Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Madera » Camara de Lobos – klimatyczne miasteczko i dawna wioska rybacka
Madera

Camara de Lobos – klimatyczne miasteczko i dawna wioska rybacka

Camara de Lobos – klimatyczne miasteczko i dawna wioska rybacka

Trzeciego dnia mojego pobytu na Maderze przyszedł czas na odwiedzenie miasta Camara de Lobos, określanego jako jedno z najbardziej urokliwych i klimatycznych miejscowości na wyspie. Zatrzymuję się tutaj tylko na chwilę, w drodze na klif Cabo Girao. Camara de Lobos to drugie co do wielkości miasto Madery, znajdujące się na wybrzeżu, w odległości 10 km od Funchal. Dojazd z Funchal do Camara de Lobos zajmuje mi ok. 10 minut. Chcąc zwiedzić miejscowość, można wygodnie zaparkować na jednym z parkingów na terenie miasta.

Co zobaczyć w Camara de Lobos?

Camara de Lobos to obecnie niezwykle urocze i fotogeniczne miasteczko, a dawniej niewielka wioska rybacka na Maderze. Jest to jedno z najstarszych na całej wyspie miast – zostało założone już w 1430 roku, a w 1996 roku otrzymało prawa miejskie. Jest położone tuż przy brzegu oceanu, na południowym wybrzeżu Madery i umiejscowione na niewielkim klifie. Najbardziej malowniczym miejscem w całym mieście jest zatoka. W tutejszym porcie wciąż cumują kolorowe kutry rybackie, a siadając w jednym z restauracyjnych ogródków, można przyglądać się pracy rybaków podczas połowu. Trzeba przyznać, że świeżo złowione ryby i owoce morza smakują tutaj naprawdę wyśmienicie.

Po drugiej stronie zatoki, naprzeciwko portu, znajduje się centrum miasta i niewielki kościół – Nossa Senhora da Conceição, a spacerując pośród  wąskich, brukowanych ulic miasteczka można znaleźć liczne kawiarnie, knajpki i sklepy z pamiątkami. Przez wyspę przebiega też jedna z największych maderskich lewad – Levada Do Norte, która służyła niegdyś do nawadniania tutejszych upraw.

Co zobaczyć w Camara de Lobos?

Chociaż miasto znacznie zyskało na popularności po krótkiej wizycie Winstona Churchilla w  1950 roku, to nigdy nie ma tu tłumów turystów, a na ulicach miasta widać głównie jego mieszkańców i widać, że życie nadal płynie tutaj wolniej.

Jedną z ciekawszych atrakcji znajdujących się w pobliżu jest również punkt widokowy Pico da Torre, znajdujący się nieopodal miasta, na wysokości 205 metrów. Widać stąd nie tylko panoramę miasta, ale i całą zatokę, cypel Cape Girão z portem, a przy dobrej widoczności można dostrzec nawet część miasta Funchal.

W odległości kilkunastu kilometrów, na zachód od miasteczka Camara de Lobos znajduje najpiękniejszy europejski klif – Cabo Girao, uznawany też za najwyższy w Europie (ma wysokość 589 m n.p.m),  a na nim popularny punkt widokowy ze spektakularnym, przeszklonym tarasem i widokiem na miasto i ocean. Tutaj również można dojechać samochodem i bez problemu zaparkować go tuż pod wejściem na taras.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować