Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Bairro Alto, czyli nocne życie Lizbony
Lizbona Portugalia

Bairro Alto, czyli nocne życie Lizbony

Bairro Alto

Bairro Alto jest jedną z najstarszych dzielnic Lizbony i znajduje się w samym środku miasta. Jej nazwę bez problemu można przetłumaczyć jako Wysoka Dzielnica. Swoje miano zawdzięcza temu, że położona jest na siódmym wzgórzu stolicy Portugalii.

Do dzielnicy Bairro Alto dotarłem podczas spokojnego spaceru po centrum Lizbony, który rozpocząłem od dzielnicy Alfama, idąc wzdłuż brzegu rzeki Tag.

Lizbona to jedno z tych miast, które koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zaskakuje nie tylko ilością atrakcji, ale i zabytków. Ogromna różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie i wróci z takiego wyjazdu w pełni zadowolony. Takie jest również Bairro Alto – w dzień spokojne, by w nocy zamienić się w miejsce imprez.

Bairro Alto, czyli kilka słów o wyjątkowej dzielnicy Lizbony

To właśnie z niej rozpościera się wspaniały widok, który trudno przegapić, ponieważ w całej dzielnicy znajdują się liczne tarasy widokowe, pozwalające na ujrzenie miasta z góry. Ulice w tej części Lizbony są niezwykle oryginalne. Głównie ze względu na to, że króluje tam gęsta zabudowa. Z tego powodu uliczki są wąskie oraz dość strome. Tym samym należy przygotować się na wspinaczkę w górę, by za chwilę schodzić w dół, a zaraz kolejny raz w górę. Pomysłowi Portugalczycy postanowili jednak rozwiązać ten problem windami, które są charakterystycznym obrazkiem Lizbony.

Atrakcje Bairro Alto – co zobaczyć?

Na pewno należy podkreślić to, że Bairro Alto jest miejscem niezwykle oryginalnym i z całą pewnością jedynym w swoim rodzaju. To dlatego warto dać mu szansę, zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, kiedy to całkowicie zmienia swoje oblicze. Za dnia jest to jedna z najspokojniejszych dzielnic, w których co prawda można spotkać turystów, ale nie w tak dużej ilości. Nocą natomiast staje się dość zatłoczona i przyciąga fanów nocnych rozrywek. Otwiera się wtedy wiele lokali, ale zamykane są one już o 3 w nocy ze względu na liczne skargi mieszkańców.

Odwiedzając Bairro Alto, z całą pewnością trzeba być w pełni świadomym czekających atrakcji oraz zabytków, jakie można spotkać na swojej drodze. Na pewno jedną z takich atrakcji jest zabytkowa winda Elevador da Bica, która została uznana za monument narodowy.

Elevador da Bica
Elevador da Bica

Będąc w tej okolicy, na pewno należy wybrać się również na znajdujący się nieopodal taras widokowy świętej Katarzyny (Miradouro de Santa Catarina), ponieważ to właśnie z niego można podziwiać niezapomniany widok na zachód słońca nad rzeką Tag. Plac jest również częstych miejscem spotkań, przede wszystkim młodzieży.

Miradouro de Santa Catarina

Ważnym punktem wśród zwiedzających, jest także kościół świętego Rocha. Być może z zewnątrz jego fasada nie jest zbyt atrakcyjna, ale w środku zaobserwować można niezapomniane bogactwo zdobień. Dodatkową atrakcją jest również to, że to właśnie w tym kościele mieści się kaplica św. Jana Chrzciciela, która do tej pory uznawana jest za jedną z najważniejszych w historii sakralnych budowli.

Elevador da Gloria
Elevador da Gloria

Wędrując tak od strony rzeki Tag do północnej części Bairro Alto dotrzemy do kolejnej lizbońskiej windy – Elevador da Glória. Dzięki niej dotrzemy do punktu widokowego św. Piotra z Alcantary (Miradouro de São Pedro de Alcântara). Z jednego z najciekawszych tarasów widokowych w stolicy Portugalii możemy podziwiać całe centrum Lizbony, w tym dzielnice Baixa i Alfama, a także zamek św. Jerzego.

Punkt widokowy św. Piotra z Alcantary

W Bairro Alto nie brakuje również muzeów, a więc jest to doskonała opcja dla wszystkich fanów sztuki oraz niecodziennych eksponatów. Na pewno warto udać się do Atelier Museu Julio Pomar pełnego oryginalnych rysunków, rzeźb, czy obrazów. Dla fanów graffiti, z całą pewnością odpowiednim wyborem będzie tak zwane muzeum efemeryczne.

Oczywiście, będąc w Bairro Alto, warto też udać się na krótki relaks i po prostu zatrzymać się na chwilę. Nie będzie to takie trudne, ponieważ na każdym rogu trafić można do uroczych, niewielkich barów lub kawiarni i skusić się na kieliszek doskonałego wina oraz deskę regionalnych przysmaków.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować