Islandia

Islandia bywa często nazywana krajem lodu i ognia. Jest położona na kilku wyspach wulkanicznych znajdujących się na północy Oceanu Atlantyckiego. To jedno z najpóźniej zasiedlonych w Europie miejsc i obszar z największą ilością wody na całym świecie. Ponad połową terytorium Islandii są tereny zielone – pastwiska, jeziora i nieużytki, blisko 10% całej powierzchni zajmuje lodowiec i w wielu miejscach wciąż znajdują się wulkany (na wyspie jest ich łącznie ok. 130!).

Co warto zobaczyć na Islandii?

Największe atrakcje Islandii to przede wszystkim malownicze, dziewicze krajobrazy, ale wyspa oferuje dużo więcej niż tylko piękne widoki. Zwiedzanie Islandii najlepiej zaplanować na zimowe miesiące, między październikiem a marcem, wtedy jest największe prawdopodobieństwo trafienia na zorzę polarną, która pojawia się w bardzo niewielu miejscach na świecie i przy odpowiednich warunkach pogodowych i przejrzystym niebie jest tu naprawdę wspaniałym widowiskiem świetlnym.

Flaga Islandia
  • Stolica: Reykjavik
  • Kontynent: Europa
  • Region: Europa Północna
  • Język: islandzki
  • Waluta: korona islandzka
  • Ludność: 370 tys.
  • Powierzchnia: 103 000 km²
  • Zasady wjazdu:

Atrakcje Islandii

1. Jezioro Fjallsarlon

Fjallsarlon - atrakcja Islandii

Jest dużym jeziorem polodowcowym, również leżącym w południowej części wyspy, na terenie największego europejskiego lodowca Vatnajökull. Powstało ok. 100 lat temu w wyniku jego topnienia. Choć nie jest najpopularniejszym miejscem odwiedzanym przez turystów, to warto tu zajrzeć, ponieważ potrafi urzec malowniczymi widokami i bliskością lodowca. Jezioro jest otoczone skałami i lodowymi formacjami, w zimie jego tafla jest skuta lotem, latem na powierzchni pływają odłamki lodowca. Dopóki jezioro nie jest zamarznięte, można wybrać się na krótki rejs po jego wodach, by zobaczyć z bliska góry lodowe.

2. Zatoka Jökulsárlón

Laguna lodowcowa Jokulsarlon na Islandii

Kilka minut drogi od jeziora, na terenie Parku Narodowego Vatnajökull leży zatoka Jökulsárlón, która również jest jedną z głównych atrakcji Islandii. To lodowa laguna także utworzona z topniejącego lodowca, ale ma dużo większą powierzchnię niż poprzednik. Można tu podziwiać dryfujące na wodzie bryły lodu, a przy odrobinie szczęścia czasami udaje się też zaobserwować pluskające się w wodach laguny lub wylegujące na jej brzegu szare foki.

3. Diamond Beach

Diamond Beach - atrakcja Islandii

Kolejne miejsce z czarnym piaskiem zawdzięcza swoją nazwę porozrzucanym tu lodowym bryłom, przypominającym kawałki kryształów lub właśnie diamentów. Diamentowa plaża znajduje się tuż obok laguny Jökulsárlón, w odległości ok. 500 m i leży przy samym lodowcu, a za obecność ogromnej ilości brył lodu na wybrzeżu odpowiadają silne fale od strony zatoki. Przez plaże przepływa rzeka, nad którą rozciągnięto most łączący obie jej strony.

4. Golden Circle (Złoty Krąg)

Wybuchający Geysir na Islandii

Złoty Krąg prowadzi przez najciekawsze miejsca Islandii w południowo-zachodniej części, na wschód od Rejkjawiku. Zdecydowanie jest tutaj co zwiedzać. Na trasie znajdują się popularne i ciekawe miejsca Islandii, między innymi liczne gorące źródła i kratery wulkaniczne, Park narodowy Thingvellir, który w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz dwukaskadowy, zachwycający wodospad Gullfoss, nazywany też złotym wodospadem. Na terenie szlaku pojawia się też kilka jezior wulkanicznych i największy islandzki gejzer – Geysir w dolinie Haukadalur – woda z niego potrafi wzbić się na wysokość ponad 70 metrów.

Diamentowy Krąg jest szlakiem znajdującym się po północno-wschodniej stronie kraju. Jego trasa obejmuje głównie obszar zatoki Skjálfandi z miastem Husavik, wulkany Krafla (czynny) i Hverfjall (wygasły) oraz pola lawowe Dimmuborgir z ciekawymi formacjami skalnymi i piękny wodospad Goðafoss o wysokości 12 metrów, z dwoma strumieniami spływającymi po skałach w kształcie półokręgu, uważany za jeden z piękniejszych na Islandii.

