Blog podróżniczy » Azja » Malezja

Malezja

Stolica: Kuala Lumpur
Język: malajski
Waluta: ringgit
Ludność: ok. 32 mln
Powierzchnia: ok. 329 750 km²

Egzotyczna, wielokulturowa Malezja podbija co roku serca tysięcy odwiedzających ten odległy zakątek świata. Malezyjskie atrakcje to przede wszystkim oryginalna kultura i wiekowe tradycje, o które dba się na każdym kroku, a także niesamowicie piękna przyroda i starożytne zabytki. Jednocześnie kraj ten wyróżnia się jednym z najwyższych poziomów rozwoju na świecie – dziewicze plaże przeplatają się z nowoczesnymi miastami i pradawnymi świątyniami.

Co warto zobaczyć w Malezji? Atrakcje turystyczne i polecane miejsca

Malezja to fantastyczny kraj, bogaty w zabytki i który stoi pomiędzy globalizacją a przywiązaniem do tradycji. Niesamowicie piękne zatoki i cuda natury, unikatowe aromaty na miejskich targach i szczęśliwi ludzie to elementy wprost urzekające w Malezji. Od czego warto więc rozpocząć zwiedzanie Malezji?

Malezja - atrakcje

1. Kuala Lumpur

Widok na Kuala Lumpur z basenu

Kuala Lumpur jest bardzo młodym miastem, którego budowę rozpoczęto w 1857 roku. Miasto swoimi atrakcjami turystycznymi może zatrzymać podróżujących na wiele dni. Stolica kraju jest jednak stosunkowo spokojna, a większość ludności mówi po angielsku – nie ma bariery językowej. Dzięki temu bezproblemowo mogłem zwiedzać bujnie rozwijające się miasto, odwiedzając pałac Sułtana Abdula – Samada, stary kolonialny dworzec w centrum miasta, czy urzekający ogród botaniczny Perdana.

2. Petronas Towers w Kuala Lumpur

Atrakcja Malezji - Petronas Towers w Kuala Lumpur

Symbolem dumy i postępu, jaki Malezja osiągnęła w stosunkowo krótkim czasie, stały się każdemu znane bliźniacze wieże Petronas, wznoszące się nad miastem na wysokość 452 metrów. Jeśli wybieramy się do Malezji, zalecam rozpoczęcie podróży od tego ważnego punktu orientacyjnego po Kuala Lumpur, będącego jednocześnie jednym z najciekawszych miejsc w Malezji.

Każda z nich ma po 88 pięter, a liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ Malezyjczycy uważają, że osiem jest szczęśliwą liczbą. Do wież przybywają setki turystów, aby przyjrzeć się imponującej budowie i zobaczyć oszałamiające widoki, które otwierają się z wiszącego na 42. piętrze mostu.

3. Jaskinie Batu

Jedna z największych atrakcji w Malezji - Widok na Jaskinie Batu

Myśląc o tym, jakie atrakcje turystyczne Malezja ma do zaoferowania, nie mogłem przejść obojętnie obok kompleksu Jaskiń Batu. Zwiedzając Malezję, warto wybrać ten punkt jako drugi po Kuala Lumpur, ponieważ kompleks świątyń i jaskiń znajduje się niecałe 13 km od stolicy kraju. Miejsce znajduje się w pobliżu rzeki Batu, od której pochodzi ich nazwa.

Malezyjska atrakcja, jaką są Jaskinie Batu, wybudowane zostały w liczących 400 milionów lat wapiennych wzgórzach. Znajdują się tutaj, chociażby najważniejsza świątynia hinduska, urządzona w stylu tamilskim, a także Jaskinia Ciemna o długości około 2 kilometrów.

Znajdziemy tu także Jaskinię Ramajana, czy Vallurvar Kottam, w której ściany pokryte są freskami i kupletami tamilskiego filozofa Thiruvalluvara. Atrakcja turystyczna jest jednocześnie centrum obchodów hinduskiego święta Thaipusam, podczas którego Hindusi czczą główne bóstwo Tamilów, Murugana. Znajduje się tu także jego najwyższy na świecie posąg, mający 42,7 m wysokości.

4. Wyspy Perhentian

Plaże na Wyspach Perhentian

20 kilometrów od kontynentu znajdziemy kolejne ciekawe miejsce Malezji, mowa tu o wyspach Perhentian, położonych w zatoce tajlandzkiej. Archipelag pochodzenia wulkanicznego składa się z pięknych 6 wysp, z których najpopularniejszą jest wyspa Perhentian Besar. Atrakcje turystyczne na wyspie są łatwe do zwiedzania, głównie dzięki ogromnym polom namiotowym, bungalowach na wynajęcie, czy możliwości wydzielenia specjalnej powierzchni dla namiotów.

Oprócz popularnej Perhentian Besar reszta wysp cechuje się cudownymi skalistymi wybrzeżami, czystym, niemal przezroczystym morzem, bogactwem podwodnego świata i możliwością zobaczenia rzadko spotykanych żółwi skórzastych!

