Blog podróżniczy » Europa » Francja

Francja

Stolica: Paryż
Język: francuski
Waluta: euro
Ludność: ok. 67 mln
Powierzchnia: 543 940 km²

Francja kojarzy się przede wszystkim z paryską wieżą Eiffla, która bezdyskusyjnie jest jej największym symbolem – znanym z wielu filmów, zdjęć i pocztówek. Poza tą popularną budowlą w samym Paryżu jest kilka innych atrakcji, które warto zwiedzić, a ciekawe miejsca i zabytki Francji znajdują się również poza stolicą kraju. Jakie są najciekawsze miejsca we Francji?

Francja - atrakcje

1. PARYŻ

Widok na Paryż

Stolica kraju z górującą nad nią wieżą Eiffla stanowi najpopularniejsze miejsce, które jest obowiązkowym punktem dla większości przybywających tutaj turystów, planujących zwiedzanie Francji. Ta zachwycająca stalowa konstrukcja, o wysokości ponad 300 metrów, powstała na początku XIX wieku i od tamtej pory zachwyca każdego, kto ma okazję ją zobaczyć. Jest nie tylko niezwykle fotogeniczna, ale też stanowi doskonały punkt widokowy – z jej szczytu podziwiać można panoramę całego Paryża. Uznawana jest za symbol nie tylko miasta, ale i całego kraju.

Wieża Eiffla stoi w 7 dzielnicy Paryża, ale w tym francuskim mieście położonym nad Sekwaną, znajduje się jeszcze 19 innych dzielnic, z których każda oferuje inne walory turystyczne. W samym centrum miasta, w najstarszej jego części i dzielnicy nr 1 stoi Luwr – dawniej pałac królewski, a obecnie jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki na świecie, oraz rozległe, XVII-wieczne ogrody Tuileries. Tuż obok, w 2 dzielnicy pełnej modnych knajpek i butików, można podziwiać historyczny budynek francuskiej giełdy papierów wartościowych – Bourse. W spokojnej 3 dzielnicy, będącej historyczną częścią miasta mieści się Muzeum Picassa oraz średniowieczna Twierdza Temple, będąca siedzibą templariuszy. Zaraz za dystryktem 3 zaczyna się tętniąca życiem dzielnica nr 4, która skupia paryską społeczność żydowską, jest znana również z budowanej przez 180 lat Katedry Notre Dame, którą poważnie uszkodził pożar w 2020 roku. W 5 dzielnicy mieści się jeden z paryskich ogrodów botanicznych oraz XVIII-wieczny budynek Panteonu. Najsłynniejszy paryski park to Ogród Luksemburski, z dwoma pałacami w centrum – znajduje się w 6 dzielnicy miasta i zajmuje powierzchnię ok. 23 hektarów. Za dzielnicą nr 7, w której stoi wieża Eiffla mieści się najbardziej elegancka i luksusowa część Paryża – dzielnica 8 z Polami Elizejskimi i Pałacem Elizejskim, w którym urzęduje prezydent kraju. Znajduje się tutaj też słynny Łuk Triumfalny oraz Most Aleksandra III.

Kolejne części miasta, czyli 9 i 10 dzielnica są miejscami, w których znajdują się głównie opery, teatry i największe pasaże handlowe – Lafayette i Printemps. W dystryktach 11 i 12, gdzie znajduje się opera Bastille, toczy się codzienne życie Paryżan – pełno tu wieżowców i nowoczesnej architektury, ale też wiele modnych restauracji i butików. Dystrykt 13 jest miejscem skupiającym społeczność chińską i wietnamską, a tuż za nim, w dzielnicy 14 mieszczą się paryskie katakumby i najsławniejszy paryski cmentarz Montparnasse. Dzielnice 15 i 16 nie zachwycają ilością atrakcji, poza miejskim parkiem Andre Citroena i kilkoma odrestaurowanymi pałacami niewiele tu miejsc, które warto zwiedzić. Na obrzeżach miasta leżą dzielnice: 17 – z malowniczym parkiem, który dawniej skupiał francuskich artystów, 18 – uważana za najpiękniejszą, ale tez najbardziej niebezpieczną część miasta, z placem Pigalle i kabaretem Moulin Rouge oraz Bazyliką Sacre-Coeur zbudowana na szczycie wzgórza, 19 - z parkiem miejskim pełnym dzikiej przyrody, oraz 20 - do której przyciąga przede wszystkim ogromny paryski cmentarz, zajmujący niemal cały jej obszar.

