Blog podróżniczy » Europa » Włochy » Wenecja

Wenecja

Wenecja - atrakcje, co warto zobaczyć?

Jedno z najbardziej romantycznych miast we Włoszech, które rozsławiło rejsy gondolą na cały świat i sprawiło, że znalazły się one na liście marzeń niejednego podróżnika? To oczywiście Wenecja, której atrakcje turystyczne jednakowoż nie ograniczają się tylko i wyłącznie do przepłynięcia słynnego Canale Grande. Miasto leżące w północnej części Półwyspu Apenińskiego ma do zaoferowana znacznie więcej, dlatego też zwiedzenie Wenecji w 1 dzień jest dość ambitnym zadaniem.

Wenecja – raj nie tylko dla zakochanych

Gdybym miał wskazać jedno z najciekawiej położonych, włoskich miast, to Wenecja z pewnością znalazłaby się w czołówce. Wszystko to ze względu na fakt, że w rzeczywistości została ona zbudowana na aż 118 wyspach laguny weneckiej, które z czasem połączone zostały ze sobą właśnie za pomocą słynnych na cały świat mostów. Na tym jednak nie kończy się wyjątkowość Wenecji – w mieście słynącym m.in. z karnawału można przenieść się w czasie, podziwiać obrazy najsłynniejszych malarzy, a także wypić prawdopodobnie najlepszą kawę życia. Miejscowe atrakcje turystyczne przypadną do gusta każdemu, a możliwość szybkiego przedostania się na okoliczne, bardzo urokliwe wyspy stanowi dodatkowy plus.

Od czego zacząć zwiedzanie Wenecji? Porady znajdziesz w poniższym przewodniku, w którym przygotowałem propozycje zarówno dla fanów słynnej architektury, jak i tych którzy podczas wakacji chcieliby „liznąć” trochę odmiennej kultury i przekonać się w czym tkwi prawdziwy urok Włoch.

Wenecja - atrakcje

1. RIALTO

Miejsce, które warto zobaczyć w Wenecji - Most Rialto

Zwiedzanie Wenecji warto rozpocząć od miejsca, gdzie wszystko się zaczęło, a więc dzielnicy Rialto, w której osiedlili się pierwsi mieszkańcy miasta i przekształcili ją w centrum handlu z prawdziwego zdarzenia. W Rialto możesz odnaleźć nie tylko słynny most Ponte di Rialto prowadzący do serca Wenecji, ale również drugi co do wielkości plac (Campo di San Polo), na którym niegdyś odbywały się walki byków, festiwale, targi oraz bale maskowe.

Przemierzając kręte, wąskie i bardzo klimatyczne uliczki Rialto warto także jest wybrać się na jedno z licznie dostępnych targowisk – np. wielobarwny bazar znajdujący się przy Ruga dei Oresi oraz tzw. Pescherię, a więc oczywiście targ rybny, na którym w świeże ryby oraz owoce morze zaopatrują się szefowie kuchni najwybitniejszych, włoskich restauracji. Przemierzając alejki Pescherii koniecznie dojdź na jej sam koniec, gdyż właśnie stamtąd rozciąga się przepiękna panorama na cały Canale Grande. Gdy nadejdzie czas na odpoczynek wstąp do jednego z wielu weneckich barów (bacari), w których zjesz cicchetti, a więc małe, pożywne przekąski idealne na lunch.

2. FONDACO DEI TEDESCHI

Widok z Fondaco dei Tedeschi w Wenecji

Tworząc plan zwiedzania Wenecji nie zapomnij uwzględnić tarasu widokowego będącego częścią Fondaco dei Tedeschi, który leży dosłownie 2 minuty spacerem od wcześniej wspomnianego przeze mnie Rialto. Mieszczący się w dzielnicy San Marco budynek jest w rzeczywistości ekskluzywnym centrum handlowym z butikami takich brandów, jak m.in. Gucci, Longines oraz Salvatore Ferragamo, które zachwyca nie tylko w środku, ale też z zewnątrz, a wrażenia dodatkowo potęguje mieszczący się na dachu, bezpłatny taras widokowy, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto. Jeśli zaliczasz się do grona sunset lovers, to koniecznie udaj się tutaj właśnie podczas zachodu słońca – gwarantuje, że wspomnienia tego widoku zostaną z Tobą na długo.

3. PIAZZA SAN MARCO

Atrakcje w Wenecji - Plac Piazza San Marco

Najsłynniejszy, wenecki plac, którego piękno docenił nawet sam Napoleon? To oczywiście Plac św. Marka, który zajmuje pozycję numer trzy w moim przewodniku opisującym zabytki oraz to co warto zwiedzić w Wenecji. Na pokaźnych rozmiarów Placu stanowiącym epicentrum najważniejszych wydarzeń mieści się m.in. Pałac Dożów, czyli budynek w stylu weneckiego gotyku, który niegdyś był siedzibą weneckich władz, a obecnie pełni rolę jednego z miejskich muzeów zarządzanych przez Fondazione Musei Civici di Venezia oraz Bazylika św. Marka z przykuwającymi uwagę, mieniącymi się złotem mozaikami. Będąc na Placu św. Marka koniecznie wstąp choćby na małe cappuccino do Caffè Florian – jednej z najstarszych kawiarni na świecie z ponad 300-letnią (!!) historią.

4. GALLERIE DELL’ ACADEMIA

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to jedna z najważniejszych galerii sztuki w całych Włoszech, ponieważ w środku znajduje się pokaźnych rozmiarów kolekcja obrazów pochodzących z okresu od XIV do XVIII wieku autorstwa tak uzdolnionych malarzy, jak Giovanni Bellini, Paolo Veronese, Hieronim Bosch oraz Tycjan. Weneckie muzeum w swoich zbiorach posiada także słynne dzieło Leonarda da Vinci – rysunek przedstawiający „Człowieka witruwiańskiego”, a więc szkic stworzony ołówkiem oraz atramentem na papierze przedstawiający figurę nagiego mężczyzny w dwóch, nałożonych na siebie pozycjach wpisanych w okrąg oraz kwadrat, jednak muszę podkreślić, że szerszej publiczności jest on udostępniany jedynie kilka razy w roku.

5. REJS WZDŁUŻ CANAL GRANDE

Rejs po Grand Canal w Wenecji

Niewątpliwą atrakcją Wenecji, z której słynie to niezwykle malownicze miasto położone nad siecią wodnych kanałów jest oczywiście… rejs przez Canal Grande, który każdy odwiedzający miasto powinien zaliczyć chociażby raz w życiu. W zależności od dostępnego budżetu oraz oczywiście preferencji możesz wybrać romantyczny rejs gondolą, w którym poczujesz się niczym bohater najsłynniejszych filmów lub też wybrać nieco bardziej budżetową wersję i wsiąść w tramwaj wodny nr 1 lub 2 – zaręczam, że w obu przypadkach piękne widoki na całe miasto oraz słynne zabytki i atrakcje turystyczne prezentują się równie dobrze.

6. KARNAWAŁ W WENECJI

Planujesz wyprawę do Wenecji w okresie od polowy lutego do początku marca? W takim razie mam dla Ciebie same dobre wiadomości, ponieważ będziesz mieć szansę przekonać się na własne oczy w czym tkwi urok jednej z najsłynniejszych atrakcji Wenecji, a więc w… karnawale!

Wydarzenie, które co roku ściąga tysiące turystów z całego świata obfituje w huczne imprezy uliczne, parady, artystyczne spektakle oraz wystąpienia, a także oczywiście legendarne pochody na placu Św. Marka, w których biorą udział tłumy przebranych osób w charakterystycznych, weneckich maskach. Do najbardziej kultowych wydarzeń podczas Karnawału należy Lot Anioła, a więc oficjalna inauguracja obchodów oraz Festa delle Marie, czyli pochód z udziałem najpiękniejszych wenecjanek ubranych w tradycyjne stroje z epoki.

7. PONTE DEI SOSPIRI

Ponte dei Sospiri - Most Westchnień w Wenecji

To nic innego jak zaprojektowany w 1614 roku Most Westchnień, za konstrukcję którego odpowiada Antonio Contino. Jego cechą rozpoznawczą jest barokowa bryła wykonana z białego kamienia z Istirii oraz fakt, że jest on całkowicie zamknięty oraz zadaszony. Projekt łączy ze sobą budynek więzienia Piombi oraz Pałac Dożów, a z zewnątrz jest on ozdobiony płaskorzeźbą Sprawiedliwości, herbem Grimaniego oraz weneckimi maskami.

Historia nazwy tego mostu nie jest bynajmniej związana z zapierającym w dech widokiem rozpościerającym się z budowli, a faktem iż to właśnie przez ten most przechodzili i spoglądali na Wenecję po raz ostatni więźniowie prowadzeni do Piombi, którym nie pozostało nic innego jak westchnąć nad swoim nieszczęsnym losem.

8. BURANO

Burano - wioska obok Wenecji

Co warto zobaczyć w Wenecji? Gdy już nieco opatrzą Ci się kościoły, potężne place oraz inne zabytki obierz kurs na najbardziej kolorową wyspę w Europie, a więc Burano. Wioska rybacka mieszcząca się dokładnie 7 km od Wenecji słynie z kolorowych, często nawet pstrokatych, fasad domów malowanych na rozmaite odcienie ustalane przez… urzędników, a aby się tam dostać trzeba wsiąść w wypływający z Wenecji tramwaj wodny vaporetto.

Na wielokolorowej wyspie czeka na Ciebie labirynt uliczek i kanałów oraz liczne mostki, które wraz z zacumowanymi obok łódkami dodają całości niepowtarzalnego uroku, zupełnie odmiennego od stylu architektonicznego dominującego w Wenecji. To właśnie w Burano możesz uciec od zgiełku miasta i niekończącego się tłumu turystów zwiedzających wszystkie atrakcje w Wenecji. Choć nie ma tutaj zbyt dużej ilości zabytków, to jest to jak najbardziej dobre miejsce na spacer (np. wzdłuż ulicy Fondamenta Terranova, która ciągnie się na wschodniej części wyspy) lub też znakomity punkt do spróbowania lokalnej, przepysznej kuchni – wszystkim foodies polecam zwłaszcza odwiedziny w knajpkach znajdujących się przy Piazza Galuppi.