Blog podróżniczy » Ameryka Południowa » Urugwaj

Urugwaj

Stolica: Montevideo
Język: hiszpański
Waluta: peso urugwajskie
Ludność: ok. 3.4 mln
Powierzchnia: ok. 176 220 km²

Urugwaj zawsze był w cieniu Brazylii i Argentyny, swoich większych i bardziej popularnych turystycznie sąsiadów. Jednak w ostatnich dekadach ten mały kraj wreszcie zyskuje uznanie, na które zasługuje. Oto najpiękniejsze miejsca do odwiedzenia w Urugwaju.

Atrakcje turystyczne Urugwaju – co zwiedzić w tym kraju?

Kosmopolityczna stolica, plaże wzdłuż wybrzeża, oraz dzikie i majestatyczne wnętrze kraju to tylko niektóre ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Urugwaju. Otoczeni przez Brazylijczyków i Argentyńczyków, Urugwajczycy, których populacja liczy 3 miliony osób, z dumą twierdzą, że mają najlepsze plaże, najlepsze mięso, najlepszych piłkarzy, najlepsze wino, najlepszą służbę zdrowia i co być może najważniejsze, najmniej skorumpowany rząd w Ameryce Południowej. Dodatkowym plusem jest fakt, że jest to najbezpieczniejszy kraj w Ameryce Południowej, Wadą są jednak ceny, ponieważ w Urugwaju jest zaskakująco drogo. Niemniej jednak można zaryzykować stwierdzenie, że ten najmniejszy hiszpańskojęzyczny kraju na kontynencie jest wyjątkowy, ponieważ oferuje lokalne doświadczenia, bez tłumów turystów. Oto przewodnik dotyczący tego, co warto zobaczyć w Urugwaju.

Urugwaj - atrakcje

1. Montevideo – co zobaczyć?

Montevideo jest stolicą kraju i mieszka w nim prawie połowa populacji.  Promenada w Montevideo jest podobno najdłuższa na świecie. Można tu odpocząć, pospacerować lub pojeździć na rowerze z widokiem na rzekę Rio de la Plata, która wpada do Oceanu Atlantyckiego. Ciekawostką jest to, że rzeka w tym punkcie, przez niektórych geografów uważana jest za zatokę lub estuarium, ale jeśli zaliczymy ją do rzek, to jest ona najszersza na świecie. Ogólnie ludzie spędzają czas na promenadzie na wiele sposobów, jednym z nich jest picie typowego dla tego kraju napoju: mate. Oprócz podziwiania promenady istnieją inne atrakcje w Montevideo, plan zwiedzania powinien zawierać między innymi: Parque Rodó, gdzie odkryjesz nocne bary; Teatro Solís, w którym znajduje się muzeum; Mercado del Puerto, czyli targ z lokalnymi przysmakami i potrawami; Plaza del Entrevero, gdzie można zobaczyć, jak lokalni tańczą tango, oraz dzielnica Carrasco, idealna na spacery. Pozostałe atrakcje to ogród japoński Jardín Japonés De Montevideo HEI SEI EN  i ogród różany Rosedal del Prado.

2. Colonia del Sacramento

Założona w XVII wieku miasto Colonia zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To piękne miasto jest pełne starych kolonialnych budynków i brukowanych ulic, które nadają mu tyle charakteru. Miejsce to było przez długi czas portem przemytniczym i kilkakrotnie zmieniało właściciela pomiędzy Portugalczykami i Hiszpanami. Oto co warto zobaczyć w Colonia w Urugwaju. Jak można sobie wyobrazić, główną atrakcją są zabytki w centrum miasta. Dodatkowo, z miejskiej latarni morskiej rozciąga się piękny widok na miasto i rzekę. Możesz także odwiedzić opuszczoną bazylikę Basílica del Santísimo Sacramento, dawną arenę byków i spróbować lokalnego przysmaku: asado de Colonia.

3. Salto

Salto to drugie co do wielkości miasto w kraju. Ludzie przyjeżdżają tu z powodu gorących źródeł i aktywności na świeżym powietrzu. Jest to ładne miasto nad rzeką, w którym można się w pełni zrelaksować, korzystając z wód termalnych Termas del Daymán. Dostępne są trzy baseny o różnych temperaturach. To miasto nie leży na wybrzeżu, znajduje się na północy kraju, ale warto się tam wybrać, ponieważ kąpiel w gorących źródłach jest jednym z najbardziej ekscytujących zajęć, jakich można doświadczyć w tym kraju. 

4. Punta del Este

To nadmorskie miasto kurortowe oferuje wszystko: plaże, jachty, kasyna i słońce, dlatego często nazywane jest Monako Ameryki Południowej. Zwiedzanie Punta del Este jest nieco droższe w porównaniu do reszty Urugwaju, ale niesamowite wybrzeże, atrakcje i restauracje j sprawiają, że jest to miasto, które warto odwiedzić. Co warto zobaczyć w Punta del Este? Nie przegap zachodów słońca w José Ignacio lub La Barra i skorzystania z możliwości surfingu na plaży Los Dedos. Na plażach odbywa się również wiele przedstawień artystycznych. Ponadto pokochasz obserwowanie nadmorskich rezydencji i przechadzanie się po idyllicznych uliczkach obsadzonych drzewami. Znajduje się tu również muzeum, Casa Pueblo, stworzone przez Carlosa Páez-Vilaro, Muzeum Morskie, Muzeum Ralli (muzeum sztuki współczesnej), oraz Isla de los Lobos - największa kolonia fok na półkuli południowej.

5. Punta del Diablo

Ta dawna wioska rybacka jest obecnie głównym miejscem letniego wypoczynku Argentyńczyków i Urugwajczyków. Jest to również stolica backpackersów w Urugwaju. Chociaż ostatnio bardzo się rozwinęło, miasto nie straciło swojego uroku. Jest to kolejne fantastyczne miejsce, w którym największe atrakcje to piękne wybrzeże i relaksująca atmosfera. Jeśli zapytasz młodego miejscowego,  jakie jest jego ulubione miejsca wakacje w Urugwaju, prawdopodobnie odpowie Ci - Punta del Diablo.

6. Piriápolis – co warto zobaczyć?

Piriápolis ma wyraźnie śródziemnomorski charakter, atrakcje miasta to promenada i wspaniały stary hotel -  Hotel Argentino, który przez wiele lat był jednym z najważniejszych budynków w całym kraju. Kilka kilometrów poza miastem możliwe jest zwiedzanie pięknego pałacu Castillo de Francisco Piria. W samym miasteczku znajduje się 2-kilometrowy obszar nadbrzeżny ze sklepami, restauracjami i możliwością uprawiania sportów wodnych.  Piriápolis jest uważane przez wielu Urugwajczyków za najpiękniejszy ośrodek wypoczynkowy w kraju.

7. Cabo Polonio

W Cabo Polonio nie ma dostępu do wody z kranu, kanalizacji ani prądu, co sprawia, że jest to cel podroży dla hipisów i backpackerów. Cały teren to rezerwat przyrody z lasem ombu i kolonią lwów morskich, z malowniczą latarnią morską w tle. Głównym powodem, dla którego warto tu przyjechać, jest relaks na plaży. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą prowiant i powerbank, ponieważ naładowanie telefonu będzie wyzwaniem!  Niezależnie od tego, czy chcesz spędzić tylko jeden dzień w Cabo Polonio, czy kilka dni, jest to miejsce szczególne i zupełnie inne od pozostałych.

8. Paysandu

Paysandú jest trzecim co do wielkości miastem w Urugwaju, połączonym z Colón w Argentynie międzynarodowym mostem General Artigas. Miasto powstało jako centrum hodowli bydła w regionie i obecnie stąd właśnie pochodzi większości wołowiny w Urugwaju. Obecnie ciekawe miejsca i atrakcje miasta skupiają się na rynku miejskim Plaza Constitución, więc zaplanuj zwiedzanie wokół tego obszaru. Jeśli będziesz w mieście na początku kwietnia, możesz wziąć udział w corocznym, trwającym tydzień festiwalu piwa, dzięki czemu zobaczysz imprezową stronę spokojnego Paysandú.