5. Cameron Highlands

Cameron Highlands - plantacja herbaty

Malezja atrakcjami, które oferuje, przyćmiewa ich bogactwem wiele krajów. Miejsce, które urzekło mnie najbardziej leży w stanie Pahang, a jest to Cameron Highlands. Największy kurort w Malezji wznoszący się 1,5 km n.p.m. Terytorium uzdrowiska w latach 60. ubiegłego wieku zostało ogłoszone obszarem chronionym.

Zwiedzając malezyjskie Cameron Highlands należy wybrać się tam z myślą o aktywności na świeżym powietrzu – górskie wędrówki odbywają się w komfortowych warunkach, powietrze nie nagrzewa się powyżej 25 stopni. Znajdziemy tu grono lokalnych gospodarstw i farm herbacianych, serwujących także lokalnie porastające wzgórza truskawki. Na terenie uzdrowiska znajduje się muzeum herbaty, w którym odnaleźć można wybitne w smaku malezyjskie herbatki.

6. Langkawi Sky Bridge (wyspa Pulau Langkawi)

Atrakcje w Malezji - Langkawi Sky Bridge

Najciekawsze miejsca w Malezji charakteryzują się niezwykłą atrakcyjnością, i tak też jest w wypadku Langkawi Sky Bridge. Przyprawiający o zawrót głowy most wiszący łączy malowniczy 700-metrowy(!) wąwóz na wyspie Langkawi.

Most jest naprawdę fantastycznym widokiem na tle górskich panoram. 125-metrowy most wiszący wznosi się w powietrzu, zanurzając się w mglistych chmurach, opierając się tylko na jednym metalowym wsporniku. Uważany za jeden z najwyższych jednopodporowych mostów na świecie zachwyca widokami, będąc jedną z ciekawszych malezyjskich atrakcji turystycznych.

7. Georgetown

Widok na Georgetown w Malezji

Planując zwiedzanie Malezji, warto odwiedzić Georgetown, nadmorską stolicę wyspiarskiego stanu Penang. W mieście panuje wspaniała atmosfera minionych stuleci – miasto zostało skolonizowane w 1786 roku przez jednego z kupców Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej.

Miejscowość znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy, a miasto obecnie nazywane jest dziesiątym co do wielkości miastem Azji. Skorzystanie z malezyjskiego przewodnika w Georgetown może być niezbędne, gdyż posiada ono wiele wartych zobaczenia zabytków architektury kolonialnej poprzecinanych nowoczesnymi drapaczami chmur. Fani kuchni chińskiej, wegetariańskiej i malajskiej z pewnością skorzystają z bogatych ofert kulinarnych miasta.

8. Danum Valley na Borneo

Orangutan na Borneo

Na północy wyspy Borneo, czyli w części należącej do Malezji, znajdują się dwa znane rezerwaty przyrody. Jednym z nich jest obszar doliny Danum, który zaskakuje magicznym lasem deszczowym, bogatym w unikatową dla wyspy florę i faunę.

Lasy deszczowe doliny Danum są ciekawym miejscem malezyjskiej wyspy Borneo, ukrywając przed turystami najbardziej dziewiczą przyrodę kraju. Zanurzając się w głąb dżungli, odkryjemy wspaniałe wodospady, wysokie pasma górskie i przyciągającą swoją magią rzekę Segama. Jeśli jesteś fanem dzikiej przyrody w pierwotnym, nieskalanym ręką człowieka lesie deszczowym Borneo – jest to miejsce dla Ciebie!

Zwiedzanie Malezji - wskazówki i najważniejsze informacje

Najciekawsze miejsca i atrakcje Malezji mogą być zwiedzane przez cały rok. Należy jednak pamiętać, że klimat jest tu wilgotny, a w miesiącach letnich wilgotność wzrasta blisko 100%. Nie jest łatwo, tym bardziej podróżującym z Polski przyzwyczaić się do takiego osobliwego zjawiska klimatycznego. I to pomimo tego, że latem nie ma ani deszczu, ani wiatru, a termometr pokazuje zazwyczaj 30 stopni.

Ludność Malezji

Malezyjczycy mają pełno szacunku do turystów. Dlatego też podróż po kraju nie będzie stanowić problemu ze względu na wysoką tolerancyjność napotkanych tu ludzi i biegłą znajomość języka angielskiego.

Jak podróżować po Malezji?

Podróżowanie wynajętym samochodem to bezpieczny, wygodny i niedrogi sposób na poznanie kraju. Do wypożyczenia samochodu potrzebne jest prawo jazdy i karta kredytowa. Podczas jazdy należy uważać: miejscowi bywają lekkomyślni, a ruch lewostronny może wprawić w osłupienie. Po miastach jak Georgetown i Kuala Lumpur warto skorzystać z lokalnych riksz rowerowych i taksówek.

Waluta w Malezji

W podróż najwygodniej zabrać ze sobą dolary amerykańskie, które można wymienić na krajową walutę, ringgit malezyjski. Najkorzystniejszy kurs znajdziemy w małych kantorach. Możemy płacić także akceptowanymi w wielu miejscach kartami.