Blog podróżniczy » Europa » Holandia

Holandia

Stolica: Amsterdam
Język: niderlandzki
Waluta: euro
Ludność: ok. 17 mln
Powierzchnia: ok. 41 526 km²

Na myśl o Holandii przed oczami ukazują się kolorowe pola tulipanów oraz sielskie krajobrazy z wiatrakami w tle i rowerami na pierwszym planie. Holandia kojarzy się też często z niesamowitą wolnością w niemal każdej dziedzinie, ale przede wszystkim jest krajem z bardzo ciekawą kulturą i wieloma pięknymi miejscami. Co warto zobaczyć w Holandii?

Holandia - miasta

Holandia - atrakcje

1. AMSTERDAM

Kanały Amsterdamu - atrakcja Holandii

Największą z atrakcji w Holandii jest z pewnością jej stolica, czyli Amsterdam. To największe i najbardziej różnorodne miasto, w którym znajdują się najciekawsze miejsca w Holandii. W Asterdamie rowery zdominowały samochody, jest ich tu niemal tyle samo co mieszkańców i można je spotkać na każdym kroku. Są też wygodne ścieżki rowerowe, którymi można poruszać się po mieście, a podczas krótkiego pobytu w mieście bez problemu można wypożyczyć rower w jednej z wielu wypożyczalni. Ciekawostką jest fakt, że tylko rowery mają, możliwość wjazdu na wąskie uliczki zabytkowego, XVII-wiecznego centrum miasta. W samym sercu miasta znajduje się Plac Dam (dama oznacza tamę na rzece o nazwie Amstel, która kilka wieków temu przepływała przez środek miasta), z pałacem królewskim w środku i otaczającymi go zabytkowymi budynkami, w których mieszczą się między innymi Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud

Amsterdam bywa nazywany "Wenecją Północy", ponieważ całe miasto poprzecinane jest kanałami. Jest ich tu ok. 160 (a na nich blisko 2 tysiące mostów i kładek) i po większości kursują łodzie oraz statki wycieczkowe, którymi można podróżować po mieście i zwiedzać je z nieco innej perspektywy. Popularne są tu również domy na wodzie, czyli cumujące przy brzegach barki, w których zamieszkują Holendrzy. System kanałów w Amsterdamie nazywa się Grachtengordel, funkcjonuje w mieście od XVII wieku i został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jedną z ciekawszych atrakcji jest tutejsze muzeum piwa - Heineken Experience, gdzie można nie tylko zobaczyć browar od środka, ale też poznać historię piwa i samej marki oraz zobaczyć, jak wygląda proces warzenia piwa i skosztować go. Miejsce można odwiedzić każdego dnia, a otwarcia godziny są zależne od pory roku. Wycieczka po browarze w opcji podstawowej trwa ok. 1,5 godziny, a taka przyjemność kosztuje 21 euro, istnieje również opcja VIP trwająca 2,5 godziny, za którą trzeba zapłacić 55 euro. Wielbiciele mocniejszych trunków mogą odwiedzić House of Bols, w którym najzdolniejsi barmani tworzą pyszne drinki i koktajle oraz uczą chętnych tej tajemnej sztuki.

Wśród licznych muzeów Amsterdamu są między innymi te poświęcone Van Goghowi i Rembrandtowi, a także Muzeum Żeglugi, Muzeum Historyczne oraz Rijksmuseum, jedno z najsłynniejszych w Europie i najcenniejsze dla Holendrów. Amsterdam jest też bardzo rozrywkowym miastem i słynie z bogatego życia nocnego. Miejsc, w których można spędzić wieczór, a nawet całą noc, napić się i potańczyć jest tu naprawdę pod dostatkiem, wystarczy znaleźć odpowiadający gustom lokal.

2. ALKMAAR — HOLENDERSKA STOLICA SERÓW

Transport sera w Alkmaar

Ciekawe miejsca w Holandii można znaleźć również poza największymi miastami. Holandia jest znana z wytwórstwa pysznych serów, a ok. 40 kilometrów od stolicy leży miasto, w którym zaczęła się ich historia. Każdego roku między kwietniem a wrześniem, już od 1365 roku w centrum miasta odbywają się targi serów, na których można poznać historię holenderskiego serowarstwa oraz skosztować i kupić najlepsze gatunki tutejszych serów. Nie są to nowoczesne stoiska handlowe, ale targowisko z atmosferą sprzed lat, na którym kultywowane są tradycje i rytuały związane z handlem serem. Miejscowość posiada również zabytkową starówkę oraz ciekawe muzeum sera. Edam i Gouda, czyli najpopularniejsze sery pochodzą od nazw holenderskich miasteczek, w których owe sery powstają. Gouda także posiada swoje muzeum i organizuje targi sera.

3. ROTTERDAM

Widok na Rotterdam

Choć Rotterdam nie jest wielkim miastem, to posiada liczne atrakcje turystyczne. Nie ma tu zbyt wielu zabytków, a miasto znane jest na świecie głównie z ogromnego portu, ale można tu odwiedzić np. piękny, zabytkowy ratusz z dziedzińcem oraz nowoczesne centrum handlowe Markthal z halą targową wewnątrz. W Rotterdamie znajduje się również muzeum morskie, centrum sztuki współczesnej, fabrykę i muzeum ceramiki oraz jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Holandii. Miasto z góry podziwiać można z wysokiej, 186-metrowej wieży widokowej Euromast.

Nietypową atrakcją jest znajdujące się w centrum muzeum Dutch Pinball, w którym można obejrzeć przeróżne automaty do gier powstałych przez ostatnie kilkadziesiąt lat, a nawet zagrać na nich. Najstarsze z automatów pochodzą z czasów międzywojennych. Wstęp kosztuje ok. 14 euro i za tę cenę można podziwiać automaty do gier, a większość z nich także testować przez 2 godziny.

