Blog podróżniczy » Azja » Korea Południowa

Korea Południowa

Stolica: Seul
Język: koreański
Waluta: won południowokoreański
Ludność: ok. 52 mln
Powierzchnia: ok. 100 210 km²

Nieustannie rozwijający się kraj, którego rozmaitość krajobrazów sprawia, że jest to wprost idealny, wakacyjny kierunek zarówno dla osób marzących o relaksie w otoczeniu szumu fal, jak i wielbicieli aktywnego spędzania wolnego czasu.

Co warto zobaczyć w Korei Płd? Poznaj najciekawsze miejsca jakie ma do zaoferowania Korea Południowa!

Z jednej strony oszałamiająca swoim pięknem przyroda i liczne ślady oraz pozostałości po pełnej konfliktów, dość tragicznej przeszłości. Z drugiej nowoczesne budownictwo i futurystyczny design - to tylko niektóre cechy, z których słynie Korea Południowa. Mimo, że ta część Azji wciąż jest niedoceniana, to coraz częściej zyskuje ona w oczach żądnych wrażeń turystów z całego świata, którzy marzą o odkrywaniu nowych lądów.

Jakie zabytki warto tutaj zobaczyć i które miejsca zasługują na miano najpiękniejszych w całej Korei Południowej? Odpowiedzi na te pytania przyszykowałem dla Ciebie poniżej.

Korea Południowa - atrakcje

1. Seul

Atrakcje Seulu - stolicy Korei Południowej

Stolica, która nigdy nie śpi? To oczywiście tętniący życiem przez całą dobę Seul, w którym nowoczesny, surowy design miesza się z okazałymi, historycznymi pałacami oraz innego rodzaju budowlami pamiętającymi bardzo zamierzchłe czasy. Seul określany mianem jednego z najprężniej rozwijających się miast nie tylko w Korei Południowej, ale też na całym świecie oferuje atrakcje, które wprost trzeba zobaczyć na własne oczy.

Wysoką pozycję na liście moich miejsc wartych zobaczenia znajduje się Pałac Gyeongbokgung, którego z pewnością kojarzysz z pocztówek jako że jest to jedna z najczęściej fotografowanych atrakcji w całym mieście. Potężny pałac będący niegdyś główną siedzibą panującej dynastii Joseon wybudowany został w 1395 roku i choć na przestrzeni lat uległ zniszczeniom, to obecnie prezentuje swoje bardzo efektowne oblicze. Wrażenia z odwiedzin w tym miejscu dodatkowo wzmacnia The National Folk Museum of Korea oraz otaczający całość ogród. Kupując bilet na zwiedzanie można także bezpłatnie wypożyczyć tradycyjny hanbok, na który decydują się zarówno lokalsi, jak i turyści. Dzięki temu podczas zwiedzania możesz przenieść się w zupełnie inny, magiczny świat. Nieopodal pałacu znajduje się Bukchon Hanok Village, a więc dzielnica z tradycyjnymi, koreańskimi domkami (hanok), które mogą się pochwalić naprawdę długą, bo sięgającą aż 600 lat historią i choć bilety wstępu tutaj nie obowiązują, to odwiedzając tą okolicę warto stosować się do ogólnie przyjętych zasad, które stworzone zostały z myślą o osobach zamieszkujących w hanokach.

Nie samą historią człowiek żyje i osobiście wyznaję zasadę, że odwiedzając inne kraje warto także posmakować ich tradycji i kultury (dosłownie). Zwiedzanie stolicy Korei Południowej polecam więc urozmaicić o kulinarną podróż na Gwangjang Market – autentyczny, seulski targ mieszczący się w starej, potężnej hali. To właśnie tutaj możesz posmakować kimchi z prawdziwego zdarzenia, koreańskich placków z warzywami, tofu oraz innymi dodatkami, aromatycznych i bogatych w składniki zup, soondae, gimbap, cynamonowych placuszków oraz wielu innych, miejscowych przysmaków, o których ciężko będzie Ci zapomnieć. W końcu koreański street food nie bez powodu jest uważany za jeden z najlepszych na całym świecie.

Nie zapomnij także o N Seoul Tower, bezpłatnej, pokaźnej bibliotece w centrum handlowym COEX, a także Hello Kitty Island, którą uwielbiają najmłodsi.

2. Busan

Busan - miasto portowe w Korei

Drugą propozycją w moim przewodniku jest miasto portowe, które od początku XV wieku pełniło bardzo ważną funkcję w postaci portu handlowego mającego połączenie z Japonią. Sięgające kilku tysięcy lat tradycje zdecydowanie odcisnęły swoje piętno na współczesności, co widać chociażby na targu takim jak Nampo-dong Dried Fish Wholesale Market. Wspominając o ważnych dla historii Busan oraz całego kraju miejscach nie mogę nie wspomnieć o 40-step stairway, czyli schodach, które jednocześnie stanowią symbol radości oraz smutku ponieważ to właśnie w tym miejscu uchodźcy oraz osoby wysiedlone z Korei podczas Wojny Koreańskiej miały szansę ponownie spotkać się ze swoimi najbliższymi i odbudować z nimi więzi.

