Roland Garros to jedno z najważniejszych wydarzeń w tenisowym kalendarzu. Jest to także jeden z dwóch rozgrywanych w Europie turniejów Wielkiego Szlema. Chcesz zobaczyć Igę Świątek i innych najlepszych tenisistów świata, ale nie wiesz jak zorganizować wyjazd na French Open? Sprawdź moje wskazówki z którymi bez problemu kupisz bilety na Roland Garros i przeżyjesz niezapomniane sportowe emocje.
Co to jest Roland Garros?
French Open to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tenisowych na świecie. Jest to turniej rozgrywany na kortach ceglanych, który odbywa się corocznie w Paryżu we Francji. Roland Garros jest jednym z czterech turniejów Wielkiego Szlema, obok Australian Open, Wimbledonu i US Open.
Kiedy i jak kupić bilety na Roland Garros?
Bilety na Roland Garros należy zakupić na oficjalnej stronie turnieju. Sprzedaż biletów na French Open rozpoczyna się kilka miesięcy przed turniejem i jest podzielona na kilka etapów.
Dostęp do biletów dla zwykłych kibiców rozpoczyna się od etapu Public. W 2023 roku ta runda sprzedaży rozpoczęła się 15 marca o godzinie 10:00.
Zainteresowanie wejściówkami w ten dzień jest ogromne, strona działa bardzo wolno, czasami wyświetlając błędy. Wszyscy chętni trafiają do wirtualnej kolejki, w której czas oczekiwania może sięgnąć od kilkunastu minut do nawet kilku godzin.
W tym roku po raz pierwszy kupowałem bilety na Roland Garros i popełniłem błąd wchodząc na stronę tylko kilka minut przed rozpoczęciem sprzedaży. Przez to utknąłem w długiej kolejce, następnie trafiłem na błędy strony, a swój pierwszy bilet zakupiłem dopiero o 17:07 (czyli 7 godzin po rozpoczęciu sprzedaży). Przez te zdarzenia w sprzedaży dostępne były wyłącznie pojedyncze bilety na pierwszą rundę (kupiłem wstęp na trzeci dzień turnieju). Po kilkunastu minutach udało mi się kupić kolejną wejściówkę na dzień wcześniej, czyli drugi dzień turnieju. Oba bilety były na sesję wieczorną na głównym korcie – Philippe-Chatrier.
Wszystkim chcącym kupić bilety na Roland Garros zalecam pojawić się na stronie nawet godzinę przed rozpoczęciem oficjalnej sprzedaży. Dzień wcześniej warto przeanalizować interesujące nas korty oraz daty, a także założyć konto, aby skrócić do minimum proces zakupu.
Ja ze względu na chęć zobaczenia m.in. Igi Świątek, Novaka Djokovicia czy Carlosa Alcaraza od początku celowałem wyłącznie w główny kort, który daje najwięcej szans na zobaczenie największych gwiazd.
Mecz Igi Świątek to jedno ze spotkań na które zdobyłem bilety
Czy można kupić bilety kilka dni przed turniejem?
Na pocieszenie dla osób, którym nie powiodło się kupić biletu lub całkowicie pominęły tą fazę, organizatorzy dwa/trzy tygodnie przed turniejem uruchamiają ostatnią fazę sprzedaży. Dodatkowo posiadacze biletów posiadają możliwość ich odsprzedaży przez oficjalną platformę. Dzięki temu co parę chwil do sprzedaży trafiają pojedyncze bilety.
Mi dwa dni przed rozpoczęciem turnieju udało się dokupić kolejną wejściówkę – tym razem na sesję dzienną, również na głównym korcie. Zakupy pozwoliły mi porównać sesję dzienną i nocną oraz dawały wysokie szansę na trafienie na mecz Igi Świątek. Posiadałem możliwość zobaczenia aż 5 z 12 spotkań rozgrywanych w pierwszej rundzie na głównym korcie.
Rodzaje biletów na French Open
Organizatorzy turnieju przygotowują kilka rodzajów i typów biletów. Kibice mają możliwość wykupienia wykupienie wejściówek dziennych, na konkretną sesję (dzienna lub nocna), kilkudniowych (np. dwa dni następujące po sobie) i premium.
