Blog podróżniczy » Azja » Wietnam

Wietnam

Stolica: Hanoi
Język: wietnamski
Waluta: dong
Ludność: ok. 102,7 mln
Powierzchnia: ok. 331 212 km²

Azja każdego roku przyciąga tłumy turystów, zafascynowanych kulturą i urokliwymi krajobrazami państw położonych w tym regionie. Interesujące atrakcje Wietnamu połączone z burzliwą historią państwa oraz niezwykle przyjaznym nastawieniem jego mieszkańców sprawiają, że pokonanie trasy wiodącej przez bezdroża tego kraju, znajduje się liście marzeń większości podróżników na całym świecie. Jakie są najciekawsze atrakcje Wietnamu? Co szczególnie warto zobaczyć?

Wietnam - atrakcje

1. Zatoka Ha Long

Zatoka Ha Long to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w Wietnamie. To właśnie to miejsce jest często uwieczniane na zdjęciach z podróży po Azji, co świadczy o jego wyjątkowości w skali całego kontynentu. Spokojna tafla wody w zatoce porozrywana jest wapiennymi wyspami, które niczym strażnicy strzegą dostępu do wietnamskiej ziemi. Nazwa zatoki Ha Long nawiązuje do legendy dotyczącej powstania tego miejsca. Według przekazów, walczącej z wrogiem armii wietnamskiej na pomoc przybyły smoki, które miotając szmaragdami w napastników utworzyły około dwóch tysięcy wapiennych formacji. Ze względu na liczne jaskinie, walory estetyczne oraz znaczenie kulturowe, zatoka Ha Long została w 1994 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której znajduje się po dziś dzień.

2. Cat Ba

Spośród blisko dwóch tysięcy wapiennych wysp zatoki Ha Long nazwę otrzymała niecała połowa z nich. Położona w południowo-wschodniej części zatoki Cat Ba jest największą wyspą spośród całego archipelagu noszącego tę samą nazwę. Na jej terenie znajduje się Park Narodowy Cat Ba, który pokryty dżunglą, stanowi naturalne środowisko dla wielu przedstawicieli świata zwierząt i roślin. Szczególne znaczenie w tym miejscu ma obecność lutunga białogłowego, czyli przedstawiciela rzędu naczelnych, który jest szczególnie zagrożony wyginięciem. W trakcie zwiedzania Wietnamu, często przewijającym się motywem jest historia wojny z 1955 roku. Ślady tego trwającego 20 lat konfliktu, odwiedzający znajdą również na wyspie Cat Ba – jaskinia Hospital Cave służyła jako kryjówka i szpital dla przywódców Vietkongu, natomiast Canon Fort to pozostałość po obiekcie militarnym, na terenie którego znajdowały się fortyfikacje i lądowisko dla śmigłowców. Atrakcje wyspy Cat Ba to doskonałe zobrazowanie wietnamskiej turystyki, która zestawia ze sobą dwa kontrastujące elementy otoczenia – rajski klimat azjatycki z krwawą i przepełnioną emocjami historią całego kraju.

3. Ho Chi Minh

Ho Chi Minh to była stolica i największe miasto Wietnamu. Swoją nazwę zawdzięcza komunistycznemu politykowi, który przez kilkadziesiąt lat sprawował władzę w kraju. Wcześniej metropolia ta nosiła miano Sajgonu, co stało się symbolem chaosu i nieporządku panującego na ulicach miasta. Do najważniejszych atrakcji Ho Chi Minh zalicza się Główny Urząd Pocztowy, Pałac Zjednoczenia oraz bulwar Nguyen Hue. Interesującym obiektem architektonicznym jest katedra Notre Dame, czyli kopia słynnej francuskiej świątyni. Nie bez powodu Ho Chi Minh było przez wiele lat określane mianem „Paryża Orientu” – inspiracje zachodnimi stylami są widoczne na każdym kroku, co przyczynia się do wrażenia przebywania w jednej z europejskich stolic.

4. Hanoi

Stolica kraju jest zaliczana do grona najciekawszych miejsc w całym Wietnamie. Hanoi to miasto kontrastów, w którym tradycyjne buddyjskie świątynie, takie jak Ngoc Son tworzą spójną całość z zatłoczonymi i gwarnymi ulicznymi marketami. Spośród najbardziej interesujących budowli sakralnych, warto wyróżnić Świątynię Literatury Quoc Tu Giam, która została poświęcona Konfucjuszowi i stanowi azyl dla wędrowców, poszukujących chwili ciszy oraz ucieczki od wszechobecnego zgiełku. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również Wietnamskie Muzeum Etnologiczne, które pozwala zapoznać się z historią i kulturą lokalnych mieszkańców na przestrzeni wieków.