Ponadto w Busan warto zobaczyć jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów koreańskich Pŏmŏ sa, święte sanktuarium Chungnyelosa, gdzie podobno znajdują się dusze dzielnych wojowników walczących przeciwko japońskim wojskom w 1592 roku, położoną nad morzem buddyjską świątynię Haedong Yonggungsa, która przyozdabiana jest papierowymi lampionami podczas urodzin Buddy, a także zbudowaną na stromym zboczu wioskę Gamcheon Culture Village, które słynie z pomalowanych na jaskrawe kolory domów, krętych uliczek tworzących labirynty określaną mianem „Machu Picchu of Busan”. Jeżeli do Korei Południowej udajesz się w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc, to koniecznie wybierz się na trekking na szczyt góry Geumjeongsan skąd roztaczają się piękny krajobraz na całą okolicę.

3. Wyspa Jeju

Wyspa Jeju - atrakcje Korei

Podczas zwiedzania Korei Południowej koniecznie wybierz się na wyspę Jeju, której uroki i atrakcje każdego roku doceniają nie tylko turyści z całego świata, ale też Koreańczycy. Wszystko to ze względu na fakt, że wyspa ta określana jest mianem koreańskich Hawajów, co ma oczywiście związek z tym, że słynie ona z zapierających dech w piersiach krajobrazów, wulkanów, jaskiń, stromych klifów, wodospadów, a także innych cudów autorstwa matki natury.

Co robić na wyspie Jeju? Wszystko zależy od tego bez czego nie wyobrażasz sobie urlopu! Jeśli stawiasz na aktywny wypoczynek zapewne spodoba Ci się piesza wyprawa na szczyt góry Halla-san lub też na wyrastający z morza Seongsan Ilchul-bong skąd roztacza się piękny widok na wschód słońca. Jeśli natomiast marzy Ci się relaks z prawdziwego zdarzenia, to maksimum satysfakcji zapewni Ci opalanie się na plaży wzbogacone o pływanie w błękitnych, krystalicznie czystych wodach lub też obcowanie z naturą np. w pobliżu składającego się z trzech poziomów wodospadu Cheonjeyeon, który przecina most 7 nimf uważany za jeden z najbardziej spektakularnych pieszych mostów na świecie m.in. za względu na swoje oryginalne zdobienia.

4. Panmundżom - granica z Koreą Północną i Tunele Agresji

Panmundżom - DMZ w Korei

Atrakcją Korei Południowej, którą można zaliczyć do grona ciekawych i zarazem bardzo specyficznych miejsc jest Panmundżom, czyli miejscowość leżąca dokładnie na granicy Korei Południowej oraz Północnej w tzw. Koreańskiej Strefie Zdemilitaryzowanej, gdzie w 1953 roku oficjalnie nastąpiło zawieszenie broni w Wojnie Koreańskiej.

W pozostałościach po historycznej wsi znaleźć można North Korea Peace Museum, czyli Muzeum Pokoju mieszczące się w północnej części Strefy Zdemilitaryzowanej rozcinającej Półwysep Koreański na dwie, równe części za pomocą linii demarkacyjnej o szerokości 4 km i długości wynoszącej 238 km.

Interesującym obiektem, którego celem jest znaczna część turystyki w te właśnie rejony jest dostępny dla zwiedzających Trzeci tunel agresji, a więc podziemny tunel wykopany na polecenie władz Korei Północnej pod koreańską strefą zdemilitaryzowaną, który prowadzić miał do Południowej części kraju. Tunel odkryty został na skutek podziemnej eksplozji w 1978 roku i miał on być w stanie pomieścić nawet 30 tys. żołnierzy wraz z lekką bronią. Choć Korea Północna zaprzecza oskarżeniom jakoby miałby to być dowód na chęć zerwania porozumienia o zawieszeniu broni i że w rzeczywistości tunel jest częścią kopalni węgla, to południowokoreańskie siły zbrojne stosują zasadę ograniczonego zaufania i z pomocą specjalistycznych urządzeń wciąż poszukują kolejnych tuneli pod ziemią o wzbudzającym kontrowersję przeznaczeniu.

5. Sun Cruise resort & Yacht

Sun Cruise resort & Yacht

Niesztampowy, azjatycki design kojarzył Ci się jak dotąd przede wszystkim z Singapurem? W takim razie z pewnością zaskoczy Cie fakt, że architektoniczna ciekawostka znajduje się także w Korei Południowej. Tym razem mowa o Sun Cruise Resort & Yacht – hotelu zbudowanym na klifie stojącym tuż nad bardzo malowniczą wyspą, który swój oryginalny wygląd zapewnia specyficznej konstrukcji. Ekskluzywny hotel ma bowiem kształt rejsowego statku z prawdziwego zdarzenia i nie jest to bynajmniej jedyne nawiązanie do morskiego świata. Z rozmieszczonych na ternie resortu głośników wydobywa się tutaj kojący szum fal, a w hotelowym basenie znajduje się… słona, morska woda. Z okien apartamentów roztaczają się iście rajskie widoki, a dostępne w pobliżu atrakcje oraz zabytki Korei Południowej, takie jak np. Park rzeźb w Jeongdongjin, Szlak pieszy Jeongdong-simgok Badabuchae-gil czy Centrum sztuki Haslla dodatkowo zachęcają gości do odwiedzenia właśnie tego miejsca.