Najważniejszym podziałem jest jednak ten związany z dostępem do konkretnych kortów, do wyboru mamy:
- Kort główny Philippe-Chatrier – rozgrywane są tutaj najważniejsze mecze turnieju, przede wszystkim w późniejszych fazach zawodów – w tym półfinały i finały. Kupując wejściówki na ten kort praktycznie zapewniacie sobie możliwość zobaczenia jednej z gwiazd światowego tenisa. Jest to również jedyny kort, którego mecze dzielone są na sesje dziennie – 3 mecze oraz nocną – 1 mecz. Kupując bilety na sesję nocną w pierwszych rundach bardzo prawdopodobne, że traficie na mecz tenisisty z Francji.
- Kort Suzanne-Lenglen – drugi najważniejszy kort na Roland Garros, bez problemu da się trafić na bardzo ciekawe mecze – przede wszystkim od pierwszej do czwartej rundy. W 2023 roku na korcie swój mecz rozgrywali m.in. C. Alcaraz, E. Rybakina, S. Tsitsipas, A. Sabalenka, H. Rune oraz Iga Świątek. Zakup wejściówek gwarantuje nam zobaczenie wszystkich 4 spotkań. W późniejszej fazie turnieju na korcie odbywają się głównie mecze deblowe, w tym pojedynki legend (np. Agnieszki Radwańskiej).
- Kort Simonne-Mathieu – trzeci kort na terenie turnieju, swoje mecze rozgrywają tutaj niżej rozstawieni zawodnicy, a także nierozstawieni Francuzi. Najciekawsze spotkania odbywają się tutaj od pierwszej do trzeciej rundy, później grają głównie najlepsze deble oraz finaliści turnieju juniorów.
- Korty boczne – oprócz trzech wspomnianych wcześniej kortów, na terenie obiektu znajduje się kilkanaście kortów bocznych, posiadających nienumerowane trybuny. Na mecze może dostać się wyłącznie ograniczona liczba osób (zasada kto pierwszy ten lepszy), pozostałe osoby muszą czekać w kolejce na zwolnienie się miejsc. Ze względu na kameralny wygląd kortów kibice mają możliwość przebywania bezpośrednio przy trwającej rozgrywce oraz bliskiego kontaktu z tenisistami. Bilet na boczne korty pozwala na dostęp do wszystkich nienumerowanych kortów oraz na wstęp na najwyższe rzędy (również nienumerowane) kortu Simonne-Mathieu. Posiadacze biletów na 3 największe korty mogą także poruszać się po kortach bocznych.
Jeden z kortów bocznych na Roland Garros
Bilety na Roland Garros – ceny
Ceny biletów na Roland Garros uzależnione są od rodzaju kortu, rundy oraz kategorii trybuny (im wyżej tym taniej). W 2023 roku ceny biletów na główny kort i najniższą kategorię (3 kategoria) rozpoczynały się od 45 euro za sesję nocną oraz od 50 euro za sesję dzienną. Wyższe kategorie (2 kategoria) były droższe o ok. 20 euro.
Ceny na półfinały kobiet rozpoczynały się od 70 euro, a mężczyzn od 100 euro. Natomiast finał kobiet + finał debla mężczyzn było można zobaczyć od 105 euro, a finał mężczyzn + finał debla kobiet od 185 euro.
Ceny na pozostałe korty można było nabyć od 60 euro, a cena wstępu na korty boczne rozpoczynała się od 39 euro, gdy grali na nich singliści i od 20 euro, gdy swoje mecze rozgrywali wyłącznie debliści i juniorzy.
Bilety na Roland Garros – dodatkowe wskazówki
Bilety na French Open otrzymuje się w formie elektronicznej, najpóźniej na dzień przed meczem należy poprzez stronę internetową przypisać wejściówkę do konkretnej osoby – podając imię i nazwisko. Przy wchodzeniu na teren turnieju poprzez kołowrotki skanuje się kod QR z biletu elektronicznego i maszyna drukuje bilet papierowy. Chcąc wejść na konkretny kort należy posługiwać się już biletem papierowym.
Część z miejsc na najważniejszych kortach jest zadaszona, jednak większość część jest odkryta. Na teren turnieju można wnosić mały plecak, własne jedzenie oraz butelkę napoju.
Niektóre z biletów oznaczone są jako „ograniczona widoczność”. Wejściówki są nieco tańsze, ale widok może być przesłonięty przez barierkę, szklany balkon lub część konstrukcyjną stadionu.
Jak dotrzeć z Polski do Paryża na French Open?