2. BORDEAUX

Bordeaux

Amatorzy francuskiego wina powinni odwiedzić jego stolicę - miasto Bordeaux, leżące w południowo-zachodniej części Francji. Współczesna architektura miesza się tutaj z XVIII-wiecznymi zabudowaniami. Bordeaux słynie nie tylko z produkcji smacznego wina, ale też uważane jest za najbardziej eleganckie miasto świata. Mieści się tu wielki Plac Giełdowy z lustrem wody, nazywanym wodnym zwierciadłem, w samym centrum, piękne zielone ogrody Jardin Public w sercu miasta, przy brzegu rzeki Garonna, liczne mosty i jeszcze liczniejsze targowiska. Bramą do miasta jest średniowieczna La Porte Cailhau, o wysokości 35 metrów, a dookoła stoją pozostałości murów obronnych. Stare miasto przecina deptak, uznany za najdłuższą ulicę zakupową dla pieszych w całej Europie. Wokół miasta, jak przystało na stolicę winiarstwa, znajduje się mnóstwo winnic, w których można skosztować tego popularnego trunku. W nowoczesnym budynku La Cité du Vin można poznać historię wina i również spróbować wielu jego odmian.

3. DOLINA LOARY

Zamek w Chambord w Dolinie Loary we Francji

Podczas zwiedzania Francji nie można zapominać o malowniczej Dolinie Loary. Loara jest najdłuższą rzeką we Francji, łączy się z Sekwaną kanałami, a wzdłuż jej brzegów rozrzucone są największe zabytki Francji - zamki nad Loarą. Dolina Loary to historyczna kraina, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na której obszarze znajduje się wiele wyjątkowych krajobrazów oraz ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców. Część z nich jest doskonale zachowana do dziś i stanowi ciekawe atrakcje turystyczne Francji. Na liście zamków znajdują się między innymi: ogromny Zamek Chambord z ponad 400 komnatami, malowniczy zamek Villandry ze wspaniałymi ogrodami, otoczony zielenią Clos Lucé z parkiem i Muzeum Nauki Da Vinci, bajkowy Ussé, położony częściowo na rzece Chenonceau, zbudowany na wyspie pośrodku rzeki Azay-le-Rideau, zamek w Brézé z tajemniczymi podziemiami, oraz imponujący zamek królewski Blois, który był rezydencja siedmiu francuskich królów.

