Blog podróżniczy » Europa » Hiszpania » Walencja

Walencja

Walencja atrakcje

Jeden z najdłuższych parków publicznych w Europie, miejska przestrzeń, w której światowej sławy zabytki spotykają się ze streetartem, a słynna na całym świecie kuchnia zachwyca swoim bogactwem smaków, którego kosztować można nie tylko w paelli, za której ojczyznę uchodzi właśnie Walencja. Nie jest to jednak bynajmniej popularne danie z dodatkiem owoców morza, takich jak krewetki czy mule, a swoista jej odmiana (paella valenciana), która niegdyś była daniem ludzi trudniących się ciężką pracą oraz farmerów...

Więcej ciekawostek znajdziesz w poniższym przewodniku po najbardziej urokliwych i słynnych miejscach w Walencji, które warto odwiedzić planując wyprawę do tego hiszpańskiego miasta.

Przydatne odnośniki

Walencja - atrakcje

1. Plaza del Ayuntamiento

Plaza del Ayuntamiento w Walencji

Z pełną odpowiedzialnością mogę określić go mianem jednego z najbardziej reprezentacyjnych placów w całym mieście, a wszystko to za sprawą otaczającego z każdej strony piękna, które z pewnością doceni każdy miłośnik architektury zastanawiający się co warto zobaczyć w Walencji. Już po przekroczeniu progu placu wszystkie oczy skierowane są tylko i wyłącznie na jeden, konkretny budynek, a mianowicie Ratusz Miejski, który udowadnia, że romans stylu modernistycznego z elementami charakterystycznymi dla baroku, to gwarancja pięknego efektu końcowego. Będąc na placu znajdującym się w samym centrum miasta zwróć także uwagę na umiejscowioną na środku fontannę otoczoną rabatami wielokolorowych kwiatów oraz na zabytkowy budynek Poczty Głównej.

Podczas cieplejszych dni możesz wstąpić do jednej z okolicznych kawiarni oraz cukierni na orzeźwiającą granitę, a jeżeli planujesz wycieczkę do Walencji 19 marca, to koniecznie weź udział w słynnej Fiesta de Las Fellas. Jedna z najbardziej niezapomnianych atrakcji turystycznych to nic innego jak Święto Ognia, podczas którego całe miasto zamienia się w barwną, huczną i głośną imprezę, na którą zjeżdżają się turyści z całego świata. Podczas wydarzenia palone są kilkumetrowe karykatury przedstawicieli świata polityki, rozrywki oraz innych, słynnych osobistości, a na ulicach pojawiają się przebrani mieszkańcy oraz odwiedzający biorący udział w obchodach. Całe wydarzenie kończy się właśnie na Plaza del Ayuntamiento, gdzie odbywa się parada oraz wielki finał z największym pokazem fajerwerków na całym świecie.

2. Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP

Atrakcja Walencji - Katedra z Świętym Graalem

Co warto zwiedzić w Walencji? Jednym z absolutnych must-see na liście zabytków jest oczywiście Katedra-Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która mieści się na Plaça de l'Almoina. Kościół wznoszony przez ponad 700 lat słynie nie tylko ze swojej różnorodnej architektury (m.in. w stylu romańskim, gotyckim oraz neoklasycystycznym), która co oczywiste zmieniała się na przestrzeni kolejnych wieków, ale także z faktu, że to właśnie tutaj znajduje się słynny Święty Graal, a więc kielich, z którego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy.

Nie jest to jednak jedyna część katedry, którą warto zobaczyć. Warto zwrócić uwagę choćby na trzy różniące się od siebie bramy (Żelaznych Drzwi, Apostołów oraz Pałacową), trzypiętrowe renesansowe arkady, oryginalne malowidła w barokowej Kaplicy Świętego Piotra, XVI-wieczne freski, relikwie Świętego Wincentego Męczennika oraz oczywiście ośmioboczną dzwonnicę El Micalet, z której roztacza się panorama na całe miasto.

3. Mercado Central

Mercado Cental - targ w Walencji warty zobaczenia

Podczas podróżowania kochasz również smakować innej kultury? Kierunkiem, który powinni obrać wszyscy foodies jest Mercado Central, czyli po prostu Targ Miejski. Jeden z najstarszych, historycznych rynków w Europie zachwyca swoim olbrzymim, modernistycznym budynkiem oraz mnogością dostępnych produktów, a także niepowtarzalnym klimatem pozwalającym na poznanie miejscowej kultury oraz tradycji. Targ podzielony jest na poszczególne działy, tak więc poruszanie się po nim jest dość intuicyjne i znalezienie konkretnych produktów nie sprawia zanadto problemu, a naprawdę jest tutaj w czym wybierać, ponieważ na odwiedzających czekają tutaj świeże ryby, owoce morza oraz mięsa, soczyste i pełne smaku owoce, dojarze warzywa, a także herbaty, miejscowe przyprawy, słodycze i cała gama innych propozycji, którym naprawdę ciężko jest się oprzeć. Wycieczka na Mercado to prawdziwa uczta dla zmysłów, której nie warto pomijać.