Paryż jest doskonale skomunikowany z Polską i podróż samolotem jest najwygodniejszą opcją. Najlepiej rezerwować bilety lotnicze z wyprzedzeniem, tuż po nabyciu wejściówek na turniej, aby uzyskać niższe ceny. Loty do Paryża są obsługiwane przez wiele linii lotniczych oraz kilka lotnisk:
Lotnisko Charles de Gaulle
Główne paryskie lotnisko, położone ok. 25 kilometrów od samego centrum Paryża, połączone koleją podmiejską RER. Przejazd z lotniska pod Luwr trwa 31 minut. Na lotnisko można dostać się lotem bezpośrednim z Warszawy korzystając z linii lotniczej LOT lub Air France, z Krakowa lecąc Air France lub easyJet oraz LOTem z Radomia.
Loty z pozostałych polskich lotnisk korzystając z linii LOT wymagają przesiadki w Warszawie lub w Niemczech, Szwajcarii czy Holandii lecąc innymi narodowymi liniami.
Lotnisko Orly
Położone również ok. 20 – 25 km od centrum Paryża, jednak z gorszym dojazdem, wymagającym przesiadek. Można tu dojechać między innymi przy użyciu: metra i tramwaju, metra i autobusu Orlybus czy metra i kolei.
Na lotnisko latają tanie linie lotnicze, np. bezpośrednio WizzAir z Warszawy oraz RyanAir i WizzAir z przesiadkami (np. Poznań -> Budapeszt -> Paryż Orly).
Lotnisko Beauvais
Najdalej położone, bo około 85 kilometrów, lotnisko. Dojazd do Paryża, w okolicę Łuku Triumfalnego oraz stacji metra, gwarantuje bezpośredni autobus lotniskowy, którego przejazd trwa około 1,5h. Lotnisko Beauvais oferuje największą siatkę tanich połączeń z Polską, dotrzemy tutaj ze wszystkich największych polskich lotnisk korzystając z oferty RyanAir lub WizzAir. Bilet w jedną stronę może kosztować nawet mniej niż 100 złotych.
Gdzie nocować w Paryżu podczas Roland Garros? Lokalizacja turnieju
Stade Roland Garros znajduje się w 16. dzielnicy Paryża, w jego południowo-zachodniej części. Niestety ceny noclegów w Paryżu są bardzo wysokie. Jeśli kwota za hotel Cię nie przeraża najlepiej wybrać ten położony na zachodzie miasta lub w jego centrum, tak aby na korty dojechać bez przesiadek, jedną linią metra.
Dla osób chcących zorganizować tani wyjazd na Roland Garros zalecam wybór miejsc oddalonych od centrum Paryża. Najlepiej skorzystać z prywatnych ogłoszeń i na nocleg wybrać pokój lub apartament. Najważniejszym warunkiem jest bliskie (najlepiej do 10 minut pieszo) położenie stacji metro. Jeżeli posiadasz bilety na sesję nocną warto mieć również alternatywę dla metra, które kończy pracę przed 2:00 w nocy. Bardzo wyrównany, 5-setowy mecz mężczyzn może potrwać około 4 godziny, więc jego koniec przypadnie na okolicę godziny 01:00 w nocy. Tak było w moim przypadku i meczu Monfils – Baez, na stację dotarłem kilka minut przed ostatnim przejazdem metra.
Z mojego doświadczenia na nocleg w Paryżu mogę polecić okolice stacji Pont Cardinet, czyli dzielnicę Batignolles oraz miasteczko położone pod Paryżem – Saint-Ouen. Na plus ceny wynajmu mieszkań, na minus czas dojazdu na korty – około godziny metrem, z jedną przesiadką.
Przy poszukiwaniu noclegów korzystam z portalów Booking.com oraz Airbnb.com.
Booking.comJak dojechać na korty Roland Garrosa?
W okolice obiektu docierają dwie linie metra:
- linia 9 (najlepiej wysiąść na stacji Michel-Ange Molitor lub Michel-Ange – Auteuil),
- linia 10 (najlepiej wysiąść na stacji Michel-Ange Molitor lub Porte d’Auteuil).
Wybierając miejsce wysiadki z metra warto sugerować się wejściem (gate) umieszczonym na naszym bilecie:
- Wejścia od 1 do 20 znajdują się na tej samej ulicy co stacje Porte d’Auteuil (linia 10) i Michel-Ange – Auteuil (linia 9 i 10).
