Blog podróżniczy » Europa » Anglia » Kiedy najlepiej jechać do Anglii? Pogoda i klimat w Anglii
Anglia

Kiedy najlepiej jechać do Anglii? Pogoda i klimat w Anglii

Kiedy najlepiej jechać do Anglii? Pogoda i klimat w Anglii

Anglia najczęściej kojarzona jest z pochmurną, mglistą, wietrzną i deszczową pogodą. Nie bez powodu powstało przecież powiedzenie angielska pogoda. Mimo tego, że kraj nie słynie z upałów oraz nadmiaru słońca, to pogoda w ciągu roku jest tu całkiem przyzwoita, a co najważniejsze stała i dość przewidywalna, dzięki czemu planując urlop, nie trzeba się głowić, jaki będzie najlepszy termin na wyjazd do Anglii.

Klimat i warunki pogodowe w Anglii

Anglia jest krajem leżącym na obszarze, w którym panuje umiarkowany morski i stosunkowo ciepły klimat. Jednak zdecydowanie nie jest to miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom wysokich temperatur i kąpieli słonecznych. Za tutejszą ponurą i deszczową aurę odpowiedzialne jest w głównej mierze wyspiarskie położenie kraju, a na dodatnie temperatury wpływają przede wszystkim ciepłe prądy znad Oceanu Atlantyckiego, który opływa Wyspy Brytyjskie. Klimat w Anglii może i nieszczególnie sprzyja plażowaniu, ale jest za to doskonały do aktywnego wypoczynku i zwiedzania licznych zabytków tego kraju. Każdego miesiąca co najmniej przez kilka dni pada tutaj deszcz, a liczba słonecznych dni rzadko przekracza 20 w ciągu miesiąca, nawet w okresie wakacyjnym. Jeśli ktokolwiek zastanawia się, kiedy najlepiej pojechać do Anglii, najprościej jest porównać angielskie warunki pogodowe z tymi panującymi w Polsce.

Anglia – pogoda wiosną

Wiosna w Anglii jest dość chłodną i niezbyt przyjemną porą roku, zwłaszcza gdy porównamy ja z polską wiosną. W marcu i kwietniu, gdy w Polsce zaczyna się powoli ocieplać, a pogoda poprawiająca się z dnia na dzień zapowiada nadchodzące lato, w Anglii jest najczęściej wciąż ponuro i dżdżyście, a termometry pokazują od 10 do maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Nieco lepiej jest w maju i czerwcu, gdy temperatura wzrasta do ok. 15, a czasami nawet 20 stopni i coraz częściej pokazuje się słońce. Zdecydowanie przyjemniejsze są letnie miesiące, choć najczęściej nadal pogoda jest gorsza niż ta w Polsce.

Anglia – pogoda latem

Angielskie lato różni się nieco od polskiego. Od czerwca do sierpnia, czyli w okresie wakacyjnym i w czasie, w którym teoretycznie przypada szczyt sezonu turystycznego, temperatury w Anglii są najwyższe w roku. Najcieplejszy miesiąc w Anglii to lipiec, ale nawet wtedy nie ma co spodziewać się upałów, ponieważ maksymalna temperatura to zaledwie 21 stopni Celsjusza – jak wiadomo, lipiec w Polsce zazwyczaj jest dużo cieplejszy. Oczywiście pogoda w Anglii różni się też w zależności od części kraju – na południu jest zdecydowanie cieplej niż po północnej stronie. Niestety przekonanie o wiecznej niepogodzie ma w sobie ziarno prawdy, bo w Anglii opady pojawiają się w zasadzie w ciągu całego roku i często są bardzo obfite również latem.

Anglia – pogoda jesienią

Nietrudno jest się domyślić, że podobnie jak w przypadku pozostałych miesięcy, jesienią w Anglii pogoda również nie zachwyca. Temperatura w Anglii we wrześniu i październiku jest tylko odrobinę niższa niż podczas letnich miesięcy i wynosi ok. 14-18 stopni Celsjusza, ale warunki pogodowe są znacznie gorsze. Zdarzają się oczywiście również pogodne dni, ale znaczną przewagę mają te deszczowe i wietrzne.

Anglia – pogoda zimą

W przeciwieństwie do wszystkich pozostałych pór roku zima w Anglii jest już bardziej przyjemna, a przede wszystkim znacznie cieplejsza niż ta w Polsce. Raczej nie zdarzają się tu mrozy, a najniższa temperatura podczas najzimniejszych zimowych miesięcy, czyli od grudnia do lutego wynosi tutaj ok. 7 stopni Celsjusza. Za to bardzo częste są silne wiatry i – ponownie – intensywne opady deszczu, które też nie należą do przyjemnych. Plusem jest brak śniegu, który w Anglii nie występuje, nawet w najzimniejszym miesiącu, jakim jest tu styczeń.

Anglia bardzo rzadko zaskakuje nagłymi zmianami pogody i jedno jest tutaj pewne – barowa pogoda w Anglii może się zdarzyć w każdej porze roku. Aby zaplanować, kiedy jechać do Anglii, wystarczy tak naprawdę sprawdzić pierwszą z brzegu prognozę pogody. Najczęściej sprawdza się ona w 100%.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować