Blog podróżniczy » Europa » Grecja

Grecja

Stolica: Ateny
Język: nowogrecki
Waluta: euro
Ludność: ok. 10,4 mln
Powierzchnia: ok. 131 957 km²

Oliwne gaje, starożytne ruiny świątyń oraz pałaców należących niegdyś do mistycznych bogów, o których po dziś dzień krążą legendy, oraz zapierające dech w piersiach widoki. Zgadza się, dzisiaj zabieram Cię w podróż do ojczyzny Greka Zobry, a więc oczywiście Grecji, której urokliwe wysepki oraz miasta turystyczne oferują pełna gamę atrakcji ściągających co roku turystów w każdym wieku.

Grecja - co warto zobaczyć? Ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne

Podobno najstarsza, grecka kultura, a więc kultura minojska, pojawiła się na Krecie w III tysiącleciu p.n.e. i już wtedy dzięki opanowaniu większości szlaków handlowych mieszczących się we wschodniej części Morza Śródziemnego uchodziła ona za potęgę, która dzięki stale zwiększanym zyskom mogła sobie pozwolić na bardzo dynamiczny rozwój. Biorąc pod uwagę fakt, że były to dopiero początki istnienia Grecji nikogo nie powinien dziwić fakt, że po dziś dzień fascynuje ona podróżników z całego świata, którzy pragną zgłębić jej pełną wzlotów i upadków historię, która miała ogromny wpływ na rozwój całej, naszej cywilizacji.

Jeżeli zaliczasz się do tego grona i zastanawiasz się co zwiedzić w Grecji, to bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ po zapoznaniu się z poniższym przewodnikiem z pewnością wszystko stanie się jasne. A w razie potrzeby chętnie stworzę dla Ciebie plan podróży szytej na miarę.

Grecja - miasta

Grecja - atrakcje

1. Ateny

Atrakcje w Atenach - Parthenon

Marzy Ci się bliskie spotkanie z historią, podczas którego będziesz mógł m.in. docenić niewątpliwe walory kulturowe Grecji? W takim razie nie powinieneś omijać Aten, a więc stolicy kraju, która jest jednocześnie jednym z najważniejszych miast w historii ludzkości oraz kolebką całej cywilizacji. Współcześnie, miasto to pełne jest kontrastów, ponieważ ślady czasów antycznych oraz rzymskich mieszają się tutaj z nowoczesnością i właśnie w tym tkwi piękno Aten, które przy odpowiednio skomponowanemu planowi wycieczki (którym chętnie się zajmę) możesz obejrzeć w zaledwie jeden dzień.

Najsłynniejsze (i zarazem najważniejsze) zabytki Grecji znajdujące się w Atenach mieszczą się bowiem na trasie o długości 3,5 km, choć z góry lojalnie uprzedzam, że trzeba tutaj swoje odstać w kolejkach. Niemniej jednak zdecydowanie warto, ponieważ zabytki będące świadectwem legendarnej kultury robią spektakularne wrażenie na co znakomitym przykładem jest chociażby górujący nad miastem Akropol, gdzie znajdują się ruiny m.in. Partenonu, a także mieszczący się u jego podnóża Areopag. Planując to co warto zobaczyć w stolicy Grecji nie zapomnij także o Świątyni Zeusa, Łuku Hadriana, Ogrodzie Narodowym, Stadionie Panateńskim oraz o odwiedzinach w dzielnicy Plaka.

2. Kreta

Candia Park na Krecie

To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych kierunków jeżeli chodzi o turystykę do Grecji, co zresztą wcale mnie nie dziwi, ponieważ leżąca na Morzu Śródziemnym wyspa obfituje w atrakcje dla dosłownie każdego. Jedną z nich jest istny raj na ziemi w postaci Laguny Balos znajdującej się na północno-zachodnim krańcu wyspy. Piękne plaże obmywane przez krystalicznie czyste wody stwarzają doskonałe warunki do nurkowania, snorklingu, a także chilloutu w spokojnym i bezpiecznym miejscu.

Chcesz się przenieść w czasie i na własne oczy zobaczyć ślady historii? Obierz kurs na Knossos stanowiący symbol kultury minojskiej. Jedna z najstarszych kolebek cywilizacji po brzegi wypełniona jest najsłynniejszymi zabytkami Grecji, w gronie których znajduje się m.in. pałac pochodzący z okresu 2000-1400 p.n.e., pod którym podobno znajdował się labirynt będący dziełem samego Dedosa.

Kochasz aktywnie spędzać czas także podczas wakacji? Z pewnością spodoba Ci się przeprawa przez najdłuższy wąwóz w Europie – Samaria, podczas której nie objedzie się bez wygodnych butów trekkingowych i czapki z daszkiem lub innego nakrycia głowy zabezpieczającego przed tamtejszym, ostrym słońcem.

Czy można przenieść się do słonecznej Italii będąc na Krecie? Jasne! Wystarczy po prostu wybrać się na wycieczkę do Chanii, która zachwyca swoim nadmorskim klimatem i wenecką zabudową obecną m.in. na Starym Mieście. Dodajmy do tego jeszcze piaszczyste plaże oraz majaczące w oddali majestatyczne Góry Białe i coraz większa popularność kreteńskiego miasteczka staje się jak najbardziej zrozumiała.

3. Santorini

Widok na Santorini w Grecji

To istny raj dla osób, które lubią miejsca tętniące życiem przez całą dobę. Na przestrzeni ostatnich kilku sezonów Santorini – wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim – stała się bowiem ulubionym punktem wypoczynkowym fanów relaksu, imprezowania oraz dobrej zabawy z całego świata. Bynajmniej nie oznacza to, że możesz znaleźć tutaj tylko i wyłącznie kultowe kluby oraz beach bary. Santorini oferuje znacznie więcej walorów turystycznych Grecji niż mogłoby się to wydawać – to właśnie tutaj znajdziesz słynne białe domki oraz kościoły z błękitnymi drzwiami oraz okiennicami, będziesz mógł obejrzeć greckie Pompeje (Akrotiri), przespacerować się po pięknie położonej stolicy wyspy (mieście Fira), a także strzelić całą serię przepięknych zdjęć podczas zachodu słońca na Oia, który zawsze przyciąga setki turystów oraz miejscowych.

4. Saloniki

Saloniki w Grecji

Wizja panującego w Atenach zgiełku nieco Cię przeraża? Być może do gustu przypadną Ci Saloniki, czyli drugie co do wielkości, greckie miasto słynące z bogatej historii oraz jednocześnie… imprezowego vibu.

Zdecydowana większość atrakcji skupia się tutaj na obszarze oraz w bezpośrednim sąsiedztwie historycznego starego miasta. Zbudowane na zboczu miasto kryje w sobie twierdzę Eptapyrgion, od której warto zresztą rozpocząć zwiedzanie, ponieważ stamtąd trzeba się kierować już tylko w dół (co na pewno docenisz w letnim upale charakterystycznym dla greckiego klimatu). Po drodze czeka na Ciebie m.in. Rotunda z wczesnochrześcijańskimi mozaikami, Łuk Triumfalny Galeriusza oraz pozostałości jego pałacu, Forum Rzymskie, Muzeum Archeologiczne oraz Łaźnie Tureckie Bey Hamam. Po zwiedzaniu koniecznie wstąp do jednej z miejscowych knajpek na orzeźwiający, świeżo wyciskany sok, sałatkę grecką z prawdziwego zdarzenia, musakę lub suwlaki, czyli dania wywodzące się właśnie z greckiej kuchni.

5. Kefalonia

Plaza Petani na Kefalonii w Grecji

A właściwie Kefalinia to największa z Wysp Jońskich, która na tle Santorini, Rodos, Zakynthos oraz Krety wyróżnia się górzystym ukształtowaniem terenu, tym samy udowadniając, że ciekawe obiekty w Grecji to nie tylko popularne miasta turystyczne.

Kierunek ten spodoba się zwłaszcza wszystkim osobom, które nie przepadają za ekskluzywnymi kurortami, lansem i tłumami turystów. Kefalonia jest bowiem istną idyllą dla podróżników kochających aktywny wypoczynek w towarzystwie wszechobecnej natury w postaci gajów oliwnych, winnic oraz… kóz i mustangów. Na liście topowych atrakcji Kefalonii bez wątpienia znajduje się słodko-słone jezioro wewnątrz jaskini Melissani, plaża Myrtos, Zamek Assos będący pozostałością po weneckiej twierdzy obronnej oraz miasteczko Agrostoli, czyli współczesna stolica wyspy kryjąca w sobie piękne zabytki.

6. Meteory (klasztory)

Atrakcje Grecji - Klasztor w Meteorach

Połączenie cudu natury z geniuszem dawnych budowniczych – tak w najprostszych słowach można określić Meteory, a więc jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Grecji w postaci majestatycznych, kilkusetmetrowych masywów skalnych na szczycie, w których znajdują się monastyry sprawiające wrażenie zawieszonych w chmurach. To właśnie w nich niegdyś kształtowała i rozwijała się prawosławna literatura oraz sztuka, jak i tożsamość narodowa Greków.

Całość mieści się na skraju równiny Tesalskiej, dokładniej w środkowej Grecji, a ich historia stanowi nie lada zagadkę nawet dla najbardziej wybitnych geologów, którzy nie są w stanie do końca wyjaśnić formy skalnych filarów nagle wyrastających z ziemi na wysokość ok. 600 m n.p.m. Podobno zbudowane w Meteorach klasztory są dziełem pierwszych mnichów, którzy wspinali się na szczyty skał za pomocą wbijanych w skalne szczeliny drewnianych kołków, na których następnie budowali rusztowania. Czy teoria ta jest prawdziwa? Odpowiedź na to pytanie znają tylko i wyłącznie Meteory, które zdecydowanie zasługują na miano najciekawszego miejsca w Grecji nie tylko ze względu na swoje walory przyrodnicze.

Grecja - co warto zobaczyć?