5. Sa Pa

Planując dokładny plan podróży i zastanawiając się nad tym, co warto zobaczyć w Wietnamie, każdy z podróżnych odwiedzających ten kraj powinien rozważyć odwiedzenie jednego z górskich miasteczek położonych w jego północnej części. Zlokalizowane na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza Sa Pa to raj dla miłośników górskich klimatów i osób, które pragną wypocząć po pobycie w zatłoczonym Hanoi lub Ho Chi Minh. Znajdujący się w niedalekiej odległości od miasta szczyt Fansipan nazywany jest „Dachem Indochin”, a jego zdobycie to gwarancja niezapomnianych wrażeń dla każdego podróżnika. W świątyni zlokalizowanej na szczycie Fansipan znajduje się największy w Wietnamie posąg Buddy – mierząca ponad 20 metrów statua dumnie góruje nad okolicznym krajobrazem. Jednym z najpiękniejszych miejsc w Wietnamie jest zlokalizowana w obrębie miasta dolina Muong Hoa z zapierającymi dech w piersiach tarasami ryżowymi. Sa Pa to wyjątkowe miejsce na mapie Wietnamu, którego piękno doceni każdy podróżny, przybywający do tego mglistego i klimatycznego miasteczka.

6. Tam Coc

Tam Coc to atrakcja, która szczególnie przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom obcowania z naturą i podziwiania uroków wietnamskiej przyrody. Jej krajobraz do złudzenia przypomina słynną zatokę Ha Long – tutaj również można zobaczyć wapienne formacje skalne wyłaniające się z wody, co najlepiej obserwować z perspektywy jej tafli. Przepływające przez wodne jaskinie łodzie to gratka nie tylko dla pasjonatów fotografii, ale też osób które szczególnie fascynują się buddyjskimi świątyniami, opornymi na niszczące działanie upływającego czasu. Tam Coc to jedna z najpopularniejszych atrakcji Wietnamu, przez co każdego roku do tego miejsca przybywa tysiące turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć prawdziwą dzikość i naturalność wietnamskiego krajobrazu.

7. Phu Quoc

Wietnam to również wspaniałe plaże, które zadowolą szczególnie miłośników wodnego szaleństwa. Tropikalna wyspa Phu Quoc zapewnia doskonałe warunki do leniwego wypoczynku, nurkowania i podziwiania morskiej flory oraz fauny. Jest to również jedno z najbardziej rozwiniętych pod względem turystycznym miejsc w całym Wietnamie. Dużą popularnością cieszą się również huśtawki zawieszone na palmach, które stanowią doskonałą okazję do zrobienia idealnego zdjęcia z podróży. Phu Quoc ma luksusowy charakter, przez co na każdej plaży znajdującej się na wyspie można skorzystać z baru i szeregu innych udogodnień. Wyspa to przede wszystkim miejsce do wypoczynku w okolicznościach przyrody, które są wyjątkowe na skalę światową.

8. Hoi An

Hoi An jest uważane przez wielu podróżników za najpiękniejsze miasto w całym Wietnamie. Z historią tego miejsca związana jest postać Kazimierza Kwiatkowskiego, polskiego archeologa, który w latach osiemdziesiątych XX wieku odkrył na nowo urok tego niewielkiego miasteczka. Rozpoczął on starania dotyczące zachowania zabytkowej części miasta, dzięki czemu większość z budynków, znajdujących się na jego terenie, nie zmieniło swojej formy od setek lat. Na terenie Hoi An zlokalizowane są liczne świątynie buddyjskie, które onieśmielają turystów wachlarzem swoich kolorów i kształtów, a także plaże z białym piaskiem oraz krystalicznie czystą wodą. Warto zagłębić się również w pobliskie tereny wiejskie i poobserwować życie lokalnej społeczności mieszkańców. Hoi An to idealna propozycja dla osób szukających ucieczki od centrów dużych miast, takich jak Hanoi czy Ho Chi Minh. Powolne tempo życia okolicznej ludności połączone z niezwykłymi walorami estetycznymi krajobrazu to kwintesencja charakteru całego Wietnamu. To właśnie te cechy sprawiają, że kraj ten jest uważany za perłę nie tylko na mapie Azji Południowo-Wschodniej, ale też w skali całego świata.