Blog podróżniczy » Azja » ZEA » Wyjazd do Dubaju – Palm Jumeirah i Monorail
Relacje z podróży ZEA

Wyjazd do Dubaju – Palm Jumeirah i Monorail

Wyspy Palmowe to jeden z najbardziej niebywałych projektów w Dubaju. Jest to zespół trzech sztucznych wysp usypywanych od 2001 roku u wybrzeży miasta. My udajemy się na największą z nich, czyli Palm Jumeirah (Palma Dżamira).

Aby dotrzeć na Palm Jumeirah można użyć wypożyczony samochód lub taksówkę, wtedy udajemy się drogą, która w końcowej fazie wiedzie przez podwodny tunel. My natomiast korzystamy ze specjalnej jednoszynowej kolejki, zapewniającej niesamowite widoki podczas jazdy. Widzimy m.in. prywatne rezydencje i wille oraz mieszkania, które otrzymują obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich od państwa w ramach nagrody za ukończenie studiów (mogą to być także zagraniczne uczelnie).

Monorail na Palm Jumeirah

Monorail, podobnie jak dubajskie metro, jest w pełni zautomatyzowanym i bezzałogowym pociągiem. Stacja początkowa znajduje się u podstawy Palmy, nieopodal przystanku tramwaju T1 o nazwie Palm Jumeirah 1. Podczas 20 minutowego kursu pociąg zatrzymuje się na kilku stacjach wzdłuż wyspy, aż do szczytu półksiężyca, gdzie znajduje się hotel Atlantis.

Koszt przejazdu w jedną stronę to 15 AED, natomiast bilet w obie strony to wydatek 25 AED, który możemy obniżyć przy użyciu kuponów The Entertainer Dubai (2 bilety w cenie jednego).

W celu podziwiania widoków na miasto, hotele Atlantis i Burj Al Arab oraz park wodny Aquaventure warto wsiąść do pierwszego wagonu kolejki. Aby to się udało, podczas podróży w stronę Palmy należy stanąć przy ostatnich rozsuwanych drzwiach (przed otwieranymi na klamkę), natomiast przy pociągu powrotnym należy obserwować na którą stronę stacji przyjedzie Monorail. Nam udało się ubiec grupę kilkudziesięciu Azjatów w walce o miejsce w pierwszym rzędzie ustawiając się przy odpowiednim wejściu (wszyscy ustawili się w kolejce do ostatniego wagonu).

Atlantis

Najbardziej rozpoznawalnym punktem na wyspie jest na pewno pięciogwiazdkowy kompleks hotelowy Atlantis The Palm. Obiekt posiada własny park wodny, akwarium, plaże oraz kilkanaście restauracji, a jego powierzchnia jest tak duża, że w recepcji wydawana jest jego mapa. Jedną z najlepszych opcji, aby dostać się na teren hotelu bez wykupienia noclegu za kilkanaście tysięcy dolarów jest udanie się do restauracji Kaleidoscope, w której za 150 AED możemy wykupić posiłek w opcji jesz ile chcesz (napoje dodatkowo płatne).

Atlantis na Palm Jumeirah
Atlantis na Palm Jumeirah

The Observatory – Dubai Marriott

Po spokojnym obejściu Wyspy Palmowej i posiłku w taniej dubajskiej sieciówce – Eat & Drink udajemy się do hotelu Marriott, w którym na 52. piętrze znajduje się restauracja The Observatory Bar & Grill, skąd podziwiamy panoramę odwiedzonej przed chwilą Palmy oraz Dubaj Mariny. Codziennie między godziną 16:00, a 21:00 możemy skorzystać tutaj z Happy Hours. W obniżonych cenach wypijemy m.in. świeże koktajle, drinki czy piwa oraz kupimy niektóre przekąski. Za 330 ml europejskiego piwa płacimy 27 AED.

The Observatory – Dubai Marriott

Wyjazd do Dubaju – pozostałe części:

1 komentarz

Kliknij, aby skomentować