- Wejścia od 23 do 50 znajdują się na prostej drodze ze stacji Michel-Ange Molitor (linia 9 i 10).
Samodzielna organizacja wyjazdu na Roland Garros
Wyjazd na Roland Garros na własną rękę jest dość łatwy do zrealizowania. Do Paryża warto przylecieć minimum dzień wcześniej niż data meczów, na które posiadamy bilety. Osoby niebędące nigdy w stolicy Francji emocje sportowe mogą połączyć ze zwiedzaniem atrakcji Paryża, w tym Wieży Eiffla, Łuku Triumfalnego czy Luwru.
Organizując samodzielnie wyjazd na French Open należy pamiętać o:
- kupnie biletów na mecze,
- kupnie biletów lotniczych,
- rezerwacji noclegu,
- zorganizowaniu transportu z lotniska i na korty Roland Garros.
Najtrudniejszą częścią organizacji podróży jest zakup biletów, należy na bieżąco śledzić stronę organizatora w celu poznania daty rozpoczęcia sprzedaży. A w ten konkretny dzień należy zagwarantować sobie co najmniej kilka godzin czasu wolnego, aby poczekać w kolejce na dostęp do portalu biletowego.
Dla spóźnialskich pozostaje zakup biletów w ostatniej fazie lub odsprzedaży, niestety zakup wejściówek na kilka dni przed turniejem będzie mieć wpływ na cenę biletów lotniczych oraz noclegu.
Osoby potrzebujące pomocy w organizacji wymarzonego wyjazdu na Roland Garros, mogą skorzystać również z moich usług planowania podroży oraz zadać pytanie w sekcji komentarzy.
Cześc, pytanie: skąd wiadomo jaki jest plan rozgrywek? Czy w momencie rozpoczęcia sprzedaży biletów jest już wiadomo kto konkretnie i na jakim korcie będzie grał?
Cześć, rozpiska spotkań i kortów dostępna jest dzień przed meczem.
Dobra robota. Dzięki.
Cześć Emil. Czy na terenie obiektu Rollanda Garrosa jest jakaś strefa kibica , do której można wejść bez biletu?
Cześć, niestety nie. Jak dobrze pamiętam bez biletu nawet nie da się podejść pod sam obszar obiektu, bo pierwsza weryfikacja biletów następuje kilkaset metrów od bram wejściowych.
Cześć,
kupiliśmy bilety na sesje wieczorną i czy orientujesz się może, od której godziny możemy wejść na teren ośrodka?
Cześć, na bilecie będzie podana dokładna godzina. W zeszłym roku ja mogłem wejść na obiekt od 18:30, a na sam kort o 20:00 – jeśli poprzednie mecze trwają dłużej to oczywiście godzina się opóźni.
Dzięki za informacje! Świetne rady. Właśnie czekam w kolejce na kupno biletów 🙂 tempo kolejki około 5 tys. pozycji na półgodziny. Błędów puki co nie ma, strona śmiga. Dzięki i pozdrawiam.
Trzeba cierpliwie czekać, w 2023 roku ponad 5/6 godzin spędziłem w kolejce.
12.38 udostępnienie kupna tak więc nie było źle. nie do końca trafiłem w to co chciałem ale jest nieźle. Jedna sesja wieczorna (1 runda) i jedna sesja dzienna na głównym (2 runda) w różne dni. Nie będę marudził bo kupowałem dla 4 osób i mam wszystko obok siebie. Ale idąc za Twoją radą będę jeszcze obserwował giełdę. Jeszcze raz dzięki za pomocny artykuł!
Cześć
O jakiej giełdzie mówisz ?
Ja wylosowałem 215 000 miejsce w kolejcer. Nie było co zbierac.
Ja weszłam o 9.45 na stronę, po ruszeniu strony byłam 346 567 w kolejce. Buahaha. O 13.44 ogłoszono, że bilety na główne areny wyprzedane. O 15 jak w końcu udało się wejść to nie było już nawet biletów na mniejsze korty.
Ludzie którzy zakupili bilety w każdej chwili mogą zrezygnować z biletów, wtedy wracają do puli. Dlatego warto obserwować stronę, sam tak dokupowałem bilety w poprzednim roku.
Powrót biletów do puli, o czym pisze Emil. Giełda to skrót myślowy.
No to chyba miałem fatr, byłem 82tys. któryś i przed 13.00 trafiłem centralny na 28 i 30 maja. Uff.
