Blog podróżniczy » Europa » Anglia » Londyn

Londyn

Londyn - atrakcje, co warto zobaczyć, zwiedzanie, przewodnik

Jeśli miałbym stworzyć ranking miast, które zgrabnie łączą w sobie elementy wywodzące się z wielu odmiennych od siebie kultur i dzięki temu są niepowtarzalne, to największe miasto w Anglii z pewnością znalazłoby się na jednej z pierwszych pozycji. Atrakcje w Londynie obfitują bowiem w różnorodność, a fakt, że miasto zamieszkiwane jest przez rozmaite grupy etniczne dodatkowo działa na jego korzyść.

Londyn - królewska siedziba z niepowtarzalnym klimatem

Historia miasta sięga czasów prehistorycznych, następnie swoją osadę założyli tutaj Rzymianie i to już wtedy Londinium wyróżniał się na tle pozostałych cywilizacji, bo zamieszkiwało go aż 60 000 osób. Kolejnym krokiem milowym historii Londynu były czasy średniowiecza kiedy to miasto zaczęło zyskiwać na znaczeniu i budowało swoją potęgę. Działania te zdecydowanie nie poszły na marne, ponieważ obecnie angielska stolica jest jednym z najprężniej się rozwijających i najczęściej odwiedzanych miast w Europie. W mieście tętniącym życiem przez całą dobę nie ma bowiem czasu na nudę, co zresztą zaraz sam Ci udowodnię w moim przewodniku zawierającym ciekawe miejsca do zwiedzania w stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii.

Londyn - atrakcje

1. Westminster

Widok na dzielnicę Westminster w Londynie

Wycieczkę po multikulturowym Londynie warto zacząć od dzielnicy, w której można zobaczyć najsłynniejsze zabytki Londynu i tym samym zgłębić historię Wielkiej Brytanii, a więc oczywiście od Westminster. Tętniąca życiem, rządowa dzielnica słynie nie tylko ze znanego na całym świecie dzwonu Big Ben, który mieści się w zegarowej wieży Elizabeth Tower będącej częścią Pałacu Westminsterskiego, ale także z anglikańskiej świątyni, w której odbywają się koronacje angielskich królów – Westminster Abbey oraz rzymskokatolickiej Westminster Cathedral, które zachwycą każdego wielbiciela neogotyckiej architektury.

2. The National Gallery

Budynek National Gallery w Londynie

Jeżeli interesujesz się sztuką i chciałbyś choć raz w życiu zobaczyć najsłynniejsze obrazy świata na własne oczy, to w programie zwiedzania Londynu nie powinno zabraknąć u Ciebie niewątpliwej atrakcji turystycznej jaką jest właśnie National Gallery. W środku usytuowanego na słynnym placu Trafalgar Square budynku czeka na Ciebie pokaźnych rozmiarów kolekcja składająca się z ponad 2300 obrazów najznamienitszych i najbardziej cenionych, europejskich malarzy, którzy tworzyli w przedziale czasowym od XIII w. do 1900 roku. Znajdziesz tutaj więc m.in. „Słoneczniki” Van Gogha, „Madonnę w Grocie” Leonarda da Vinci oraz dzieła autorstwa Rubensa, Michała Anioła, Sandro Botticelli, Tycjana, jak i Rembrandta.

Muzeum czynne jest codziennie od 10:00 do 18:00 (w piątki nawet do godz. 21), a wstęp jest tutaj całkowicie darmowy, tak więc jeśli tylko będziesz mieć taką okazję, to koniecznie odwiedź to muzeum.

3. Oxford Street

Oxford Street w Londynie - atrakcja dla lubiących zakupy

Co zobaczyć w Londynie? Miejscem, które szczególnie polecam wszystkim fanom (oraz naturalnie fankom) shoppingu jest legendarna Oxford Street, a więc jedna z najbardziej znanych i najczęściej uczęszczanych ulic handlowych na świecie. Na ulicy wchodzącej w skład dzielnicy West End of London mieści się ponad 300 sklepów stricte brytyjskich, jak i innych popularnych marek, w gronie których możemy wymienić m.in. Primark, River Island, H&M, Boots, GAP, Marks & Spencer, a także dom towarowy Selfridges oraz John Lewis & Partners.

Jeśli wizja przedzierania się przez tłum turystów oraz londyńczyków nieco Cię przeraża, to zamiast spaceru wsiądź raczej w jeden ze słynnych, czerwonych, dwupiętrowych autobusów i podziwiaj tą część Londynu z samej góry. Całość wygląda mega spektakularnie zwłaszcza zimą, kiedy to całą Oxford Street rozświetlają słynne, bożonarodzeniowe dekoracje dodające jej iście magicznego charakteru.

