Blog podróżniczy » Europa » Anglia

Anglia

Stolica: Londyn
Język: angielski
Waluta: funt szterling
Ludność: ok. 56 mln
Powierzchnia: ok. 130 395 km²

Anglia to państwo, które wraz z Irlandią, Walią i Szkocja wchodzi w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przez wielu kojarzona głównie z deszczową pogodą oraz ponurymi stacjami metra i przez długi czas będąca celem wyjazdów zarobkowych jest też bogata w liczne atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Anglii?

Anglia - miasta

Anglia - atrakcje

1. Londyn

Najbardziej znane i popularne atrakcje w Anglii oraz mnóstwo miejsc wartych zwiedzenia i oczywistych symboli tego kraju znajduje się na terenie Londynu – największego miasta w Anglii i stolicy kraju. To właśnie tutaj, pomiędzy kursującymi po mieście piętrowymi autobusami i czerwonymi budkami telefonicznymi stojącymi przy ulicach najlepiej zacząć zwiedzanie Anglii.

MUZEUM BRYTYJSKIE

British Museum w Londynie - ciekawe miejsce

W samym sercu Londynu swoją siedzibę ma British Museum, które jest największym w kraju i jednym z największych na całym świecie. W jego wnętrzach można podziwiać kolekcję kilku milionów wyjątkowych eksponatów, nawet takich pochodzących a czasów starożytnych (między innymi wywiezione z Grecji fragmenty antycznego miasta). Co ciekawe, sam budynek muzeum przypomina wyglądem antyczną świątynię. Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 17:00, a wstęp tak jak w wielu innych brytyjskich muzeach jest bezpłatny, należy jedynie wcześniej zarezerwować termin zwiedzania.

PAŁAC BUCKINGHAM

Ważne miejsce w Anglii - Pałac Buckingham w Londynie

Zbudowany na początku XVIII wieku i uznawany za perłę architektury barokowej kompleks pałacowy od 1837 roku jest oficjalną siedzibą rodziny królewskiej. Nie tylko toczy się tu życie codzienne, ale też organizowane są wszystkie najważniejsze uroczystości państwowe. Jedną z większych atrakcji tego miejsca jest odbywająca się co drugi dzień przed pałacem uroczysta, widowiskowa zmiana warty, którą pełnią żołnierze królewskiej gwardii ubrani w czerwono-złote mundury i charakterystyczne, futrzane nakrycia głowy.

LONDON EYE

London Eye w Anglii w Londynie

Ogromny diabelski młyn jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w Londynie. Konstrukcja stoi tuż przy południowym brzegu rzeki Tamizy i ma wysokość 135 metrów. Londyńskie oko zostało otwarte w 2000 roku i jest doskonałym punktem widokowy, z panoramą na całe miasto. Pełen obrót koła zajmuje ok. pół godziny.

BIG BEN

Symbol i atrakcja Anglii - Big Ben w Londynie

Górująca nad miastem wieża zegarowa Elizabeth Tower jest zabytkową, kamienną budowlą, na której szczycie znajduje się odmierzający czas zabytkowy zegar mający średnicę siedmiu metrów. Godziny od 1859 roku wybija dzwon ważący 13,5 tony. Wnętrze wieży będzie można zwiedzać prawdopodobnie dopiero w 2022 roku, do czasu zakończenia prac konserwatorskich zegara turyści mogą podziwiać go jedynie z zewnątrz.

TOWER BRIDGE

Atrakcje w Anglii - Tower Bridge w Londynie

Zabytki Anglii są zdecydowanie największymi z atrakcji. Kolejnym z charakterystycznym obiektów miasta jest most zwodzony łączący dwa brzegi Tamizy. Został wybudowany w 1984 roku w stylu wiktoriańskim i posiada dwa poziomy – dolną częścią poruszają się samochody, a kładką zawieszoną na górze piesi, most podnosi się, gdy przepływają statki. Charakterystycznymi elementami są dwie wieże na środku mostu. Konstrukcja jest jednym z symboli miasta.

MUZEUM FIGUR WOSKOWYCH MADAME TUSSAUD

Madame Tussaud w Anglii

Wśród atrakcji Anglii jest bardzo wiele muzeów. Jednym z nich jest to założone w 1835 przez Marie Tussaud, choć ma kilka filii na całym świecie, to głównym i największym jest właśnie to londyńskie. Wewnątrz znajdują się setki wykonanych z wosku figur naturalnej wielkości przedstawiających największe gwiazdy filmu, muzyki i sportu, a nawet członków rodziny królewskiej. Muzeum czynne jest codziennie w godzinach 10-16, a bilet wstępu kosztuje mniej niż 200 złotych.