Będąc na miejscu koniecznie spróbuj horchaty, a więc napoju wytwarzanego na bazie migdałów ziemnych, który w towarzystwie podłużnych ciastek fartons zapewni Ci chwilę słodkiej rozkoszy i da siłę na dalsze zwiedzanie miasta.

4. La Lonja de la Seda

Giełda Jedwabiu La Lonja de la Seda w Walencji

Do grona najciekawszych miejsc w Walencji zalicza się tez absolutnie legendarna giełda jedwabiu, która tuż obok opisywanej wcześniej katedry jest jednym z najsłynniejszych symboli miasta przypominających o jego historycznej potędze. Giełda znajduje się w budynku w stylu walenckiego gotyku, a jej niewątpliwe piękno docenione zostało m.in. przez UNESCO, które w 1996 roku wpisało budowlę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Choć z zewnątrz całość przypomina raczej warowną twierdzę, to w rzeczywistości jest to skutek połączenia ze sobą trzech części – trzypiętrowej wieży, najbardziej słynnej, wybudowanej w stylu gotyckim Sali Kontraktowej oraz dwupiętrowego Pawilonu Konsulatu Morskiego, którego budowa ukończona została w połowie XVI wieku. Mimo, że dużo już widziałem, to muszę przyznać, że masywna budowla robi naprawdę ogromne wrażenie, a ilość zastosowanych detali oraz różnorodnych elementów ozdobnych sprawia, że ciężko jest oderwać od nich wzrok.

5. Miasto Sztuki i Nauki

Ciudad de las Artes y las Ciencias w Walencji

Zwiedzanie Walencji nie obejdzie się bez obowiązkowego punktu, które polecam każdemu, a więc Miasta Sztuki i Nauki. Kompleks o powierzchni 350 000 m2 składa się z licznych budowli oraz futurystycznych instalacji będących dziełami miejscowych artystów oraz architektów i dla wielu stanowi on symbol Walencji.

Miasto podzielone jest na 6 różnych stref oraz budynków, na które składa się:

  • L'Hemisferic – przypominający ludzkie oko budynek, w którym mieści się panoramiczne kino 3D;
  • Muzeum Nauki Księcia Filipa, gdzie każdy może poczuć się niczym prawdziwy naukowiec i przeprowadzać rozmaite eksperymenty oraz doświadczenia, a najmłodsi mogą poznać świat nauki poprzez zabawy interaktywne;
  • L’Umbracle – to właśnie tutaj możesz udać się na spacer w otoczeniu zieleni oraz designerskich, futurystycznych rzeźb;
  • Oceanarium – cały podwodny świat w jednym miejscu? Taką możliwość stwarza właśnie L’Oceanografic z największym w Europie szklanym tunelem pokazującym życie w oceanie.
  • El Palau de les Arts Reina Sofía - to obowiązkowy punkt dla tych, którzy kochają nie tylko zabytki, ale również operę oraz teatr;
  • L’Agora – zadaszona część dedykowana na wydarzenia artystyczne, wystawy, na której znajduje się również przestrzeń w formie elipsy specjalnie wydzielona pod arenę sportową.

6. Parc Natural de l'Albufera de Valencia

Jezioro Albufera w Parc Natural de l'Albufera de València

Chciałbyś odetchnąć przez chwilę od atrakcji Walencji? Polecam wycieczkę do położonego nieopodal Parku Naturalnego Albufera, gdzie krajobraz wzbogacony o jezioro pięknie prezentujące się zwłaszcza podczas zachodu słońca stwarza wprost idealne warunki do relaksu i odpoczynku. Na odwiedzających czeka tutaj m.in. punkt widokowy Mirador de la Albufera, z którego roztacza się widok na pola ryżowe oraz kanał łączący jezioro z morzem, a także wydmy oraz plaże. Opisywany park to również świetne miejsce na trekking oraz spacer, który dodatkowo urozmaicą drewniane kładki i bujna roślinność.

7. La Malvarrosa

Widok na promenadę w La Malvarrosa

Atrakcją turystyczną miasta, którą pokochają zwłaszcza wielbiciele oraz wielbicielki wygrzewania się na słońcu są liczne plaże. Z racji swojego położenia Walencja ma do zaoferowania odwiedzającym długie i szerokie plaże, a jedną z nich jest właśnie La Malvarrosa. Rozpoczynająca się tuż obok portu plaża podzielona jest na mniejsze odcinki, dzięki czemu nie trzeba się tutaj martwić o nadmierny tłok (choć podczas cieplejszych miesięcy możesz spodziewać się zwiększonego ruchu).