5. Wodospad Skogafoss

Wodospad Skogafoss - atrakcja Islandii

Jest jednym z największych islandzkich wodospadów, znajduje się na południu wyspy, na końcu rzeki Skógá. Dojście do wodospadu możliwe jest zarówno ścieżką od dołu, jak i od góry – szerokimi schodami, prowadzącymi na sam szczyt. Wodospad ma ponad 20 metrów wysokości i 15 metrów szerokości i spływa z jednego z klifów. Miejsce jest odwiedzane przez tłumy turystów każdego dnia. Strumień wody z ogromną siłą spada na czarny piasek, a dzięki powstającej mgle w słoneczny dzień pojawia się tęcza. Zdjęcia zrobione w tym miejscu, zwłaszcza przy kontrastowym ubraniu, wyglądają wspaniale. Według legendy za wodospadem ukryta została skrzynia ze skarbem, której żadnemu z mieszkańców do dziś nie udało się stamtąd wydostać. Miejsce pojawiło się w jednym z serii filmów o Thorze, jednym z nordyckich bogów.

Wskazówka: Chcąc zrobić zdjęcie pod wodospadem Skogafoss warto ubrać kolorową kurtkę, która będzie idealnie kontrastować z czarną plażą.

6. Wodospad Seljalandsfoss

Wodospad Seljalandsfoss na Islandii

Po południowej stronie Islandii znajduje się także rzeka Seljandsa, a na niej wodospad Seljalandsfoss o podobnych rozmiarach co Skogafoss. Jest ciekawym i wyjątkowym miejscem, ponieważ można go obejść dookoła – przyda się do tego nieprzemakalna odzież. Za spływającym z klifu strumieniem kryje się niewielka jaskinia, do której można dojść ścieżką, a dookoła niego, cała ziemia porośnięta jest soczyście zielonym mchem – kwintesencja islandzkiego krajobrazu.

7. Wodospady Dettifoss i Selfoss

Wodospad Dettifoss na Islandii

Na północnym wschodzie Islandii są kolejne dwa popularne wodospady, które znajdujące się obok siebie. Pierwszy to Dettifoss, szeroki na 100 metrów i wysoki na ok. 45 metrów strumień wody o niezwykłej sile – w ciągu 1 sekundy przepływa przez niego prawie 200 litrów wody, a przez pyły zawarte w wodzie ma lekko szary kolor. Wodospad pojawił się w filmie „Prometeusz”. Drugim jest znajdujący się kilometr dalej Selfoss, nieco mniej spektakularny, ale wciąż jeden z większych na wyspie – ma szerokość blisko 100 metrów, wysokość ok. 10 metrów i spływa ze skał na brzegu rzeki lodowcowej Jökulsá á Fjöllum.

8. Półwysep Dyrhólaey

Dyrholaey

Najpiękniejsze miejsca na Islandii znajdują się na jej południowym brzegu. Jednym z nich jest Półwysep Dyrhólaey – niewielki cypel na oceanie, ze słynną czarną plażą Reynisfjara zaliczaną do dziesięciu najpiękniejszych plaż świata. Miejsce może być znane fanom serialu „Gra o tron” – to tutaj kręcono sceny przy wschodniej strażnicy muru. Na plaży zachwyca nie tylko jej kolor i wielkość, ale znajdujące się tu niezwykłe bazaltowe kolumny i jaskinia Hálsanefshellir tuż pod nimi. Na wybrzeżu stoi również zabytkowa, murowana latarnia w kształcie wieży z początku XX wieku, której światło dawniej prowadziło żeglarzy na ląd. Charakterystycznym elementem jest także duży, skalny łuk częściowo zatopiony w oceanie.

9. Fiordy Zachodnie

Wodospad Dynjandi - Zachodnie Fiordy Islandia

Fiordy to zatoki polodowcowe, które są jednym z charakterystycznych elementów Islandii. Najczęściej są to potężne, strome klify i kamienne wybrzeża porośnięte mchem i wchodzące bezpośrednio do wód oceanu. Dla ceniących aktywne zwiedzanie i piękne widoki będą to z pewnością najciekawsze miejsca na wyspie. Fiordy znajdują się głównie na wschodzie i zachodzie kraju i jest ich łącznie kilkaset.

Fiordy Zachodnie są najbardziej dziką i niemal bezludną częścią Islandii. Pomiędzy stromymi, otulonymi mgłą i obrośniętymi mchem klifami mieszkają maskonury – urocze ptaki, które są chronionym gatunkiem, a Islandia jest jednym z niewielu miejsc, w których można je spotkać w warunkach naturalnych. Między skałami, w jednej z dolin znajduje się też wodospad Dynjandi, którego wody spływają kaskadowo z jednego z klifów. Ta część fiordów to też malownicze, górskie krajobrazy w rezerwacie Hornstrandir i wybrzeże z czerwoną plażą.

10. Kirkjufell

Kirkjufell

Na zachodnim wybrzeżu Islandii wznosi się stożkowa, stroma góra – Kirkjufell. Szczyt wzniesienia jest na wysokości 463 m n.p.m., a u jego podnóża spływa niewielki wodospad – Kirkjufellsfoss. Dawniej, dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi, góra byłą punktem orientacyjnym dla przepływających statków. Prezentuje się przepięknie o każdej porze roku, zarówno przykryta śnieżną czapą, jak i porośnięta zielenią. Miejsce jest popularnym punktem zwiedzania i często pojawia się na pocztówkach w Islandii.

