Blog podróżniczy » Relacje z podróży » Wyjazd do Dubaju – Burj Khalifa i Dubai Mall
Relacje z podróży ZEA

Wyjazd do Dubaju – Burj Khalifa i Dubai Mall

Burj Khalifa i Dubai Mall w ogromnym słońcu

Burj Khalifa i Dubai Mall to nasze cele w pierwszym pełnym dniu w Dubaju. Przy okazji zobaczymy także pokaz fontann przed największą galerią handlową na świecie oraz Emirates Towers – kompleks dwóch bliźniaczych wieżowców.

Tygodniowy bilet na metro w Dubaju

Pierwszym zakupem, którego dokonujemy w Dubaju jest karta na metro i aktywowanie tygodniowego biletu na nielimitowane przejazdy metrem, autobusami i tramwajami. Zakupu samej karty o nazwie Silver NOL Card możecie dokonać w punkcie informacji znajdującym się na każdej stacji metra. Koszt zakupu wynosi 25 AED, jednak 19 jednostek z tej kwoty możemy wykorzystać na przejazdy, więc w praktyce ponosimy koszt 6 AED za kartę ważną 5 lat.

Następnie w samoobsługowej maszynie doładowujemy naszą kartę za 110 AED i uruchamiamy wspomniany 7 dniowy pass na wszystkie strefy (tutaj nie możemy użyć 19 AED znajdujących się już na karcie). Jeśli nie zdecydujecie się na zakup nielimitowanych przejazdów za każdą podróż zaczynającą się i kończącą w tej samej strefie zapłacicie – 3 AED, przejeżdżając 2 strefy – 5 AED, a natomiast podróżując przez ponad 2 strefy Wasz portfel uszczupli się o 7.5 AED.

Automatyczne metro w Dubaju

Dubai Mall

Największe centrum handlowe na świecie, gdzie znajduje się ponad 1200 sklepów i 120 restauracji oraz kawiarni – po prostu raj dla zakupoholików. Galeria posiada 4 piętra, a samo przejście jedno z nich, bez żadnego zatrzymywania się może zająć nawet około 40 minut. Do obiektu najlepiej dotrzeć czerwoną linią metra wysiadając na stacji Burj Khalifa i Dubai Mall. Z niej do samego centrum handlowego dostaniemy się kilometrowym(!) klimatyzowanym korytarzem, który posiada ruchome chodniki – samo dotarcie do sklepów to już atrakcja.

W samym centrum handlowym zobaczymy najdroższe marki na świecie, sklepy nawiązujące wyglądem do bazarów, a także np. szkielet dinozaura, lodowisko czy ogromne akwarium.

Kilka kilometrów od Dubai Mall znajduje się także druga znana galeria – Mall of the Emirates, w której skorzystamy ze stoku narciarskiego. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt oraz ubranie, pojeździć na nartach, sankach, a także spotkać pingwiny.

Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Oczywiście Akwarium w Dubai Mall jest największym wewnętrznym akwarium na świecie. W ponad 10 milionach litrów wody mieszka około 200 różnych gatunków zwierząt, a łącznie ponad 30 000 istot. Wielką szklaną ścianę można zobaczyć prosto z galerii handlowej , natomiast aby przejść przez tunel oraz udać się kolejnych części zoo należy wykupić wejściówkę. Możemy także m.in. pływać łódką w wodzie pełnej rekinów, a odważniejsi mają możliwość zanurzyć się w wodzie.

Fontanny Dubaju

Zlokalizowane na sztucznym jeziorze Burj Khalifa Lake pomiędzy Dubai Mall i Burj Khalifa tańczące fontanny są największą tego typu atrakcją. System fontann ma długość 275 metrów (o 25% dłuższe niż te w Las Vegas), a wypuszczany w górę strumień wody ma około 150 metrów, co jest równe 50 piętrowemu budynkowi.

Spektakle odbywają się codziennie co pół godziny od 18 do 23:00. Sam pokaz trwa tyle, ile podkład muzyczny, czyli od 3 do 5 minut. Utworami są współczesne przeboje oraz muzyka arabska.

Żadne filmy nie są w stanie oddać uczucia towarzyszącego obserwowaniu tańczących fontann. Błyskawicznie na skórze pojawia się gęsia skórka, a oglądanie kilku pokazów z rzędu nie nudzi się, a wręcz z większą niecierpliwością czeka się na kolejny. Zdecydowane must see w Dubaju!

Burj Khalifa

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, jeśli chodzi o punkt widokowy w największym budynku na świecie do wyboru mamy dwa opcje – 125 piętro wraz z 124 oraz możliwość wjazdu aż na 148 piętro. Koszta kształtują się w zależności od wyboru godziny skorzystania z atrakcji. Moim subiektywnym zdaniem lepsze widoki zobaczymy po zachodzie słońca.

W godzinach szczytu za wjazd na 124/125 piętro zapłacimy 200AED, a w pozostałych porach koszt wynosi 125AED. Za piętro 148 opłata wzrasta odpowiednio do 500AED i 350AED. Różnica widoków między oboma piętrami jest minimalna, więc płacenie ponad dwukrotnie więcej za paręnaście metrów wysokości jest dość słabym pomysłem.

Bilety możemy nabyć na oficjalnej stronie www.tickets.atthetop.ae, sprzedaż rozpoczyna się równo miesiąc przed datą skorzystania z atrakcji. Najbardziej popularne godziny rozchodzą się po kilkunastu godzinach, więc bilety warto nabyć tuż po wypuszczeniu ich do sprzedaży.

Po zakupie otrzymujemy na e-maila QR code, który możemy wydrukować lub zapisać na telefonie/tablecie i wymienić w kasach lub automatach znajdujących się przy wejściu na papierowy bilet. Wejście do atrakcji znajdziemy w Dubai Mall na piętrze Lower Ground, przy części gastronomicznej.

My wjazd na Burj Khalifę wybraliśmy na godzinę 17:30. Za bilety zapłaciliśmy 200AED plus 5AED opłaty manipulacyjnej. Zachód słońca tego dnia planowany był natomiast na 18:40, dzięki czemu mieliśmy możliwość zobaczenia Dubaju za dnia przez ponad 60 minut. Jeśli chodzi o pobyt w punkcie widokowym nie jest on ograniczony czasowo (nie możemy jednak nigdzie usiąść), więc warto wybrać się na górę jeszcze przed zachodem słońca i poczekać do rozświetlenia się miasta milionem świateł.

Widok po zachodzie słońca zrobił na nas o wiele większe wrażenie, dopiero wtedy zauważamy wielkość miasta, ruch na kilkupasmowych drogach i bogactwo Emiratów. Możemy także przypomnieć sobie, że jesteśmy w sztucznie zbudowanym mieście pośrodku pustyni. W oddali za budynkami widać tylko ciemność.


Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować