Blog podróżniczy » Europa » Włochy » Florencja

Florencja

Florencja - atrakcje, zwiedzanie, przewodnik, co warto zobaczyć

Za górami, za lasami leży ona – majestatyczna, zachwycająca na każdym kroku oraz unikalna… Florencja, a więc stolica regionu Toskania. Otoczone wzgórzami miasto, przez które przepływa rzeka Arno zajmuje nie tylko bardzo ważne miejsce w historii Włoch, ale też całego świata, ponieważ to właśnie tutaj w okresie renesansu rozwinęła się m.in. nauka oraz sztuka. Nie będzie więc nadużyciem moje stwierdzenie, że atrakcje Florencji są naprawdę wielowymiarowe.

Słoneczna Florencja - co warto zobaczyć?

Jak narodziło się to włoskie miasto? Jego historia sięga bardzo zamierzchłych czasów, bo aż 59 r. p.n.e. kiedy to na jej terenie pojawił się nie kto inny, jak sam Juliusz Cezar, który z myślą o swoich byłych żołnierzach postanowił założyć tutaj kolonię – Florentię. Zbudowane na wzór obozu wojskowego miasto rozwijało się tak dobrze, że z czasem stało się centrum handlowym regionu, a następnie stolicą prowincji.

W późniejszych latach Florencja bardzo dobrze się rozwijała, choć oczywiście po drodze nie obyło się bez gorszych okresów. Na szczęście pomimo zniszczeń dokonanych zarówno przez ludzi, jak i samą matkę naturę, miasto zachowało swój urok i obecnie zabytki Florencji podziwiane są każdego roku przez tysiące odwiedzających.

Jakie są najciekawsze miejsca we Florencji i których zabytków wprost nie wypada omijać przemierzając pełne uroku uliczki tego miasta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym przewodniku.

Przydatne odnośniki

Florencja - atrakcje

1. Galeria Uffizi

Atrakcje Florencji - Galeria Uffizi

To bynajmniej nie centrum handlowe, a jedno z najstarszych muzeów w Europie mieszczące się w pałacu (Palazzo Uffizi) wybudowanym w XVII wieku. Choć jego pierwotnym przeznaczeniem była siedziba urzędów administracyjnych oraz sądowniczych, to jednak wraz z zakończeniem trwającego ponad 20 lat etapu budowy podjęto decyzję, że budynek będzie pełnił zupełnie inną funkcję. Z początku galeria z wybitnymi dziełami sztuki zajmowała wyłącznie jego najwyższe piętro, jednak wraz z jej powiększaniem się zaczęła ona zajmować coraz większą powierzchnię.

Obecnie w muzeum Uffizi można podziwiać setki wybitnych obrazów oraz rzeźb autorstwa tak słynnych przedstawicieli świata sztuki, jak choćby Tycjan, Botticelli, Rubens czy Leonardo da Vinci. W kolekcji znajdują się zarówno dzieła pochodzące z czasów starożytnej Grecji oraz Rzymu, jak m.in. średniowiecza, renesansu oraz nurtu północnoeuropejskiego, a wśród najpopularniejszych eksponatów można tutaj wymienić „Narodziny Wenus” Botticellego, „Zwiastowanie” Leonardo da Vinci, „Portret Izabeli Brandt” Rubensa oraz „Bachus” Caravaggio. Wybierając się do tego muzeum dobrze jest wcześniej zarezerwować online bilety na wybrany dzień oraz konkretną godzinę, gdyż w przeciwnym razie przyjdzie Ci stać w naprawdę dłuuugiej kolejce.

2. Piazza della Signoria

Centralny punkt Florencji - Piazza della Signoria

Obowiązkowy punkt wycieczki na zwiedzanie Florencji w 1 dzień? Oczywiście Piazza della Signoria! Plac znajdujący się tuż obok Duomo przez wielu określany jest mianem „muzeum pod gołym niebem” i całkowicie muszę się z tym zgodzić, bo jest tutaj co podziwiać. Na najważniejszym placu w mieście znajdziesz nie tylko liczne pałace, ale także rzeźby i pomniki – m.in. kopię Dawida autorstwa Michała Anioła, pomnik Kosmy i Medyceusza, posąg Perseusza z głową Meduzy oraz fontannę Neptuna.

