Blog podróżniczy » Azja » Chiny

Chiny

Stolica: Pekin
Język: mandaryński
Waluta: renminbi (yuan)
Ludność: ok. 1,4 mld
Powierzchnia: ok. 9,6 mln km²

Miejsce, którego nie da się porównać do żadnego innego państwa na świecie, gdzie do dziś można odnaleźć liczne świadectwa istnienia cywilizacji zamieszkujących te tereny jeszcze przed naszą erą? Kolejnym punktem na mapie moich azjatyckich przewodników są - obfitujące w atrakcje oraz najpiękniejsze miejsca - Chiny, które zadziwiają nie tylko mieszkańców Europy.

Chiny - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje

Już na wstępie muszę zaznaczyć, że Państwo Środka to prawdziwa studnia bez dna jeżeli chodzi o atrakcje oraz zabytki i wyruszając w tak daleką podróż warto sobie zarezerwować co najmniej tydzień wolnego. Wodne miasta, słynne na całym świecie świątynie, efektowna flora oraz zadziwiająca fauna, mityczne i bardzo tajemnicze budowle oraz posągi, to zaledwie kilka niemal obowiązkowych punktów wycieczki, które warto odhaczyć wybierając się do Chin.

Od czego zacząć zwiedzanie Chin i które miejsca zasługują na miano ciekawych? Zaraz wszystko stanie się jasne!

Chiny - miasta

Chiny - atrakcje

1. WIELKI MUR CHIŃSKI

To bez wątpienia jeden z najsłynniejszych, chińskich zabytków o czym doskonale świadczy fakt, że każdego roku odwiedzany jest przez 14 mln turystów. Wielki Mur Chiński, bo o nim tutaj mowa, jest nie tylko najokazalszą tego typu budowlą na całym świecie, ale również jedną z najsolidniejszych.

Mur zbudowany został ok. VI-VIII w p.n.e. na polecenie cesarza, a jego głównym przeznaczeniem miała być obrona przed wrogimi najeźdźcami oraz demonami zamieszkującymi nieurodzajne tereny, które według legend nie były w stanie przekroczyć zakrzywionych konstrukcji, dlatego też budowla nie ma prostej linii. Średnia wysokość muru wynosi 9 m, a jego całkowita długość to ok. 21 196 km. Oczywiście nie zachęcam Cię do przejścia wzdłuż całego muru (choć na pewno byłby to godny podziwu wyczyn), w zamian proponuję raczej wspiąć się po schodach na jego jedną, wybraną część np. oddalony o 2 godziny drogi od Pekinu Mutianju, gdzie możesz zobaczyć najpiękniej zachowany fragment Muru Chińskiego, który pamięta bardzo odległe czasy. W tym miejscu nie musisz także przedzierać się przez tłumy turystów, które w tym czasie przedzierają się przez Badaling, tak więc nikt nie będzie Ci zanadto przeszkadzał w podziwianiu niezapomnianych krajobrazów.

2. TERAKOTOWA ARMIA

Na terenie prowincji Shaanxi, w pobliżu starożytnego miasta Xi’an czeka jedno z najciekawszych miejsc w Chinach, które odkryte zostało zaledwie 48 lat temu(!). O jakim słynnym zabytku Chin mowa? Naturalnie o Terakotowej Armii, a więc zbiorze ponad 8000 figur o rzeczywistych wymiarach przedstawiających chińskich żołnierzy, którzy strzegą i bronią pierwszego, słynącego z terroru cesarza Cesarstwa Chińskiego - Qin Shi Huang w jego pośmiertnej podróży.

Armia nazywana jest ósmym cudem świata, a niesamowitości całej atrakcji turystycznej Chin dodaje fakt, że stojące w szyku bojowym figury różniące się od siebie mimiką, wzrostem oraz ubraniem pochodzą z III w p.n.e. W pobliżu znajduje się również skrywający tajemnice grobowiec władcy w postaci potężnej piramidy, jednakże jak dotąd nikt nie odważył się zbadać jego wnętrza, ponieważ zgodnie z przesądami dostanie się do środka wiąże się ze śmiercią każdego śmiałka, który podejmie się tego zadania. Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że grobowiec zabezpieczony jest skomplikowanym systemem obronnym, który działa również pod ziemią.

Z początku rzeźby pomalowane były na jaskrawe kolory, jednak wraz z biegiem czasu ich wygląd znacznie się zmienił i obecnie wydobyte spod ziemi figury umieszczone w 3 potężnych halach są w zdecydowanej większości szaro-bure. Budzący kontrowersje i zadziwiający zbytek dostępny jest dla odwiedzających przez cały rok.

3. PEKIN

Dla wielu podróżników obowiązkowym punktem wycieczki do każdego, nowego kraju są odwiedziny w stolicy, dlatego tez 3 pozycję w moim przewodniku zajmuje właśnie Pekin. Miasto intrygujące swoją pełną tajemnic historią otoczone jest Wielkim Murem Chińskim, jednak nie oznacza to, że miłośnicy nowoczesności będą się tutaj nudzić. Zacznijmy jednak od legendarnych zabytków jakie znajdują się właśnie w tym chińskim mieście.

Najsłynniejszym z nich jest Zakazane Miasto – dzielący się na 2 części kompleks, którego budowa zakończyła się w 1420 roku, gdzie znajduje się aż 980 budynków z drewna oraz marmuru, które otoczone są pięknymi ogrodami. To właśnie ta część Pekinu przez 500 lat była domem cesarzy oraz głównym centrum politycznym, a także ceremonialnym państwa chińskiego.

