Blog podróżniczy » Europa » Chorwacja

Chorwacja

Stolica: Zagrzeb
Język: chorwacki
Waluta: euro
Ludność: ok. 4,1 mln
Powierzchnia: ok. 56 594 km²

Fakt, że kraj ten przez lata rozwijał się pod rządami przedstawicieli różnorodnych kultur widać gołym okiem. Wpływy rzymskie, słowiańskie, a także iliryjskie pozostawiły po sobie ślady i to m.in. właśnie dlatego Croatia jest jednym z najciekawszych i najpopularniejszych, wakacyjnych kierunków. Sprawdźmy więc jakie atrakcje ma do zaoferowania Chorwacja.

Co warto zobaczyć w Chorwacji? Atrakcje turystyczne, polecane miejsca i słynne zabytki

Lazurowa woda, oszałamiająca przyroda, kojący aromat rajskiej lawendy, zabytki przypominające o początkach naszej cywilizacji, a także urokliwe miasteczka z kamiennymi domkami oraz krętymi, brukowanymi uliczkami, które dodatkowo podkreślają adriatycki klimat. Chorwacja w ostatnich latach nie może narzekać na brak zainteresowania, jednak pojawia się pytanie: Co zwiedzić w tym kraju? Pięknych miejsc tutaj nie brakuje, poniższe propozycje rozbudzą Twoją ciekawość i zwiększą Twój apetyt na więcej.

Chorwacja - miasta

Chorwacja - atrakcje

1. Dubrownik

Stare miasto w Dubrowniku - atrakcja Chorwacji

Jednym z kierunków Twojej wakacyjnej wyprawy jest Dalmacja? W takim razie w programie zwiedzania nie powinno zabraknąć właśnie Dubrovnika, czyli jednego z najładniejszych, chorwackich miasteczek, które stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów słynnego serialu „Gra o tron”. Leżące w południowej części wspomnianego regionu miasto może pochwalić się licznymi walorami turystycznymi, a także iście pocztówkowymi widokami roztaczającymi się m.in. z górującego nad miastem wzgórza Srd o wysokości 412 m n.p.m.

Odwiedziny w Dubrovniku nie obejdą się bez spaceru przez zabytkowe Stare Miasto, a więc jego najstarszej części wpisanej na listę UNESCO. To właśnie tutaj czeka na Ciebie średniowieczny układ urbanistyczny miasta wraz z system umocnień obronnych, które z pewnością od razu (bardzo zresztą słusznie) skojarzą Ci się z GoT. Warto także zatrzymać się choćby na chwilę przy Pile Gate, a więc wejścia do miasta składającego się z 2 bram wewnętrznej utrzymanej w stylu gotyckim z 1460 r. oraz zewnętrznej, której budowę datuje się na 1537 rok. Nieopodal bramy stoi walcowata Wielka Fontanna Onufrego z kopułą ozdobioną maszkaronami, która podobno spełnia marzenia. Aby do tego jednak doszło musisz najpierw napić się wody ze wszystkich 16 kranów, co podczas letniego upału wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Odwiedź też klasztor i kościół Franciszkanów, przespaceruj się ulicą Placa, a następnie zmierzając do murów obronnych miasta przekonaj się jak majestatycznie wygląda Pałac Rektorów łączący w sobie gotyk, renesans oraz barok i jak urokliwy jest Stary Port w Dubrovniku.

2. Hvar

Widok na Hvar w Chorwacji

Na liście najpiękniejszych miejsc Chorwacji nie mogło zabraknąć oczywiście Hvaru, który określany jest mianem „lawendowej wyspy”. Nazwa ta bynajmniej nie ma związku z faktem, że znajdują się tam fioletowe budynki, a tym, że jest on porośnięty pięknym, kojącym i bardzo aromatycznym kwiatem. Coraz bardziej popularne miasto turystyczne będące stolicą wyspy o tej samej nazwie może pochwalić się wieloma, słynnymi zabytkami Chorwacji, takimi jak chociażby najstarszy w Europie XVII-wieczny teatr miejski, czy też mury obronne z VII wieku.

Wyspa zaliczana do grona dziesięciu najpiękniejszych wysp na całym świecie (!) to istny raj dla podróżników, ponieważ przepiękne krajobrazy łączą się tutaj ze znakomicie zachowanymi zabytkami będącymi świadkami historii, a dostępne tutaj charakterystyczne dla Chorwacji atrakcje turystyczne przypadną każdemu wielbicielowi aktywnego wypoczynku. Centralnym punktem miasta jest Trg sv. Stjepana, gdzie stoi m.in. pochodząca z XVI wieku studnia, wenecki arsenał oraz katedra św. Stefana z przyciągającą uwagę fasadą oraz wieżą. Jeżeli do Chorwacji wybierasz się w poszukiwaniu pięknych miejsc, to koniecznie wybierz się na trekking w kierunku twierdzy Španjol skąd rozpościera się widok na archipelag Pakleni Otoci (archipelag 10 małych, niezamieszkałych wysepek) oraz samo miasto Hvar.

Obierając kurs na wyspę Hvar warto także odwiedzić miasteczko Stari Gard będące najstarszym miastem w całej Chorwacji. Niegdyś to właśnie tutaj żyli Grecy, Rzymianie, Słowianie, Wenecjanie, Austro-Węgrzy oraz Turcy, tak więc ducha przeszłości dosłownie czuć (i oczywiście widać) tutaj na każdym kroku. Na uwagę zasługuje tutaj otoczony ogrodem Pałac Hektorovića, który uchodzi za oazę spokoju i ciszy, a także urocze placyki i budowle reprezentujące różnorodne style architektoniczne.