Hej!
Emil, po jakim czasie udało Ci się dokupić bilety po oficjalnej sprzedaży?
Widziałam, że chyba będzie jeszcze pula „ostatnie bilety”.
Pozdrawiam
Dokupiłem wejściówki kilka dni przed turniejem, warto zerkać na stronę na bieżąco, bo te pojedyncze bilety się często przewijają.
Czy jeśli podróżuje się z dzieckiem to jest szansa miejsc obok siebie?
Dzieci do 6 lat mają wstęp za darmo (bez rezerwacji miejsca), starsze podobnie jak dorośli muszą zarezerwować miejsce na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Jeśli będą miejsca obok siebie to po prostu je kupujesz.
Emil, 👍. Dzięki za dobrą robotę, dużo skorzystałem.
Mam pytanie. Też wybieram się w tym roku po raz pierwszy na RG. Kupuję bilety na 3 dni pod koniec pierwszego tygodnia.
Może ktoś poradzi, czy brać Open czy bez głównych aren?
Emil poleca główne, a z kolei kolega, który już był parę razy radzi, żeby brać te tańsze, na mniejsze korty, bo można więcej meczów zobaczyć..
Wiem, że co kto lubi. Chodzi mi raczej o praktyczne polecenie, kto ma jeszcze większe doświadczenie.
Dzięki i pozdrawiam
Do zobaczenia na RG
Będę od 29.05-02.06
Jacek
Wszystko zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli chcesz zobaczyć najlepszych graczy na świecie, to niestety trzeba kupić bilety na główne korty (a i tak można nie trafić na największe gwiazdy, bo np. zagrają w inny dzień lub o innej porze).
Mniejsze korty są fajne dla wielbicieli tenisa, których zadowoli dowolny mecz. Często jest tam więcej emocji niż na głównych kortach. Na minus fakt, że boczne korty nie mają rezerwacji miejsc i można spędzić godzinę w kolejce, żeby wejść na kort.
Dziękuję. Chyba zrobię misz-masz :-).
Za 20 minut rusza sprzedaż, szykujemy myszki.
Jeszcze raz- dobra robota- kciuk w górę!
Witam
Dzięki za fajne wskazówki.
Mam pytanie. Jak płacić za bilety ? Czy są jakieś ograniczenia sposobów płatności ?
Witaj, płatność kartą 😉
Cześć
Dzięki za ten bardzo pomocny wpis.
Czy orientujesz się jak można zwrócić kupione bilety i czy jest jakiś termin do zwrotu. Na przykład czy można zwrócić bilet w dniu meczu albo dzień lub kilka przed?
Cześć, bez problemu można odsprzedać bilety nawet kilka dni przed meczem 😉 Robi to się bezpośrednio przez oficjalną stronę RG.
Jest to też fajną opcją dla kupujących.
Cześć,
dzięki za super rady. Mam czysto techniczne pytanie dotyczące kupna biletów. Czy można kupić bilety dla dwóch osób na jeden dzień/sesję?
Dzięki!
Cześć, jest taka możliwość, ale może być ciężko z miejscami obok siebie.
Cześć, czy dzieci poniżej 1 roku życia mogą wejść na stadion? Czy orientujesz się czy trzeba coś dodatkowo płacić za dziecko czy mają darmowy wstęp?
Cześć, dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Opaskę otrzymasz na wejściu na stadion.
Cześć,
bardzo przydatny wpis! Wybieram się w tym roku na RG i chciałbym zapytać, czy w momencie otwarcia oficjalnej sprzedaży istnieje realna szansa kupienia więcej niż jednego biletu? Czy system działa tak, że kupujesz jeden bilet do koszyka i od razu musisz za niego zapłacić a potem zacząć kolejną procedurę od nowa?
Witaj,
największy problem jest dostać się z kolejki do tego pierwszego biletu. Później mamy kilkanaście minut na zakup większej ilości biletów i możliwość opłacenia wszystkiego za jednym razem. Sam w zeszłym roku kupiłem 2 bilety przy jednym „podejściu”.
Hej! Czy przez stronę istnieje możliwość zakupu biletów na final mężczyzn, czy jest to praktycznie realne? Pozdrawiam!
Szansę oczywiście są, ale chętnych na finał jest oczywiście mnóstwo, więc trzeba być w godzinę otwarcia sprzedaży.