Blog podróżniczy » Europa » Hiszpania » Barcelona

Barcelona

Barcelona - atrakcje, co warto zobaczyć

Ojczyzna Gaudiego, miejsce, w którym swój niewątpliwy talent szlifował Pablo Picasso, a także raj dla wszystkich wielbicieli słonecznej pogody oraz jednej z najsłynniejszych drużyn piłkarskich, w której grali niegdyś Carles Puyol, Xavi oraz Lionel Messi. O jakim mieście mowa? Oczywiście o pełnej atrakcji Barcelonie, która na przestrzeni lat stała się ulubionym miejscem wycieczek wszystkich osób, które marzyły o wyprawie do ognistej Hiszpanii.

Barcelona - atrakcje i najciekawsze miejsca w słynnym hiszpańskim mieście

Sława tego miasta już dawno przekroczyła najśmielsze oczekiwania, a jego niesłabnąca popularność doprowadziła do sytuacji, w której wiele osób błędnie uważa, że to właśnie Barcelona jest stolicą Hiszpanii. Choć oczywiście nie jest to prawda, to nie da się ukryć, że pod względem atrakcji drugie co do wielkości miasto tego kraju bez wątpienia dorównuje, a nawet przebija Madryt.

Stolica wspólnoty autonomicznej Katalonii, która niejako wciśnięta jest między morze i góry Serra de Collserola jest najlepszym przykładem na to, że da się połączyć ze sobą legendarne zabytki w Barcelonie, tętniące życiem ulice oraz przepiękną przyrodę i w efekcie stworzyć miejsce, do którego chce się wracać. Co zobaczyć w Barcelonie? Sprawdź poniższy przewodnik, w którym umieściłem 7 propozycji opisujących nie tylko najbardziej znane i najchętniej odwiedzane atrakcje turystyczne.

Barcelona - atrakcje

1. Park Güell

Najpiękniejsze atrakcje Barcelony - zachód słońca w Parku Guell

Opisując atrakcje Barcelony zacznę oczywiście od zajmującego powierzchnię 20 ha Parku Güell , który jest niezaprzeczalnie jednym z najsłynniejszych i najbardziej efektownych dzieł Antonia Gaudiego. Architekt odpowiedzialny za projekty znanych na całym świecie budowli dał tutaj bowiem upust swoim nieskończonym pokładom kreatywności i stworzył miejsce, które nie tylko znacznie wyprzedziło swoją epokę, ale również na zawsze odmieniło jego ukochane miasto.

Projekt, który z początku miał być częścią nowoczesnego osiedla mieszkaniowego będącego owocem współpracy Gaudiego z jego wieloletnim przyjacielem Eusebim Guell’em okazał się najmniej wymagającą częścią całego przedsięwzięcia, dlatego też nawet wówczas, gdy realizacja założonego planu została całkowicie porzucona Gaudi postanowił iść za głosem serca. Jako że nie bał się on skomplikowanych projektów zdecydował się ukończyć swoje dzieło i tak oto narodził się park składający się z 3 kilometrów krętych ścieżek oraz mostków, w którym mieszczą się 2 budynku (w tym jeden mieszkalny należący właśnie do Gaudiego, który obecnie pełni rolę muzeum poświęconego artyście). To właśnie w Parku Güell znajduje się m.in. długa, pokryta kolorowymi kafelkami ławka, która w zamyśle każdemu miała zapewniać prywatność, taras, sala kolumnowa, piękne pawilony oraz słynną rzeźbę kolorowej salamandry, jak i instalację imitującą jaskinię. Całość wygląda tak jakby żywcem została wyciągnięta z filmu fantasy.

2. Sagrada Familia

Sagrada Familia - najbardziej znane miejsce w Barcelonie

Co zwiedzić w Barcelonie? Drugą, obowiązkową pozycją jest kościół Sagrada Familia, czyli przepiękny przykład katalońskiego modernizmu, który stanowi dzieło życia Antonio Gaudiego i za każdym razem wywołuje zachwyt wśród odwiedzających turystów. Wcale mnie to zresztą nie dziwi, bo choć tempo budowy nie jest tutaj zbyt oszałamiające (proces ten zaczęto bowiem ponad 130 lat temu), to na tle innych, słynnych obiektów sakralnych na całym świecie zdecydowanie się wyróżnia. Legendarny architekt postawił tutaj na nawiązania do natury oraz czterech królestw stworzonych przez Boga – roślin, zwierząt, minerałów oraz człowieka, które w efekcie wraz z religijnymi nawiązaniami tworzą całość, od której ciężko jest oderwać wzrok, zarówno fanom stylu Gaudiego, jak i tym, którzy nie przepadają za jego dziełami.

