu różnych minerałów miliony lat temu, które zostały odsłonięte przez erozję.

4. Lima - centrum historyczne, dzielnice turystyczne i parki 

Chociaż większość turystów odwiedza Peru motywowana nie przez jego polityczną, ale historyczną stolicę, to ta pierwsza - Lima, również ma do zaoferowania imponujące atrakcje turystyczne. Zaczynając od historycznego centrum Limy, założonego przez Francisco Pizarro w 1935 roku, jest ono wspaniałym świadectwem hiszpańskiej architektury, która została uznana za Światowe Dziedzictwo. Jako ciekawostkę dodam, że jednym z głównych architektów Limy w XX wieku był Polak Ryszard de Jaxa Małachowski, który był twórcą przebudowy historycznego centrum m.in. Palacio de Gobierno.  W centrum historycznym Limy, jedynej stolicy Ameryki Łacińskiej z dostępem do morza, można znaleźć różne elementy historyczne, które pozostawią Cię w zdumieniu. Począwszy od Plaza de Armas, gdzie znajduje się również Katedra metropolitarna św. Jana Ewangelisty, w której znajdują się szczątki Francisco Pizarro. Ponieważ kolejne atrakcje Limy są dość blisko, można kontynuować zwiedzanie na pieszo. Największe atrakcje to: Palacio de Gobierno, Kościół i Klasztor San Francisco, biblioteka el Museo del Convento de Santo Domingo, Museo del Congreso y de la Inquisición, Museo Central, czy Casa de la Literatura. W Limie można również znaleźć inne ciekawe miejsca do odwiedzenia, takie jak: Circuito Mágico del Agua (piękny park z fontannami), Parque de Las Leyendas (zoo), turystyczna dzielnica Miraflores (park ciągnący się wzdłuż oceanu zapewnia spektakularne widoki i zachody słońca), lub artystyczna dzielnica Barranco.

5. Ica - Paracas, wyspy Ballestas, laguna Huacachina 

Z Limy można się dostać autobusem w 5 godzin (300 km) do Ica, peruwiańskiego miasta słynącego z produkcji wina. Miejsce to ma jałowy i suchy klimat, temperatury wahają się od 27 °C do 18 °C w dzień. Co zwiedzić w okolicach Ica? Oto największe atrakcje:

Paracas

Godzinę drogi z Paracas (70 km) położone jest nadmorskie miasteczko Paracas. Znajduje się tam Rezerwat Narodowy Paracas, chroniony przez państwo i stworzony w celu zachowania ekosystemów morskich w Peru, składający się z półwyspu, stref przybrzeżnych i pustyń. W obrębie tego terytorium chronionych jest 216 gatunków ptaków, 193 gatunki ryb, 10 rodzajów gadów i 16 rodzajów ssaków, w tym pingwiny, wydry i lwy morskie. Rozległa i urzekająca flora rezerwatu jest również imponująca, ponieważ liczy sobie 74 gatunki roślin.

Wyspy Ballestas

Jest to grupa 5 wysp położonych kilkadziesiąt kilometrów od brzegu Paracas na Oceanie Spokojnym, które są częścią strefy buforowej Rezerwatu Narodowego Paracas. Wyróżniają się one ogromną różnorodnością zwierząt morskich, które można obserwować, takich jak lwy morskie, pingwiny, delfiny, ptaki morskie i tysiące innych gatunków. Należy wziąć pod uwagę, że będąc obszarem chronionym, nie wolno zejść na ląd, a zwiedzanie możliwe jest jedynie z łodzi.

Laguna Huacachina

To miejsce to nic innego jak oaza na pustyni, bo w Peru nie brakuje żadnych formacji geograficznych. Stworzenie tej wspaniałej laguny o szmaragdowym kolorze, spowodowane było pojawieniem się podziemnych wód. Atrakcje tego miejsca to również okoliczne wydmy, na których można uprawiać sandboarding i wjechać samochodem terenowym buggy na szczyt wydm, aby podziwiać piękny zachód słońca. 

6. Arequipa i kanion Colca

W przeciwieństwie do Limy, która jest zazwyczaj pochmurna, miasto Arequipa nazywane jest "miastem wiecznie niebieskiego nieba" i ma bardzo przyjemny klimat, ponieważ nie jest w nim, ani za gorąco, ani za zimno. Co zobaczyć będąc w tym mieście? W Arequipie można odwiedzić Kanion Colca, który jest czwartym najgłębszym kanionem na świecie. Dostępne atrakcje to trekking, rafting lub kolarstwo górskie. Będąc tam warto poszukać Mirador la Cruz del Condor, gdzie można obserwować kondory wielkie - majestatyczne ptaki w ich naturalnym środowisku. W dolinie kanionu znajdziesz 3 małe wioski, które powitają Cię przyjaznymi ludźmi, gorącymi źródłami i naturalnymi gejzerami. Wioski oferują noclegi i hotele w różnych cenach. Warto poświęcić więcej niż jeden dzień, aby cieszyć się piękną scenerią kanionu. Zwłaszcza że droga dojazdowa z Arequipy jest bardzo trudna, wiedzie przez strome górskie szlaki. W mieście Arequipa można odwiedzić religijny kompleks turystyczny Monasterio de Santa Catalina, architektoniczny klejnot okolicy. Został on otwarty w 1575 roku i do dziś jest siedzibą sióstr z zakonu dominikanów. W 1970 roku został otwarty dla turystów i jest uważany za klejnot architektoniczny, od tego czasu jego głównym źródłem utrzymania jest turystyka. Możesz odwiedzić Arequipę na małe, ale niezapomniane wakacje.