W Pekinie znajduje się także największy plac na świecie (Plac Niebiańskiego Spokoju), jedno z ważniejszych i najpiękniejszych miejsc dla wyznawców tybetańskiego buddyzmu – Świątynia Harmonii i Pokoju, Chińskie Muzeum Narodowe, w którym możesz dogłębnie poznać historię tego azjatyckiego kraju, Grobowce dynastii Ming, jak i wpisany na Listę UNESCO Pałac Letni.

Z atrakcji turystycznych stolicy Chin polecam za to lunapark Happy Valley Beijing, gdzie znajdziesz aż 40 tematycznych kolejek oraz rollercoasterów (w tym 10 ekstremalnych), kino IMAX, a także kompleks handlowy, awangardowe centrum artystyczne 798 Art Zone z galeriami sztuki i vintage shopami, Stadion Narodowy, Tetra Narodowy, którego kształt wprawia w osłupienie (zwłaszcza zestawiając go z budynkami, w których mieszczą się polskie teatry) oraz Beijing Yuyang International Ski, czyli stok narciarsko-snowboardowy, który jednak nie dorównuje chociażby włoskim Alpom.

4. ZHANGJIAJIE

Najsłynniejsza, przyrodnicza atrakcja turystyczna Chin? To właśnie Park Narodowy Zhangjiajie, który na pierwszy rzut oka może Ci łudząco przypominać krajobrazy z filmu, który w 2010 roku otrzymał aż 10 Oscarów. Skojarzenie jest zresztą bardzo trafne, bo charakterystyczne dla tego miejsca strzeliste, latające formacje skalne można było zobaczyć właśnie w filmie „Avatar”. Zostawmy jednak świat kina i wróćmy do przyrody, ponieważ Zhangjiajie ma bardzo dużo do zaoferowania w tej kwestii.

To właśnie tutaj znajdziesz mierzące ponad 200 metrów pionowe filary piaskowca oraz górę Tianmen, która swoją nazwę zawdzięcza wielkiej dziurze na jej szczycie wyglądającej jak „brama do nieba” oraz szeroką na 30 metrów jaskinię Tianmen, do której prowadzi dokładnie 999 stromych schodów. Już sam dojazd do Parku wzbudza emocje, ponieważ prowadzi do niego droga 99 zakrętów, którą dodatkowo urozmaicają liczne, pionowe urwiska. Atrakcją jest tutaj jednak nie tylko przyroda, ale także przeprawa przez najdłuższy i najwyżej położony na świecie most wykonany ze szkła, przejażdżka najwyższą na świecie, zewnętrzną windą Bailong oraz spacer przez wiszący chodnik wzdłuż krawędzi góry, który zapewnia nie tylko ogromną ilość spektakularnych, fotograficznych kadrów, ale też dużą dawkę adrenaliny.

5. HUANG SHAN

Czyli Żólte Góry to obowiązkowy punkt zwiedzania Chin dla wszystkich tych, którzy (całkiem zresztą słusznie) uważają, że turystyka nie powinna ograniczać się tylko i wyłącznie do popularnych miast. W spowitej tajemniczymi mgłami, bajkowej krainie czai się łańcuch górski zbudowany z mas skalnych wypiętrzonych z dna morza, które znajdowało się w tym miejscu ponad 100 milionów lat temu. Najwyżej położonym szczytem pasma jest Lianhua Feng, który znajduje się na wysokości 1864 m n.p.m., choć muszę przyznać, że nie tylko stamtąd roztaczają się oszałamiające widoki. Góry te słyną bowiem z najpiękniejszych wschodów oraz zachodów słońca w całych Chinach, które w otoczeniu granitowych szczytów o nieregularnych kształtach gwarantują niezapomniane wrażenia, zwłaszcza wówczas, gdy całemu ”spektaklowi” towarzyszy zjawisko w postaci morza mgieł.

W górach oprócz wysokich i niższych szczytów znajdują się także jeziora, wodospady oraz kilkadziesiąt strumieni, w których możesz zaczerpnąć krystalicznie czystej wody by mieć siłę na dalsze wędrówki.

6. SYCZUAN

To leżąca w środkowo-zachodnich Chinach prowincja, która dosłownie z każdej strony otoczona jest niespotykanymi nigdzie indziej widokami. Z jednej strony roztaczają się bowiem widoki na masywami górskimi będącymi przedłużeniem Tybetu, na których co jakiś czas można natknąć się na tybetańskie klasztory, z drugiej z kolei rozpościera się panorama na większe miasta oraz mniejsze miejscowości, w których oprócz historycznych zabytków na odwiedzających czeka także wyjątkowa kuchnia syczuańska.

W południowej części prowincji mieści się święta góra buddyzmu Emei Shan, której szczyt stał się popularnym miejscem pielgrzymek wiernych, ale wbrew pozorom nie jest to jedyny, słynny punkt Syczuanu. Niemniejszą sławą cieszy się posąg Wielkiego Buddy z Leshan, który mierzy aż 71 metrów, dzięki czemu jest jednym z najwyższych posągów na świecie. Budowa rzeźby rozpoczęła się w 713 roku, a jego umiejscowienie w dawnym naturalnym, podwodnym zapadlisku wywołującym prądy rzeczne utrudniające rybakom codzienną pracę miało ochraniać ich łodzie, co zresztą znakomicie się udało, ponieważ odłamki skalne odłupywane trakcie trwającej 90 lat budowy skutecznie je zasypały i tym samym uspokoiły nurt rzeki. Niestety w ostatnich latach stan posągu uległ znacznemu pogorszeniu m.in. na skutek działalności kwaśnych deszczy, wód rzeki erodujących skałę, tak więc może to być jeden z ostatnich momentów na obejrzenie posągu w całej jego okazałości.