3. Mercato Centrale

Mercato Centrale we Florencji

Atrakcje Florencji to nie tylko słynne dzieła sztuki, zabytki i architektoniczne perełki, ale także miejsca, w których można stanąć twarzą w twarz z włoską kulturą oraz tradycją. Jednym z nich jest właśnie Mercato Centrale, czyli najprościej mówiąc główny rynek/targ, który mieści się w zadaszonym budynku znajdującym się w obrębie San Lorenzo. To właśnie tutaj możesz kupić nie tylko świeże, lokalne produkty spożywcze, ale też dołączyć do grona miejscowych przesiadujących w lokalnych knajpkach, którzy dyskutują przy filiżankach aromatycznej kawy i delektują się miejscowymi daniami.

4. Palazzo Pitti

Fontanna Neptuna i Palazzo Pitti

Co warto zobaczyć we Florencji? Choć już same kręte, niezwykle malownicze uliczki miasta robią wrażenie, to nie warto jest się wyłącznie do nich ograniczać. Dobrze jest chociażby wybrać się na drugą stronę rzeki do dzielnicy Oltrano, czyli części Florencji położonej na nierównym, pełnym wzniesień obszarze, gdzie czeka m.in. renesansowy Pałac Pittich oraz przepiękne Ogrody Boboli.

Na terenie kompleksu, którego zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin (zwłaszcza jeżeli ktoś będzie robił to bardzo dokładnie) czeka Muzeum Srebra, Galleria Palatina z apartamentami królewskimi ozdobionymi dziełami Tycjana, Rubensa oraz Rafaela, galeria sztuki współczesnej - Galleria d’Arte Moderna oraz Galleria del Costume, w której prezentowane są kostiumy z różnych epok historycznych Florencji. Po tak dużej dawce sztuki można zrelaksować się w Ogrodach Boboli, w których nie brakuje przepięknej roślinności, fontann oraz tajemniczych, zapewniających cień zakamarków.

5. Santa Maria del Fiore

Największe atrakcje we Florencji - Katedra Santa Maria del Fiore

Zwiedzanie Florencji nie obejdzie się również bez odwiedzin w słynnej, florenckiej katedrze, której najbardziej rozpoznawalnym elementem jest charakterystyczna, murowana kopuła będąca nie tylko jednym z największych osiągnięć inżynieryjnych epoki renesansu, ale także największą tego typu kopułą na świecie. Katedra budowana przez ponad 140 lat zachwyca swoją neogotycką fasadą, a w procesie jej projektowania maczał ręce nie kto inny, jak wybitnie utalentowany Brunelleschi, co już samo w sobie powinno Cię skłonić do włączenia Santa Maria del Fiore do swojej listy atrakcji turystycznych we Florencji.

Wnętrze katedry jest dość surowe, jednak bez wątpienia zasługuje na uwagę chociażby ze względu na efektowne freski wieńczące kopułę od wewnątrz. Jeżeli masz tylko czas (i kondycję) polecam wspinaczkę na szczyt kopuły skąd roztacza się piękny widok na jedno z najsłynniejszych miast Toskanii. Uwaga! Wejście na kopułę wymaga wcześniejszej rezerwacji.

6. PAPPARDELLE AL CINGHIALE

Jedzenie we Florencji - Pappardelle al ragu di cinghiale alla bolognese

To bynajmniej nie nazwa kolejnego zabytku, a danie wywodzące się z kuchni toskańskiej, które będzie nie lada gratką dla wszystkich tych, którzy oprócz zabytków Florencji chcieliby także spróbować prawdziwych smaków tego regionu Italii. Tytułowe danie to nic innego jak makaron z dziczyzną – szerokie, makaronowe wstążki podawane są z aromatycznymi kawałkami mięsa przywodzącego na myśl gęste lasy Toskanii, a całość oprószona jest pieprzem. W połączeniu z lampką słynnego Chianti oraz słodkim, toskańskim pieczywem danie gwarantuje naprawdę niezapomniane doznania.

7. Ponte Vecchio

Most Ponte Vecchio we Florencji

Wśród zabytków Florencji na zwiedzających czeka także Ponte Vecchio, a więc jeden z najstarszych mostów kamiennych w Europie, którego łączna długość wynosi 95 metrów. Stary Most (określany także mianem Mostu Złotników) znajduje się w samym centrum miasta i składa się on z trzech, charakterystycznych łuków. Z początku mieściły się tutaj sklepy rzeźników, rybne oraz grabarzy jednak po ordynacji króla Ferdynanda I w 1593 roku ich miejsce zajęły warsztaty jubilerów oraz złotników, które są tam zresztą obecne po dzień dzisiejszy, a wieczorami na moście pojawiają się także utalentowani artyści. Zakochanym odradzam tutaj wieszanie kłódek symbolizujących Waszą miłość i oddanie, ponieważ może to poskutkować otrzymaniem mandatu w wysokości 50 euro, lepiej więc ograniczcie się do zrobienia sobie zdjęć.