Blog podróżniczy » Europa » Włochy » Mediolan

Mediolan

Mediolan atrakcje

Mimo, że na przestrzeni lat to właśnie Rzym stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech (co zresztą wcale mnie nie dziwi, bo sam zawsze jestem pod wrażeniem tego pełnego historii, kultury i tradycji miasta), to wcale nie oznacza, to że jest to jedyny, właściwy kierunek na wycieczkę do słonecznej Italii. Liczne atrakcje oferuje także m.in. Mediolan, a więc druga po Paryżu, europejska stolica mody, która jest zarazem najbogatszym miastem Włoch.

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Miasto mieszczące się na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej w regionie Lombardia ma do zaoferowania zabytki oraz atrakcje turystyczne, których na próżno jest szukać w innych częściach świata, a fakt że dodatkowo stanowi ono doskonałe miejsce wypadowe nad jezioro Como, do Turynu, czy też w Alpy jedynie zwiększa liczbę walorów Mediolanu i sprawia, że warto się tam wybrać choćby na weekend w klimacie la dolce vita.

Mediolan - atrakcje

1. Piazza del Duomo

Piazza del Duomo w Mediolanie

Zwiedzanie Mediolanu nie obejdzie się bez przeznaczenia choćby kilku minut na spacer po Placu Katedralnym będącym jednym ze znaków rozpoznawczych tego miasta. To właśnie tutaj stoi majestatyczny budynek przepięknej i znanej na cały świat Duomo di Milano, czyli oczywiście katedry będącej gotycką perełką Mediolanu, która wprost powala ilością misternych detali.

Jeden z najpiękniejszych budynków sakralnych na całym świecie otoczony jest równie efektownymi kamienicami oraz pałacami, które w połączeniu sprawiają, że cała Piazza del Duomo to prawdziwa uczta dla oczu. Wrażenia po obejrzeniu Katedry z zewnątrz potęguje jej wnętrze, a niemal obowiązkowym punktem wycieczki jest wejście na taras widokowy znajdujący się na jej dachu skąd można podziwiać pełną kontrastów panoramę miasta.

2. Galeria Vittorio Emanuele II

Popularne miejsce w Mediolanie - Galeria Vittorio Emanuele

W samym centrum Mediolaniu mieści się także najstarsza aktywna galeria handlowa we Włoszech i jednocześnie główny punkt orientacyjny stolicy mody – Galeria Vittorio Emanuele II, która reprezentuje oszałamiającą odsłonę neorenesansowego stylu architektonicznego. Budynek wzniesiony w 1877 roku mieści się w czteropiętrowej, podwójnej arkadzie, a swoją nazwę zawdzięcza oczywiście pierwszemu królowi Włoch.

W środku czeka na Ciebie nie tylko cała plejada butików ekskluzywnych marek, takich jak Prada, Louis Vuitton, Moncler, Giorgio Armani czy Svarowski, ale również słynna gelateria Amorino, która klasyczne gałki lodów zamienia w kompozycje przypominające róże. Uczta dla oczu oraz innych zmysłów jest tutaj więc gwarantowana. Nawet jeśli nie planujesz wydawać tutaj fortuny, to i tak powinieneś odwiedzić to miejsce, ponieważ wewnątrz znajdują się wielobarwne mozaiki, freski oraz ciekawe, architektoniczne detale, które dodatkowo potęgują wrażenia wraz z przeszklonymi, potężnymi kopułami.

3. Naviglio

Mediolan nocą - Naviglio

Do listy ciekawych miejsc w Mediolanie koniecznie muszę dodać także dzielnicę Naviglio, która jest głównym miejscem wieczornych spotkań localesów i to właśnie tutaj można poczuć i zasmakować w prawdziwej, włoskiej celebracji życia wolnej od stresu, pośpiechu i zmartwień. Określana mianem mediolańskiej Wenecji dzielnica kryje w sobie nie tylko sieć kanałów, które dodają całości romantycznego i bardzo przytulnego charakteru, ale także wiele kawiarni, restauracji, a także nocnych klubów, które niejako przypominają, że Mediolan to nie tylko słynne kościoły i zabytki.

