Blog podróżniczy » Europa » Portugalia » Lizbona

Lizbona

Alfama - Zamek św. Jerzego

Lizbona – w mojej subiektywnej ocenie – to jedno z najpiękniejszych miast Europy, które ma mnóstwo do zaoferowania każdemu turyście. Wyjątkowy klimat tego miasta, jego niesamowita historia, którą można dostrzec w ogromnej ilości zabytków i południowy charakter każdego roku przyciągają tłumy podróżujących. Mając za sobą podróż do tego fantastycznego miejsca, chętnie podzielę się z Wami wiedzą, co warto zobaczyć w Lizbonie, na co należy uważać i które atrakcje Lizbony są punktami obowiązkowymi dla każdego turysty.

Lizbona - co zobaczyć?

W zależności od ilości czasu, jakim dysponuje się na zwiedzanie zakamarków i zabytków Lizbony, polecam w pierwszej kolejności skupić się na dwóch najbardziej turystycznych dzielnicach miasta – Belem i Alfamie.

1. BELEM

Belem to dzielnica Lizbony wysunięta najbardziej na zachód. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się wejściu do portu i ujście rzeki Tag.

WIEŻA BELEM

Wieża Belem - atrakcja Lizbony

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych dzielnicy Belem jest Wieża Belem (Torre de Belem), której pierwotną funkcją było odgrywanie roli strażnicy portu oraz punktu orientacyjnego dla żeglarzy wracających z wypraw.

POMNIK ODKRYWCÓW

Belem - Pomnik Odkrywców

Spacerując wzdłuż portu w kierunku wschodnim, Waszym oczom ukaże się monumentalny Pomnik Odkrywców – doskonały punkt widokowy, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całą dzielnicę, rzekę Tag, przecinający ją Most 25 Kwietnia i stojący po drugiej stronie Tagu pomnik Cristo Rei (kolejny, wyjątkowy punkt widokowy Lizbony).

KLASZTOR HIERONIMITÓW

Klasztor Hieronimitów w Belem w Lizbonie

Z kolei naprzeciwko Pomnika Odkrywców wznosi się Klasztor Hieronimitów, miejsce obowiązkowe dla miłośników stylu manuelińskiego, w którym utrzymana jest znakomita większość atrakcji Lizbony. Ten ogromny kompleks klasztorny, uznany za jeden z siedmiu cudów Portugalii, jest ważny nie tylko ze względów religijnych – to właśnie w tym miejscu, w 2007 roku, podpisano Traktat Reformujący Unię Europejską, zwany potocznie Traktatem Lizbońskim. Z tego powodu jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich Europejczyków.

PASTEL DE NATA (BELEM)

PASTEL DE NATA (BELEM)

Klasztor Hieronimitów odgrywa również ważną rolę w historii kuchni charakterystycznej dla Portugalii – to w nim, w połowie XVIII wieku po raz pierwszy wypieczono pyszne, słodkie babeczki, wypełnione budyniowym nadzieniem. Zostały nazwane Pasteis de Belem, natomiast obecnie są popularne w całej Portugalii pod nazwą Pasteis de Nata.

Najbardziej znana kawiarnia, w której sprzedawane są oryginalne Pasteis de Belem znajduje się 200 metrów na wschód od Klasztoru Hieronimitów. Można w niej zakupić ciasteczka wypiekane zgodnie z oryginalnym – tajnym – przepisem. Ostrzegam jednak, że jest to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Belem i w celu skosztowania tego przysmaku należy odstać nawet kilkadziesiąt minut w długiej kolejce. Według mnie zdecydowanie warto!

Dowiedz się więcej: Belem w Lizbonie – co zobaczyć? Atrakcje i zabytki

2. ALFAMA

Alfama jest najstarszą dzielnicą Lizbony. To historyczne centrum miasta położone jest wyżej niż pozostałe, nadmorskie dzielnice, dzięki czemu w prawie nienaruszonym stanie przetrwało wielkie trzęsienie ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 roku.

W zależności od tego, gdzie znajduje się Wasza baza wypadowa, zwiedzanie Alfamy można rozpocząć w kilku miejscach. Jeśli mieszkacie z dala od tej dzielnicy polecam udać się na jedną z największych stacji przesiadkowych w mieście, Cais do Sodre, skąd krótki spacer zabierze Was w wąskie, wiodące w górę i w dół uliczki Alfamy.