4. ZABYTKOWE WIATRAKI W KINDERDIJK

Zabytkowe wiatraki w Kinderdijk - atrakcje w Holandii

Jednym z symboli Holandii są wiatraki, które dawniej pełniły funkcję użytkową, a współcześnie jedynie pozwalają na wspomnienia o zamierzchłych czasach. W całym kraju jest ich ponad 1000 i są rozsiane po różnych jego częściach, ale istnieje miejsce, gdzie można zobaczyć je w grupie. Nieopodal miejscowości Kinderdijk leżącej ok. 15 kilometrów od Rotterdamu znajduje się największe skupisko zabytkowych wiatraków, z których słynie Holandia. W otoczeniu wody i zieleni stoi tu 19 doskonale zachowanych wiatraków, zbudowanych w latach 1738–1740, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W jednym z nich stworzono muzeum dostępne dla odwiedzających.

5. HAGA — GRATKA DLA WIELBICIELI SZTUKI

Jezioro Hofvijver i Binnenhof - atrakcje Hagi w Holandii

Haga jest najpopularniejszym nadmorskim kurortem w Holandii z kilkunastoma kilometrami wybrzeża, ale też miejscem z wieloma inny mi atrakcjami turystycznymi.

W jednym z muzeów w Hadze znajduje się najstarsza na świecie panorama - Mesdag Panorama, dzieło podobne do polskiej Panoramy Racławickiej. Obraz powstał w 1881 roku, a namalował go Hendrik Mesdag. Dzieło przedstawia XIX-wieczną Hagę i ma długość 120 metrów oraz szerokość 14 metrów. Umieszczono je w specjalnie przygotowanym do tego muzeum - BV Panorama Mesdag, co ciekawe jest to całkiem niedaleko polskiej ambasady. Muzeum można odwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 10:00 - 17:00, a w niedziele i świętą od 11:00 do 17:00. Za bilet wstępu trzeba zapłacić ok. 10 euro.

W Hadze mieści się też najstarsza na całym świecie prywatna kolekcja samochodów. W Louwman Muzeum znajdują się zabytkowe auta osobowe, sportowe i wyścigowe, a także stare motocykle i dystrybutory paliwa. Muzeum ma 3 poziomy, a eksponaty zajmują powierzchnię ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Cała kolekcja jest naprawdę imponująca i z pewnością zachwyci nie tylko wielbicieli motoryzacji. Wśród najciekawszych aut znajdują się między innymi model samochodu Jamesa Bonda, auto, którym jeździł Elvis Presley, samochód z filmu "Ojciec Chrzestny", czy zwycięzca wyścigu Le Mans z 1957 roku. Zwiedzanie możliwe jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10:00 - 17:00, a bilet wstępu kosztuje od 6 do 16 euro.

Panoramę miasta można podziwiać z punktu widokowego, który znajduje w centrum miasta na wznoszącej się ponad nim 130-metrowej wieży widokowej. Jest ona częścią nowoczesnego, oszklonego budynku Het Strijkijzer. Na 41 piętrze mieści się balkon i kawiarnia, a na 42 restauracja i odkryty taras. Na tarasy można wejść w godzinach 12:00 - 22:00, a koszt biletu ok. 9 euro.

Wiadomo, że nie samym zwiedzaniem żyje turysta, więc w Hadze jest również miejsce na odpoczynek. Znajduje się tu 400-metrowe molo z wieżą widokową, długa i szeroka promenada wzdłuż brzegu i czysta, piaszczysta plaża. W centrum plaży stoi duży, zabytkowy hotel, który został zbudowany w 1885 roku.

6. KOLOROWE OGRODY KEUKENHOF

Atrakcja Holandii - Kolorowe ogrody Keukenhof

Jako że Holandia słynie z tulipanów, to na liście najpiękniejszych miejsc w Holandii nie może zabraknąć ogrodów Keukenhof, które leżą między Amsterdamem a Hagą. Wśród 15 kilometrów ścieżek biegnących pośród drzew stworzone są rabaty, kompozycje i rzeźby kwiatowe, do których stworzenia używa się kilka milionów kwiatów. Oczywiście przeważają tulipany, ale jest też wiele innych gatunków kwiatów. Każdego roku ogród wygląda inaczej, a nad efektem pracuje kilkudziesięciu ogrodników.

Miejsce jest jedną z ciekawszych atrakcji Holandii. Dostępne jest jedynie przez kilka tygodni w roku, tylko wtedy, gdy kwitną tulipany, więc odwiedziny należy planować wiosną. Aby zobaczyć ogród w szczycie kwitnienia, trzeba śledzić na bieżąco informacje o otwarciu sezonu, ponieważ co roku jest to nieco inna data.

Holandia - najnowsze wpisy

Holandia

Tani wynajem samochodu w Holandii

Najpopularniejszy środek lokomocji w Niderlandach? Zdecydowanie rower! I o ile rozwiązanie to znakomicie sprawdza się na co dzień, o tyle w przypadku wakacyjnych objazdówek jest to opcja, na którą decydują się tylko zapaleni fani aktywności fizycznej kochający wyzwania. Na...

Holandia

Niderlandia lub Niderlandy – Holandia zmienia nazwę

Holandia to kraj, który posiada dwie nazwy i obie funkcjonują na arenie międzynarodowej. W Polsce znamy to państwo od dawna jako Holandia, ale w języku dyplomacji od lat 90. Polacy używają już tylko nazwy Królestwo Niderlandów. Skąd pochodzą oba określenia i dlaczego mieszkańcy...