Gdy już zmęczy Cię całodzienne zwiedzanie i zamarzysz o odpoczynku przy lampce pysznego, włoskiego wina z pięknym widokiem, to właśnie Naviglio spełni Twoje oczekiwania. Po południu rozstawiane są tutaj stoliki, które już kilka chwil po zachodzie słońca rozbrzmiewają gwarem rozmów swoich licznych gości, a unoszący się w powietrzu zapach, prawdziwej włoskiej kuchni dodatkowo wzmacnia doznania. Tutaj trzeba po prostu być.

4. La Scala

Teatr La Scala - atrakcja Mediolanu

Milano to nie tylko architektura i kultura, ale również sztuka, której godną reprezentantką jest słynna na cały świat opera La Scala mieszcząca się w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianej wcześniej Piazza del Duomo. Klasycystyczny gmach będący dziełem Giuseppe Piemariniego zdobi centrum Mediolanu już od 1778 roku kiedy to odbyło się w niej pierwsze, inauguracyjne przedstawienie. Zainteresowanie przerosło oczekiwania wszystkich i zachęceni dobrymi recenzjami kompozytorzy zaczęli tworzyć opery dedykowane właśnie do wystawiania w gmachu włoskiej opery – m.in. Madame Butterfly Giacomo Pucciniego, Norma Belliniego oraz Turek we Włoszech Gioacchino Rossiniego.

Wbrew pozorom Opera La Scala nie jest dedykowana tylko i wyłącznie fanom tego rodzaju sztuki, ponieważ wnętrze udostępnione odwiedzającym skrywa w sobie piękno jakie ciężko jest zobaczyć gdzieś indziej.

5. Santa Maria delle Grazie

Atrakcje Mediolanu - kościół Santa Maria delle Grazie

Co jeszcze zwiedzić w Mediolanie? Kolejną propozycją na mojej liście jest kościół Santa Maria delle Grazie oraz mieszczący się obok klasztor, wewnątrz którego znajduje się absolutnie legendarne dzieło mistrza Leonarda da Vinci – „Ostatnia wieczerza”. Malowidło ścienne znajdujące się na refektarzu powstawało w latach 1495-1498 i pomimo upływu tak dużej ilości czasu wciąż zachwyca nie tylko zagorzałych wiernych.

6. Park Sempione

Atrakcje w Mediolanie Park Sempione

Podczas pięknej pogody (o którą nietrudno w Mediolanie) wybierz się do Parku Sempione, a więc ulubionego miejsca wszystkich mediolańczyków, gdzie panująca atmosfera zdecydowanie sprzyja odpoczynkowi i relaksowi na łonie natury. W otoczeniu dających miły cień drzew możesz obserwować staw, przechadzać się po kładkach lub też obrać kurs na drugą stronę parku, gdzie kryje się bogato zdobiony Łuk Pokoju, którego pomysłodawcą był nie kto inny, jak sam… Napoleon. Wzniesiony w 1807 roku Łuk wyznacza miejsce skąd prowadziła droga kierująca z Mediolanu do Paryża, a bogatość jego elementów dekoracyjnych robi wrażenie nie tylko podczas tzw. golden hour.

7. Gino Sorbillo

Wycieczka do Mediolanu bez choćby jednego obiadu/kolacji w jednej z lokalnych pizzerii? Nawet o tym nie myśl! Będąc na wakacjach w stolicy jednej z najlepszych kuchni świata wprost trzeba posmakować prawdziwej pizzy ”z krwi i kości”, której ciężko jest dorównać.

Na wszystkich amatorów lekko przypalonych boków czeka z otwartymi ramionami pizzeria Gino Sorbillo, czyli klasyk prosto z Neapolu, której sekret tkwi w wypiekaniu puszystych rantów w drewnianym piecu. Restauracja zdecydowanie nie może narzekać na brak zainteresowania, bo wieczorami ustawia się do niej pokaźnych rozmiarów kolejka miejscowych, co jest najlepszym dowodem na to, że znajdziesz tutaj wyłącznie dobrej jakości składniki i wyborny smak, który będzie śnił Ci się po nocach przez wiele kolejnych tygodni. Aż sam zgłodniałem i zamarzyłem o odwiedzinach w Mediolanie.