PRAÇA DO COMERCIO

Praca do Comercio - Plac Handlowy w Lizbonie

Dzięki temu będziecie mogli zobaczyć po drodze jedną z największych atrakcji Lizbony – Plac Handlowy, czyli Praça do Comercio. W jego centrum znajduje się monumentalny pomnik króla Józefa I Reformatora, za nim zaś rozciąga się jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic Lizbony, czyli Rua Augusta. Wiedzie do niej dostojny Łuk Triumfalny, kolejna atrakcja w Lizbonie, której nie można przeoczyć. I pomimo, że Plac Handlowy nie znajduje się właściwie w Alfamie, można uznać go za fantastyczny wstęp do dzielnicy Alfama i najstarszych zabytków w Lizbonie.

ZAMEK ŚW. JERZEGO

Alfama - Zamek św. Jerzego

Należy do nich przede wszystkim Zamek św. Jerzego, czyli pochodząca z XII wieku twierdza, poważnie uszkodzona podczas trzęsienia ziemi, a z której obecnie rozciąga się wyjątkowy widok na panoramę miasta – w świetle jaskrawego słońca można dostrzec mieniące się wody rzeki Tag, czerwone dachówki, którymi pokryta jest większość budynków Lizbony oraz wszechobecne na ścianach kamienic ceramiczne płytki, azulejos.

KATEDRA SE

Katedra Se w Lizbonie

Drugą, niezwykle ważną atrakcją Lizbony, położoną właśnie w dzielnicy Alfama jest katedra Se – rzymskokatolicka budowla, która w XII wieku stanęła w miejscu zburzonego mauretańskiego meczetu. Mimo imponującego widoku zewnątrz, polecam również wejść do środka katedry, gdyż wystawione są w niej plansze dotyczące wykopalisk i odkryć związanych zarówno z katedrą, jak i z meczetem.

Dowiedz się więcej: Alfama - atrakcje i zwiedzanie najstarszej dzielnicy Lizbony

3. TRAMWAJ 28

Atrakcje Lizbony - Tramwaj 28

Jedną z kilku atrakcji Lizbony, gdzie niezbędne jest posiadanie biletu komunikacji miejskiej, jest słynny żółty tramwaj 28. Kursuje on na trasie Plac Martim Moniz – Prazeres i przejeżdża między innymi wąskimi uliczkami Alfamy. Szczerze polecam przejażdżkę Tramwajem 28, gdyż jest to wyjątkowe przeżycie, natomiast uprzedzam, że warto wsiąść do niego na stacji początkowej. To bardzo oblegany środek transportu, przede wszystkim przez turystów, dlatego zawsze jest wyjątkowo zatłoczony, a znajduje się w nim wyłącznie dwadzieścia osiem miejsc siedzących.

Dowiedz się więcej: Tramwaj 28 – trasa, cena biletów i informacje praktyczne

4. ELEVADOR DE SANTA JUSTA

ELEVADOR DE SANTA JUSTA

Inną atrakcją Lizbony, chętnie odwiedzaną przez turystów, na którą również obowiązują bilety komunikacji miejskiej, są windy. Najpopularniejszą jest Elevador de Santa Justa, jedyna winda, która porusza się w pionie (pozostałe służą jako kolejki linowe) i łączy ulice dzielnicy Baixa (to tam znajduje się Praça do Comercio) z położonym wyżej Placem Carmo. Windę Santa Justa widać doskonale z Zamku świętego Jerzego i można się do niej dostać spacerem, zwiedzając Alfamę.

5. PUNKTY WIDOKOWE

Co warto zobaczyć w Lizbonie? Punkty widokowe

Lizbona to wyjątkowe miasto, jeśli chodzi o punkty widokowe, z których można zrobić zapierające dech w piersiach zdjęcia. Poza wspomnianymi wcześniej Pomnikiem Odkrywców i pomnikiem Cristo Rei, wyjątkowe widoki roztaczają się również z najwyższego poziomu windy Santa Justa oraz z jedynego w swoim rodzaju tarasu widokowego zlokalizowanego w siódmym filarze Mostu 25 Kwietnia. Taras ma częściowo przeszkloną podłogę i znajduje się na wysokości 80 metrów nad powierzchnią rzeki Tag, dlatego jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Jednak najbardziej popularnymi punktami widokowymi w Lizbonie są te nazywane jako Miradouro. W całej Lizbonie jest ich ponad 15 i gwarantują niesamowite widoki na całe miasto, z powodu ulokowania ich na wielu wzgórzach Lizbony.