Jeżeli chodzi o pamiątki z Hvaru, oprócz klasycznego woreczka wypełnionego zasuszoną lawendą oraz kojącymi ziołami warto zakupić butelkę słynnego na całą Chorwację wina oraz doskonałej oliwy z oliwek, a także wyrabianego na miejscu, ciemnoczerwonego olejku po opalaniu, który złagodzi dotkliwe efekty całodziennego przebywania na ostrym słońcu.

3. Brač

Splitska na wyspie Brac w Chorwacji

Marzy Ci się relaks na plaży w towarzystwie pięknej, otaczającej z każdej strony przyrody? W takim razie na pytanie „Co warto zobaczyć w Chorwacji?” odpowiedź brzmi Brač, a więc górzystą wyspę przybrzeżną, która przez turystów odwiedzających te rejony zgodnie uważana jest właśnie za najpiękniejszą. Słońce świeci tutaj niemal przez cały rok, widoki zapewniają szybsze bicie serca, a doskonałe warunki sprawiają, że jest to istny raj dla windsurferów. Tutaj po prostu nie da się nudzić!

Na największej wyspie Dalmacji znajduje się m.in. Vidova Gora, czyli najwyższy szczyt wszystkich, chorwackich wysp, słynna, piaszczysta plaża Zlatni Rad ulokowana wzdłuż wąskiego cypla, która pod wpływem działalności wiatru oraz wody zmienia swój kształt, a także złoża białego marmuru, który posłużył m.in. do budowy Białego Domu w Waszyngtonie oraz Opery Wiedeńskiej. Zwiedzanie tej części Chorwacji warto wzbogacić o najstarsze na całej wyspie, bardzo urokliwe miasteczko Bol, gdzie wśród zabytków czekają ruiny zbiornika wodnego z czasów rzymskich, renesansowo-barokowy pałac z wybitnymi dziełami sztuki, a także klasztor Dominikanów z 1475 roku, który może pochwalić się bogatymi zbiorami archeologicznymi.

Po relaksie i zwiedzaniu koniecznie posmakuj miejscowej, dalmatyńskiej kuchni, która obfituje w owoce morza, ryby, warzywa, cielęcinę, jagnięcinę oraz wieprzowinę. Ich smak świetnie dopełnia oliwa tłoczona z uprawnianej na wyspie Brać rzadkiej odmiany oliwek buhavica.

4. Jeziora Plitwickie

Największa atrakcja Chorwacji - Jeziora Plitwickie

Leżący na Adriatykiem kraj ma oczywiście do zaoferowania znacznie więcej niż tylko (albo aż) zabytki oraz mury sprzed tysięcy lat. W środkowej części kraju około 140 km od Zagrzebia znajduje się Park Narodowy Jezior Plitwickich, który bez momentu zawahania mogę określić mianem jednego z piękniejszych miejsc Chorwacji. Nie jest to zresztą tylko i wyłącznie moja opinia, ponieważ jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji tego europejskiego kraju.

Na terenie parku znajduje się aż 16 jezior krasowych mieszczących się w obniżeniach powstałych na skutek procesu rozpuszczania się skał i to właśnie dzięki różnicom wysokości na jakich umieszczone są poszczególne zbiorniki całość dodatkowo zdobią liczne wodospady. Jeziora o turkusowej bądź zielonej barwie w połączeniu z monumentalnymi skałami tworzą bajkową scenerię dodatkowo urozmaicającą trekking przez park, a najładniejsze miejsca na fotografię czekają tutaj na Ciebie dosłownie na każdym kroku. Choć piechurów tam nie brakuje i o tłumy tutaj raczej nietrudno, to zdecydowanie warto jest się udać tutaj choćby na spacer dookoła dolnych jezior. Z atrakcji tej nie muszą rezygnować niepełnosprawni, gdyż poszczególne trasy dostosowane są do potrzeb osób poruszających się na wózkach.

5. Pula

Atrakcja Chorwacji - Amfiteatr w Puli

Tworząc mój przewodnik najlepszych miejscach w Chorwacji, bez których nie obejdzie się jej zwiedzanie nie mogłem oczywiście zapomnieć o mieście Pula leżącym na półwyspie Istria, które słynie ze swoich unikalnych zabytków. Jego ewenement polega na tym, że niegdyś było ono jednym z kilku, strategicznych rzymskich miast leżących tuż nad Adriatykiem.

Pozostałości tego długoletniego romansu widać zresztą po dzień dzisiejszy i choć Pula nie jest najczęściej wybieranym kierunkiem przez turystów, to zdecydowanie warto jest się tam wybrać choćby na jeden dzień. Mnie osobiście miasto urzekło połączeniem przenikających się na każdym kroku, odmiennych kultur. Przechadzając się po mieście można bowiem trafić na rzymskie świątynie, amfiteatr łudząco przypominający Koloseum w Rzymie, brukowane ulice, domki z wielobarwnymi elewacjami, jak i również posmakować Chorwacji na tętniącym życiem targu. To miejsce kocha się lub nienawidzi – ja zdecydowanie zaliczam się do tej pierwszej grupy.