2. Zamek Królewski w Windsorze

Zamek Windsor - jedno z najważniejszych miejsc w Anglii

Miasto Windsor położone jest w hrabstwie Berkshire niedaleko Londynu. Zamek w jego centrum to zachwycająca wielkością i samym wyglądem rezydencja zamieszkiwana przez część brytyjskiej rodziny królewskiej. Budowla powstała w 1086 roku i od ponad 100 lat jest siedzibą brytyjskich władców. W skład całego kompleksu wchodzi kilka budynków, kilkanaście wież i baszt oraz otaczający je mur, oraz barwny ogród słynący głównie z pięknych krzewów różanych. Powierzchnia wszystkich zamkowych komnat to aż 45 tysięcy metrów kwadratowych, a obiekt jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie. Wewnątrz znajdują się cenne dzieła artystów takich jak Rembrandt, Rubens i Canaletto, a w podziemiach umieszczono królewskie groby. Cały zamek jest udostępniony zwiedzającym od 10:00 do 17:15 w sezonie letnim oraz od 10:00 do 16:15 w sezonie zimowym i można go odwiedzać codziennie, poza wtorkiem i środą. Za normalny bilet wstępu trzeba zapłacić ok. 23 funtów.

3. Liverpool - miasto portowe z historią

Liverpool - znane miasta w Anglii

Drugie co do wielkości miasto portowe, dawniej skojarzone głównie z handlem, a obecnie za sprawą popularnego stadionu zapewne przede wszystkim z piłką nożną. Nie każdy z pewnością wie, że to w tym mieście swoje pierwsze kroki stawiał kultowy zespół The Beatles, a z tutejszego portu ponad 100 lat temu wypływał najbardziej znany statek pasażerski Titanic. Najciekawsze miejsca w Liverpoolu to przede wszystkim duża przystań morską z zabytkowym kompleksem Pier Head, która jeszcze do niedawna znajdowała się na Liście Światowego Dziedzictw UNESCO (miasto zostało wykreślone z listy w połowie 2021 roku przez powstające licznie na nadbrzeżu nowe inwestycje zaburzające jego zabytkowy charakter), historyczne centrum miasta z ratuszem, całe długie wybrzeże z promenadą oraz muzeum morskie i muzeum niewolnictwa.

4. Yorkshire

Miasto York w Anglii

Niektóre atrakcje Anglii znajdują się poza wielkimi miastami. Jednymi z takich miejsc są między innymi pocztówkowe, zielone krajobrazy i liczne doliny poprzecinane rzekami będące częścią parku narodowego Yorkshire Dales na północnym wschodzie Anglii. Przez stulecia krainę zamieszkiwali Benedyktyni, Augustianie oraz Cystersi, którzy budowali tu swoje klasztory. Stolicą hrabstwa jest historyczne miasto York ze średniowiecznymi ulicami i wznoszącą się nad miastem katedrą. Równie dużo co kościołów jest tutaj pubów, które znajdują się na każdym rogu ulicy. Ciekawą atrakcją miasta są liczne muzea, w tym Muzeum Wikingów, którzy jak wiadomo, zamieszkiwali dawniej miasto i jego okolice.

Na terenie Yorkshire - największego hrabstwa w Anglii, znajduje się między innymi niewielkie miasteczko Knaresborough z zabytkowym wiaduktem nad rzeką Nidd, wpisane się na Listę Swiatowego Dziedzictwa UNESCO ruiny opactwa cysterskiego Fountain Abbey otoczone parkiem oraz zabytkowe, starożytne ruiny zamku York Castle, wiktoriańskie miasteczko Saltaire leżące w części miasta Bradford, a także bajkowy wodospad Hardraw Force w sercu Parku Narodowego Yorkshire Dales w wąwozie przy wiosce Hardraw.

5. Zielona Kornwalia

Atrakcje Anglii - widok na Kornwalię

Najpiękniejsze miejsca w Anglii to nie tylko zabytkowe budowle. Poza tymi najbardziej znanymi zabytkami i kojarzącymi się z krajem miejscami warto odwiedzić również te mniej popularne i ciekawe miejsca w Anglii. Kornwalia to najcieplejsza część Anglii, a jej mieszkańcy uważają się za potomków Celtów. Bajkowy, zielony krajobraz tego regionu ubarwiony jest rozległymi, dzikimi wrzosowiskami i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hrabstwo leży na półwyspie, na południowym zachodzie Anglii. Pomiędzy piaszczystymi plażami i wieloma zachwycającymi widokami znajduje się tu między innymi malownicza zatoka Kynance Cove położona po zachodniej stronie Lizard Point, z lazurową wodą, piaszczystym wybrzeżem oraz licznymi formacjami skalnymi i jaskiniami, niewielka zatoka Mount’s Bay z wysepką pośrodku, (dojazd do niej jest możliwy jedynie podczas odpływu, gdy woda odkrywa drogę prowadzącą do wyspy) na której stoi XV-wieczna kaplica Św. Michała oraz przybrzeżny, wykuty w skale klifu amfiteatr Teatr Minack w okolicy miejscowości Porthcurno, który stworzono na początku XX wieku. Zamiast nowoczesnego budownictwa i nowinek technologicznych w Kornwalii można podziwiać naturę. Jest tu między innymi schowany pod szklanymi kopułami ogromny ogród botaniczny nazwany Eden Project z wieloma gatunkami roślin z różnych zakątków świata oraz bajkowe Zaginione Ogrody Heliganu, w których można podziwiać unikalne rośliny i gatunki zwierząt, a także niezwykłe rzeźby i postaci stworzone przez naturę i człowieka.