Lizbona - komunikacja miejska

Transport publiczny w Lizbonie może się początkowo wydać turystom skomplikowany, ale już kilka kursów metrem, tramwajami czy autobusami pozwoli się z nim szybko zapoznać. W całym mieście obowiązuje system biletów doładowywanych na specjalną kartę z paskiem magnetycznym: 7 Colinas, Viva Viagem lub Viva Viagem SRT.

Wszystkie karty działają na identycznej zasadzie. Kartę kupuje się jeden raz i jest ona ważna przez rok. Następnie we wszystkich środkach komunikacji miejskiej dotyka się kartą czytnika (w przypadku metra, karta otwiera bramki – zarówno podczas wejścia na stację, jak i podczas wychodzenia, dlatego nie można jej zniszczyć podczas podróży). Bilet jednorazowy można zakupić również u kierowcy – jest on droższy i ma postać wydanego przez kierowcę paragonu. Należy go zachować do końca podróży.

Lizbona - informacje praktyczne

Lizbona - zwiedzanie a pogoda

Średnie temperatury dobowe w Lizbonie nie spadają poniżej 8ºC i latem raczej nie przekraczają 30º Celsjusza, dlatego Lizbona jest miastem nastawionym na turystykę przez cały rok.

Latem i wczesną jesienią zdecydowanie lepiej się nadaje do leniwego wypoczynku nad brzegiem oceanu, natomiast wiosna i późna jesień są doskonałymi porami roku na intensywne zwiedzanie – słońce nie jest tak ostre i nie trzeba się obawiać poparzeń słonecznych czy udaru. Zima może charakteryzować się opadami, ale jeżeli one nie są Wam straszne, zwiedzanie Lizbony może być przyjemne również w grudniu czy styczniu. Są to miesiące, kiedy w mieście jest mniej turystów, co może oznaczać przede wszystkim mniejsze kolejki.

Noclegi

Ceny zakwaterowania w sezonie są tylko trochę wyższe od cen poza sezonem, ponieważ – jak wspomniałem wyżej – Lizbona jest miastem przygotowanym na całoroczną turystykę. Miejsce w pokoju wieloosobowym można znaleźć już od około 14 euro za noc, natomiast prywatne apartamenty od około 40-50 euro za noc. Warto również rozejrzeć się po okolicznych miasteczkach, znajdujących się na trasie pociągów podmiejskich kursujących do Lizbony. Wyjątkowym miejscem jest znajdująca się nad samym oceanem miejscowość Cascais.

Bezpieczeństwo

Każdy przewodnik po Lizbonie dodatkowo przestrzega przed kieszonkowcami – znaleźć ich można w każdym większym mieście. Osobiście na kieszonkowców natknąłem się w wypełnionym turystami Tramwaju 28, dlatego zachęcam do pilnowania swoich plecaków i portfeli.

Chciałbym ostrzec również przed inną plagą, która jest wyjątkowo dostrzegalna w Lizbonie. Jeżeli podejdzie do Was jakiś człowiek i pokaże Wam otwartą dłoń, szybko mu podziękujcie i odejdźcie – będzie próbował Wam sprzedać haszysz lub inne, twarde narkotyki. Portugalia zalegalizowała niektóre narkotyki i chociaż handel nimi jest właściwie zakazany, posiadanie niewielkich ilości nie jest karalne. Dlatego osoby ukradkiem zachęcające do zakupu haszyszu czy marihuany można spotkać w Lizbonie wszędzie – ja sam spotkałem aż dwóch na Praça do Comercio. Niedaleko stał patrol policji i nie reagował. Dlatego lepiej takiemu człowiekowi podziękować i iść swoją drogą – lepiej nie wdawać się z nim w rozmowę.

Pamiątki

Ze stolicy Portugalii, oprócz niesamotnych wspomnień i setek zdjęć zawierających atrakcje Lizbony, możecie przywieść butelkę słodkiego likieru wiśniowego, czyli Ginjinhę (nazwę tego alkoholu wymawia się żinża). To typowy alkoholowy napój Portugalczyków, który jest jednym ze znaków charakterystycznych Lizbony. W moim odczuciu jest bardzo słodki, ale warto go spróbować.

Lizbona słynie również z wyrobów wytwarzanych z brązowego drewna korkowca. W wyspecjalizowanych sklepach oraz na straganach znaleźć można portfele, plecaki, buty, kapelusze, magnesy i inne artykuły wykonane z tego szlachetnego i – co bardzo ważne – wodoodpornego materiału. Ceny produktów korkowych zaczynają się od kilku i sięgają nawet kilkuset euro. Wyglądają jednak bardzo oryginalnie i są lekkie, dlatego stanowią doskonałą pamiątkę dla osób wracających z Lizbony samolotem.