Blog podróżniczy » Azja » Singapur

Singapur

Stolica: Singapur
Języki: angielski, mandaryński, malajski, tamilski
Waluta: dolar singapurski
Ludność: ok. 5,4 mln
Powierzchnia: ok. 733,1 km²

Planujesz właśnie swoją pierwszą wycieczkę na Daleki Wschód? W tym sezonie na topie po raz kolejny jest Singapur, a więc hipernowoczesna metropolia, która ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko przeszklone wieżowce górujące nad miastem nie tylko w jego biznesowych dzielnicach. O tym ile zaskakujących odsłon ma to miasto przekonasz się z mojego esencjonalnego przewodnika, w którym zdradzę Ci co robić w Singapurze, jakie są tam najpiękniejsze miejsca i jakie atrakcje Singapuru warto uwzględnić podczas zwiedzania tak aby nawet najmłodsi podróżnicy byli w pełni usatysfakcjonowani.

Zwiedzanie Singapuru - co warto zobaczyć?

Choć oczywiście można tutaj "liznąć" nieco historii oraz azjatyckiej tradycji, to nie da się ukryć, że Singapur, a więc miasto-państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na przestrzeni lat stało się obiektem wycieczkowych marzeń wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć na własne oczy inne oblicze tegoż kontynentu.

Co robić w Singapurze? Atrakcji jest tutaj tak wiele, że jeden dzień na zwiedzanie z pewnością nie okaże się wystarczający. Zwłaszcza, że już na samym lotnisku można spokojnie spędzić kilka godzin.

Singapur - atrakcje

1. Gardens By the Bay

Największa atrakcja Singapuru - Gardens by the bay

Planując wycieczkę do Singapuru zapomnij o standardowych atrakcjach turystycznych, które w zbliżonej formie możesz znaleźć w wielu miejscach na świecie. Tutaj bowiem prym wiedzie innowacyjność, nowoczesne technologie oraz kreatywność, które w efekcie tworzą iście kosmiczne miejsca warte do odwiedzenia z Singapurze. Jednym z nich są właśnie Gardens By the Bay, czyli zielony azyl w samym centrum miasta, którego powierzchnia wynosi ponad 100 hektarów.

Ogrody mogą się pochwalić imponującą liczbą nagród oraz najznamienitszych wyróżnień na świecie, a także nieustannym zainteresowaniem turystów z całego świata, którzy na własne oczy chcą zobaczyć futurystyczny krajobraz. Szczerze mówiąc wcale mnie to nie dziwi, bo całość wygląda niesamowicie. Soczysta, żywa zieleń oraz kolorowe kwiaty łączą się tutaj ze szklanymi kopułami oraz stalowymi rzeźbami przypominającymi drzewa, a całość przedstawia wizję tego jak efektownie mogą współistnieć obok siebie nowoczesne konstrukcje oraz przyroda, która odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym życiu. Kompleks dzieli się na 3 części – Bay South, Bay East oraz Bay Central i to właśnie ta pierwsza cieszy się szczególnym powodzeniem wśród odwiedzających, ponieważ to tutaj znajdują się słynne na całym świecie Superstrees oraz gigantyczne szklarnie, gdzie możesz zobaczyć aż 220 tysięcy gatunków roślin z najdalszych zakątków świata. Niezależnie od tego czy udasz się tam za dnia czy też wieczorem, jednego możesz być pewien – ogrody zrobią na Tobie ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swoją skalę.

2. Merlion Park

Merlion Park i biznesowa dzielnica Singapur

Co warto zobaczyć w Singapurze? Kolejną propozycją na mojej liście jest Merlion Park - zielony park mieszczący się w samym centrum miasta, który słynie przede wszystkim z jednej, konkretnej rzeczy, a właściwie symbolu. Jest nim oczywiście fontanna o wysokości 8,6 m, która przedstawia ”maskotkę” Singapuru w postaci Merliona, a więc mitycznego stwora będącego połączeniem lwa oraz ryby, z paszczy którego wydobywa się woda. Choć w 2002 roku park zmienił swoją lokalizację, to wciąż roztaczają się z niego piękne, panoramiczne widoki na całą okolicę.

3. Marina Bay Sands

Widok na Marina Bay - jedną z atrakcji w Singapurze

Gardens By the Bay to bynajmniej nie jedyna godna uwagi atrakcja turystyczna w Singapurze. Miłośnikom nowoczesnej architektury polecam także wycieczkę do Marina Bay Sands, który robi niemniej imponujące wrażenie niż wspomniane ogrody. Dlaczego? Bo jest to jedyny taki na świecie hotel w kształcie łodzi z najsłynniejszym infiniti pool (bezkresnym basenem) jaki kiedykolwiek powstał.

Budynek o wysokości 194 metrów wykonany jest ze stali, betonu zbrojnego oraz szkła, a jego konstrukcja składa się z 3 połączonych ze sobą wieżowców wysokich na 55 pięter, które na samej górze połączone są ze sobą za pomocą Sky Park’u w kształcie łódki. Choć z oddali wydaje się, że wieże hotelu mają całkowicie proste kolumny, to jednak w rzeczywistości kąt ich nachylenia wynosi 26 stopni.

W 5-gwiazdkowym hotelu mieści się m.in. butik luksusowego domu mody Louis Vuitton, Art Science Museum – muzeum w kształcie kwiatu lotosu, bary, restauracje, centrum kongresowe, 360-stopnoowe obserwatorium, płatny taras widokowy, a także park oraz wspomniany wcześniej basen o długości 150 m.