7. Park Narodowy Huascaran - Ancash

Jeśli w Peru zabraknie Ci śniegu, możesz odwiedzić Park Narodowy Huascaran. Jest to wielkie pasmo górskie, które jest rezerwatem biosfery. Z pięknymi ośnieżonymi szczytami między 5000 a 6 768 metrów nad poziomem morza, a także naturalnymi rzekami i lagunami utworzonymi naturalnie z wody z lodowca, to miejsce zapewni Ci spektakularne krajobrazy i niezapomniane doświadczenia. Laguny w parku są krystalicznie czyste i mają piękny kolor turkusu, błękitu i lazuru. Park jest dostępny do eksploracji przez turystów, zawsze przy poszanowaniu natury. Możesz wybrać się na trasy trekkingowe i odwiedzić jedno ze 102 miejsc do wspinaczki.

8. Jezioro Titicaca na granicy z Boliwią

Jak wiele krajobrazów w Peru, również jezioro Titicaca jest światowej klasy. Jest ono najwyżej położonym żeglownym jeziorem na świecie i wyznacza granicę między Peru a Boliwią. Szacuje się, że to ważne jezioro ma ponad 3 miliony lat. Na jego długości zbiegają się 25 rzeki. Na jeziorze Titicaca znajduje się Isla del Sol, która według legendy była miejscem narodzin Manco Capaca, założyciela dynastii Inków. Historia mówi, że Manco Capac został wychowany przez inkaskiego boga, Inti, a następnie ten sam bóg wysłał go i jego braci, aby zbudowali świątynię na jego cześć i kontynuowali budowę imperium. Istnieje wiele wycieczek, które mogą nawet zabrać Cię do Copacabany, małego sąsiedniego miasta w Boliwii.

9. Tumbes - plaże i lasy namorzynowe 

Tumbes jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast w Peru, ponieważ ma bardzo przyjemny klimat przez cały rok. Dla niektórych może być zbyt gorąco, ale ponieważ główną atrakcją są plaże, pogoda nie jest problemem. Co warto zobaczyć w Tumbes? Znajdziesz tu wiele pięknych plaż, ale najczęściej odwiedzane są kurorty Punta Sal i Zorritos i Mancora. Zwłaszcza Mancora jest bardzo popularna wśród Peruwiańczyków, którzy ochoczo wybierają ten kurort na coroczne wakacje. Miejsca te mają krystaliczne wody, mniejsze fale niż w reszcie kraju i drobny piasek. Możesz cieszyć się różnymi aktywnościami wodnymi, takimi jak kajaki lub narty wodne, nurkowanie, surfing, wędkarstwo i biwakowanie pod gwiazdami. Ale ulubionym zajęciem turystów jest obserwacja wielorybów, mant i rekinów. A żeby to doświadczenie było jeszcze bardziej wysublimowane w Tumbes, będziesz mógł skosztować najlepszej gastronomii kraju. Peru jest jednym z najbardziej uznanych krajów na świecie ze względu na swoją gastronomię, a Tumbes jest źródłem wielu z tych naturalnych produktów i kolebką różnorodnych rodzimych smaków regionu. Odważ się spróbować "ceviche de conchas negras" (ceviche z czarnych muszli morskich), znanego ze swoich afrodyzjakalnych właściwości. Znajdziesz tam również słynne Manglares de Tumbes (lasy namorzynowe), rozległy obszar uznany za naturalne sanktuarium, gdzie chronione są różne gatunki dzikiej i morskiej fauny.

10. Nazca - Cerro Blanco, Planetarium Marii Reiche, rysunki z Nazca

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Nazca, powinieneś wiedzieć, że znajduje się tam kilka pięknych miejsc, ale wśród najczęściej odwiedzanych są Cerro Blanco, która jest najwyższą wydmą piaskową na świecie; Planetarium Maria Reiche - bardzo polecane miejsce dla całej rodziny; i oczywiście słynne rysunki z Nazca. Rysunki te znajdują się na pustyni Nazca, szacuje się, że zostały wykonane między 100 r. n.e. a 600 r. n.e. przez kulturę Nazca. 

11. Park Narodowy Manu - Amazonia

Region, w którym znajduje się Park Narodowy Manu, szczyci się największą bioróżnorodnością na świecie! Znajduje się w płucach naszej planety - Amazoni, i jest uznany za obiekt światowego dziedzictwa. Wskazane jest zwiedzanie między majem a wrześniem, kiedy deszcze są mniej intensywne. Jest to polecane miejsce dla tych, którzy lubią cieszyć się przyrodą bez ingerencji człowieka. Innym, podobnym miejscem jest Leticia, z drugiej strony wyspy, do której można polecieć samolotem z Limy i przeprawić się łódką do Kolumbii, lub Brazylii.