3. Barri Gotic

To warto zobaczyć w Barcelonie - gotycka dzielnica Barri

Podczas zwiedzania Barcelony warto zahaczyć także o najstarszą, zamieszkałą część miasta – Barri Gotic, czyli najprościej mówiąc dzielnicę gotycką. Podczas spacerowania jej wąskimi uliczkami można natknąć się na niejedną budowlę pamiętającą czasy średniowiecza, a nawet zamierzchłych czasów rzymskich. Będąc w gotyckiej dzielnicy koniecznie odwiedź Plaça del Rei, Museu d'Història de Barcelona MUHBA, świątynię Basílica de Santa Maria del Pi, Casa de la Ciutat, czyli historyczny ratusz miejski oraz renesansowy pałac Palau de la Generalitat de Catalunya.

W Barri Gotic warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo, gdyż nie brakuje tutaj kieszonkowców, którzy tylko czekają na moment nieuwagi.

4. La Boqueria

Targ La Boqueria w Barcelonie

Najpiękniejsze miejsca w Barcelonie to nie tylko kultowe zabytki, ale również miejsca, w których można prawdziwego, hiszpańskiego ducha. Jednym z nich jest La Rambla, a więc najsłynniejszy deptak w stolicy Katalonii, który ciągnie się od Placu Katalońskiego aż po pomnik Krzysztofa Kolumba.

Na głośnej, pełnej muzyki, hiszpańskiego vibe’u oraz oczywiście knajpek serwujących tapas ulicy mieści się m.in. słynna La Boqueria, czyli słynny, barceloński targ, który zachwyca mnogością, intensywnych barw, esencjonalnymi, pysznymi owocami oraz świeżymi rybami, owocami morza i mięsami, a także stanowi wprost doskonałe miejsce do spróbowania miejscowych specjałów. Jest to więc istna eksplozja wrażeń dla wszystkich zmysłów. Bazar czynny jest od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:30.

5. Muzeum Pablo Picasso

Przewodnik po Barcelonie nie obejdzie się oczywiście bez muzeum poświęconego wybitnie utalentowanemu malarzowi jakim był Pablo Picasso. Galeria sztuki zlokalizowana przy Carrer de Montcada mieści się w budynku reprezentującym kataloński gotyk, w środku którego znajduje się aż 4249 dzieł sztuki obejmujących wszystkie etapy twórczości Picassa. Mimo, że artysta urodził się on w Maladze, to właśnie w Barcelonie wykształcił i ukierunkował swoją twórczość, której cechą charakterystyczną są nieregularne, awangardowe kształty typowe dla kubizmu.

6. Montjuïc

Widok na atrakcje Barcelony z Góry Montjuïc

Na liście ciekawych miejsc w Barcelonie z czystym sumieniem mogę umieścić także wzgórze Montjuïc, które udowadnia, że zielona część miasta jest równie efektowna jak pozostałe. Wzniesienie mieszczące się na południowy zachód od ścisłego centrum Barcelony z jednej strony otoczone jest licznymi, miejskimi zabudowaniami, a z drugiej natomiast otula je morze z imponujących rozmiarów portem przeładunkowym, który można podziwiać już z okien samolotu. Tak różnorodne otoczenie sprawia, że Montjuïc przypadnie do gustu zarówno tym, którzy chcą nieco odetchnąć od miejskiego zgiełku, jak i tym którzy uwielbiają podziwiać rozległe krajobrazy.

Na wzgórzu stoi piękny Castell de Montjuce, jednak bynajmniej nie jest to jedyna atrakcja turystyczna, na którą wato zwrócić uwagę. Na odwiedzających czeka tutaj bowiem także Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, Fundacja Joana Miro, kompleks fontann Font Magica oraz schody prowadzące prosto od alei Avenida de la Reina Maria Cristina do Palau Nacional. Fanom sportu polecam za to odwiedziny w kompleksie olimpijskim, który wybudowany został na potrzeby Igrzysk olimpijskich odbywających się w Barcelonie w 1992 roku i prezentuje bardzo dobry przykład nowoczesnych rozwiązań architektonicznych.

Dobra wiadomość dla wszystkich umiarkowanych fanów trekkingu – na wzgórze można wjechać kolejką linową ze stacji Paral·lel– roztaczające się na całe miasto widoki po drodze są wprost spektakularne.

7. Rey de la Gamba

Wiesz już co warto zobaczyć w Barcelonie, tak więc to już najwyższa pora wspomnieć o tym czego warto… skosztować. Zabytki w Barcelonie to jedno, ale kuchnia to zupełnie odmienna historia – można tutaj bowiem skosztować jednej z prawdopodobnie najlepszych paelli na świecie, która serwowana jest w kultowej restauracji Rey de la Gamba co w tłumaczeniu oznacza króla krewetek.

W istniejącej od 1969 roku restauracji dania serwują wąsaci, starsi panowie, którzy do każdego odwiedzającego podchodzą z uśmiechem oraz ogromną sympatią, a w samym lokalu panuje tak dobry klimat, że aż żal jest z niego wychodzić. Dani z menu oczywiście wyśmienite, tak więc jeśli uda Ci się tam trafić na wolny stolik, to nawet się nie zastanawiaj, tylko od razu tam wejdź.