Blog podróżniczy » Relacje z podróży » Dubaj: najstarsze dzielnice – Deira i Bur Dubai
deira
Relacje z podróży ZEA

Dubaj: najstarsze dzielnice – Deira i Bur Dubai

Dubaj to nie tylko ekskluzywne hotele, najwyższe budynki, drogie restauracje, ogromne centra handlowe i ociekające złotem atrakcje turystyczne, ale także najstarsze dzielnice – Deira i Bur Dubai. Stary Dubaj to miejsce, gdzie można zobaczyć życie lokalnych mieszkańców bez turystycznego zgiełku.

Deira – jak dojechać?

Abra

Najciekawszym sposobem na dostanie się na Deirę jest wybranie przeprawy abrą przez Dubai Creek. Łódź w jedną stronę kosztuje tylko 1 dirhama, opłatę regulujemy już podczas kursu (warto posiadać drobne). Przystań Bur Dubai Abra Station znajduje się nieopodal stacji zielonej linii metra – Al Ghubaiba (ok. 450 m). Podróż łodzią trwającą około 5 minut kończymy w Deira Old Souq Station, gdzie możemy rozpocząć także naszą drogę powrotną.

Metro

Drugą opcją transportu jest oczywiście metro. Na najstarszą dzielnicę Dubaju kursują obie linie – czerwona, bezpośrednio z m.in. Dubaj Mariny lub Burj Khalify (wysiadamy wtedy na stacji Union) i zielona, którą możemy dotrzeć do przystani promów lub na jedną z kilku stacji metra na Deirze.

Bazary w Dubaju

Najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem na Deirze są leżące koło siebie targowiska i bazary. Pierwszym z nich jest Gold Souk, posiadający wiele sklepików z imponującym na wystawach złotem. Zobaczymy tutaj również największy na świecie pierścień – Najmat Taiba, którzy waży ponad 63 kg, a jego wartość szacuje się na ponad 3 mln dolarów. Tuż obok trafimy do Spice Souk, czyli Targu Przypraw, gdzie poczujemy niesamowity zapach i ujrzymy przyprawy we wszystkich kolorach jakie możemy sobie wyobrazić.

Dubai Deira

Dubai Deira Spices
Targ Przypraw w Dubaju

Na Textile Souk zakupimy natomiast przede wszystkim materiały z bawełny oraz jedwabiu cechujące się wysoką jakością. Targ jest szczególnie znany z niedrogich abaj. Przy poruszaniu się po targowiskach musicie nastawić się , że co chwilę będziecie nakłaniani do zakupu przez nachalnych sprzedawców. Niestety często samo słowo thanks nie wystarcza – zaczepiający łatwo nie odpuszczają, więc tego miejsca nie polecamy osobom nieodpornym na nagabywanie z każdej strony.

Tanie restauracje i sklepy w Dubaju (Deira)

Na okolicznych uliczkach wokół targowisk możemy zauważyć również wiele małych restauracji, w których zjemy przepyszny posiłek w cenie kilku złotych. My skusiliśmy się na przepysznego kebaba z kurczaka w cieście za jedyne 5 AED (ok. 5 zł).  W lodziarniach warto spróbować też lodów z mleka wielbłądów.

Deira jest dobrym miejscem do zakupu pamiątek z wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Z naszej strony polecamy wstąpienie do sklepów Bollywood oraz Beauty Night znajdujących się tuż obok stacji metra Al Ghubaiba, tam za parę złotych zakupimy, m.in. figurki Burj Khalify i hotelu Burj Al Arab.

Bollywood Dubaj
Jak dotrzeć do wspomnianych sklepów?

Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować