Blog podróżniczy » Europa » Włochy » Rzym

Rzym

Rzym

Rzym – stolica Włoch, określana już od starożytności jako Wieczne Miasto, co roku przyciąga miliony turystów. Jego niepowtarzalna atmosfera, antyczne zabytki i mnogość muzeów sprawiają, że zwiedzający nigdy się nie nudzą. Miasto Stołeczne Rzym jest zamieszkiwane przez ponad cztery miliony mieszkańców, czyniąc z niego trzecie najbardziej zaludnione miasto Unii Europejskiej. Udokumentowana historia Rzymu rozciąga się na przestrzeni dwudziestu ośmiu stuleci, przez co jest to jedno z najstarszych miast Europy. Właśnie tam żyli i tworzyli najsłynniejsi artyści epok renesansu, baroku i neoklasycyzmu. Historyczne centrum miasta jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W kilku zdaniach dowiedzieliście się bardzo wiele o Rzymie, ale gwarantuję, że to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Rzym - co warto zobaczyć?

Lista najważniejszych zabytków Rzymu oraz miejsc godnych odwiedzenia jest niezwykle długa, dlatego skupię się wyłącznie na tym, co z biegiem lat stało się symbolem Rzymu. Na początek jednak zaznaczę, że nawet na pobieżne zobaczenie atrakcji Rzymu, bez zwiedzania muzeów i słuchania o ich historii, należy przeznaczyć kilka dni – zachęcam jednak do zarezerwowania sobie większej ilości czasu, ponieważ to właśnie historia rzymskich zabytków jest tym, co czyni je wyjątkowymi.

KOLOSEUM, FORUM ROMANUM I PALATYN

Widok na Forum Romanum - atrakcje Rzymu

Zwiedzanie Rzymu można rozpocząć od jednego z najważniejszych symboli miasta, czyli Koloseum. Ten najsłynniejszy amfiteatr pochodzący z I wieku n.e. znajduje się na liście Nowych Siedmiu Cudów Świata. Kupując bilet pozwalający zwiedzić Koloseum – a w mojej opinii jest to atrakcja Rzymu, którą należy zobaczyć i poznać w pierwszej kolejności – turysta otrzymuje również możliwość wstępu w dwa inne miejsca, równie ważne dla historii Wiecznego Miasta, czyli Forum Romanum i Palatyn. Poza tym, tuż obok Koloseum wznosi się majestatyczny Łuk Konstantyna Wielkiego, upamiętniający dziesięciolecie sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna. Na zwiedzanie Koloseum, Forum Romanum i Wzgórza Palatyn można przeznaczyć całe dwa dni, ponieważ w sprzedaży dostępne są bilety dwudniowe.

PLAC WENECKI

Co warto zobaczyć w Rzymie? Piazza Venezia czyli Plan Wenecki

Zwiedzanie tej części miasta można zakończyć na znajdującym się kilkaset metrów dalej Placu Weneckim, przy którym wznosi się monumentalny Ołtarz Ojczyzny, czyli pomnik Wiktora Emanuela II, Ojca Narodu i pierwszego króla Królestwa Włoch. Jest to jednocześnie Pomnik Nieznanego Żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa. Na niższe tarasy pomnika można wejść bezpłatnie – jest to miejsce spotkań młodych ludzi i punkt orientacyjny dla zorganizowanych wycieczek. Na najwyższy poziom pomnika można się dostać wyłącznie windą i obowiązuje bilet wstępu. Do tej części miasta można dostać się metrem linii B, którego stacja Colloseo znajduje się dokładnie pod Koloseum.

RZYM – ZABYTKI NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Hiszpańskie Schody - atrakcja Rzymu warta zwiedzenia

Kolejne zabytki w Rzymie, które warto zobaczyć podczas pierwszego pobytu to miejsca położone na świeżym powietrzu – pomniki lub perełki architektoniczne. Odpowiednio zaplanowana trasa spacerowa pozwoli zobaczyć jedne z najważniejszych atrakcji Rzymu w kilka godzin, dzięki czemu wieczór można będzie spędzić na smacznej kolacji w klimatycznej, rzymskiej restauracji.

Dobrym miejscem na rozpoczęcie takiego spaceru jest stacja metra Spagna. Wychodząc z niej na powierzchnię można przez moment pomyśleć, że w jakiś sposób zostało się przeniesionym z Rzymu do małego, zatłoczonego miasteczka, ale już kilkanaście metrów dalej przed turystami roztaczają swój urok słynne Schody Hiszpańskie. To jedno z najbardziej turystycznych miejsc w Rzymie, odwiedzane tłumnie o każdej porze roku. Prezentują się fantastycznie zarówno wiosną, w otoczeniu kwiatów, jak i zimą, kiedy ustawiona zostaje na nich szopka bożonarodzeniowa. Na Schodach Hiszpańskich można usiąść, natomiast należy bezwzględnie przestrzegać zakazu jedzenia i picia, za które można zostać ukaranym mandatem. U podnóża Schodów Hiszpańskich znajduje się fontanna Barcaccia Pietro Berniniego, postawiona tam na pamiątkę powodzi, która nawiedziła Rzym w Boże Narodzenie 1598 roku – wody Tybru zostawiły wtedy w tym miejscu łódkę.

Niecałe 650 metrów dalej znajduje się kolejna znana atrakcja Rzymu – Fontanna di Trevi. Legenda głosi, że należy wrzucić do niej monetę. aby zapewnić sobie powrót do Wiecznego Miasta, co nie powinno być trudne, bo w końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Pieniądze wrzucone do wody są przeznaczane przez władze miasta na utrzymanie zabytków i walkę z ubóstwem. Fontanna di Trevi to jeden z najbardziej fotogenicznych zakątków miasta, o którym mówi każdy przewodnik po Rzymie. Kąpiel w fontannie jest surowo karana, a w jej pobliżu zawsze znajdują się uzbrojeni Carabinieri.

Jeden kilometr spaceru dzieli Fontannę di Trevi od jednego z najsłynniejszych placów Rzymu, Piazza Navona. Plac został wybudowany na ruinach stadionu Domicjana i początkowo pełnił tę samą funkcję – odbywały się na nim zawody sportowe. Później przeniesiono tam targ, którego tradycja jest zachowana do dzisiaj. Wokół Piazza Navona znajdują się restauracje z zacienionymi ogródkami, w których można skosztować doskonałej kuchni włoskiej i napić się wyśmienitego wina. Z kolei w samym centrum placu zobaczyć można kolejną słynną atrakcję Rzymu, czyli Fontannę Czterech Rzek.

Nikogo nie powinno dziwić, że najsłynniejsze zabytki w Rzymie to fontanny – starożytny Rzym słynął z akweduktów, a jednym z najstarszych i najbardziej znanych jest Aqua Virgo, zasilający między innymi Fontannę di Trevi oraz północną i południową fontannę na Piazza Navona (fontannę Neptuna i fontannę Maura). Z kolei Fontanna Czterech Rzek, symbolizująca najpotężniejsze rzeki czterech kontynentów – Nil, Dunaj, Ganges i La Platę – jest znana z jeszcze innego powodu: została wzniesiona przez jednego z największych mistrzów baroku, Gianlorenzo Berniniego. Kolejny kilometr spaceru pozwala turystom znaleźć się ponownie na Placu Weneckim, pod Ołtarzem Ojczyzny, z części miasta znanej z poprzednich dni.

RZYM - KOŚCIOŁY I BAZYLIKI

Zwiedzanie kościołów w Rzymie - Bazylika św. Pawła za Murami

Poza fontannami i pozostałościami po starożytności, zwiedzanie Rzymu oznacza również kościoły i bazyliki. Przede wszystkim warte obejrzenia są cztery rzymskie bazyliki większe, czyli świątynie posiadające tron papieski i ołtarz, z którego korzystać może wyłącznie papież lub jego przedstawiciele. Są nimi Arcybazylika św. Jana na Lateranie, Bazylika św. Piotra w Watykanie, Bazylika św. Pawła za Murami oraz Bazylika Matki Bożej Większej. Wstęp do bazylik większych jest bezpłatny, natomiast należy pamiętać, że są to miejsca kultu religijnego i bezwzględnie obowiązuje strój zakrywający kolana ora ramiona. Podobnie należy się zachowywać, jeżeli w planach mamy zwiedzanie Panteonu, który początkowo był świątynią pogańską, a w VII wieku n.e. został konsekrowany jako kościół Najświętszej Marii Panny od Męczenników. Panteon jest najlepiej zachowanym obiektem starożytnego Rzymu i aktualnie znajdują się w nim grobowce pierwszego króla Włoch, czyli Wiktora Emanuela II, drugiego króla Włoch – Humberta I oraz jednego z najsłynniejszych renesansowych artystów, Rafaela Santiego. Wejście do Panteonu również jest bezpłatne, natomiast liczyć się należy z tłumami, ponieważ jest to niezwykle popularne miejsce dla turystów.

WATYKAN

Bazylika Św. Piotra w Watykanie

Będąc w temacie kościołów i chrześcijaństwa, nie sposób nie wspomnieć o Watykanie. Na teren Watykanu można się dostać nieświadomie, ponieważ nie zwraca się uwagi na przekraczaną granicę, szczególnie, jeśli celem jest plac św. Piotra i znajdująca się na nim Bazylika. Wstęp, zarówno na plac, jak i do Bazyliki jest bezpłatny. Dla Polaków Bazylika św. Piotra jest miejscem wyjątkowym, ponieważ w kaplicy św. Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II, który został przeniesiony z Grot Watykańskich po beatyfikacji. W Bazylice znajduje się również jedno z najważniejszych dzieł Michała Anioła, czyli Pieta watykańska. Wejście na kopułę jest płatne i należy się poważnie zastanowić, czy się na nie zdecydować – schody wiodące na taras widokowy składają się z 320 schodków, często wąskich i spiralnych, które mogą okazać się dużym wyzwaniem dla dzieci, osób starszych oraz mających problemy z sercem czy skokami ciśnienia.

Będąc w Rzymie, każdy turysta powinien również odwiedzić Muzea Watykańskie, z położoną na końcu trasy Kaplicą Sykstyńską. Poza ogromnymi zbiorami dzieł sztuki z całego świata, można w nich odnaleźć również akcent wyjątkowo polski – w Sali Sobieskiego wystawiony jest ogromny obraz Jana Matejki, przedstawiający zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Matejko osobiście podarował ten obraz ówcześnie panującemu papieżowi Leonowi XIII.

RZYMSKIE KATAKUMBY

Jak każde duże miasto o tak niezwykłej historii, również Rzym może poszczycić się obecnością atrakcji, które przyciągają turystów ze względu na swoją nietuzinkowość. Jedną z nich są spektakularne Katakumby, które można zwiedzić z przewodnikiem. Spacer po Katakumbach trwa niecałą godzinę, podczas której nie wolno robić zdjęć. Widoki są jednak godne polecenia. Na tę wycieczkę warto się ciepło ubrać, ponieważ pod ziemią jest chłodno i wilgotno.

USTA PRAWY

Zwiedzanie Rzymu byłoby niepełne bez zobaczenia słynnych Ust Prawdy. Zgodnie z legendą, należy włożyć dłoń w usta bóstwa przedstawionego na rzeźbie i odpowiedzieć na pytanie. W przypadku kłamstwa, bóstwo odgryza dłoń osoby składającej fałszywe świadectwo. Jest to miejsce wyjątkowo oblegane przez turystów, więc trzeba czekać w długiej kolejce, aby zrobić sobie zdjęcie z dłonią w Ustach Prawdy.

Rzym - atrakcje

Rzym - zwiedzanie (informacje praktyczne)

Łagodne i ciepłe zimy oraz upalne lata sprawiają, że Rzym jest chętnie odwiedzany przez cały rok. Osobom nastawionym na zwiedzanie i poznawanie historii Wiecznego Miasta dużo lepiej odpowiadają miesiące od jesieni do wiosny. Latem do Rzymu można się wybrać, jeśli ma się w planach również pobyt nad brzegiem Morza Tyrreńskiego. W nadmorskiej dzielnicy Rzymu, Ostii, można znaleźć zarówno bezpłatne, jak i płatne plaże. Zadziwić może czarny kolor piasku na plażach Ostii, natomiast nie ma on żadnego wpływu na jakość wypoczynku.