4. Spacer nad Tamizą

Widok na Tamizę w Londynie

Chcesz zobaczyć słynne atrakcje Londynu podczas jednego spaceru? W takim razie polecam Ci wyruszyć moimi śladami i udać się na spacer wzdłuż Tamizy, podczas którego będziesz mieć okazję zobaczyć kilka najsłynniejszych budynków, takich jak choćby Big Ben, Pałac Westminsterski, górujące nad rzeką, nowoczesne wieżowce z biznesowego centrum wydarzeń City of London, słynny Tower Bridge (nie mylić z London Bridge) oraz zapewniające piękne widoki London Eye, czyli diabelski młyn. Niezależnie od tego czy na spacer wybierzesz się w ciągu dnia, czy też wieczorem pięknych wspomnień i kadrów do zdjęć na pewno Ci nie zabraknie.

5. Notting Hill

Dzielnica Notting Hill w Londynie

To miejsce wprost idealne kiedy chcesz odetchnąć choć na chwilę od miejskiego zgiełku, gdyż od ciężkiej do zliczenia ilości turystów możesz natknąć się tutaj co najwyżej na instagramowe blogerki, które robią sesje zdjęciowe na tle charakterystycznych, kolorowych, wiktoriańskich domów, które na przestrzeni lat stały się znakiem rozpoznawczym tej bogatej i modnej dzielnicy.

W rzeczywistości jednak Notting Hill, w którym to odbywała się akcja słynnego filmu z Julią Roberts oraz Hugh Grantem, ma do zaoferowania znacznie więcej. Jest to bowiem zarazem dzielnica artystów, rzemiosła oraz sztuki, gdzie dzieła własnoręcznie wykonywane przez mieszkańców Londynu można obejrzeć i zakupić na Portobello Market, a więc targu mieszczącym się przy Portobello Road.

Będąc w tej dzielnicy warto także wpaść do jednej z licznych, klimatycznych kawiarni oraz restauracji, fanom słodkości polecam zwłaszcza obrać stery na Happy Donuts Portobello, czyli istny raj ze świeżo wypiekanymi pączkami i donutami w rozmaitych smakach (również w wersji vegan) mieszczący się dokładnie przy 254 Portobello Road.

6. Sky Garden

The Fenchurch Building i Sky Garden w Londynie

Na liście najciekawszych miejsc w Londynie nie mogło także zabraknąć propozycji dedykowanej wszystkim tym, którzy uwielbiają nowoczesny design oraz spektakularne widoki. Jeśli chciałbyś zobaczyć Londyn z lotu ptaka i jakoś nie uśmiecha Ci się atrakcja w postaci przejażdżki diabelskim młynem London Eye, to mam dla Ciebie świetną alternatywę. Mowa tutaj o londyńskiej atrakcji jaką jest panoramiczny taras widokowy Sky Garden, który mieści się na 35 piętrze budynku kształtem przypominającego walkie-talkie (20 Fenchurch Street).

Podniebny ogród, do którego wstęp jest całkowicie darmowy, zapewnia znakomitą widoczność dzięki szklanej, przejrzystej kopule, z której widać dosłownie każdy zakątek stolicy Anglii. Robiące wrażenie widoki to jednak jeszcze nie wszystko – jak sama nazwa wskazuje w środku mieści się kryty ogród, a dodatkowo także bary oraz restauracje. Aby się tam dostać wymagana jest wcześniejsza rezerwacja wejściówek na wybraną godzinę, które w sezonie na stronie internetowej ”wyprzedają się” w ekspresowym tempie, więc warto mieć to na względzie.

7. Winter Wonderland

Winter Wonderland w Hyde Parku w Londynie

To typowo zimowa atrakcja Londynu znajdująca się w słynnym Hyde Parku, która każdego roku ściąga tysiące turystów oraz mieszkańców. W czym tkwi urok Winter Wonderland? W tym, że atrakcja ta łączy w sobie klasyczne wesołe miasteczko oraz świąteczny jarmark, na którym możesz kupić pamiątki, a także rozgrzewające w zimowy, chłodny wieczór napoje oraz jedzenie z niemal całego świata. Główną atrakcją są tutaj jednak karuzele, rollercoastery, gry i zabawy zręcznościowe z nagrodami, Kraina Św. Mikołaja, w której maluchy mogą stanąć oko w oko z uwielbianą postacią, a także lodowisko. Nie mam więc wątpliwości, że ta atrakcja przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i towarzyszącym im małym podróżnikom.