11. Seyðisfjörður

Seydisfjordur

Miejscowość znajduje się na obszarze fiordów wschodnich i została założona przez rybaków na początku XIX wieku, uznawana jest za najpiękniejszą na wyspie. Leży przy jednym z największych islandzkich fiordów, który otacza miasteczko z trzech stron. Pomiędzy stromymi skałami rozmieszczone są kolorowe, drewniane domki zbudowane w typowym dla Islandii stylu i główna atrakcja miasta – uroczy, niebieski kościół, do którego prowadzi kolorowa, brukowana ścieżka, a wzdłuż niej ustawione są przytulne kawiarenki. Do miejscowości z dalszych części lądu prowadzi jedynie kręta, górska droga, a drogą morską można się tutaj dostać tylko z jednej strony, po której znajduje się port. Ze stromych skał otaczającego wioskę fiordu spływają cienkie strugi wodospadów.

12. Gorące źródła i baseny termalne

Atrakcje Islandii - gorące źródła w Myvatn

Popularnymi atrakcjami turystycznymi Islandii są tutejsze gorące źródła, które znaleźć można niemal na każdym kroku. To idealne miejsca do rozluźnienia zmęczonych mięśni i rozgrzania zmarzniętego ciała po zwiedzaniu tego chłodnego kraju. Są też świetnym miejscem odpoczynku, a przyjemnie ciepłe wody nie tylko odprężają, ale i regenerują.

Na południu kraju znajduje się największa ilość gorących źródeł. Błękitna Laguna jest zdecydowanie najpopularniejszym ze wszystkich (ponad 120) posiadanych przez Islandię gorących źródeł i zarazem jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych Islandii. Znajduje się w bliskim sąsiedztwie Rejkjawiku (ok. 50 km) na Półwyspie Reykjanes. Jasnoniebieskie, mleczne wody laguny, nad którymi unosi się para, mieszczą się na terenie dawnej elektrowni geotermalnej i mają temperaturę 38-39 stopni. Wody są bogate w minerały, algi i krzemionkę – z białego błota w basenach można śmiało zrobić maseczkę, a obszar, na którym znajduje się kompleks, jest znanym uzdrowiskiem ze strefą SPA, restauracjami i miejscem do odpoczynku. Te fotogeniczne gorące źródła odwiedzane są przez tysiące turystów każdego roku i niestety w przeciwieństwie do dzikich kąpielisk z gorącą wodą trzeba słono zapłacić za wstęp do nich, a bilet najlepiej rezerwować wyprzedzeniem.

Odpowiednikiem laguny jest kompleks basenów Myvatn. Ta atrakcja Islandii położona jest po drugiej stronie, na północy kraju i jest nieco mniejsza od Błękitnej Laguny, ale równie przyjemna i podobnie skonstruowana. Gorące źródła otoczone są dzikim, islandzkim krajobrazem, a wody również bogate w minerały. Na terenie obiektu jest również strefa SPA i restauracja.

13. Reykjavík

Hallgrimskirkja w Rejkjavik na Islandii

Największe miasto i stolica Islandii. Choć nie jest to największa atrakcja Islandii, to będąc już na wyspie, warto wybrać się tutaj na kilka godzin i pospacerować po mieście. Rejkjawik leży na południowym zachodzie kraju, nad zatoką Faxa, u podnóża masywu Esja. Na jego przedmieściach znajduje się niewielki skansen, w którym można podziwiać tradycyjne, drewniane budynki i poznać nieco historii kraju. W jednej z dzielnic w centrum miasta – Laugardalur, nazywanej przez mieszkańców dzielnicą gorących źródeł, mieszczą się łaźnie termalne, będące drugim najczęściej odwiedzanym na Islandii kąpieliskiem, zaraz po Błękitnej Lagunie. Odwiedzając stolicę Islandii, warto wybrać się też w rejs po zatoce, na którym jest szansa zaobserwowania pływających w niej wielorybów.

Będąc w którymkolwiek z islandzkich miast, nie wypada nie spróbować tutejszych przysmaków – islandzkiego serka (skyr), tradycyjnie wypiekanego w ziemi chleba wulkanicznego (Rúgbrauð) jagnięciny, ryb pod różnymi postaciami, mięsa z renifera oraz smacznych islandzkich wypieków i trunków. Dla odważniejszych są też bardziej nietypowe i dość specyficzne smakołyki – np. fermentowane mięso z rekina (hákarl), baranie jądra, mięso z owczej głowy (Svið) lub marynowane płetwy fok. W słodyczach sklepowych natomiast często pojawia się lukrecja. Islandzkim fast foodem z kolei jest tutejszy hot-dog, czyli Pylsur.