4. Little India

Sri Veeramakaliamman w Singapurze

Czy będąc w tym mieście-państwie można przenieść się do innego kraju? Jak najbardziej! Wystarczy udać się do dzielnicy Little India będącej kolejną propozycją ciekawego miejsca w Singapurze. Znajdujący się na wschód od rzeki dystrykt jest prawdziwą kolebką hinduskiej kultury oraz tradycji, które można nie tylko zobaczyć, ale także poczuć. Odwiedzając Little India możesz liczyć na całą ferie energetyzujących barw, aromatyczne przyprawy i zapachy, niepozorne, ale serwujące doskonałe jedzenie knajpki, a także targowiska i świątynie. Mówiąc w skrócie jest to prawdziwa esencja Indii zamknięta w niewielkiej dzielnicy.

W Little India koniecznie wybierz się do świątyni Sri Veeramakaliamman, której ciężko jest nie zauważyć, gdyż jest ona ozdobiona kolorowymi figurkami umieszczonymi na dosłownie każdym centymetrze dachu. W świątyni poświęconej bogini Kali nie zaznasz grobowej ciszy i powagi, za to raczej usłyszysz poruszenie miejscowych i ich gwarne rozmowy, a także będziesz mieć okazję zobaczyć z bliska jak wygląda przygotowanie do obrzędów, a nawet przygotowywanie rozmaitych potraw. A skoro o jedzeniu mowa, jeśli lubisz indyjską kuchnię, to koniecznie wybierz się choćby na lunch do jednej z miejscowych restauracji, Twoje kubki smakowe na pewno będą pod wrażeniem.

5. Kampong Glam

Dzielnica Kampong Glam w Singapurze

Atrakcją Singapuru jest także dzielnica, na której czekają atrakcje zarówno dla pasjonatów architektury, foodies, jak i tych, którzy interesują się sztuką nie tylko w jej klasycznym wydaniu. W arabskiej dzielnicy, gdzie życie toczy się tak w zasadzie na dwóch ulicach (Arab Street oraz Haji Lane) mieści się m.in. wzniesiony w 1824 roku Meczet Sułtański z mieniącą się w słońcu, złotą kopułą, który dostępny jest do odwiedzania przez turystów (jednak tylko w odpowiednim stroju), Centrum Dziedzictwa Malajskiego, a także ciężka do zliczenia ilość modnych kawiarni oraz restauracji, których ściany zdobią street-art’owe, kolorowe murale.

W Kampong Glam znajduje się także Bugis Street Market, czyli jak sama nazwa wskazuje uliczny targ, na którym można ubezpieczyć się w pamiątki z Singapuru. Wspominam o nim również dlatego, że to jeden z najtańszych w całym mieście.

6. Sentosa

Most Wiszący na wyspę Sentosa - atrakcja Singapuru

Wśród ok. 60 wysepek należących do Singapuru znajduje się Sentosa, czyli wyspa określana mianem wielkiego placu zabaw, który każdego roku odwiedzany jest przez 20 milinów turystów. Tak imponujący wynik musi świadczyć o jednym – tutaj nie można się nudzić i w rzeczy samej jest to tutaj po prostu niemożliwe.

Sentosa pod kątem atrakcji bije na głowę wszelkie inne miejsca w Singapurze, ponieważ to właśnie tutaj mieści się chociażby park rozrywki wytwórni Universal Studios, jedno z największych oceanariów na świecie S.E.A. Aquarium, sztucznie uformowane plaże z parkiem linowym, wiszącym mostem oraz najbardziej wysuniętym na południe miejscem w całej Azji, tor saneczkowy Skyline Luge Sentosa, park wirtualnej rzeczywistości Headrock VR oraz park wodny Adventure Cove Waterpark. Jest więc w czym wybierać zwłaszcza, że jeszcze nie wszystkie miejsca na wyspie zapewniające rozrywkę dla dużych i małych.

7. Lotnisko w Singapurze

Lotnisko w Singapurze - jedno z najlepszych lotnisk na świecie

W gronie najciekawszych miejsc w Singapurze nie mogło zabraknąć także… lotniska. Jeśli po przeczytaniu tego zdania nieco się zdziwiłeś, to Twoje zaskoczenie z pewnością jeszcze bardziej się spotęguje, gdy tylko wysiądziesz z samolotu. Singapurskie lotnisko jest bowiem jednym z najciekawszych i najbardziej oryginalnych na całym świecie, a jego aranżacja w niczym nie przypomina klasycznego portu lotniczego, który można zobaczyć w co drugim kraju.

Co sprawia, że jest ono aż tak wyjątkowe? Wyróżnia je choćby fakt, że w samym jego środku mieści się tutaj ogród botaniczny z pokaźną kolekcją kaktusów, storczyków oraz roślin tropikalnych, od których ciężko jest oderwać wzrok. Wrażenia dodatkowo potęguje największa na świecie, ruchoma rzeźba „Kinetic Rain” umieszczona w otoczeniu rajskiej zieleni, a także automatyczna, kursująca pomiędzy terminalami kolejka, której torby przebiegają tuż obok kinetycznego deszczu. Na lotnisku znajduje się także m.in. basen, 2 sale kinowe, stoiska z konsolami do gier, motylarnia oraz ogród ze słonecznikami, a także specjalnie wydzielona część lotniska z interaktywnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.