4. PROWANSJA

Pola lawendy w Prowansji

Choć francuskie zabytki są bardzo liczne, to nie są to jedyne atrakcje turystyczne we Francji. W południowo-wschodniej części kraju, nad Morzem Śródziemnym, początek ma historyczna kraina zwana Prowansją. Region jest obszarem rolniczym, kojarzonym głównie z polami lawendy, gajami oliwnymi i winnicami, ale znajdują się tu również piękne prowansalskie miasteczka, do których prowadzą kręte drogi, oraz większe miasta turystyczne. Co warto zobaczyć we Francji po tej stronie? Najciekawsze wśród mniejszych miejscowości są między innymi: Sisteron - położone nad rzeką Durance i u stóp wapiennych skał, z zabytkowym centrum i cytadelą, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasto Avinion, ze słynnym mostem i pałacem papieskim, położone u podnóża stromej skały Moustiers Sainte Marie z klasztorem na wzgórzu oraz kanionem Verdon, Valensole słynące z odbywającego się co roku festiwalu lawendy i Muzeum Lawendy, średniowieczne miasta Gordes i Aurel, kolorowe Roussillon będące centrum wydobycia ochry, niewielkie Lourmarin z renesansowymi zabudowaniami, dawna wioska rybacka Isle sur la Sorgue oraz malownicze Ménerbes, położone w centrum parku Luberon. W centrum Prowansji stoi najwyższy jej szczyt - masyw Mont Ventoux o wysokości blisko 2000 m n.p.m., nazywany górąwiatrów, który słynie głównie z widoków, jakie można stąd podziwiać. Stolicą Prowancji jest Marsylia – drugie co do wielkości miasto we Francji, z zabytkowym, starym portem morskim, pięknym starym miastem z ratuszem z XVII wieku, XIX-wiecznym Pałacem Longchamp i bazyliką na wzgórzu La Garde, z którego roztacza się widok na wybrzeże i panoramę całego miasta. Wzdłuż wybrzeża znajduje się także wiele piaszczystych plaż.

5. LAZUROWE WYBRZEŻE

Menton na Lazurowym Wybrzeżu

W sąsiedztwie Marsylii, wzdłuż brzegu Morza Śródziemnego, znajduje się Lazurowe Wybrzeże, znane także jako Riwiera Francuska. Obszar rozciąga się od miejscowości Cassis na zachodzie kraju, aż po granicę z Włochami. To obszar pełen plaż zaliczanych do najpiękniejszych na świecie, będący największym regionem turystycznym, w którym wielu turystów znajduje najpiękniejsze i najciekawsze miejsca we Francji. Wśród najpopularniejszych nadmorskich kurortów Lazurowego Wybrzeża znajdują się miasta takie jak Cannes, Saint Tropez, czy Nicea.

6. NICEA

Nicea we Francji

To piąte w kolejności największe miasto w kraju i miejscowość, którą warto odwiedzić, chcąc zobaczyć najciekawsze miejsca we Francji. Nicea jest uznawana za stolicę Lazurowego Wybrzeża, jest z trzech stron otoczona górami, a po jednej stronie graniczy z morzem. Promenada wzdłuż jego brzegu ma aż 7 kilometrów, a podczas spaceru nią można podziwiać między innymi duży port morski. Wzgórze Zamkowe górujące nad miastem jest najlepszym punktem widokowym na całą Niceę i wybrzeże. Od promenady w Nicei, aż do przylądka Antibes rozciąga się rozległa, malownicza zatoka nazywana Zatoką Aniołów. Plaże na terenie miasta są w większości kamieniste.

7. SAINT TROPEZ

Atrakcje Saint Tropez we Francji

Można się tutaj dostać drogą lądową lub morską, a życie w mieście toczy się wokół portu, w którym często cumują drogie jachty, oraz pięknych plaż. Poza długą, piaszczystą plażą, obleganą przez turystów, znajduje się tu także niewielkie molo, latarnia morska oraz cytadela z muzeum morskim. Niestety ceny w restauracjach są często proporcjonalne do popularności miejscowości.

8. CANNES

Cannes we Francji

Pomiędzy Niceą a Saint Tropez leży stolica filmu - miejscowość Cannes, w którym co roku odbywa się znany festiwal filmowy. Dawniej miasto było osadą rybacką, obecnie poza Pałacem Festiwalowym z Aleją Gwiazd, w mieście znajduje się kilka innych ciekawych miejsc, między innymi zacieniona palmami promenada z bulwarem La Croisette, wiele piaszczystych plaż, starówka oraz wzgórze z XI-wiecznym zamkiem i kościołem. Na terenie Cannes organizowane są też najpopularniejsze prowansalskie targi - Marche Forville, na których jest możliwość zakupu np. wyrobów z lawendy.

Francja - co warto zobaczyć?